• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Понеділок, 25 Вересня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Розслідування > Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

Автор: Валентина Куць
29 Жовтня 2020 в 17:00
У категорії: #Розслідування, Новини, ТОП новини
акнтисептики, коронавірусні закупівлі

Для колажу використано фото із сайту pershyj.coт та gazeta.ru

Готуючись до навчального року у школах луцьке управління освіти переплатило львівській фірмі за антисептики майже мільйон гривень. А в дружини керівника цієї фірми за 400 тисяч купили мобільні стійки для дезінфекції рук. Такі закупівлі провели за спрощеною «ковідною» процедурою, хоча була можливість провести відкриті торги з конкуренцією і економно та ефективно використати бюджетні кошти. Втім, освітяни кажуть, що все роблять за процедурою.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив ефективність «антиковідних» закупівель луцьких освітян. 

Після тривалого карантину і літніх канікул освітні заклади почали готуватися до навчального року. Крім ремонтів і меблів, закупляли антисептики та інші засоби захисту від коронавірусу. Такі закупівлі називають «антиковідними» і проводять за спеціальною спрощеною процедурою без відкритих торгів, лише розміщують укладені договори в системі Prozorro. 

Така можливість з’явилася у бюджетних організацій після спрощення процедур закупівель для боротьби з COVID-19, яке запровадила Верховна Рада у березні цього року. Кабмін затвердив перелік товарів і послуг, які можна купляти за цією процедурою. До нього увійшли і антисептики та засоби захисту. Проте це, як виявилось, не завжди ефективно та економно. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Антиковідні закупівлі провело і луцьке управління освіти. Освітяни купляли антисептики, мобільні стійки для дезінфекції та інші товари. 

У серпні 2020-го управління освіти Луцької міської ради за такою спрощеною процедурою купило антисептик «СептоЛіт» для дезінфекції рук майже на два мільйони гривень. У системі Prozorro розмістили протокол розкриття пропозицій та договір на вказану суму. 

За умовами договору постачальник – підприємство «Альянс-новагруп» – до кінця грудня має поставити 2700 каністр (об’ємом по 5 літрів) антисептику «СептоЛіт». Вартість однієї каністри — 740 гривень. 

Втім, це не єдина закупівля у цього постачальника. Наприкінці травня управління уклало із ним договір на постачання дезінфікуючих засобів вартістю 660 тисяч гривень. Також із цим постачальником управління укладало договори на постачання інших товарів. 

Ще одна антиковідна закупівля луцьких освітян — мобільна стійка для дезінфекції рук. За 419 тисяч гривень придбали понад 105 стійок для шкіл та позашкільних закладів. Вартість однієї – 3 998 гривень. Постачальником стала підприємиця Анжела Корольова. Крім мобільних стійок, освітяни купували у підприємиці інші антисептики, засоби дезінфекції та гігієни. 

Мобільна стійка для дезінфекції рук
Мобільні стійки для дезінфекції рук придбали для усіх шкіл та позашкільних закладів.
Придбаний антисептик передали у школи. Фото із сайту pershyj.com

Зміст

  • Антиконкурентні переваги
  • Сімейна справа

Антиконкурентні переваги

Такі переваги від луцьких освітян для постачальників у антиковідних закупівлях не на користь бюджету. Адже, закупівлі «антиковідних» товарів можна було б провести і з використанням відкритих торгів — тоді був би шанс зекономити бюджетні кошти. 

Як до прикладу зробив Український політехнічний технікум у Кривому Розі. Тут провели відкриті торги на закупівлю засобів для дезінфекції і попри невелику суму, у конкурсі взяли участь аж шість учасників. А завдяки аукціону ціну товару знизили в п’ять разів.  

Варто зауважити, що перемогла у цьому конкурсі вже відома підприємиця Анжела Корольова. Вона постачатиме у Кривий Ріг той самий антисептик «СептоЛіт», що і для Луцька, але за ціною 335 гривень за каністру об’ємом 5000 мл. 

Таку низьку ціну підприємиця пояснює ціною спирту. 

— У нас ціни змінюються в залежності від закупівлі спирту, —  пояснює пані Корольова. — Ціна не фіксується і ми не можемо зафіксувати цю ціну, тому що завод, коли закуповує спирти, — спирт іде завжди в різну ціну. Ми вгадати не можемо. Ціни міняються буквально щотижня. 

— Підприємство «Альянс-новагруп», яким керує ваш чоловік, постачало до Луцька антисептик по 740 гривень.

— Я вам пояснюю, що ціни не фіксовані, ціни регулюються, відповідно, кожна партія має свою ціну і залежить від того, за якою ціною нам поставили спирти. 

Для порівняння ми зробили вибірку цін, за якими ПП «Альянс-новагруп» та ФОП Корольова Анжела постачали антисептик впродовж цього року (загалом вони відбувалися лише у серпні-вересні 2020 року). Ціни досить різні, але в тих випадках, де був проведений тендер, ціна суттєво знижувалась.  

ПостачальникТоварОдиниця виміруЦіна за одиницю (грн.)КількістьСума договору (грн.)Дата укладення договоруЗамовник
ПП «Альянс-новагруп»«СептоЛіт»1000 мл
5000 мл
140,00
700,00
50
51
42 700,0024.09.2020Дніпровський індустріально-педагогічний технікум
ПП «Альянс-новагруп»«СептоЛіт»5000 мл625,0053 750.0002.09.2020Професійно-технічне училище №2, м. Дніпро
ПП «Альянс-новагруп»«СептоЛіт»5000 мл660,00 3623 760,0026.08.2020Відділ освіти Сумської РДА
ПП «Альянс-новагруп»«СептоЛіт»5000 мл750,0096 750,0010.08.2020Державний музей авіації 
ФОП Корольова А.В«СептоЛіт»5000 мл335,00206 700,0022.09.2020Український політехнічний технікум
ФОП Корольова А.В.«СептоЛіт»5000 мл
1000 мл
650,00
140,00
5
10
3 250,00
1 400,00
27.08.2020ДНЗ №628 Державного управління справами

На такий неекономний підхід освітян до закупівель за бюджетні кошти звертають увагу і юристи. 

— Дійсно, дезінфікуючий засіб для обробки поверхонь та дезінфікуючий засіб для обробки рук і шкіри потрапили до Переліку товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України, що затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 року, — пояснює юристка громадської ініціативи «Prozorra Волинь» Анна Артьомова. — Тому управління освіти Луцької міської ради мало право укласти договір з постачальником «СептоЛіту» без проведення аукціону. Однак, досвід криворізького політеху показав, що у разі проведення відкритих торгів, навіть на закупівлю антиковідних засобів, є усі шанси зекономити бюджетні кошти. Якби аналогічні торги пройшли у Луцьку, управління освіти могло б заплатити 904,5 тисяч гривень тим же постачальникам, у яких зрештою придбало цей товар за майже 2 мільйони гривень. Тим більше, що у нашого управління було достатньо часу для проведення відкритих торгів: закупівля дезінфікуючих засобів була оголошена 14.08.20 року, а запланована ще раніше – 11.08.2020 року.  

Проте в управлінні освіти не бачать проблеми у тому, що купують такі товари без відкритих торгів та переплачуючи бюджетні кошти.

— Справа в тому, що це не були укладені прямі договори, це в системі zakupki.prom.ua було задано пошук постачальників під COVID-2019 і ті організації, які зареєстровані, подавали свої пропозиції. Були певні умови до якості та вартості товару і саме вони подали такі пропозиції, які нам підходили, — пояснює відповідальна за закупівлі управління освіти Луцької міської ради Руслана Жовнірук. — І в цілях безпеки підходили, зареєстровані в Міністерстві охорони здоров’я. 

— У системі Prozorro бачимо, що такі самі антисептики купляли навчальні заклади в інших областях і вони проводили відкриті торги. Чому не провели відкритих торгів, адже сума велика — 1 998 000 гривень? 

— Можна було провести, але є постанова яка виводить з-під дії закону саме ці «ковідні» закупівлі. Якщо є постанова, то ми діємо згідно постанови. 

— Тільки від них надійшли вам пропозиції?

— Ні, не тільки від них, але ці були найбільш економічно вигідними, і те що в них сертифікат якості. Тому що ми закуповуємо для дітей і відповідаємо за це. 

На дорогі закупівлі освітян звернула увагу і депутатка Луцької міської ради Алла Надточій. На засіданні бюджетної комісії вона звинувачувала освітян у тому, що вони придбали найдорожчі антисептики у період пандемії, тому депутатка пообіцяла звернутись до правоохоронців. В свою чергу керівниця управління освіти Зіновія Лещенко пояснила, що мовляв інші пропозиції не відповідали вимогам, тому обрали найдорожчу. 

Про те, що безконкурентні коронавірусні закупівлі не ефективні і не економні говорить і генеральний директор державного підприємства «Прозорро» Василь Задворний. Зокрема, він вважає, що антиконкурентні закупівлі виправдали себе на початку епідемії, коли справді була потреба у швидких закупівлях медичного обладнання та ліків.

— Сьогодні такі методи вже вичерпали себе. І саме тому ідея повернути антикоронавірусні закупівлі в систему Prozorro, передбачена в законопроекті №3715, є цілком логічною. Крім того, зараз саме час зробити все можливе, щоб не наступати на ті ж граблі у вигляді численних порушень під час наступної хвилі епідемії чи іншої надзвичайної ситуації, – вважає Василь Задворний. 

Варто зазначити, що за антиковідною процедурою із замовниками працює 1355 бізнесів, які раніше не працювали у цій сфері. Загальна сума їхніх угод складає 277 мільйонів гривень — інформує аналітична система Dozorro.   

Сімейна справа

За інформацією аналітичного сервісу YouControl, ПП «Альянс-новагруп» – підприємство зі Львова, у якому засновником є Корольов Володимир Олександрович. Воно зареєстроване на вулиці Науковій в одній із квартир будинку №61. 

За цією ж адресою зареєстрована і ФОП Анжела Корольова. Основний вид діяльності обох підприємців – торгівля хімічними продуктами і, звісно, що підприємці працюють не лише із луцькими освітянами. 

Проте, цьогоріч, за даними системи Dozorro, управління освіти Луцької міської ради займає першу позицію у списку замовників Анжели Корольової. 

Скрін замовників ФОП Анжели Корольової із сайту Dozorro.

За даними ресурсу Clarity-project Анжела Корольова впродовж чотирьох років (2016-2020) уклала договорів на понад 4 мільйони гривень і найбільшим її замовником стало саме управління освіти Луцької міської ради. 

Перегнав дружину її чоловік  — його підприємство впродовж чотирьох років уклало договорів на понад 12 мільйонів гривень, а луцьке управління освіти серед його замовників — на другому місці. 

До речі, уникнення відкритих торгів не нова справа для бюджетних замовників. «Сила правди» писала про «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування», який лише одного дня уклав 15 угод на понад два мільйони гривень, аби у майбутньому не проводити відкритих торгів. 


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Валентина Куць

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди", з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру
Теги матеріалу: ProzorroАнжела КорольоваВолодимир КорольовКоронавірусПП «Альянс-новагрупп»СептолітУправління освіти Луцької міської ради
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Фактчекінг маніпуляцій політиків, «чорнуха» та фейки у волинських медіа

Наступна новина

Від чого помирали волиняни останні 13 років: у Луцьку створили інтерактивну інфографіку

Схожі Публікації

У конкурсі на посаду директора Волинської філармонії переміг судимий за корупцію кандидат

Автор: Ірина Кравчук
23 Вересня 2023 в 21:28
0
конкурс єфіменко

У Луцьку завершився конкурс на посаду директора Волинської обласної філармонії. Серед трьох кандидатів найбільшу підтримку...

Детальніше

Урбан-візія Луцька: як у місті розробляють план «перезавантаження»

Автор: Антон Бугайчук
21 Вересня 2023 в 18:50
0
Урбан візія головна

У Луцьку підприємці, архітектори, урбаністи та IT-шники об’єдналися, щоб створити Urban Vision Lutsk — план...

Детальніше

У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання

Автор: Антон Бугайчук
21 Вересня 2023 в 16:10
0
Голосування нардепів за декларації

Верховна Рада України проголосувала за оновлений законопроект №9534, що тепер включає відкриття електронних декларацій про...

Детальніше
Наступна новина
Статистика смертності на Волині

Від чого помирали волиняни останні 13 років: у Луцьку створили інтерактивну інфографіку

НОВИНИ

  • 23 Вересня 21:28 У конкурсі на посаду директора Волинської філармонії переміг судимий за корупцію кандидат
  • 21 Вересня 18:50 Урбан-візія Луцька: як у місті розробляють план «перезавантаження»
  • 21 Вересня 16:10 У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання
  • 21 Вересня 9:00 Волинcький чиновник не повернувся зі службового відрядження в Європу через погане самопочуття
  • 20 Вересня 18:18 На Волині шукають понад 20 суддів у місцеві та апеляційний суди
  • 18 Вересня 18:25 Звільнили волинського суддю, який десятки років розглядав митні справи
  • 18 Вересня 9:15 Кримінальну справу волинського ексдепутата-лісника про вирубку в нацпарку реанімували після 5 років слідства
  • 13 Вересня 12:32 На хабарі у 35 тисяч доларів затримали депутата Волинської облради: подробиці
  • 12 Вересня 17:40 Частку у волинській меблевій компанії переписали з росіян на поляків незаконно, – суд
  • 11 Вересня 11:55 У передмісті Луцька львівська фірма за майже 39 мільйонів гривень відремонтує дві вулиці
  • 9 Вересня 16:23 Назад у студентство. Скільки чоловіків на Волині «обміняли» військові квитки на студентські
  • 8 Вересня 17:14 Голова Ківерцівської громади нарешті їздитиме законно
  • 7 Вересня 16:42 Як заборона імпорту української сільгосппродукції до ЄС вплинула на волинських аграріїв
  • 6 Вересня 15:29 Чим цікаві нові відреставровані підземелля в Луцьку
  • 6 Вересня 10:02 Кому належить броньовик, який простоює на водоканалі у Ківерцях
  • 5 Вересня 20:49 Верховна Рада не підтримала відкриття електронних декларацій: як голосували волиняни
  • 1 Вересня 12:50 Команда «Сили правди»: якими ми були у школі
  • 31 Серпня 17:15 В одній з лікарень Волині збираються закрити дитяче і пологове відділення
  • 31 Серпня 11:10 Як жінки на Волині допомагають військовим
  • 31 Серпня 10:01 На Волині у росіянина конфіскували городи, які він отримав у спадок
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.