• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Вівторок, 26 Вересня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Фактчекінг маніпуляцій політиків, «чорнуха» та фейки у волинських медіа

Фактчекінг маніпуляцій політиків, «чорнуха» та фейки у волинських медіа

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
29 Жовтня 2020 в 11:01
У категорії: #Аналітика, #Спецтема, Infocrime_Lutsk, Новини

Маніпуляцій у волинських медіа за період моніторингу було більше, ніж фейків. Є медіа, що дотрималися стандартів, але таких меншість. 

Ключовою темою маніпуляцій у промоніторених волинських медіа знову стала тема місцевих виборів – 77% від  усіх проаналізованих матеріалів. Це більше, ніж у попередньому дайджесті, адже тоді було 68% маніпуляцій на виборчу тематику. 

Під час моніторингу, що тривав з 19-25 жовтня, експерти проаналізували 2936 матеріалів у десятьох інтернет-виданнях та на двох телеканалах.

Такими є результати щотижневого моніторингу волинських медіа командою проєкту «Infocrime Луцьк» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.* 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Загалом за період моніторингу фактчекери проєкту «Infocrime Луцьк»  виявили 130 маніпулятивних матеріалів. Найбільше маніпуляцій було на тему місцевих виборів — 77%, бізнес — 10%, коронавірус — 3%, державна політика — 3%, інше — 7%.

Під час тижневого моніторингу виявили 7 фейків. Ключові тема: місцеві вибори (6) та державна політика (1). 

Цього тижня у двох промоніторених медіа Волині «Район.in.ua»  та «t1 — твій портал» не було виявлено замовних матеріалів та фейків. Рекламні тексти на цих сайтах були позначені.

Зміст

  • «Народжений» бути мером
  • «Чорнуха» та фейки про конкурентів-політиків у медіа
  • Матеріали з ознаками замовності
  • Маніпулятивні заголовки

«Народжений» бути мером

На сайті ІА «Волинські новини» є текст, де лучанка Світлана Синюк каже, що кандидат на посаду Луцького міського голови «Ігор Поліщук народжений, щоб бути мером». 

«Я сподіваюся, що він стане мером Луцька, бо, на мою думку, він народжений для цієї посади. Я впевнена на 100%, що він на своєму місці, бо такі зміни, які відбулися у Луцьку за останні три роки, не відбувалися десятиліттями», — зазначила вона.

Такий текст позначений біля заголовку зірочкою, але на сайті немає пояснення у розділі «Рекламодавцям», і що цей символ означає. 

«Чорнуха» та фейки про конкурентів-політиків у медіа

Напередодні кількість критичних матеріалів із порушенням журналістських стандартів та ознаками замовності про тих кандидатів була чи не найбільшою. Окремі медіа публікували маніпулятивні твердження без аргументованих доказів, звинувачували кандидатів у злочинах без рішень судів та навіть логічного пояснення, чому виникла підозра.

Так, ІА «Волинські новини» опублікувала матеріал про кандидата в мери Луцька Богдана Шибу, де його звинувачують у вимаганні грошей. Фактично кандидата звинуватили в корупції лише за словами підприємця, без додаткових доказів та підтвердження звинувачень в судовому порядку. Також автори публікують маніпулятивні узагальнення:

«Ця особа має дивний дар виникати там, де можна заробити грошей і є можливість сподобатися потенційним виборцям».

Рекомендуємо медіа обережно ставитися до звинувачень у вчиненні злочинів і уникати маніпулятивних узагальнень про того чи іншого політика на основі одного випадку.

Також «під роздачу» цієї медіа-групи потрапили кандидати від «Слуги народу». Так видання «Під прицілом» звинувачує окремих кандидатів у «сепаратизмі», «державній зраді», називає їх «аферистами», при цьому в більшості звинувачень оціночні судження та навіть прямі образи намагаються видати за доконаний факт. 

А ще журналісти цього видання опублікували конспірологічну теорію про візит президента на Волинь. Як «стало відомо» інформаційному ресурсу «Під Прицілом» «з достовірних джерел у Волинській обласній державній адміністрації, справжньою метою візиту президента на Волинь насправді є відкриття музичного світлового фонтану на Театральному майдані у Луцьку».

Хоча насправді Зеленський не відкривав фонтан та навіть не був поряд. Така версія навіть не правдоподібна, адже реконструкція фонтану в центрі Луцька – це ініціатива міської влади, яка не представляє пропрезидентську силу.

Інтернет-видання «Буг» опублікувало маніпулятивний матеріал про «7 передвиборчих обіцянок Сапожнікова, яких він не виконав». При цьому під виглядом аналітики у матеріалі публікують сумнівні твердження та емоційно забарвлені штампи, які не підкріплюють конкретними доказами. Наприклад:

«За останні кілька років у місто не зайшов жоден новий інвестор»;

«Певно, Віктор Борисович має нововолинців за дурнів, якщо думає, що жителі міста вкотре повірять у переворот у комунальній сфері».

Загалом твердженням із словами «певно» та емоційним штампам не місце у аналітичних матеріалах, тому ми радимо журналістам намагатися підкріплювати фактами свої висновки. Також варто уникати підміни фактів судженнями і маніпулятивного підбору фактів, які можуть свідчити за чи проти того чи іншого кандидата.

На сайті «Волинські новини» є «чорнуха» про політикиню Юлію Вусенко із назвою «Ексчоловік очільниці партії Порошенка на Волині розстріляв бійця АТО та його товариша». У заголовку неоднозначне слово «розстріляв» дехто з читачів може сприйняти як вбивство. Однак навіть коли ми припустимо, що деталі інциденту вказані точно, учасники конфлікту залишилися живі.  

Також некоректним є порівняння політикині з її колишнім чоловіком. Адже Юлія Вусенко розлучена зі своїм чоловіком ще з 2017 року.

Однак у тексті, опублікованому 22 жовтня на сайті «Волинські новини» зазначено:

«Як встановило слідство, в ніч з 8 на 9 травня 2020 року Дмитро Вусенко проходив в компанії подруги та товариша поблизу ТРЦ «Промінь».

На їхньому шляху трапились потерпілі – двоє хлопців, один з яких – ветеран війни на сході України. Дмитро попросив в них цигарку, хлопці пригостили. Проте коли він підійшов попросити знову – відмовили. На момент цього інциденту він не був одружений із політикинею. Окрім того, в тексті немає бекграунду про те, як це все сталося. Є відео, але незрозуміло через що почався конфлікт, немає також коментаря в тексті Дмитра Вусенка. Не видно з опублікованого тексту, що журналісти намагалися хоч якось сконтактувати з ним, щоб поспілкуватися. 

«Чорнуха» про ексмера та кандидата на посаду Луцького міського голови Богдана Шибу опублікована на сайті Волинські новини. У тексті з заголовком «Чому Богдану Шибі не варто боротися за крісло мера?» є чимало маніпуляцій. Журналісти активно використовують емоційні маніпулятивні висловлювання та штампи, щоб сформувати завідомо негативне ставлення до кандидата:

«Богдан Шиба на усіх швидкостях знову вривається в політику, але… Спочатку про те, як він підганяв свій політичний катафалк до великих грабель в кріслі голови Луцька у 2006-2010 роках».

Подібні висловлювання про «катафалк»  особливо писати некоректно, адже не журналістам вирішувати, чия кар’єра закінчиться. Також редакція не може давати власних «чорнушних» оцінок і публікувати їх як доконані факти. 

Матеріали з ознаками замовності

Більша частина маніпулятивних матеріалів за тиждень – це матеріали із ознаками замовності на користь тих чи тих кандидатів. Так, ІА «Конкурент» присвятила цілу низку іміджевих публікацій кандидатам від партії «Громадянський рух «Свідомі». Такі матеріали не маркувалися, як рекламні. 12 канал, «ТРК Аверс», «Перший канал соціальних новин» та інтернет-видання «Буг» публікували компліментарні матеріали на користь кандидатів від партії «За майбутнє». 

На сайті «Волинські новини» було найбільше матеріалів, спрямованих на позитивне сприйняття  кандидата на посаду Луцького міського голови Ігоря Поліщука. 

На сайті «ВолиньPost» прикладом проплаченого матеріалу з позначкою «зірочки» можна побачити про те, як купити таунхаус. В кінці тексту немає позначки «Реклама» чи «На правах реклами». А на сайті «Волинь24» розшифровка з ефіру теледебатів є лише про одну кандидатку на посаду міського голови, представницю Громадянського Руху «СВІДОМІ» Аллу Надточій. Однак невідомо чому лише про неї вирішила написати редакція, при цьому забувши про інших, хто був теж на телеефірі.  

Неналежно маркований текст є на сайті «ВолиньUА» з назвою «Хто йде від Волинської «Свободи» до обласної ради (СПИСОК)*». Текст позначений лише зірочкою.

На сайті «Волинські новини» є текст із заголовком «Луцькі байкери проїхалися містом, аби підтримати кандидата в мери Ігоря Поліщука*». При цьому акція байкерів із прапорами партії «За майбутнє» виглядає як відверта пряма агітація. Проте новина позначена лише «зірочкою».

Також сайт ІА «Волинські новини» опублікував програму кандидата на посаду Луцького міського голови Ігоря Поліщука разом із агітаційними роликами, також позначивши лише «зірочкою».

На сайті «Волинь24» є ціла серія матеріалів із ознаками замовності про кандидата на посаду Луцького міського голови Дмитра Глазунова. Наприклад, ознаки замовності є у тексті із заголовком «Людина з нашого двору», – сусіди про Дмитра ГЛАЗУНОВА».

Також текст має ознаки замовності на цьому сайті із заголовком «Чому саме Дмитро ГЛАЗУНОВ має очолити місто Луцьк?» схожий на агітаційний. Ще один приклад – «Дмитро ГЛАЗУНОВ: «Головне – не проспати Луцьк!» — «заключне слово» кандидата на посаду Луцького міського голови» без рекламних позначок.

Маніпулятивні заголовки

Цього тижня фактчекери проєкту «Infocrime Луцьк» зафіксували кілька випадків маніпулювання у заголовках, написаних з метою нав’язування читачам певної думки. Кандидатів, бізнесменів чи посадовців, яких хочуть очорнити, завідомо називають «скандальними», «одіозними», а також іншими епітетами. Іноді для цього беруть слова опонента того чи іншого кандидата і намагаються видати таку емоційну оцінку як доконаний факт. Наприклад, видання «Під прицілом» пише «Як скандальна донецька фірма «Данко» блокує ремонт доріг на Волині».

Заголовок на сайті ІА «Волинські новини» із назвою «Вахович перемогла Савчука: результати виборів ректора Луцького політеху» є маніпулятивним, адже мова йде про перший тур виборів у навчальному закладі, але про це в заголовку та тексті не йдеться. На сайті «ВолиньPost» коректний заголовок, адже в заголовку редакція зазначила про перший тур виборів. 

На сайті «Волинські новини» є маніпуляція в заголовку матеріалу «Сказав, що Бога не існує»: Зеленського попросили підтримати дітей лікарів, які загинули під час пандемії». Першу частину заголовка може хтось з читачів може сприйняти, ніби слова про Бога говорив Зеленський. Новину для сайту зробили з ефіру ток-шоу «Право на владу» на сайті 1+1. Ведуча Наталія Мосейчук розповідає про хлопчика, який втратив обох батьків медиків, які померли через коронавірус. Вона процитувала слова хлопчика, який сказав, що Бога не існує. Однак із заголовку на сайті «Волинські новини» незрозуміло кому належать слова, що Бога не існує.

Заголовок із назвою «У Луцьку горіло «старе місто».ФОТО» вводить читачів в оману, адже горіло не все Старе місто. Пожежа була в одному будинку.

Заголовок на сайті «Волинь24» «Зеленський: «Буде дуже складно всім!» є маніпулятивним. Читачу незрозуміло одразу, про що конкретно йдеться. Насправді ж президент мав на увазі коронавірус.

Висновок: Моніторинг фактчекерів проєкту «Infocrime Луцьк» показав, що деякі редакції готові брати участь у «війнах» політиків та допомагати їм вирішувати власні питання за допомогою медіа. Це не має нічого спільного із журналістикою. Адже журналісти мають показувати суспільству важливу інформацію, викривати брехню і дотримуватися професійних стандартів. Маніпуляції та неправда у журналістиці недопустимі. 


Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк

*До вибірки потрапили 2936  матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал)  та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 19 – 25 жовтня 2020  року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

** Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: МаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

«Ніхто не зайде і не вийде»: ніч підрахунку голосів центральної виборчої дільниці Луцька

Наступна новина

Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

Схожі Публікації

Жоден з народних депутатів з Волині не подав декларації за два минулі роки

Автор: Антон Бугайчук
25 Вересня 2023 в 16:55
0
нардепи не подали декларації

Серед шести представників Волині у Верховній Раді жоден добровільно не подав електронні декларації про майно...

Детальніше

У конкурсі на посаду директора Волинської філармонії переміг судимий за корупцію кандидат

Автор: Ірина Кравчук
23 Вересня 2023 в 21:28
0
конкурс єфіменко

У Луцьку завершився конкурс на посаду директора Волинської обласної філармонії. Серед трьох кандидатів найбільшу підтримку...

Детальніше

Урбан-візія Луцька: як у місті розробляють план «перезавантаження»

Автор: Антон Бугайчук
21 Вересня 2023 в 18:50
0
Урбан візія головна

У Луцьку підприємці, архітектори, урбаністи та IT-шники об’єдналися, щоб створити Urban Vision Lutsk — план...

Детальніше
Наступна новина
акнтисептики, коронавірусні закупівлі

Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

НОВИНИ

  • 25 Вересня 16:55 Жоден з народних депутатів з Волині не подав декларації за два минулі роки
  • 23 Вересня 21:28 У конкурсі на посаду директора Волинської філармонії переміг судимий за корупцію кандидат
  • 21 Вересня 18:50 Урбан-візія Луцька: як у місті розробляють план «перезавантаження»
  • 21 Вересня 16:10 У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання
  • 21 Вересня 9:00 Волинcький чиновник не повернувся зі службового відрядження в Європу через погане самопочуття
  • 20 Вересня 18:18 На Волині шукають понад 20 суддів у місцеві та апеляційний суди
  • 18 Вересня 18:25 Звільнили волинського суддю, який десятки років розглядав митні справи
  • 18 Вересня 9:15 Кримінальну справу волинського ексдепутата-лісника про вирубку в нацпарку реанімували після 5 років слідства
  • 13 Вересня 12:32 На хабарі у 35 тисяч доларів затримали депутата Волинської облради: подробиці
  • 12 Вересня 17:40 Частку у волинській меблевій компанії переписали з росіян на поляків незаконно, – суд
  • 11 Вересня 11:55 У передмісті Луцька львівська фірма за майже 39 мільйонів гривень відремонтує дві вулиці
  • 9 Вересня 16:23 Назад у студентство. Скільки чоловіків на Волині «обміняли» військові квитки на студентські
  • 8 Вересня 17:14 Голова Ківерцівської громади нарешті їздитиме законно
  • 7 Вересня 16:42 Як заборона імпорту української сільгосппродукції до ЄС вплинула на волинських аграріїв
  • 6 Вересня 15:29 Чим цікаві нові відреставровані підземелля в Луцьку
  • 6 Вересня 10:02 Кому належить броньовик, який простоює на водоканалі у Ківерцях
  • 5 Вересня 20:49 Верховна Рада не підтримала відкриття електронних декларацій: як голосували волиняни
  • 1 Вересня 12:50 Команда «Сили правди»: якими ми були у школі
  • 31 Серпня 17:15 В одній з лікарень Волині збираються закрити дитяче і пологове відділення
  • 31 Серпня 11:10 Як жінки на Волині допомагають військовим
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.