Комунальне некомерційне підприємство «Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання» замовило 75 експрес-тестів на визначення коронавірусу Covid-19.
Два договори на постачання тестів заклад уклав 30 березня та 2 квітня. Документи оприлюднили на платформі «Prozorro».
Перший договір на 14 749 гривень бюджетних коштів уклали із київським ТОВ «ХЛР». Фірма має забезпечити 50 швидких тестів GG2057 2019-n-CoV IgM/IgG. Вартість одного тесту – 275,70 гривень.
ТОВ «ХЛР» досить молода компанія (зареєстрована в лютому 2019-го). Разом з тим, вона працює з медичними установами по всій Україні. За період роботи, за даними ClarityProject, компанія уклала 237 договорів на 9,9 мільйона гривень. З них на 7,1 мільйона – лише впродовж лютого, березня і початку квітня 2020-го року.
Другий договір на 10 526,97 гривень уклали другого квітня із виробничо-торговим підприємством «Волиньфармпостач». Комунальне підприємство Волинської обласної ради забезпечить Ковелю одну упаковку експрес-тестів Bioeasy GIGA IgG/IgM, куди входить 25 тестів. Вартість одного – 421 гривня.
– Ми сидимо з ранку до ночі, моніторимо інтернет, потенційних постачальників, з якими коли-небудь працювали, і тих, з якими не працювали. Випрошуємо у них хоч щось, – розповідає про складнощі забезпечення медичного закладу необхідними товарами заступниця головного лікаря з економічних питань Ковельського МТМО Валентина Корецька. – Ці фірми мали можливість забезпечити і вона вилилася в 14 тисяч за 50 тестів. Ми з ними стали працювати як тільки вийшли перші урядові документи. Це зовсім невелика кількість тестів. При пандемії це може бути на декілька годин. Десь ми змогли ще 25 знайти, це серйозні постачальники «Волиньфармпостач». Вони отримали ті тести значно пізніше, ніж перша компанія. Тож ми купуємо те, що можемо випросити.
Також Валентина Корецька повідомила, що за централізованим розподілом гуманітарної допомоги з Китаю від управління охорони здоров’я медзаклад отримав 400 експрес-тестів на коронавірус.
– Ті, що ми отримали по централізованому розподілу, відрізняються від тих, які ми самостійно купуємо. Ці, що придбали у «Волиньфармпостачу», вони кращі.
Аналізи з допомогою цих тестів проводить клініко-діагностична лабораторія Ковельського МТМО.
– Ми спочатку думали їх передати на місця у відділення, але там застосовується сироватка або плазма крові. Щоб її отримати, то треба взяти в пацієнта відповідне дозування венозної крові. Відділення не мають чим дозувати, тому ми вирішили робити це в лабораторії. Процедура така, що інфекційне відділення бере кров з вени, приносить в лабораторію і ми там робимо тест, – розповіла завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Ковельського МТМО Оксана Шабанова.
Також Оксана Шабанова пояснила, чим відрізняються тести із китайської гуманітарної допомоги і ті, які заклад закуповує самостійно.
– В цих тестах, які ми вже маємо і отримали від управління охорони здоров’я, визначаються антитіла імуноглобулін М, а ті, що заклад закупляє самостійно, то там визначається два імуноглобуліна: М і G. Тобто там визначається активний процес і хронічний. Якщо людина вже перехворіла, то так само антитіла можуть визначатися. Цим вони відрізняються. Складність використання така сама, так само бажано венозна кров, в другому випадку може йти і капілярна кров, себто з пальчика, але краще венозна.
– Які з цих тестів дають точніший результат? – цікавимося.
– Не знаю. Я теж читала про те, що Іспанія повернула китайські тести, але в нас інакші тести. Такими ж тестами користується багато лабораторій Волині і поки нарікань ніяких немає. Моя лабораторія поки використала 4 із тих 400 тестів.
Відзначимо, що самостійно закуповують швидкі тести на коронавірус і медичні заклади Луцька та інших регіонів України. Наприклад, луцька поліклініка отримає 100 схожих експрес-тестів по 330 гривень. Чернівецькі медики замовили майже 900 тестів по 219 гривень, київські – по 325, а Херсон – по 375.