Головні мисливствознавці державних підприємств «Маневицьке лісове господарство» і «Колківське лісове господарство» Микола Корець та Юрій Наглюк змінили роботу. Вони очолили приватні мисливські фірми, на користь яких нещодавно лісгоспи відмовились від угідь.
У жовтні 2019-го депутати Волинської обласної ради підтримали рішення Маневицького і Колківського лісгоспів відмовитись від мисливських угідь площею понад 12 тисяч та 30 тисяч гектарів відповідно.
Того ж дня наступним питанням розглянули безоплатну передачу цих площ і частини тих, якими держлісгоспи не користуються ще з жовтня 2018-го, новоствореним мисливським фірмам ТОВ «Мисливство Волині» (36 255,44 га) та ТОВ «Поліський єгер» (19 834,7 га). Загалом, у приватне користування компаніям на 25 років перейшло 56 090 гектарів.
Цим рішенням передували справжні баталії. Спершу на сполох забили у Маневицькому районі. Місцеві мисливці звинувачували головного мисливствознавця ДП «Маневицьке ЛГ» Миколу Корця у лобіюванні інтересів приватного товариства «Мисливство Волині». Про це «Сила правди» писала у матеріалі «На Волині назріває перерозподіл мисливських угідь».
Після публікації до автора зателефонував сам Микола Корець. Він стверджував, що закиди про лобіювання це наклеп браконьєрів і обіцяв надати цьому докази.
Далі на засіданні постійної комісії облради з питань екології розгорілись гарячі дискусії за участю представників «фірм-щасливчиків», тих, кому відмовили претендувати на ці угіддя, і керівництва Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства.
Так, зокрема, рішення лісгоспів позбавитись від мисливських угідь і надати їх приватним користувачам підтримали перший заступник начальника ВОУЛМГ Руслан Войцеховський та завідувач сектору мисливствознавства ВОУЛМГ Василь Сухопор. Головний аргумент, яким вони оперували, – мисливська галузь збиткова.
«У 2018-ому році у мисливське господарство вклали 861 тисячу гривень, а надходжень отримали 187 тисяч. Це 21,7%. Загалом, окупність мисливського господарства від 5 до 20%. В період ринкової економіки ніхто не буде займатись цим, якщо нема прибутку», — резюмував Василь Сухопор.
Тож депутати, незважаючи на протести решти мисливців Маневиччини, погодили такі зміни.
На початку грудня у публічних реєстрах фізичних та юридичних осіб з’явилася інформація про зміну керівників приватних мисливських фірм «Мисливство Волині» (Маневичі) та «Поліський єгер» (Колки). Їх очолили головні мисливствознавці держлісгоспів: Микола Корець і Юрій Наглюк відповідно.
А в реєстрі електронних декларацій вдалося відшукати інформацію про трудовий шлях згаданих лісівників. Так, Юрій Наглюк декларацію перед звільненням подав 27 листопада, а приватну фірму очолив 4 грудня. Декларація Миколи Корця подана 28 листопада, а посаду директора ТОВ «Мисливство Волині» він обійняв 2 грудня. За два тижні роботи Микола Корець, схоже, не запам’ятав ім’я власника фірми, яку очолив.
— Ви стали керівником цього мисливського підприємства. Як це сталося?
— Ну, запропонували мені і я пішов.
— А ви працюєте в лісовому господарстві?
— Ні. З лісгоспа звільнили. Не було роботи. Запропонували і я пішов.
— Ви звільнилися наприкінці листопада, а вже 3 грудня ви працювали в цій мисливській фірмі, так?
— Так.
— Вам не здається, що це виглядає якось підозріло? Тоді вас звинувачували, що саме ви лобіювали передачу угідь цій фірмі.
— Це неправда. Я ж казав, я буду в Луцьку, то давайте зустрінемось і поговоримо. Як ви хочете, щоб я без роботи лишався?
— А чому вас звільнили з ДП «Маневицьке лісове господарство»? Скорочення якесь?
— Не я ж відмовлявся від мисливських угідь. Підприємство відмовилось і всіх звільнили: мене і єгерів. Розумієте ви це чи ні?! Зібрали нас і сказали: пишіть заяви на звільнення, ви нам не треба. Через деякий час зателефонували і пропонують роботу. Не одна пропозиція була.
— А хто вам зателефонував, хто пропонував роботу?
— Ну, з Луцька. Директор фірми.
— А як його звуть?
— Е… Ну, хто директор… Ви ж самі прекрасно знаєте, хто там директор. Я по телефону не буду вам казати, хто. Зустрінемось і тоді скажу.
Нагадаємо, за даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Мисливство Волині» і ТОВ «Поліський єгер» були створені в один день 6 червня 2019-го року і зареєстровані за адресою: м. Луцьк, вул. Рівненська, 74.
Керівником обох фірм була одна людина Віктор Кирилюк. Він також був серед засновників цих підприємств. Згодом засновником та бенефіціаром ТОВ «Поліський єгер» став син відомого на Волині аграрія Віктора Шумського Олександр Шумський з Ратніва Луцького району. А ТОВ «Мисливство Волині» офіційно заснували вже згаданий Віктор Кирилюк, Володимир Ковальчук з Луцька та Сергій Засядько з Рівненщини.
Залишається лише здогадуватися, як ДП «Маневицьке лісове господарство» і ДП «Колківське лісове господарство» стежитимуть за дотримання правил мисливства на своїх територіях. Особливо, зважаючи на те, що приватні мисливські фірми тепер очолюють їхні колишні мисливствознавці.
Матеріал виготовлено в рамках проекту підтриманого Міжнародним фондом «Відродження»