Національне антикорупційне бюро України розслідує масштабну оборудку на Волинській митниці. Правоохоронці викрили злочинну організацію, яка протягом трьох років займалась контрабандою комп’ютерної техніки і телефонів. За версією слідства, у схемі були задіяні щонайменше п’ять посадовців Волинської митниці і брокерська фірма.
Про це йдеться в ухвалі Вищого антикорупційного суду від 20 листопада 2023 року.
8 листопада Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявили, що припинили діяльність злочинної організації, яка за схемами так званого «чорного» та «сірого» імпорту через Волинську митницю, заподіяла державі збитків на понад 475 млн грн.
Таким чином з Євросоюзу в Україну потрапляла дороговартісна комп’ютерна техніка і телефони, здебільшого компанії «Apple».
За даними слідства, у групі контрабандистів були залучені до півтора десятка осіб. Підозри оголошено п’ятьом співробітникам Волинської митниці та п’ятьом фізичним особам. Один зі співучасників пішов на співпрацю зі слідством і дав свідчення. Ключовими особами злочинної організації нібито були колишній співробітник правоохоронних органів і директор брокерської фірми «СІА-Брок». Ця компанія, як раніше писала «Сила правди», у серпні 2012 року отримала в оренду приміщення на пункті пропуску «Ягодин».
Зафіксовані правоохоронцями злочини і порушення стосуються 2017-2019 років. У той час Волинську митницю очолював Віктор Кривіцький. До слова, його нині судять в рамках іншого кримінального провадження.
Викриттю злочинної схеми, за інформацією НАБУ, сприяло Центральне антикорупційне бюро Республіки Польща.
«Чорна схема»: змінні номери на вантажівках і товари, які «випаровуються» між митницями
За матеріалами справи, у 2017 році організатор схеми придбав вантажівки, які за фінансову винагороду зареєстрували на «лівих» людей. Згодом власники цих авто подали заяви в сервісний центр МВС про згубу свідоцтв про реєстрацію. Відтак отримали нові із новими номерними знаками.
«Дані дії здійснено з метою конспірації та унеможливлення викриття правоохоронними органами злочинної діяльності, адже відповідно до злочинного плану, при перебуванні вантажних фургонів на території ЄС використовувалися недійсні свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та комплекти номерних знаків до них, лише після проходження митного та прикордонного контролю відповідними компетентними органами Республіки Польща та виїзду на нейтральну смугу учасник злочинної організації змінював комплект номерних знаків на дійсні і при проходженні прикордонного, митного контролів та пересуванні по території України використовував дійсне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та номерні знаки», — йдеться у тексті судової ухвали.
При виїзді з Польщі товари декларувалися чесно, а в Україні вони одразу «зникали» і мито за них не сплачувалось. Цьому сприяла зміна документів на авто і зміна особи водія, а також те, що посадовці Волинської митниці закривали очі на цю «магію». Вони могли перевірити вміст авто, але, як вбачається з матеріалів справи, не робили цього.
«Сіра схема»: причепи з «товарами прикриття»
Коли потрібно було імпортувати більш об’ємні партії комп’ютерної та електронної техніки, автозапчастин, одягу, взуття, чи косметики, використовували вантажівки з причепами і так звані «товари прикриття».
Зловмисники самі знаходили підставних замовників товарів, які погоджувалися вносити до офіційних документів неправдиві відомості і навіть давали користуватися своїми електронними ключами. Від їхнього імені укладали фейкові контракти з іноземними підприємствами про купівлю будівельних матеріалів та плит деревостружкових, які мають порівняно нижчу митну вартість.
На митних постах «Ковель» і «Ягодин» організатори налагодили співпрацю зі службовими особами Волинської митниці, які не проводили огляду транспортних засобів і документування злочину, натомість вносячи в автоматизовану систему «Інспектор» завідомо неправдиві відомості про результати огляду вантажів, задовольнившись обробленими в графічному редакторі фотознімками, які надавали митникам контрабандисти.
В судових ухвалах, зокрема, описано, що організатори схеми переписувались в Telegram, де процедуру заміни номерних знаків на авто називали «мультиками», неправомірну вигоду – «зарплатою».
У межах цієї справи у серпні 2019-го НАБУ та САП проводили обшуки на митному пункті пропуску «Ягодин». Правоохоронці вилучили мобільні телефони старшого та головного державних інспекторів. Тут же в складських приміщеннях, які орендував один з організаторів схеми, виявили вантажні фургони, які використовувались для незаконного переправлення товарів, а також телефони і комп’ютери.
Наразі відомо, що частину вилученої техніки передали на потреби Збройних сил України. Як пише «Слово і діло», 7-го вересня Вищий антикорупційний суд скасував арешт техніки, вилученої у межах справи можливої контрабанди через пропускний пункт «Ягодин» Волинської митниці. 493 одиниці техніки: системні блоки, процесори, роутери, мобільні телефони, планшети тощо – вилучили з автівки, у якій нібито перевозилися штучні ялинки, а фактично коробки з технікою та брендовими речами. Наказом командира однієї з військових частин арешт на майно зняли, відчуживши його на ЗСУ.
Хто всі ці люди?
Вже наступного дня після повідомлення НАБУ про викриття схеми, журналіст Тарас Середич опублікував у своєму телеграм-каналі прізвища ймовірних підозрюваних з числа митників. За його словами, це начальник 2-го оперативного відділу управління боротьби з корупцією Волинської митниці Олександр Костіна, головний держінспектор митного поста «Ковель» Наталія Дудкевич, головний держінспектор митного пункту «Ягодин» Світлана Букатевич, держінспектор митного пункту «Ягодин» Микола Берестюк, старший держінспектор того ж таки «Ягодина» Олеся Старушик.
Слідчі підозрюють, що головним організатором злочинної групи був колишній співробітник СБУ Олександр Громик. 10 листопада Вищий антикорупційний суд узяв його під варту з правом внести заставу розміром понад 80,5 мільйонів гривень. Він офіційно не працевлаштований в Україні, але має бізнес за кордоном. Разом із сином колишнього першого заступника прокурора Волині Василя Куренди Станіславом Курендою є співвласником зареєстрованої в Естонії компанії «Baltic professional trading». А в Україні вони разом були серед засновників організації з гучною антикорупційною назвою Управління у Волинській області Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська спеціальна колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю».
Громик перебуває на консульському обліку в Словацькій Республіці, знятий з військового обліку в Україні, має право на постійне проживання у Польщі, а його дружина і діти мешкають в Німеччині з серпня 2023 року. Про це йдеться в ухвалі про обрання запобіжного заходу.
Громика слідчі називають фактичним керівником компанії «СІА-Брок». Офіційний власник і на той час директор «СІА-Брок» лучанин Андрій Радобенко, за версією слідства, керував брокерами, контролював процес фотофіксації товарів прикриття. Радобенка теж взяли під варту з правом вийти під заставу в понад 8 мільйонів гривень.
За інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій відомо, що дружина Олександра Громика Анна до 2017 року працювала у Любомльській райдержадміністрації спеціалісткою в секторі інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю. У декларації за 2021 рік вона вказала, що отримувала заробітну плату за основним місцем роботи в приватному підприємстві «СІА-Брок», власником і фактичним керівником якої, за версією слідства, був її чоловік Олександр Громик.
За грати з можливістю вийти під заставу в 4 мільйони гривень потрапив і ще один підозрюваний – нібито керівник середньої ланки у схемі, мешканець Любомля Володимир Борисевич. Він, за свідченнями спільника, який зізнався у вчиненому і вирішив йти на співпрацю зі слідством, орендував склади, наймав людей, керував рейсами й розпоряджався касою.
Головній державній інспекторці «Ягодина» одягнули електронний браслет і призначили заставу розміром 671 тисяча гривень. Хоча прокурори клопотали про заставу в понад 4,2 мільйона.
« …в порушення покладених на неї посадових обов`язків та зазначених вище норм МК України, в інтересах злочинної організації та «замовників товарів», не вжила заходів щодо документування виявленої нею протиправної діяльності, закінчила митне оформлення та вантажний автомобіль з причепом виїхав із зони митного контролю, тобто, відбулося ввезення комерційних товарів відповідно до ВМД на митну територію України», – йдеться в матеріалах справи.
Підозрюваним попередньо інкримінують участь у злочинній організації з метою вчинення тяжких злочинів (ч. 1 ст. 255 КК України), умисне ухилення від сплати податків (ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2, 3 ст. 212 КК України), зловживання владою та службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України) та складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України). Фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі.
Нагадуємо, раніше «Сила правди» розповідала про збитки, яких зазнають волинські перевізники через блокаду кордону.