• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Середа, 22 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Вибори 2020 > Обережно, прихована реклама! Передвиборчий огляд волинських газет №2

Обережно, прихована реклама! Передвиборчий огляд волинських газет №2

Автор: Марія Смик
2 Жовтня 2020 в 17:10
У категорії: #Аналітика, Вибори 2020, Новини, ТОП новини

Двадцять одна газета районного та обласного значень. 78 матеріалів про політику та політиків з ознаками реклами. 29 не надто вдалих спроб позначити ці матеріали як рекламні і жодного належного маркування. Так передвиборча гонка впливала на друковані волинські медіа впродовж двох тижнів першого місяця осені: з 7 по 20 вересня.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» продовжує моніторинг друкованих волинських ЗМІ. Про те, скільки привітань розмістили політики в газетах, чому «сприяли» й чиї команди, на думку деяких місцевих газет, зібрали під своїм політизованим крилом «справжніх фахівців» та «хороших господарників» – у цьому матеріалі.

До вибірки загалом потрапило 21 друковане видання, з яких 5 – обласного значення і 16 – районного. До аналізу потрапили випуски за два тижні: чотири випуски однієї газети та по два випуски ще двадцяти. Що ми шукали? Новини й репортажі про політиків і партії, де про них йдеться виключно у позитивному світлі, політичні звернення, іміджеві інтерв’ю, привітання та решту матеріалів про політику, у яких не дотримано принципу балансу думок і відокремлення фактів від суб’єктивних суджень.

Такі матеріали містять ознаки реклами і вимагають відповідного маркування. Тобто в заголовку або біля нього має бути напис «Реклама» чи «На правах реклами». Якщо цього немає, текст прирівнюється до джинси – прихованої реклами, яка є грубим порушенням журналістських стандартів. Часто статтю розміщують у рубриці, яку видання позиціонує як рекламну і вказує про це на останній сторінці дрібним шрифтом, проте таке маркування не є належним і не відповідає вимогам українського законодавства.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Зміст

  • Цифри, факти і сумна статистика
  • Дати інтерв’ю – роздати обіцянки
  • Платні блоги та антиреклама

Цифри, факти і сумна статистика

Разом з хорошими «новинами» і репортажами про політиків, відвертою антирекламою та привітаннями, опублікованими на замовлення політиків, з 7 до 20 вересня «Сила правди» нарахувала 101 публікацію. Жодна з них не була маркована як рекламна належним чином. 23 з них – привітання, 29 були з неналежним маркуванням. А без жодного маркування – 49 матеріалів.

Голови сільських, селищних, міських та районних рад, а також їхні заступники зі сторінок мало не кожної газети вітали своїх виборців з Днем фармацевта, Днем рятівника, Днем лісівника та іншими професійними святами. Були і привітання з днем села. Ба більше, на шпальтах кількох газет заступники і очільники різних місцевих рад та адміністрацій наче ділили між собою свята. Наприклад, у номері газети «Нова доба» за 19 вересня представники районних рад та адміністрацій вітали фармацевтів та рятівників, а от селищні й сільські голови – лісівників.

  • «Нова доба»
  • «Нова доба»

Матеріалів з неналежним маркуванням було 29. Тобто іміджеві інтерв’ю та інші публікації, де про політиків писали або дуже добре, або дуже погано (що без чіткої аргументації можна розцінювати як антирекламу), розміщували у рубриках на кшталт «Точка зору», «Суспільство», «Політика» та інших. І лише на останній чи передостанній сторінці газети дрібним шрифтом вказували, що матеріали у тих рубриках та позначені знаком «*» друкують на правах реклами.

Серед них були й статті, що на перший погляд здавалися більш-менш збалансованими. Зокрема, саме у таких рекламних рубриках газета «Волинь» розміщувала матеріал про соціальні ініціативи партії «Слуга народу» та новину про Аллу Надточій і її намір балотуватись у мери Луцька. За такою ж схемою газета «Твій вибір» писала про відкриття спортзалу у школі в селі Крупа, якому начебто посприяли кандидати і депутати від «За майбутнє».

  • «Волинь»
  • «Волинь»
  • «Твій вибір»

А газета «Селянське життя» пішла ще далі й у рекламних рубриках у своєму номері за 17 вересня розмістила два інтерв’ю з буцімто не причетними до політики освітянкою та лікаркою, які, відповідаючи на запитання журналістів, повсякчас згадували про представників «За майбутнє» та їхні «неоціненні» вклади у розвиток сіл Локачинського району.

  • «Селянське життя»
  • «Селянське життя»

А от матеріалів з ознаками замовності і без жодного рекламного маркування було найбільше – 49. Наприклад, у випуску газети «Вісті Ковельщини» за 17 вересня розмістили одразу два матеріали про представлення команди «Європейської Солідарності», яка балотуватиметься до Ковельської міської ради. В публікаціях членів партії називають «патріотами та професіоналами, авторитетними діячами та фахівцями у певних сферах діяльності», а сам захід, в межах якого і відбулось представлення, окреслюють як дуже важливий.

  • «Вісті Ковельщини»
  • «Вісті Ковельщини»

А газета «Полісся» у випуску за те ж число розмістила аж п’ять немаркованих текстів, що схожі на рекламні. Серед них матеріал про з’їзд партії «За майбутнє», де команду називають «найкращими фахівцями, готовими направити усі сили для спільної роботи на благо людей». Ще чотири публікації – іміджеві інтерв’ю з кандидатами у депутати та на посади очільників місцевих рад. У жодному з них від журналістів не звучало незручних запитань, до яких кандидати не були готові, тож згадані інтерв’ю більше схожі на такі собі історії успіху, аніж спроби дізнатись, до прикладу, про компетентність кандидатів.

Дати інтерв’ю – роздати обіцянки

За 7-20 вересня у волинських газетах вийшли 32 іміджеві інтерв’ю у форматі «теплої ванної» з чинними депутатами та головами рад і кандидатами на отримання відповідних мандатів. І лише 10 з них бодай розмістили у рекламних рубриках. 22 не отримали ні натяку на маркування.

До прикладу, 10 вересня у газеті «Слово правди» вийшло інтерв’ю з міським головою Володимира-Волинського Петром Саганюком під назвою «Реальні справи реклами не потребують» і, звичайно ж, маркування, на думку редакції, цей матеріал теж не потребує. Попри рядки про те, що Петро Саганюк «прокидається о 5 годині, починає об’їзд міста і закінчує його в десятій вечора, тобто працює 24/7». А також попри маніпуляції з розряду «лише за останній тиждень міським головою прийняте рішення про про спрямування додаткових 558 тисяч гривень на доплату до зарплат лікарям «вторинки». Адже ані «огляд» міста, ані самостійне прийняття рішень стосовно виділення коштів насправді не входять до обов’язків чи повноважень мера.

«Слово правди»
«Слово правди»

Ще три інтерв’ю у тому ж номері «Слова правди» опублікували у рекламних рубриках «Вибори 2020» і «Точка зору». А вже в наступному випуску з натяком на рекламне маркування вийшло ще три інтерв’ю з різними політиками. Решта газет розміщувала меншу кількість інтерв’ю, проте з такими ж порушеннями.

Одразу у двох газетах, «Твій вибір» і «Вісник», вийшло одне і те ж інтерв’ю з кандидатом у мери Луцька Романом Бондаруком під назвою «Лучани варті ліпшого – Європу в кожен двір», в обох випадках – без маркування.

  • Газети «Твій вибір» і «Вісник»

Також, окрім вищезгаданих, далеко не всі свої іміджеві інтерв’ю бодай намагались маркувати газети «Волинь», «Новий погляд», «Народне слово», «Наше місто – Нововолинськ», «Нова доба», «Нове життя», «Селянське життя», «Полісся», «Горохівський вісник», «Наш край», «Волинська газета» і «Народне слово».

Платні блоги та антиреклама

Впродовж вересня у волинських газетах з’являлись і статті, схожі на антирекламу. Таких було небагато, проте розміщували їх переважно у платних рубриках. У газеті «Волинь» вийшов невеликий матеріал «У США українського нардепа оголосили «російським шпигуном», де йдеться про те, що Вашингтон ввів санкції проти Андрія Деркача. Ще через шпальту розмістили статтю «Кремль знайшов спосіб, як тримати Зеленського на гачку», де представники «Європейської солідарності» критикують ситуацію з переговорами по Донбасу. Обидві статті з’явились у рубриках, які газета позиціонує як платні.

  • «Волинь»
  • «Волинь»

Інша обласна газета, «Твій вибір», розмістила у себе тексти на кшталт блогів, авторами яких є представники волинської «Свободи» Анатолій Вітів та Микола Федік. В обох публікаціях йдеться про «незграбні дії влади» як на всеукраїнському, так і на рівні Луцька. Матеріали вийшли у рекламних рубриках «Точка зору» і «Суспільство».

  • «Твій вибір»
  • «Твій вибір»

Нагадаємо, що відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу» політична реклама – інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії).

Згідно із частиною 3 статті 9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи та який формує або підтримує обізнаність та інтерес читачів щодо цієї особи, є рекламою і  має бути вміщений під рубрикою «Реклама» або «На правах реклами». Частина 5 статті 9 цього Закону забороняє приховану рекламу, а прихованою рекламою відповідно до статті 1 Закону є інформація про особу в програмі, передачі, публікації, якщо така інформація слугує рекламним цілям і може вводити в оману осіб щодо дійсної мети таких програм, передач, публікацій.

Марія Смик

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди" (11.2018-08.2021 рр.)
Теги матеріалу: Алла НадточійАнатолій ВітівВибори2020Газета «Вісті Ковельщини»Газета «Нова доба»Газета «Полісся»Газета «Селянське життя»Газета «Слово правди»Газета «Твій вибір»Газета Вісник+КГазета ВолиньЗа МайбутнєМедіаМедіаграмотністьМикола ФедікМісцеві вибориОгляд пресиПетро СаганюкРоман Бондарук
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Фейки про Швецію та маніпуляції від політиків у медіа Волині

Наступна новина

У Любомлі за посаду міського голови поборються восьмеро кандидатів

Схожі Публікації

Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику

Автор: Юлія Галецька
21 Березня 2023 в 17:30
0
Незаконна торгівля цигарками

Ковельчанин на «Toyota Land Cruiser» потрапив під суд за те, що нелегально приторговував в оптових...

Детальніше

«Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими

Автор: Христина Крот
21 Березня 2023 в 13:30
0
плетіння сіток у Луцьку павутинка

З перших днів повномасштабного вторгнення у Луцьку діє ініціатива «Павутинка». Щодня волонтери створюють для військових...

Детальніше

Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили

Автор: Юлія Галецька
18 Березня 2023 в 10:10
0
Митник Михайло Бурдейний

Національне антикорупційне бюро України закрило кримінальне провадження щодо колишнього начальника відділу митного оформлення №2 митного...

Детальніше
Наступна новина
Любомльська міська рада

У Любомлі за посаду міського голови поборються восьмеро кандидатів

НОВИНИ

  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
  • 4 Березня 10:00 «Накрила сина своїм тілом, і зрозуміла, якщо не поїдемо зараз, ми – смертники», – вчителька з Лисичанська, яка переїхала на Волинь
  • 3 Березня 17:25 На Волині сільська рада хоче підтримати митницю на 5 мільйонів гривень
  • 2 Березня 19:08 В громаді на Волині освітяни обурені через урізання зарплат
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.