Через війну бізнесмени з волинською пропискою змінили свої позиції в щорічному рейтингу багатіїв. Попри те, що бізнес-імперії обох народних депутатів з Волині Ігоря Палиці і Степана Івахіва зазнали втрат, останньому таки вдалося піднятися на чотири сходинки в ТОП-100 найбагатших українців за версією журналу «Forbes Ukraine», який оприлюднили 27 грудня 2022 року.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» пригадав, як рухалися щаблями рейтингу багатіїв волинські олігархи.
Був 44-м, а став 49-м. Народний депутат з Волині, представник Луцька у Верховній Раді Ігор Палиця з початком повномасштабного вторгнення Росії зазнав збитків на кілька десятків мільйонів доларів. Серед причин автори журналу «Forbes» називають низку російських ракетних ударів по Кременчуцькому нафтопереробному заводові та втрату більше 150 заправок «Укрнафти», які залишились на тимчасово окупованій території, або знищені.
«А ще восени держава забрала в управління основні паливні бізнеси «Привату» – «Укрнафту» та «Укртатнафту» (Кременчуцький НПЗ). Дрогобицький НПЗ, основне підприємство «Нафтохімік Прикарпаття», до війни використовувався здебільшого як нафтобаза. Поточний стан заводу невідомий. Від початку війни він також є однією з цілей російських ракетних ударів», – пише «Forbes Ukraine».
А от співвласник групи компаній «Континіум», народний депутат обраний у 21-му одномандатному виборчому окрузі з центром у Ковелі Степан Івахів був 58-м, а став 54-м у рейтингу найбагатших українців. І це незважаючи на те, що з лютого мережа автозаправних комплексів WOG – головний актив «Континіума» – втратила майже 20% заправок: частину з 400 АЗК знищено, частина залишилася на тимчасово окупованій території.
«Компанія залишається у трійці найбільших в Україні за кількістю заправок, займаючи, за власною оцінкою, 11% нафтопродуктового ринку. Головний конкурент ОККО займає близько 16%. За дев’ять місяців 2022-го виторг становив 36,1 млрд грн, що на 18% більше за тогорічний показник. З вересня на АЗС WOG можна розрахуватися за пальне криптовалютою за допомогою Binance Pay», – пише «Forbes Ukraine».
Точні теперішні статки обох волинських олігархів нині важко підрахувати. Тому у редакції «Forbes Ukraine» цьогоріч обмежилися оцінкою капіталу лише двадцятки найбагатших українців. Їхні статки порівняно з початком лютого 2022-го впали більш як на $20 млрд – до $22,5 млрд. Для решти героїв рейтингу обмежилися короткою довідкою, бо ринкова капіталізація українських публічних компаній в часи війни часом падає нижче за ліквідаційну вартість активів. На ринку M&A – прогнозоване затишшя, яке навряд чи зміниться пожвавленням, допоки в бік України летять російські ракети.
Загалом Forbes проаналізував стан справ у 129 українських бізнесменів, які потрапляли до рейтингу найбагатших у минулі два роки. Цього року до нього не втрапили семеро колишніх топ-багатіїв. Причини різні: втрата громадянства, бізнесові негаразди, зрада батьківщини. Серед них найвідоміші: Ігор Коломойський, Костянтин Григоришин, Іван Фурсін, Вячеслав Богуслаєв та Віктор Медведчук.
Рейтинги найбагатших українців започаткував журнал «Фокус» у 2007 році. В деякі роки такий рейтинг робили і «Новое время», і «Forbes Ukraine». Допомагала інвесткомпанія «Dragon Capital».
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поглянув на рейтинги ТОП-100 найбагатших українців впродовж останніх 14 років і проаналізував як їхніми щаблями рухалися бізнесмени з Волині.
Степан Івахів з’явився в сотні найбагатших у 2009 році. До цього в рейтинг потрапляв лише його партнер Ігор Єремеєв із сумарним прибутком «Континіуму». Також в рейтинг 2008 року попав ще один волинянин, на той час співвласник «Континіуму» Сергій Слабенко. Тоді Єремеєв був 35-им, Слабенко – 78-им.
Нагадаємо, напередодні «Сила правди» повідомляла скільки грошей витратили пов’язані з волинськими нардепами благодійні фонди у 2020 році.