16 нардепів позбавили нарахувань, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень, за перші чотири місяці 2022 року. Серед найзапекліших прогульників і волиняни – представники Луцька Ігор Палиця та ковельського виборчого округу Степан Івахів.
Таку статистику оприлюднив Рух «Чесно».
Протягом усього строку депутатства парламентарію щомісяця відшкодовують витрати, пов’язані з виконанням депутатських повноважень. Відповідно до ч. 4 ст. 33 закону «Про статус нардепа», ці відшкодування він отримує з дня обрання його депутатом. Згідно з ч. 4 ст. 32 вищезгаданого закону, розмір цих виплат відповідає розміру місячної депутатської зарплати.
Враховуючи задекларовані статки окремих народних депутатів, позбавлення через прогули депутатських коштів за кілька місяців суттєво не вплине на їхній рівень життя. Однак у Русі «Чесно» наголошують, що неучасть депутата у роботі парламенту без поважних причин свідчить про невиконання ним обов’язків, покладених на нього виборцями. З огляду на це позитивний, на перший погляд, ефект від «заощадження коштів» на прогульниках не повинен підміняти реальну мету — мінімізувати прогульництво серед народних обранців.
До числа оштрафованих прогульників Рух «Чесно» зарахував всіх депутатів, котрих від початку 2022 року у Верховній Раді ІХ скликання позбавляли виплат хоча б за один місяць прогульництва. Точних даних про кількість пропущених пленарних засідань не наводиться, але судячи зі статистики голосувань на сайті Верховної Ради, деякі із народних обранців з Волині пропустили більше половини голосувань,які відбувалися з 1-го січня до 21 червня цього року.
Із 715 голосувань, які відбулися з початку року, Степан Івахів був відсутній на 382.
Ігор Палиця пропустив 348;
Вячеслав Рубльов – 184;
Ігор Гузь – 53;
Валерій Стернійчук – 12;
Ірина Констанкевич – 7.
Серед найбільших прогульників Верховної Ради і голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія та його заступник Микола Тищенко, п’ятий президент України Петро Порошенко, лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, ще один скандальний представник «За Майбутнє» Ярослав Дубневич, родина Льовочкіних із ПЗЖМ, очільники групи «Відновлення України» Вадим Столар та Ігор Абрамович.
Загалом за перші чотири місяці 2022 року 101 парламентарію хоча б раз припинили відшкодування витрат, пов’язаних із виконанням ними депутатських повноважень. Сюди входять не лише пленарні засідання, а й участь в робочих групах, комітетах.
Нагадаємо, у жовтні 2019 року Верховна Рада ухвалила зміни до законодавства, згідно з якими народному депутату, котрий протягом календарного місяця упродовж однієї чергової сесії без поважних причин не бере особистої участі у більш як 30% голосувань при прийнятті рішень на пленарних засіданнях або у більш як 50% засідань комітету, до складу якого його обрали, не відшкодовують витрати, пов’язані з виконанням депутатських повноважень, за відповідний місяць. Це зафіксовано у частині 5 статті 33 Закону “Про статус народного депутата України”.
Відшкодування витрат на виконання депутатських повноважень не слід плутати з компенсацією нардепам вартості проїзду або оренди житла. Самі парламентарії називають це відшкодування «другою зарплатою» або «депутатськими». Адже кожен депутат розпоряджається цими коштами на власний розсуд: хтось витрачає їх на особисті потреби, хтось закуповує канцелярське приладдя для своїх приймалень, а хтось за рахунок цих грошей навіть займається гречкосійством.