Черговий моніторинг INFOCRIME показав, як деякі медіа системно маніпулюють інформацією. Зокрема, це підміна фактів оціночними судженнями, поширення матеріалів з ознаками замовності (джинса), заголовків, які не співпадають із текстом новин чи статей.
У моніторинговий тиждень знову не було маніпуляцій та джинси на сайті Район.in.ua.
Такі дані були отримані в результаті щотижневого моніторингу інформаційного простору командою проєкту Infocrime Lutsk за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.
У період з 19-23 липня фактчекери проекту INFOCRIME Lutsk виявили 65 матеріалів з маніпуляціями та один фейк у промоніторених медіа Волині. Цікаво, що такі ж дані були і в попередньому дайджесті.
Найбільше текстів з маніпуляціями було на тему бізнесу – 39%, місцевої влади – 31%, державної політики – 11%.
Загалом фактчекери INFOCRIME проаналізували 1878 матеріалів на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та стрічку 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook.
Фейк про алергію на секс
На сайті «Під прицілом» є новина з назвою «Вчені виявили, що приблизно 18% людей мають алергію на секс». Однак тут не вказали конкретно, які британські вчені це з’ясували. Також немає жодних посилань на дослідження. Соціологів розсмішило б таке речення: «лікарі дійшли такого висновку, поспілкувавшись з великою кількістю пацієнтів». Невідомо нічого про кількість людей та звідки в них така інформація. Також у цій у новині зазначили знову без вказування джерела, що «вчені вважають, що скоро алергію на секс внесуть до списку захворювань».
Підміна фактів судженнями = маніпуляція
Видання «Волинь UA» у цьому моніторингу відзначилося кількома випадками підміни фактів оціночними судженнями. Зокрема, у матеріалі «Волинські митники pозмовлятимуть мовою pосійського агpесоpа?» вони транслюють додуманий висновок, розміщений на телеграм-каналі «Держмитслужба».
Йдеться про запровадження іспитів для кандидатів на держслужбу і нібито оформлений «заднім числом» наказ про призначення керівництва митниці. Без жодних конкретних доказів у публікації такий хід пояснюють бажанням уникнути цього іспиту. Більше того, у заголовку матеріалу таке додумування підкріплюють емоційним пасажем про те, що іспиту хотіли уникнути, бо митники розмовляють «мовою російського агресора».
Одразу два медіа «Конкурент» та «Перший» розмістили майже ідентичний матеріал про проект нового житлового комплексу, де частину території мають віддати під парк. При цьому таким чином забудовник нібито намагається «компенсувати ліс», який раніше вирубали у цій місцевості.
Щоб обґрунтувати «гордість» за таку ініціативу, у тексті нам показують перебільшену картину майбутніх катастроф, боротися із якими нібито допоможе парк біля новобудови. «Постапокаліптичні книги та фільми малюють сумні перспективи для майбутніх поколінь і, на жаль, вони не менш вірогідні, ніж літаючі машини та смартфони в скельцях окулярів. І всі ці сюжети зосереджуються на двох цінностях – вода та рослини, яких справді може не стати надто скоро», — лякають у публікації.
Проте таке нагнітання не виправдане, адже навіть найгірші прогнози щодо глобальних змін клімату не несуть Волині буквальне зникнення води і рослин «скоро». Справді, є свідчення сильніших засух та зникнення окремих видів. Проте «апокаліптична» картина, змальована забудовником, швидше будується на маркетингово вигідних образах, а не реальних даних у короткостроковій перспективі.
Заголовки з перебільшеннями та маніпуляціями
У новині «Польща готова визнати Крим Російським» на сайті «Волинь24» є маніпуляція. Видання подає думку однієї польської політикині як позицію всієї Польщі. Однак це не так. У цьому випадку думка однієї людини не може відображати позицію всієї держави. Українським виданням треба уважно висвітлювати тему окупації Криму, особливо якщо цю тему коментує хтось з іноземних політиків.
На сайті «Під прицілом» є маніпулятивний заголовок «Українцям заборонять купувати сигарети й алкоголь у супермаркетах: нардепи вирішили змінити правила». Назва взагалі не співпадає з текстом новини. Мова насправді йде про законопроект, що зареєстрували у Верховній Раді України. Відповідно до документу, хочуть продавати сигарети, алкоголь тільки в спеціалізованих магазинах.
На тему законопроекту є маніпуляція на сайті «Волинь24» в заголовку «В Україні знесуть хрущовки». У новині йдеться про законопроект, а не вже чинний закон щодо цього. Поки не можна з упевненістю говорити, що це відбудеться.
Джинса у онлайн-медіа
Медіа не може бути піар-майданчиком для політичних сил, проте деякі промоніторені видання та телеканали «грішили» цим. Так, про Громадянський рух «Свідомі» розміщували «джинсу» в контексті того, що депутати Луцької міської ради цього разу зустрілись із представниками партії «Варта» у Львові. Про це писав сайт ІА «Конкурент», «Волинь24», «ВолиньPost».
Ще одним прикладом матеріалу з ознаками замовності є на сайті «Волинь24» та «ВолиньPost». Тут депутат Луцькради Тарас Шкітер каже, що місцевий бізнес треба підтримувати. В ефірі програми «Відкрита влада. Місто» на ТРК «Аверс» Шкітер сказав, що Луцька міська рада має сприяти роботі місцевого бізнесу та цінувати місцевого інвестора. Подібні іміджеві матеріали зосереджені не стільки на змісті цієї доволі очевидної думки про підтримку бізнесу, скільки на особі самого депутата, який озвучив її.
Також під час моніторингу було кілька прикладів піару політиків на тому, що вони «залучили» бюджетні кошти. Так, видання «Буг» розмістило публікацію із переліком видатків державної субвенції на соціально-економічний розвиток територій. Цю субвенцію позиціонують, як кошти, які власними зусиллями залучив у округ народний депутат Ігор Гузь, хоча він може частково впливати лише на їх розподіл, а не обсяг і сам факт існування субвенції для громад цього округу.
Міський голова Луцька Ігор Поліщук вчергове піарився на показових оглядинах ремонту центральної вулиці міста – проспекту Волі. Попри те, що доля вулиці справді може турбувати багатьох лучан, акцент на показовних оглядинах подібних об’єктів часто роблять не в інтересах аудиторії, а в інтересах політиків, які могли цей матеріал замовити.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.
Період моніторингу – 19 —23 липня 2021 року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk
Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.