Польський журналіст Славомір Скомра пояснив мету протестів польських фермерів на кордоні.
Тема складна для відносин Польщі та України, зазначив журналіст у коментарі для Центру журналістських розслідувань «Сила правди».
Славомір Скомра – відомий журналіст з Польщі з багаторічним стажем. Він працював у популярних «Gazeta Wyborcza», «Kurier Lubelski» та «Dziennik Wschodni», а зараз пов’язаний із загальнонаціональним проектом «News4media» та порталом «Jawny Lublin».
За його словами, ціни на фермерські продукти кілька років поспіль спадають (ціна при купівлі). У 2022 році ціни знову впали і це пов’язано зі збільшенням імпорту з України. Крім того, польські фермери обурюються великій кількості імпорту замороженої малини з України. А тема зерна для польських фермерів не є ключовою.
«Фактом є те, що ми імпортуємо багато і не весь імпорт є транзитом на захід. Міністр сільського господарства нещодавно зізнався, що завезли з України стільки малини, що декілька років ми взагалі не повинні вирощувати її у Польщі. Цукрова промисловість розраховує, що цього року в’їде до Польщі удвічі більше цукру, ніж ми виробляємо.
Скаржаться і виробники курятини. Справа в тому, що до сьогодні польська сторона неефективно контролювала, чи продукти харчування, що надходять до Польщі, їдуть далі на захід», – зазначив він.
У соцмережах в Польщі почали з’являтися різні повідомлення щодо нібито неякісних товарів з України. Журналіст зазначив, що немає офіційної інформації з цього приводу, яка б підтвердила повідомлення про якість харчових продуктів. Але є багато повідомлень без переконливих доказів. Їх дають навіть впливові політики.
«Лише зараз розпочався детальний прикордонний контроль продовольства з України. З ринку вилучили привезену малину, помідорний концентрат і зерно. Але це лише кілька підтверджених випадків. Але протестувальники використовують цей аргумент і кажуть, що скоро буде викрито, мовляв раніше могло бути схоже, але ніхто продовольчі товари не перевіряв», – зазначив експерт.
«Важко однозначно сказати, чи Росія якось причетна до цих протестів. Фактом є те, що вони підтримуються політиками, які не показують до Росії різкого ставлення. Однак це може бути лише спроба здобути політичний капітал. Також треба пам’ятати, що у квітні в Польщі відбудуться вибори до місцевих органів влади, а в червні – до Європейського парламенту», – додав він.
За словами журналіста, зараз серед фермерів переважає євроскептичний настрій.
Славомір Скомра також розповів про основні вимоги фермерів:
«У фермерів дві основні вимоги. Це вихід із політики ЄС «Зелена угода». Це про екологічний план, який ставить перед сільським господарством високі вимоги щодо скорочення викидів CO2. Друге питання – це імпорт з України. Фермери хочуть його затримання, жорсткіших перевірок, покращення контролю на кордоні, пильнування, щоб транзит насправді був транзитом».
Журналіст вважає, що легкого виходу з цієї ситуації немає:
«Польські політики кажуть, що потрібна реакція Європейської комісії, бо відкрила кордон для продуктів з України. Комісія відповідає, що ці справи Польща та Україна мусять вирішити між собою. В Польщі панує переконання, що Україна не хоче змінювати правил. Це зрозуміло, що ця країна також веде економічну боротьбу за виживання і кожне обмеження ускладнить ситуацію для України».
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»