На підставі підроблених листів від громадський організацій «Громадське. Волинь» і «Станція Добра» військовозобов’язані чоловіки з інших областей зуміли потрапити в систему «Шлях». Право на виїзд за межі України їм надали на підставі наказів голови Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка. Згодом підробку таки виявили. Проте чоловікам, які вдавали з себе волонтерів, вдалося уникнути відповідальності перед законом, а дехто таки опинився за кордоном.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив, чим закінчились ці історії.
З початку повномасштабного вторгнення чоловіки віком від 18 до 60 років могли легально виїхати за кордон у випадку, якщо вони мають інвалідність, були опікунами, або піклувальниками, навчалися в іноземних вишах, мали так званий «білий квиток», довідку з місця роботи про службове відрядження, або ж лист від волонтерської організації про необхідність доставки гуманітарних вантажів та були зареєстровані в інформаційній системі «Шлях».
Систему використовують, щоб усунути корупцію під час видачі дозволів та спростити перетин кордонів. Дозвіл на внесення у «Шлях» дають обласні військові адміністрації.
Прикинулись волонтерами і потрапили в «Шлях» на підставі підробленого листа від ГО «Громадське.Волинь»
У грудні 2022 року на електронну пошту Волинської облдержадміністрації надійшов лист від громадської організації «Громадське. Волинь» з проханням внести у систему «Шлях» трьох водіїв-волонтерів: Богдана Бабича, Євгена Яковлева і Антона Овчеренка.
Другого грудня 2022 року голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко підписав наказ про дозвіл на виїзд за межі України згаданих «волонтерів». А через тиждень з’ясували, що лист від громадської організації несправжній.
«Звернення це надійшло електронною поштою, – розповідає директорка департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів Волинської ОДА Вероніка Бальбуза. – Виявлення щодо підробки відбулося трошки пізніше. Сумніви щодо осіб, які перетинають кордон, виникли в прикордонників. Інформація від них надійшла вже безпосередньо до адміністрації. Ми почали розбиратися. Поки ми знайшли засновників фонду, керівника фонду… Тому що телефони, які були вказані в зверненні, були недійсні. Ну, тобто це не їхні були телефони взагалі. Ми поки знайшли, поки зв’язалися, то це трошки затягнулося».
У листі була вказана чинна адреса громадської організації і був відтиск печатки. Проте підписав його не чинний директор Дмитро Безвербний, а нібито представник, чи то представниця, правління «Громадського. Волинь» Іскра В.С. Жоден з номерів осіб, які нібито були відповідальними за повернення в Україну Богдана Бабича, Антона Овчеренка і Євгена Яковлева не обслуговувався.
«Там не було мого підпису, просто була назва організації, – пригадує голова ГО «Громадське.Волинь», нині боєць Збройних сил України Дмитро Безвербний. – Ці троє людей, які вказані в наказі, жодного відношення до організації не мають. Я навіть питав в людей, які є членами нашої організації та в активах, жоден з нас їх не знає. Їх не бачили, про їхнє існування навіть не підозрювали. Тільки через цей лист стало нам про них відомо. Наскільки мені відомо, вони навіть пробували перетнути кордон. Тільки не волинський, а, якщо я не помиляюсь, Білгород-Дністровський. Подальшу історію я не знаю.
Наша організації взагалі такі запити на внесення в систему «Шлях» не подавала. Нам не було потреби організовувати якийсь перетин кордону. Тому що, будемо відверті, наша організація вже кілька років активної діяльності не веде. Тому організовувати будь-який перетин кордону нам теж немає сенсу».
«Громадське. Волинь» Дмитро Безвербний разом з однодумцями заснували після Революції Гідності. Це медіаорганізація, яка виготовляла контент і займалась адвокацією позитивних змін, а не благодійною допомогою.
До 24 лютого 2022 року Безвербний був актором театру «Гармидер», проводив театралізовані екскурсії старим Луцьком. Про таких люблять казати: «не народжений для війни». Нині Дмитро – боєць п’ятої штурмової бригади, яка боронить східні кордони держави.
Дев’ятого грудня 2022 року голова військової адміністрації Юрій Погуляйко підписав указ про виключення Богдана Бабича, Антона Овчеренка і Євгена Яковлева зі списку людей, яким надано право на виїзд. Їх, запевняють в адміністрації, заблокували в системі «Шлях» до кінця війни.
Ні відповідальних, ні відповідальності. Поліція не знайшла підстав карати «волонтерів»
Волинська ОДА повідомила про інцидент поліцію. Правоохоронці відкрили провадження за двома статтями кримінального кодексу про підробку документів і спробу незаконного переправлення за кордон військовозобов’язаних. Суд дав дозвіл на обшуки. А далі… тиша. За словами поліції, підозри не підтвердились і справу закрили.
«У грудні 2022 року надходило повідомлення від Волинської військової адміністрації про те, що троє невстановлених осіб намагались підробити документи для виїзду за кордон як водії гуманітарних вантажів від ГО «Громадське. Волинь». На електронку Волинської військової адміністрації надійшли ці сканкопії. Відповідно без підписів вони не мали ніякої законної сили. Це також слідчі дослідили в рамках відкритого кримінального провадження і закрили це провадження», – запевняє речниця Головного управління Національної поліції у Волинській області Ольга Бузулук.
Із судових документів «Сила правди» довідалась, що слідчого, який розслідував цю справу, звільнили. Офіційна версія – неефективна робота.
« …перебував на посаді заступника начальника розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Волинській області, за 5 місяців 2023 року не скерував до суду жодного кримінального провадження, також, ним не приймалися інші процесуальні рішення по кримінальним провадженням», – йдеться у рішенні Рівненського окружного адмінсуду.
Йдеться про майора поліції, старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Волинській області Олександра Солов’янчика.
Нині він намагається поновитися на посаді через суд.
– Телефоную до вас з такого приводу, готуємо матеріал про чоловіків, які від громадських організацій за підробленими листами хотіли виїхати за кордон. Яким чином, ці справи пов’язані з вашим звільненням з ГУНП?
– А яким чином пов’язані, як це ви виявили?
– За номером кримінального провадження ми знайшли в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що ви зараз судитеся про поновлення на посаді. І суд витребовує саме ці кримінальні справи.
– Ну, наприклад, які?
– Це стосується трьох громадян України, які від громадської організації «Громадське Волинь» хотіли потрапити в систему «Шлях» і таким чином виїхати за кордон.
– Ну, не готовий вам сказати одразу так.
– То ви не в курсі про це? Чи як?
– Я не знаю, як воно може бути пов’язане.
– Ну, очевидно, ви, мабуть, брали участь в цих розслідуваннях?
– Не готовий сказати, в нас же не одне провадження.
– А вас чому звільнили?
– Ну, це не до мене питання.
Далі на жодні запитання щодо кримінальної справи трьох «волонтерів» і того, яким чином вона вплинула на його кар’єру, Олександр Солов’янчик говорити не бажав.
Та повернемось до осіб, які вигадали непоганий спосіб пошити в дурні посадовців Волинської ОДА, прикордонників і загалом нас з вами. Цікаво, що до листа від громадської організації був прикріплений перелік марок і моделей авто та їхні державні номерні знаки. Усі авто мали волинську реєстрацію. Цікаво, що цієї інформації жоден нормативний акт не вимагає.
Самі ж так звані водії-волонтери – не місцеві. Вдалося з’ясувати, що двоє з них – Антон Овчеренко і Богдан Бабич – кияни, третій – дніпрянин – Євген Яковлев. Він єдиний з ким вдалося поспілкуватися. Щоправда через соцмережу.
На дзвінки Яковлев не відповідав, але коли побачив документи, заговорив. Чоловік не заперечив своєї причетності до ситуації, але перевернув все з ніг на голову – звинуватив громадську організацію.
«По цьому кейсу в мене особисто не було ніяких рухів, оскільки з’явилася інформація, що ця організація замішана в допомозі виїзду з України і там якийсь кримінал, – написав Євген Яковлев у застосунку Viber. – На той момент потрібно було поїхати забрати якісь медикаменти і ще щось, ми шукали, хто може отримати дозвіл на свою організацію і натрапили на ділків. В мене немає власної громадської організації чи фонду і системно я волонтерством не займаюсь, тому і потрібні були «помічники». Той вантаж врешті решт забрала інша людина. На той час то була нормальна практика, але потім все стало складно. Ви мабуть бачили сюжет про ці дозволи саме на Волині від «Слуги народу».
До слова, Євген Яковлев – чоловік начальниці юридичного відділу Дніпровського окружного адмінісуду Аліни Яковлевої. З його профілю в соціальній мережі Linkedin відомо, що Яковлев до 2023 року працював у південно-африканській космічній компанії «Драгонфлай Аероспейс», яка створює оптичні супутники.
У січні 2024 року він став директором з інвестицій української авіаційної компанії «Скаетон», яка з-поміж іншого займається розробкою безпілотників.
Попри те, що у Волинській ОДА кажуть, що до кінця війни заблокували всіх трьох чоловіків у системі «Шлях», принаймні Євгену Яковлеву вдалося виїхати. Це – він на саміті «Future of Ukraine», що відбувся у Стокгольмі 15-16 лютого цього року.
Невідомий «волонтер» від «Станції Добра» і «зам’ята» справа про підробку документів
За аналогічним сценарієм тільки вже від громадської організації «Станція Добра» з Ківерців право виїхати за кордон отримав Володимир Петренко. Лист нібито від ГО був написаний не на корпоративному бланку, а мокра печатка, прізвище і підпис керівника організації також не збігалися з реальними. Єдине що відрізняло цю історію, так це те, що цей лист у військову адміністрацію принесла реальна людина.
«Це звернення приносили наручно в загальний відділ обласної адміністрації. Тобто, з печаткою мокрою, з підписом, в загальний відділ принесли, зареєстрували відповідно до інструкції діловодства, надійшло нам до резолюції до виконання, ми його взяли в роботу. Безпосередньо потім був прийнятий наказ про надання дозволу на виїзд цій особі, яка була зазначена в цих документах. Це було 22 липня, був прийнятий той наказ, і коли ми вже розсилали витяги і наказ безпосередньо представнику цього фонду, на цьому етапі була виявлена підробка. Оперативно, протягом години був виданий наказ голови адміністрації про те, щоб скасувати виїзд даній особі, виїзд був скасований і людина була заблокована в системі «Шлях». Тобто до кінця війни ця особа вже невиїзна відповідно до законодавства», – запевняє директорка департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів Волинської ОДА Вероніка Бальбуза.
І хоча Вероніка Бальбуза стверджує, що підробку виявили протягом години з моменту винесення наказу про дозвіл на виїзд за кордон громадянину Петренку, а саме 22 липня 2022 року, проте наказ про скасування такого права від Волинської ОДА офіційно датований 29 липня. Тобто Петренко фактично мав тиждень часу на реалізацію свого задуму.
До речі, керівниця «Станції Добра» Альона Миксименко, як і Дмитро Безвербний з «Громадського. Волинь», нині служить у ЗСУ.
«До нас з обласної адміністрації написали, що ось є такий претендент, він хоче виїхати, – пригадує колись волонтерка, а нині бійчиня ЗСУ Альона Максименко. – Не моя початка, не мій номер, не мої документи. Наші всі документи мають свою шапку і в нас особлива печатка, підробити її теж дуже тяжко. Підпис зовсім не мій був і людина не та, хто директор навіть громадської організації «Станція добра».
Ми не знаємо, хто це такий. Я його ніколи в очі не бачила. Хтось, очевидно, зливав інформацію. Бо більше цієї інформації взяти не можна було ніде. Про те, що ми їздимо за гуманітарною допомогою на той час ніхто не знав, бо ми не писали про це у соцмережах.
Людина ця не виїхала на другий день. Чому? Бо ми в той самий день написали заяву в поліцію, що людина підробила документи. Ці документи були передані на митницю, на облраду і, як бачите, його почали шукати. Чим це все закінчилось? Ми зверталися в поліцію – ніхто його не знайшов. Може, і не шукав».
Кримінальне провадження за цим фактом завершилось ідентично до того, яке поліція розслідувала у справі «Громадського.Волинь».
«Дійсно, в липні 2022 року надходило до поліції повідомлення від громадської організації «Станція добра» про, можливо, неправомірні дії одного з чоловіків, військовозобов’язаних призовного віку, який намагався підробити лист від цієї громадської організації, щоб виїхати за кордон. Було відкрите кримінальне провадження за статтею 358 Кримінального кодексу України. З’ясувавши всі обставини, слідчі прийняли рішення закрити, тому що ця інформація згодом не підтвердилась», – повідомила речниця ГУНП Ольга Бузулук.
За період з 24 лютого по 31 січня 2023 року у виїзді за межі України у пунктах пропуску на кордоні відмовлено 443 особам, які були заздалегідь внесені у систему «Шлях» за дозволом Волинської обласної військової адміністрації. Дехто з них намагався покинути країну в найскрутніший для неї час за підробленими листами, а хтось домовився з керівниками фондів і організацій. Про причетність посадовців військової адміністрації до цих історій наразі нічого не відомо.
З початку повномасштабної війни і до вересня 2023-го року до Волинської військової адміністрації надійшло 14 листів від Держприкордонслужби про перевищення водіями строків перебування за кордоном щодо 635 осіб. За цей час було підписано вісім наказів про скасування права на виїзд лишень для 21 водія.
Схоже інформаційна система «Шлях», яку створили, щоб спростити перетин кордону в умовах війни і уникнути корупції, працює недосконало. Вона не нівелює людського фактору: ні щодо потенційних ухилянтів, ні тих, хто просто хоче відпочити від війни десь на теплому узбережжі, ні щодо посадовців.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» повідомляла, що директора волинського фонду, який переправив за кордон понад 200 чоловіків, оштрафували на 300 тисяч гривень.