Порушуєш законодавство та умови оренди – повертай землю державі! 

Петро Тєстов

Природоохоронець, мандрівник. Сфера інтересів - природно-заповідний фонд, лісове господарство, боротьба з корупцією в сфері охорони довкілля та з порушеннями природоохоронного законодавства, туризм.

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Публікація щодо незаконних ставків, які побудувала «Волинська Ягідка» в заплаві Прип’яті в Шацькому районі неочікувано отримала широкий резонанс.

Прокуратура відразу розпочала кримінальне провадження проти посадовців Державної екологічної інспекції і пов’язала ставки та зрошення до проблеми обміління Шацьких озер. ДЕІ в свою чергу все заперечує, мовляв звернення про позапланову перевірку не надходило, а зі своєї ініціативи вони не мали права перевіряти. Наближені до власників «Волинської ягідки» телеканали роблять сюжети, якими намагаються відвернути суспільну увагу від фактів порушення законодавства.  Спробуємо розібратись. 

По суті, мова йде про низку порушень з боку «Волинської ягідки». Одне виявили «земельники» — у вигляді незаконного зняття верхнього шару грунту та самовільного зайняття сусідньої ділянки для будівництва ставків, інше, у вигляді незаконного будівництва ставків без погоджень — журналісти. А третє — у вигляді порушення вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (ОВД) — вже прокурори. 

Дійсно, згідно вимог цього закону, «управління водними ресурсами для ведення сільського господарства, у тому числі із зрошуванням і меліорацією) на територіях площею 20 гектарів і більше» повинно проходити процедуру ОВД. Це дало б можливість дослідити вплив від таких дій, як на довкілля взагалі, так і на Шацькі озера зокрема. І почути пропозиції громадськості та науковців. А у «Волинської Ягідки», згідно інформації прокуратури під зрошенням перебуває 150 гектарів. Факт порушення — очевидний.

Але законодавство в сфері державного контролю в екологічній сфері настільки недосконале, що формально у виправданнях екоінспекторів є логіка. Бо планову перевірку «ягідки» запланували аж на літо 2020 року, а щодо позапланових перевірок, то звернень від громадян не було — тому вони «не знали».  

Хоча згідно з «Положенням про Державну екологічну інспекцію у Волинській області», у них є і інші повноваження окрім проведення перевірок. ДЕІ могла скликати з цього питання нараду чи звернутись до управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА щодо факту діяльності без ОВД. Але цього не робили, бо про ситуацію з ставками та зрошенням всім причетним було відомо давно. 

Головне в цій ситуації не забути, що землі на яких незаконно зрошують лохину — державні. І, згідно договору оренди землі між ГУ Держгеокадастру у Волинській області та ТОВ «Волинська Ягідка» від 30 серпня 2016 року щодо оренди земельних ділянок 0725785600:04:003:0193 та 0725785600:04:003:0194, земельна ділянка повинна використовуватись у спосіб, що не суперечить екологічним вимогам, а орендар зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля і  використовувати земельну ділянку відповідно до вимог чинного законодавства. Дія договору припиняється шляхом його розірвання внаслідок пошкодження орендованої земельної ділянки, невиконання обов’язків сторін,  а також з інших підстав визначених чинним законодавством України.

Вищеперелічених порушень вимог як природоохоронного, так і земельного законодавства вже достатньо аби піднімати питання розірвання договору. 

Наскільки мені відомо, відповідне звернення громадськими організаціям до волинських «земельників» вже відправлене. Тепер рішення за ними.

 Як на мене, розірвання договору оренди в даному випадку послужило б гарним уроком тим, хто вважає що можна ігнорувати вимоги законодавства. І спонукало б інших орендарів земельних ділянок дотримуватись екологічних умов їх використання. 

Схожі Публікації

Начальник Головного управління Національної поліції у Волинській області Юрій Крошко подав декларацію за 2023 рік....

Детальніше
Луцький міськрайонний суд виніс вирок двом посадовцям Держекоінспекції у Волинській області за хабар

Луцький міськрайонний суд виніс вирок двом колишнім посадовцям Державної екологічної інспекції у Волинській області у...

Детальніше
Наступна новина

НОВИНИ