Чи хочуть волинські лісгоспи повертати в державну власність роздані земельні ділянки в лісі?

Петро Тєстов

Природоохоронець, мандрівник. Сфера інтересів - природно-заповідний фонд, лісове господарство, боротьба з корупцією в сфері охорони довкілля та з порушеннями природоохоронного законодавства, туризм.

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Восени цього року шляхом накладання растрових матеріалів лісовпорядкування на шар публічної кадастрової карти, я виявив земельні ділянки в межах державного лісового фонду, надані у приватну власність в межах ДП «Турійське лісове господарство» та ДП «Ківерцівське лісове господарство».

На жаль, така ситуація є типовою для України. Бо органи місцевого самоврядування та органи Держгеокадастру часто ігнорують вимоги законодавства та «не помічають» належність земель  до лісового фонду – і відповідно роздають у приватну власність ласі ділянки під будівництво.

Хоча прикінцеві положення «Лісового Кодексу» чітко кажуть,  що «до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування».

Зазвичай, сумлінні лісокористувачі після виявлення таких фактів, починають вчиняти дії щодо повернення собі незаконного виданих в лісфонді земельних ділянок – наприклад нещодавно за ініціативою та участю Черкаського лісгоспубуло повернути у власність держави землі лісового фонду.

Проте, ДП «Ківерцівське лісове господарство» та ДП «Турійське лісове гоподарство» у відповідь на наші звернення з проханням вчинити дії щодо повернення земельних ділянок в державну власність фактично таких дій не вчинили!

Кверцівський лісгосп повідомив, що одна ділянка була вилучена з лісового фонду під час безперервного лісовпорядкування, не повідомивши для цього підстав. А щодо інших лісгосп звернувся до ВО «Укрдержліспроект» і пообіцяв вчинити подальші дії та повідомити нас про результати. Проте поки що жодних листів від лісгоспу ми не отримали. 

ДП «Турійське лісове господарство» в свою чергу, від двох наданих ділянок «відхрестилось» (хоча картографічні матеріали чітко кажуть, що ці ділянки знаходяться в межах лісового фонду). Щодо інших, керівництво пояснило, що вони надані в користування давно і лісгоспу невідомо, чому їх не виключили з лісового фонду під час минулого базового лісовпорядкування.  Більше того, лісгосп  не допустив перевірку Держекоінспекції, яка виїхала в лісгосп аби перевірити в тому числі вищезгадані факти надання земельних ділянок у власність.

Хоча ще з 2008 року надання земельних ділянок у власність в межах лісового фонду (крім чітко визначеного переліку підстав) є незаконним, і лісгосп не може під час лісовпорядкування «виключати» земельні ділянки за власним бажанням.

А завдяки тому, що на публічній кадастровій карті з’явився шар «ліси», який формується на основі матеріалів лісовпорядкування державних лісогосподарських підприємств, нами були виявлені ще низка накладень земель лісового фонду на землі приватної власності.

Після журналістського запиту «Сили Правди», Волинське ОУЛМГ пообіцяло розібратись з цією проблемою.

«Волинським ОУЛМГ 9 жовтня 2019 року було направлено відповідні клопотання до правоохоронних органів з проханням у межах компетенції та наданих повноважень у разі наявності підстав вжити відповідних заходів реагування щодо повернення спірних земельних ділянок до держлісфонду. Матеріали перебувають у прокуратурі області.  Волинським ОУЛМГ та державними лісогосподарськими підприємствами області здійснюється абсолютне сприяння та долучення до справ із розгляду питань повернення лісових земель у власність держави», — пише ВОУЛМГ.

Проте станом на кінець 2019-го єдиним відомим нам результатом стало…узаконення одного з будівництв в Турійському лісгоспі через схему «довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками».  

Ми продовжимо стежити за процесом повернення земельних ділянок в лісі у державну власність і сподіваємось, що дії державних органів не обмежаться лише порожніми деклараціями та обіцянками. 

Схожі Публікації

Наступна новина

НОВИНИ