У Волинській області триває конфіскація земельних ділянок, які належать росіянам. Відповідний закон в Україні прийняли навесні 2022 року. Наразі у власність Держгеокадастру вже повернули майже 44 гектари землі.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, як виконують такі рішення судів і як це позначається на власниках, орендарях і місцевих громадах.
Скільки земель вже конфіскували?
Конфіскація земель на території України, які на праві власності належать росіянам, розпочалася у березні 2022 року, коли набув чинності закон «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів». Спочатку йшлося про вилучення майна у юридичних осіб, однак згодом до закону внесли зміни й конфіскація торкнулося і громадян країни-агресорки.
За інформацією Волинської обласної прокуратури, з того часу в інтересах держави подали 27 позовів про конфіскацію 65 земельних ділянок сумарною площею 54,9 га. 25 рішень про вилучення на користь держави 56 земельних ділянок (51,4 га) суди вже прийняли. Ще два позови щодо дев’яти паїв площею 3,5 гектара наразі перебувають на розгляді.
За даними Ковельської, Володимирської, Луцької та Камінь-Каширської окружних прокуратур, станом на 16 квітня 2024 року вже виконали 21 ухвалу, повернувши у державну власність 44 ділянки загальною площею 43,7 гектара.
Окрім даних прокуратури, «Сила правди» відшукала у судовому реєстрі ще чотири судових рішення щодо конфіскації 14 земельних ділянок загальною площею 10,5 гектара.
Уся ця земля перейшла у власність росіян шляхом успадкування та має сільськогосподарське призначення. Згідно з законодавством України, іноземці мали відчужити її протягом року з моменту набуття права власності (ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України), однак так і не зробили цього.
Хто з росіян володів найбільшими ділянками?
Найбільший спадок у вигляді української землі загальною площею 7,1 гектара отримав росіянин Володимир Акулінін, який зареєстрований у місті Кострома Російської Федерації. Після смерті сестри у жовтні 2019 року, він отримав право власності на чотири ділянки сільськогосподарського призначення на території Литовезької громади Володимирського району. Три із них площею понад два гектари, ще одна – 0,6 гектара.
11 жовтня 2023 року Іваничівський районний суд Волинської області ухвалив рішення конфіскувати цю землю.
Трохи менше – 7 гектарів землі – належало росіянці Аллі Богуцькій. Жінка успадкувала дві ділянки у Торчинській громаді Луцького району: після смерті батька у 2019 році (3,4 га) й після втрати матері у 2021-му (3,6 га). У червні того ж року вона зареєструвала право власності на ці території в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. З 2010 року ці землі орендує товариство з обмеженою відповідальністю «Веселе-Агро».
11 травня 2023 суд Луцький міськрайонний суд прийняв рішення конфіскувати ці землі.
Дві ділянки загальною площею шість гектарів у грудні 2021 року після смерті батька успадкував і громадянин Росії Олег Карбовський. Земля розташована у Копачівській громаді Луцького району. 10 жовтня 2023 року Рожищенський районний суд прийняв рішення про вилучення цих ділянок.
Ще по 4,2 гектара на Волині мали білоруска Марія Кузнєцова та росіянка Людмила Пташнік. Після смерті родичів у власності першої з 2008 року було шість ділянок у Смідинcькій громаді Ковельського району, а друга з 2018 року володіла п’ятьма ділянками у Володимирській громаді.
У 2023 році Старовижівський районний і Володимир-Волинський міський суди конфіскували ці землі.
Трохи менше – 4,1 гектара – належали Ніні Калугіній. Росіянка володіла двома паями в селі Олександрія Луцького району. У 2017 році іноземка отримала дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою ділянок, а у 2019 році зареєструвала на них право власності. У кінці 2023 року Луцький міськрайонний суд повернув їх у власність держави.
Ще п’ять земельних ділянок загальною площею майже шість гектарів в Поромівській громаді Володимирського району спільно успадкували у 2015 році громадянка Росії Алла Ганюшина та українка Валентина Мархлевич. З 2016 року дві з них орендує товариство з обмеженою відповідальністю «П’ятидні». 23 січня 2024 року Іваничівський районний суд Волинської області ухвалив рішення про конфіскацію половини кожної ділянки, які належали росіянці Аллі Ганюшиній.
Майже по три гектари землі успадкували росіяни Володимир Новицький у Локачинській громаді Володимирського району, Анатолій Руденчук у селі Ладинь Ковельського району та Надія Волох у Любешівській громаді Камінь-Каширського району. У 2023 році Локачинський, Любомльський і Любешівський районні суди ухвалили рішення про конфіскацію цих паїв.
Ще 2,2 гектари землі в Устилузькій громаді Володимирського району конфіскували у росіянки Валентини Семенюк, а у росіянки Анни Нестерак – 1,5 гектара у Мар’янівській громаді Луцького району.
Також у власність громад на Волині повернули 14 невеликих ділянок площею до одного гектара кожна. Загальна їхня площа – 4,2 гектара.
Що буде з конфіскованими ділянками та як бути орендарям?
«Сила правди» звернулася до юриста із земельних питань агропідприємства «П’ятидні» Богдана Котовича, аби з’ясувати, чи можуть орендарі ділянок продовжити користуватися землею після їхньої конфіскації на користь держави.
«Договір оренди, який був укладений з попереднім власником, продовжує діяти. Зміна власника не є підставою для розірвання договору оренди землі. Тобто, процедура така: спочатку прокурор звертається до суду, потім розглядається справа і суд виносить рішення. Якщо ділянку постановили конфіскувати, то Головне управління державного кадастру звертається до державного реєстратора речових прав, який вносить зміни. Далі повідомляють орендаря про судове рішення та вказують реквізити рахунків для сплати оренди новому власнику. У нашому випадку це місцевий бюджет», – розповів Богдан Котович.
Також Богдан Котович пояснив, яким чином здійснюється конфіскація земельної ділянки, якщо на правах спільної власності вона належить громадянам України і Росії водночас.
«Уявімо, що земельну ділянку успадкували двоє українців та громадянин Росії. У такому разі суд конфісковує третину зареєстрованої ділянки, яка належить іноземцю. Втім, якщо така ділянка перебуває в довгостроковій оренді, то орендар сплачуватиме третину суми у місцевий бюджет, а решту – фізичним особам, які також є власниками. Взагалі, згідно законодавства, конфіскувати можна лише земельну ділянку, а не її частину. Необхідно визначити межі поділу в натурі й присвоїти нові кадастрові номери. Але, зважаючи на події, які нині відбуваються в країні, суд трактує це як спосіб захистити державу», – зазначив Богдан Котович.
У Головному управлінні Держгеокадастру у Волинській області пояснили, що конфісковану землю поки що не передаватимуть громадам.
«Ділянки щодо яких рішення суду вже набрали законної сили, наразі зареєстровані за головним управлінням Державного кадастру Волинської області. Відповідно до земельного кодексу, вони не будуть передані громадам. Ми не можемо якось їх реалізувати, бо ще не внесено змін до законодавства. Просто реєструється речове право за головним управлінням і все», – зазначила начальниця юридичного управління Наталія Хитрик.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про те, що сталося з ділянками, які за сім років отримали учасники АТО на Волині.