Представник Луцька у Верховній Раді Ігор Палиця – один із шести нардепів з Волині, хто не отримує заробітної плати, бо не ходить на роботу. Втім, попри таку неактивну законотворчу діяльність під час війни, ім’я політика регулярно з’являється на сайті Луцької міської ради. Щоправда, в контексті, який не стосується парламентської роботи. На офіційному ресурсі впродовж минулого року розмістили щонайменше 19 інформаційних публікацій, в яких згадується благодійний фонд Ігоря Палиці «Тільки разом».
Йдеться про спільні проєкти фонду з органом місцевого самоврядування. Решта волинських благодійних фондів, в тому числі й пов’язаних з іншими політичними фігурами, не мають таких привілеїв в інформаційній підтримці. Зважаючи на трудову біографію політичного керівництва Луцька, складається враження, що ресурси громади використовують у тому числі для підтримки політичного іміджу народного депутата і формування у виборців думки, що «щось робиться». Тим більше, що заходи, до яких долучився фонд Палиці, може організовувати громада й своїми силами.
Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» знову готують до виборів?
У статті 3 Закону України про «Про благодійну діяльність та благодійні організації» вказано, що благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації.
Використовувати у назвах благодійних фондів імена політиків не заборонено. Втім, це, швидше, прогалина законодавства, ніж продумана норма, адже завдяки піару фонду умовного Петренка може поліпшитися рейтинг партії того ж Петренка.
Такою прогалиною активно користується лідер політичної партії «За майбутнє», нардеп Ігор Палиця. З моменту заснування у 2011 році його іменний благодійний фонд відігравав ключову роль у всіх виборчих кампаніях, які відбулися впродовж цих 12 років.
Зокрема, під час першої парламентської кампанії у 2012 році, за даними порталу «Четверта влада», фонд організував кілька сотень агітаторів, які впродовж кількох місяців кампанії ходили і розповідали про мецената у Луцьку. За підрахунками журналістів, тоді це мало обійтися політику в мільйони гривень.
Під час останньої парламентської кампанії у 2019 році, фонд використовував місцевий актив в поєднанні з напрацюваннями організації для формування позитивного іміджу кандидата.
Під час місцевих виборів 2020 року фонд «Тільки разом» також використовували. Серед засилля фіолетових білбордів партії «За майбутнє» в обласному центрі Волині були і звичайні привітання з Днем міста… Ба більше, у дні тиші напередодні дня голосування саме логотип фонду «Тільки разом» на фіолетовому фоні красувався на білбордах, нагадуючи про кого треба думати йдучи на дільниці.
Усі ці іміджеві напрацювання звісно ж не минули дарма, адже нині Луцька міська рада щедро наповнена кадрами з фонду «Тільки разом» та партії «За майбутнє». Взяти хоча б міського голову Ігоря Поліщука, який п’ять років відпрацював у фонді «Тільки разом» юристом перш ніж отримати політичну посаду. Або директора департаменту економічної політики Бориса Смаля (2 роки роботи у фонді) та його заступницю Юлію Дацюк (2 роки роботи у фонді). Голова правління фонду Катерина Шкльода наразі є депутаткою міської ради і членкинею найбільшої фракції.
І ось тепер, коли в суспільстві обговорюється перспектива проведення виборів під час війни, з офіційних сторінок міської влади та місцевих засобів масової інформації ми знову все частіше бачимо добрі справи від Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».
Військова форма, продуктові набори, паски, пікнік: чим відзначився фонд нардепа на сайті міськради
Наймасштабніша спільна ініціатива фонду і органу місцевого самоврядування, якої стосуються публікації на сайті Луцької міської ради, – закупівля зимової форми та взуття для військових. Справа – безумовно хороша. Втім, військова форма – це не космічний супутник і навіть не коштовний дрон. Її благодійний фонд цілком може придбати і самостійно без участі міської ради. Як це робить, наприклад, Волонтерський штаб «Ангар».
Проте, якби цей проєкт не організували разом, ніхто б впродовж 2022-2023 років не писав про нього на офіційному сайті й відповідно не нагадував лучанам про їхнього нардепа.
Торік 24 жовтня пресслужба міськради у відеосюжеті розповіла, що орган місцевого самоврядування виділить 17 млн грн на закупівлю військової форми та 6,5 млн грн на тактичне взуття. Було вказано, що Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» надасть таку ж суму.
26 жовтня в інформації про ухвалені зміни до бюджету цю інформацію повторили, вказавши, що депутати підтримали ініціативу під час засідання 36-ї сесії.
Невдовзі, 1 листопада 2022 року, у новині про те, що з коштів депутатського фонду придбано теплий одяг військовослужбовцям, лучанам нагадали і про спільний проєкт міськради та Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». У публікації сказано, що на нього з бюджету спрямували 23,5 млн грн.
17 грудня 2022 на сайті розмістили інформацію про те, що Луцька міська рада та Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» передали захисникам 1200 комплектів одягу та взуття, виготовлених місцевими виробниками «Едельвіка» та «ІКОС». Щоправда, автор новини вказав іншу суму, передбачену на реалізацію цього проєкту, а саме – «спільно було виділено близько 30 мільйонів гривень». Наступного дня схожа новина з’явилася вже у відеоформаті.
30 грудня цього ж року автори відеосюжету, опублікованого на сайті міськради, інформували лучан про те, що Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» та Луцька міська рада передали військовослужбовцям другу партію форми – одну тисячу комплектів зимового одягу і тактичного взуття.
Через півтора місяця, 17 січня 2023 року, на своєму офіційному ресурсі знову ж згадали про цей проєкт, повідомивши, що міський голова Ігор Поліщук та голова правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода передали бійцям 14-ї ОМБР 2000 комплектів зимової форми та взуття.
1-го березня пресслужба міськради знову повідомила, що разом з Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» продовжує забезпечувати військовослужбовців зимовою формою та взуттям. Цього разу йшлося про передачу 200 комплектів вбрання бійцям окремого загону спеціального призначення «Любарт». У цьому тексті було наголошено, що в жовтні минулого року Луцька міська рада та Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» на умовах співфінансування виділили 47 мільйонів гривень.
Крім форми, фонд допомагав міській раді купувати продуктові набори для підопічних територіального центру соціального обслуговування міста Луцька. Про це йшлося у публікації на сайті міської ради за 22 грудня 2022 року.
Наскільки ефективний такий спосіб підтримки людей у складних життєвих обставинах – важко сказати, але як рекламну технологію його використовували політики напевно під час і напередодні кожної виборчої кампанії. Тим паче, крім емблеми міської ради, на пакетах з подарунками великими буквами було надруковано повну назву фонду.
Звісно, торік у грудні про виборчу кампанію й не йшлося, що власне й дало змогу, формально не порушуючи закон, роздавати такі презенти підопічним соціальної установи.
12 квітня 2023 на сайті Луцької міської ради опублікували інформацію про те, що відомі жінки луцької громади об’єднались, щоб напекти пасок для українських військовослужбовців. Без фонду Ігоря Палиці тут також не обійшлося. Ця структура була співорганізатором заходу спільно з управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді міськради. Заплановано було спекти 300 пасок.
Трохи згодом з іменним фондом нардепа міська влада відроджувала українські великодні традиції. Новина про це на сайті органу місцевого самоврядування з’явилася 21 квітня 2023-го. Згідно з цим повідомленням, управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради спільно з фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» організували культурне дійство «Україна. Воля. Діти.». Яку саме роль у влаштуванні цього свята відігравали посадовці міськради, а яку представники фонду – не повідомлялося.
А 22 липня 2023 року до Луцька завітали актори з Полтавського академічного обласного театру ляльок аби презентувати в місті сенсорно-інтерактивну виставу для дітей «На хвилі». Якщо вірити повідомленню на сайті міської ради, Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» якусь роль в цьому процесі теж відіграв.
А ще благодійники від нардепа «підтримували» організацію 9-го Наукового Пікніка у Луцьку. Як саме – залишається таємницею.
Чи можна розцінювати публікації органу місцевого самоврядування як приховану рекламу?
В більшості публікацій, крім новин про закупівлю форми, не вказано сум, чи зусиль, які затратили представники фонду на ту чи іншу допомогу. Тож важко оцінити, наскільки виправданими є згадки благодійної організації в тих чи інших випадках. Можливо, вони підтримували посадовців міськради лише морально?
Співпраця фонду Палиці й органу місцевого самоврядування активно висвітлюється не лише на офіційному сайті громади. Про певні спільні проєкти інформують департаменти міськради на своїх сторінках у соцмережах, багато новин з’являється на сторінці самого фонду і, звісно, у ЗМІ пов’язаних з нардепом, зокрема на сайті «Волинські новини» та на телеканалі «Аверс».
Наприклад, у роковини повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2023-го, «Волинські новини» опублікували матеріал «Рік незламності: як працює Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» під час повномасштабної війни».
Оскільки, в перші місяці після вторгнення політик не з’являвся на публіці й широкому загалу не було відомо, де він перебував, то чи виправдано пов’язувати його ім’я з незламністю українців?
Управління інформаційної роботи Луцької міськради використовують як інструмент для здобуття політичних дивідендів далеко не вперше. Після смерті попереднього міського голови Миколи Романюка пресслужба ради впродовж 2017-2020 років активно писала про тодішнього депутата і радника міського голови Ігоря Поліщука. Його тоді подекуди цитували та згадували частіше, ніж офіційне керівництво міста: наближалися ж місцеві вибори.
«Сила правди» звернулася до Ігоря Поліщука, щоб дізнатися, чи не вбачає він у такій тісній співпраці з фондом завуальовану рекламу. Попередньо надіслали запитання через управління інформаційної роботи міської ради. Втім, очільник міста чи то не зумів підготуватися до цієї розмови, чи не знайшов часу.
– Можна з вами поспілкуватися кілька хвилин? – зупиняємо Ігоря Поліщука в кулуарах міської ради під час сесійного засідання.
– Ви по якому питанню? – запитує міський голова.
– Співпраця міської ради з фондом Ігоря Палиці…
– Ну, я зараз не готовий відповісти… побачимо, як сесія пройде.
Після сесії очільник міста також не знайшов можливості пояснити позицію органу влади. Натомість, очільниця Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода була більш відкритою до розмови з журналістами. На запитання про завуальовану рекламу, вона відповіла, що фонд просто виконує свої програми, а їх без місцевої влади реалізувати не вдасться.
«По-перше, фонд проводить багато заходів для дітей, а діти – це заклади освіти. Без департаменту освіти було б дивно співпрацювати. Також чимало заходів стосуються спорту і молоді. Для цього ми співпрацюємо з департаментом молоді і спорту. Думаю, дуже логічно долучати орган місцевого самоврядування, чи долучатися до його заходів. По-друге, як ви знаєте, багато видатків зараз не пропускає казначейство. Через це фонд долучається у тих випадках, коли захід потребує деяких витрат, які, вочевидь, можуть бути не проплачені через казначейські рахунки», – заявила пані Шкльода.
Представниця Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Коцюруба каже, що формально фонд нічого не порушує, бо зараз немає виборчого процесу. Втім, зауважує, що в українській політиці вже традиційною стала проблема, коли партії і кандидати використоаують бренд благодійного фонду у виборчих цілях.
«Якби таке висвітлення було у виборчий період, тоді можна було б говорити про адміністративний ресурс, чи приховану агітацію. Дуже важливо перед наступними виборами більш чітко прописати певні заборони. Наприклад, в проєкті 8310 (про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо вдосконалення регулювання інформаційного забезпечення виборів та здійснення передвиборної агітації) пропонується заборонити використання у комерційній та соціальній рекламі символіки (логотипів) чи назв партій – суб’єктів висування кандидатів, а також символіки (логотипів) та назв благодійних організацій, громадських об’єднань чи інших юридичних осіб, назви та символіка яких (наприклад, знаки для товарів і послуг) є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати з символікою політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів, або найменування яких містить прізвище фізичної особи, висунутої як кандидата.
Проте парламент попри позитивний висновок комітету ще не розглянув цей проєкт», – зазначила Ольга Коцюруба.
Вона підкреслила, що в будь-якому випадку законодавство в такому ключі здатне регулювати тільки діяльність кандидатів, адже поки кандидат не зареєстрований немає доказів що реклама чи інформаційні повідомлення мають під собою політичну мету.
Аналітикиня руху «Чесно» Вікторія Максимова також вважає небезпечною активну діяльність іменних фондів політиків, водночас визнає, що законодавчих запобіжників до використання таких технологій немає.
«Співпраця фонду Ігоря Палиці та Луцької міськради не нова — вона відбувалася ще під час пандемії. Важливо розуміти, що Палиця є політиком, народним депутатом. Іменні фонди — це теж доволі класична історія для українських політиків. Водночас рівень довіри українців до волонтерів та БО є дуже високою після початку повномасштабної війни. Ці три фактори і роблять подібну співпрацю політтехнологією. Нині важко казати про ефективність, адже виборів, які це показали би, нині не планується. Проте точно можна зазначити, що іменні фонди це доволі небезпечна тенденція, яка далі буде лише більше набирати популярності, але майже ніяк не регулюватися», – розповіла аналітикиня.
Отож, безумовно, що Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» зробив і робить чимало хороших справ, реалізовує важливих проєктів на Волині. За даними оприлюдненої фінансової звітності, «Тільки разом» із бюджетом у 59,5 мільйонів гривень у 2022 році був абсолютним лідером серед благодійних фондів із волинською реєстрацією. Проте, це не корелює з якістю роботи на державу його засновника – народного депутата Ігоря Палиці.
Очевидно, громада обрала його своїм представником не для того, щоб годувати нужденних, організовувати пікніки чи культурні дійства, а передовсім вирішувати стратегічні питання, створювати умови, при яких всі ті ж проблеми могла ефективно вирішувати держава. Проте, і у відносно мирні 2019-2021 роки йому це вдавалося не найкращим чином, а під час повномасштабної війни політик, схоже, забув про свої прямі обов’язки: прогуляв майже усі голосування у 2023 році, в тому числі і про відновлення електронного декларування. Натомість, все частіше ми чуємо про те, як у його родини з’являються нові бізнеси. І прийде час, коли настане день виборів, громадяни знову підуть голосувати на дільницях чи то за депутата, чи то за мецената.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, як розбудовувався волинський бізнес нардепа Ігоря Палиці.