На фоні Пасхальних свят білоруські пропагандисти згадали про «мир» і «добро», а Україну і країни Заходу порівнювали із «дияволом» і «нацистами».
Тим часом в Білорусі триває економічна криза, а уряд намагається закривати дірки додатковими оптимізаціями та репресіями проти своїх же громадян. А ще влада закриває ліси, де знаходяться російські військові, та не дає хід розслідуванням про згвальтування білоруських дівчат російськими солдатами.
Про це та багато іншого — в огляді білоруських провладних та опозиційних медіа від «Сили правди» за 19-26 квітня в рамках проєкту «Воєнна шпальта». Телеверсію дивіться на YouTube-каналі «Сили правди», нижче – текстова версія.
Диктатор Олександр Лукашенко, а також провладні пропагандисти минулого тижня чимало говорили нібито про християнські цінності. Образи «праведних» Білорусі та Росії ліпили чи не в кожному провладному випуску новин, а Україну, США та «колективний Захід» звинувачували у «зраді» та називали «іудами».
Лукашенко з’їздив на малу батьківщину, у село Копись, де слухав пафосні віршики від дітей і на фоні вівтаря розповідав про мир. «Лиш би не було війни», — повторював як мантру диктатор і вчергове звинувачував у її розв’язанні Україну.
Тим часом провладні пропагандисти пішли далі. У випусках новин та «суспільно-політичних» програмах тематику християнства і «вєлікай пабєди» на 9 травня дивним чином змішали. Зокрема Григорій Азарьонок назвав Україну «іудою», а Америка, за його словами, «зрадила людській природі». Натомість Радянський Союз, атеїстичну, до речі, державу, він порівнює із Христом. А демократію і права людини — із дияволом.
На основному провладному телеканалі «Білорусь 1» тим часом взялися «викривати фейки» із українських новин та соцмереж, посилаючись на типові кремлівські пропагандистські штампи замість реальних фактів. Так, ведучих новин дуже обурило вшанування героїв Маріуполя та радість українців від величезних втрат російської армії.
Ще один привід для гніву пропагандистів: декомунізація в Україні. Їм мовляв, не подобається, що в Україні називають «побєдобєсієм» святкування так званої «великої перемоги» у «великій вітчизняній війні». Щоб запевнити, що білоруські громадяни досі вірять у міфи про Другу світову, у ефір запросили місцевого продюсера та ветерана і показали кадри масовки, яка повинна була б продемонструвати «всенародну» підтримку режиму.
Державна інформагенція «Белта» опублікувала інтерв’ю з українською колаборанткою Тетяною Монтян. Вона для білоруських пропагандистів розповідала про українських «нацистів» і про те, що Росія і Білорусь мають об’єднуватися, інакше «колективний Захід доб’є їх». При цьому вона називає українців людьми «без критичного мислення», повторюючи типові кремлівські пропагандистські штампи.
В той же час у самій країні триває криза. «Радіти тут нам, надіятися і розслаблятися за зрештою немає чому», — визнав у інтерв’ю міністр фінансів Юрій Селівестров. Він навіть допускає, що Білорусь може оголосити дефолт через неможливість обслуговувати свої боргові зобов’язання.
Щоб зменшити удар від санкцій, держава намагається проводити «дедоларизацію» економіки, зокрема переходити у розрахунках на білоруські та російські рублі і відмовлятися від імпортного. І це попри те, що далеко не кожен постачальник готовий у своїх розрахунках переходити на ненадійну білоруську валюту. Зокрема не готові це робити ті, хто давав Білорусі позики у доларах чи євро, а нині не хоче отримувати рублі натомість.
Дефіцит бюджету за прогнозами буде збільшуватися і сягне трьох мільярдів рублів, що на 20,5 мільйона більше, ніж планували раніше. Щоб якось ліквідувати дірки, вже планують забирати прибуток у стратегічних підприємств. Проте, щоб імітувати задовільну економічну ситуацію, планують збільшувати номінальний розмір зарплати бюджетникам. Проте, чи зможуть вони реально купити більше, поки невідомо.
Натомість режим Лукашенка, вчергове знайшов «цапа відбувайла» за економічні провали. Нібито за корупцію затримали міністра лісового господарства Віталія Дрожжу. Його, до речі, призначили на посаду теж після корупційного скандалу в білоруській лісовій галузі. Цього міністра звинуватили у «приписках» обсягів заготовленої деревини.
Проте опозиційний канал «Белсат» відзначає, що вони неодноразово викривали корупційні обородки з боку біоруських лісівників, проте такі матеріали рідко викликали хоч якусь реакцію. Натомість тепер через санкції ЄС Білорусь втратила більшу частину ринку експорту деревини. Продавати її збираються в Китай, що значно важче і дорожче. Проте і там можуть виникнути труднощі, адже Білорусь не має відповідного сертифікату FSC про те, що деревну заготовили із дотриманням стандартів.
Тим часом частина російських військ залишається на території Білорусі. Спостерігачі фіксують злети літаків, ракети. На території країни досі ремонтують підбиту та зламану російську техніку, а ще у лікарні Гомеля досі лікуються від наслідків радіації ті окупанти, які знаходилися в Чорнобильській зоні.
Присутність російських військ намагаються приховати, тому у прикордонних із Україною областях заборонили відвідувати ліси. Також жодного просування немає у справах про згвалтування білоруських дівчат російськими солдатами. Такі випадки фіксували зокрема в Мозирі.
Тим часом білоруські опозиціонери Світлана Тихановська та Павєл Латушка намагаються добитися визнання на міжнародному рівні території Білорусі окупованою, а диктатору Олександру Лукашенка — «визнання» на фоні із президентом Росії Путіним із перспективною міжнародного трибуналу в Гаазі. Для цього вони активно зустрічаються із західними дипломатами.
Також продовжують боротьбу проти режиму білоруські добровольці, які воюють за Україну, рельсові партизани всередині країни. Зокрема за даними Washington Post білоруське підпілля допомогло зірвати наступ на Київ з боку Білорусі. Як розповів виданню представник опозиційного об’єднання BYPOL Олександр Азаров, їх диверсійні групи складалися із залізничників, колишніх силовиків та кіберспеціалістів. На думку опитаних експертів, створені ними аварії на залізниці суттєво завадили російські армії налагодити логістику на київському напрямку наступу.
За інформацією провладних медіа, в Білорусі затримали принаймні 11 диверсантів. Повідомляють, що частині із них прострелили коліна при затриманні. Наразі диверсії припинилися через виведення значної частини російських військ із Білорусі.
Нагадаємо, Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну вранці 24 лютого. Білорусь допомогла агресору, розмістивши на своїй території його війська і техніку. За даними Державного прикордонного комітету та ООН, з початку війни до Білорусі виїхало понад 24 тисячі українських біженців. Майже чверть із них заїхала до країни, з якої летять ракети, транзитом через Польщу.
У попередньому випуску «Воєнної шпальти» йшлося про те як у Білорусі ростуть ціни, у візових центрах стоять черги, а блокування кордонів із ЄС завдало удару по логістичних компаніях.