На Волині працює 203 компанії із польськими інвестиціями, які на рік разом отримують 7 мільярдів гривень (майже 200 млн доларів США) доходу. Загалом в Україні таких компаній 3510.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» у партнерстві з аналітичною системою «YouControl» підрахував скільки у Волинській області працює компаній з інвестиціями з Польщі та чим вони займаються.
Так, в українському Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців міститься інформація про 3510 компаній, серед засновників, або ж бенефіціарів яких є громадяни Польщі, польські компанії з будь-якою часткою участі. 203 із них зареєстровані у Волинській області і в перший рік повномасштабного вторгнення Росії сукупно згенерували 7,2 мільярда гривень доходу, що на той момент становило майже 200 мільйонів доларів США.
Понад 94% цієї суми (6,8 млрд грн) припадає на 10 найбільших польсько-українських компаній з реєстрацією на Волині. Ще 420 мільйонів гривень – на 64 інших компанії. Даних щодо ще 129 компаній немає серед оприлюдненої Державною податковою службою фінансової звітності.
У 2023 році 10 найбільших волинських компаній із польськими інвестиціями отримали 6,4 мільярда гривень доходу (близько 175 млн доларів США).
Чотири з десяти компаній найбільших волинсько-польських компаній займаються виробництвом різного роду меблів та металообробних машин. Решта – виробництвом кормів, будівельних матеріалів, виробів з пластмаси, технологічних рішень.
Одразу три з десяти компаній входять до групи «Модерн-експо», ще дві – до корпорації «ЛАД». Далі детальніше про ТОП-10 волинських компаній із польськими інвестиціями:
1. Спільне українсько-польське підприємство в формі товариства з обмеженою відповідальністю «Модерн-експо» – головний представник однойменної групи компаній. Її ключовими особами є польський підприємець Богдан Лукасік та українець Петро Пилипюк. Загальна виручка компанії за 2022 рік склала 3,9 млрд. грн, а за 2023 – 4,08 млрд. грн.
Група компаній «Модерн-Експо» – провідний виробник і постачальник обладнання для роздрібної торгівлі (торгові стелажі, холодильне обладнання, касові бокси, обладнання з нержавіючої сталі та ін.) в Центральній та Східній Європі.
Як зазначається на сайті компанії, їх головний офіс та виробничий майданчик розташовані в Луцьку. Є представництва в Польщі, Німеччині, Франції, ОАЕ та Великобританії.
2. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» займається оптовою торгівлею комбікормами, концентратами, міндобривами та засобами захисту рослин. Головний офіс знаходиться у Луцьку.
ТОВ «Агротехніка» входить до агропромислової групи «Пан Курчак», одним із власників та бенефіціарів якої є колишній народний депутат України Сергій Мартиняк.
Керівником є компанії є Дмитро Тихонов. Серед засновників фірми є також ТОВ «Рістерс» з Польщі (м. Варшава), ТОВ «Рістерс-А» з Австрії (м. Відень) та громадянин Польщі Сергій Горлач.
Виручка ТОВ «Агротехніка» за 2022 рік становила 1,5 млрд. грн, а у 2023 впала вдвічі – 655 млн. гривень.
3. Товариство з обмеженою відповідальністю «Гербор-Холдінг» (GERBOR-HOLDING) займається виробництвом та продажем меблів для дому, офісів та інших товарів.
Зареєстроване підприємство у місті Володимир. Керівник – Олег Борбелюк. Серед засновників компанії, окрім сім’ї Борбелюків, є польська фірма «ЕЕП Холдінг» (Гданськ) та троє громадян Російської Федерації – Євгенія Гершон, Яна Коршунова, Кіріл Гершон (Москва).
Кінцевими бенефіціарами вказані поляки Тадеуш Хмєль та Мажена Хмєль з с. Хмелєк Люблінського воєводства.
У 2022 році виручка компанії склала понад 438 млн гривень, а у 2023 – більше 484 млн гривень.
Як раніше писала «Сила правди», у 2022 році щоб уникнути санкцій частки підприємства, що належали росіянам, переписали на підприємство «ЕЕП Холдінг» з Польщі. Це побачили українські правоохоронці та оскаржили такий крок у суді, адже згодом через повномасштабне вторгнення Росії Україна може конфіскувати частку компанії на користь держави. Цікаво, що після повномасштабного вторгнення сільрада з Волині, поліція, медики і комунальники продовжували купувати у цього підприємства меблі попри російських співвласників.
4. Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинська меблева компанія-Україна» теж займається виробництвом меблів. Зареєстроване у Нововолинську. Керівником є Олександр Гоцка, а серед власників – вже згадана польська фірма «ЕЕП Холдінг» (Гданськ) та ТОВ «Гербор-Холдінг».
Загальна виручка за 2022 рік – більше 402 млн грн, а у 2023 – понад 430 млн грн.
5. Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАД-Бетон» займається виробництвом асфальтобетонних сумішей для будівництва доріг, а також виробництвом і продажем бетонних виробів для благоустрою тротуарів, велосипедних доріжок, складських комплексів, автозаправних станцій тощо.
Керівником луцького підприємства є Валерій Хілуха, засновниками – компанія «Гран-Інвест» та Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ЛАД».
Кінцевими бенефіціарами компанії є родина Ольхових (Юрій Ольховий, Людмила Ольхова, Богдан Ольховий), Ольга Сухомлин та громадянин Польщі Павільно-Пацевіч Міхал Маріа.
У 2022 році виручка підприємства сягнула 108 млн грн, а у 2023 році – 218 млн грн.
«ЛАД-Бетон» входить до корпорації «ЛАД». Як писала «Сила правди», копорацію ще 30 років тому почав будувати місцевий бізнесмен Юрій Ольховий. Він в радянський час керував шляхо-будівельним управлінням, а в часи незалежності підприємство акціонувалося. У 2009-2010 роках Ольховий очолював Службу автомобільних доріг у Волинській області, від якої його корпорація щороку отримує великі підряди.
6. Товариство з обмеженою відповідальністю «Модерн Інжиніринг» спеціалізується на проєктуванні, розробці та виготовленні високотехнологічних рішень для налагодження будь-якого виробництва. Зареєстроване у Струмівці – передмісті Луцька. Фактично, фірма є одним із підрозділів групи «Модерн-Експо».
Очолює компанію та є одним із співзасновників Олександр Вісин. Через кіпрську компанію «Коустрок Холдінгс Лімітед» кінцевими бенефіціарами також значаться українець Петро Пилипюк та поляк Богдан Лукасік.
У 2022 році підприємство отримало 63,5 млн грн доходу, а у 2023 – збільшило його до 154,5 млн грн.
7. Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» займається виробництвом господарських товарів: пакетів для сміття, товарів для запікання, серветок з мікрофібри, одноразового посуду та багато іншого.
Фірма зареєстрована у Луцьку, її керівником є Ольга Окуневич. Серед власників компанії, крім самої Окуневич, ще двоє лучан: Сергій Сачук та Костянтин Кость, а також польське акціонерне товариство «Стелла Пак» із м. Любартув Люблінського воєводства.
У 2022 році виручка підприємства склала 125 млн грн, а у 2023 році – 133 млн грн.
8. Луцьке підприємство «Гран-Інвест» повністю належить інвестору з Польщі Павільно-Пацевічу Міхалу Марії. Компанія займається оптовою торгівлею будівельними матеріалами, зокрема щебнем, бітумними емульсіями тощо. Входить до корпорації «ЛАД» та зареєстрована за адресою головного офісу «Луцькавтодору». Керівником підприємства є Віталій Почтарук.
У 2022 році виручка фірми сягнула 91 млн гривень, а у 2023 – 118,5 млн гривень.
9. Товариство з обмеженою відповідальністю «Вілк Україна» займається виробництвом різноманітних виробів з пластмас. Основна діяльність – виробництво дозатора з ковпачком. Такі вироби використовуються в упаковках для майонезів, кетчупів, соусів, рідкого мила, згущеного молока, рідини для миття посуду та ін.
Керівником фірми є Олександр Солов’юк. Єдиним засновником та бенефіціаром є Анджей Вілчевскі з Любліна (Польща). Компанія успішно працює 2010 року. Офіс та виробничі потужності компанії знаходяться в Луцьку.
У 2022 році фірма отримала майже 79 млн гривень доходу, а у 2023 – понад 84 млн гривень.
10. Товариство з обмеженою відповідальністю «Мінт Інновейшн» займається виробництвом програмного забезпечення та професійного устаткування для торгових систем. Зареєстроване у Струмівці – передмісті Луцька. Фактично, фірма є одним із підрозділів групи «Модерн-Експо», яка відповідає за розробку комплексних «розумних» розробок та автоматизованих інноваційних рішень для торгівлі. Серед їхніх продуктів – системи управління поштоматами, каси самообслуговування, електронні цінники тощо.
Керівником фірми є Тарас Коменда. Окрім нього, невеликі частки в компанії мають ще лучани Володимир Данько, Сергій Карпюк, а найбільша через кіпрську компанію «Коустрок Холдінгс Лімітед» належить українцю Петру Пилипюку та поляку Богдану Лукасіку.
У 2022 році виручка підприємства становила майже 70 млн грн, а у 2023 – 77,7 млн грн.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала як працює бізнес-консалтинг українців у Польщі.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»