• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Неділя, 28 Травня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Університет в умовах війни: розмова з ректором ВНУ імені Лесі Українки

Університет в умовах війни: розмова з ректором ВНУ імені Лесі Українки

Автор: Антон Бугайчук
5 Серпня 2022 в 11:17
У категорії: #Аналітика, Новини, ТОП новини
Ректор ВНУ Анатолій Цьось

Фото автора

Повномасштабна війна продовжує впливати на всі сфери життя, в усіх куточках України. Зокрема вона вплинула і на вищу освіту. Після пандемії коронавірусу, що змусила студентів на довгий час перейти на дистанційне навчання, повномасштабна війна і ризики обстрілів продовжили цей «дистанційний» формат.

Однак, новий навчальний рік студенти Волинського національного університету імені Лесі Українки, як і багатьох інших вишів, мають зустріти в аудиторіях. Про те, як це буде в умовах війни, що вона змінила і як змусила змінитися сам університет, наша розмова із ректором ВНУ Анатолієм Цьосем в рамках проєкту «Медіаграмотність у регіонах України».

– Давайте для початку згадаємо минуле. У перші тижні, місяці повномасштабної війни як університет пристосувався до нових, екстремальних умов?

– Напевне, для більшості українців це був шок. Всі розуміли, що війна ймовірно буде, але ніхто до кінця не знав, коли вона почнеться. Тому на цей початковий період ми зробили додаткові канікули. В нас якраз були канікули між першим і другим семестром, ми їх продовжили на 14 днів.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Це дало можливість краще оцінити ситуацію і повернутися до навчання в дистанційній формі. Завдяки цьому ми змогли гарантувати більшу безпеку освітнього процесу. А безпека під час війни — це головне. 

Далі університет розгорнув свою діяльність у нових умовах. Освіта — це наша головна функція, але почалася повномасштабна війна, тому надважливе завдання для нас усіх — вистояти у цій війні і перемогти. Від цього залежить існування України як держави і українців як нації.

  • Прапор з підписом 14 бригади
  • Подяка ВНУ від 14 бригади
Подяки 14 механізованої бригади імені князя Романа Великого за підтримку від університету. Фото автора

– У яких напрямках ви працюєте для допомоги армії?

– Зараз всі головні зусилля спрямовані на допомогу Збройним Силам і внутрішньо переміщеним людям. У першу чергу для працівників університету, які мобілізовані, ми розподілили навчальне навантаження між іншими працівниками університету. Таким чином вони повністю виконують всі службові обов’язки, які потрібно виконувати для повноцінної роботи університету. 

Другий напрямок — це волонтерство. Багато наших працівників брали участь у роботі волонтерського центру, який знаходиться в драмтеатрі (Волинський облмуздрамтеатр — ред.). Також був створений волонтерський центр на базі факультету історії, політології та національної безпеки.

Окрім того, ми використовуємо науковий потенціал університету, зокрема в оборонній діяльності. Наприклад, з перших днів багато доцентів, професорів нашого університету почали писати науково-популярні матеріали, статті, замітки для широкої аудиторії про ті чи інші аспекти економічного розвитку, політологічні, історичні аспекти.

Факультет філології та журналістики відкрив центр вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб. На спеціальності «Фармація» організували виробництво різноманітних лікувальних мазей, які відправляють на передову чи в інші зони, де вони потрібні нашим воїнам. 

На факультеті фізики організували виробництво зарядних пристроїв на основі сонячних панелей. Вони стали надзвичайно популярними і зараз багато використовуються. 

Факультет культури та мистецтв організовує майстер-класи для внутрішньо переміщених дітей. Особливо їх багато проводили перед Великоднем, діти малювали, займалися писанкарством. Також факультети фізичної культури і початкової освіти організували клуб родинного дозвілля для ВПО. Там був фітнес для батьків, розвивальні ігри для дітей.

Я так детально розповідаю, бо кожен факультет використовував свій науковий і практичний потенціал для допомоги Збройним Силам і організацію роботи на зміцнення нашої оборони.

Психологи ВНУ провели тренінг для внутрішньо переміщених щодо боротьби зі стресом

– Яка ситуація із внутрішньо переміщеними студентами? Чи навчалися вони у Волинському національному університеті?

– Десь через тиждень після початку повномасштабної війни ми відкрили реєстрацію на офіційному сайті для студентів, які навчаються в інших університетах, насамперед на тимчасово окупованих територіях або тих, які призупинили освітню діяльність. Зареєструвалися більше 10 студентів, які брали участь у онлайн-заняттях разом із нашими студентами. Їм виставляли оцінки і видавали академічні довідки. З цим вони можуть отримати перезарахування в своїх університетах. 

Було багато консультацій, але активної роботи щодо переведення студентів із інших університетів ми не робили і не робимо. Це було би не чесно.

– Чи є якісь прогнози на цьогорічну вступну кампанію? Чи помітні вже якісь тенденції?

– Важко поки про це говорити. Сьогодні, по суті, другий день подачі документів. Це найбільш непередбачувана вступна кампанія, яка може бути.

– А які спеціальності ви посилюєте на сьогодні? На що робите ставку?

– Ми працюємо над популяризацією всіх спеціальностей, які є в нашому університеті. Над цим працюють факультети, викладачі. Якщо ми будемо казати, що під час воєнного стану ті чи інші спеціальності будуть мати меншу чи більшу вагу, це буде неправильно. Ми готуємо фахівців і на майбутнє, для роботи в мирних умовах. Ми маємо прогнозувати діяльність цих фахівців через чотири роки, коли війна давно вже закінчиться, я сподіваюся. Тому зараз дуже важлива підготовка фахівців за тими спеціальностями, які в нас є.

Але в будь-якому випадку я підтримую слова Президента про посилення напрямку безпеки, посилення цих аспектів після війни. Тому ми будемо посилювати спеціальність «Національна безпека». Крім того, на факультеті міжнародних відносин ми плануємо в цьому році і робимо промоцію «Регіональної безпеки». Акцентуємо увагу на кібербезпеці на факультеті інформаційних технологій і математики. Також усі вчительські спеціальності, економічні, політологічні будуть надзвичайно потрібні як в наш час, так і після війни.

– Коли ми говоримо про національну безпеку, кібербезпеку, чи є співпраця із відповідними силовими структурами?

– Звичайно. В нас підписана маса угод про співпрацю. Ми використовуємо бази практики. Там система роботи налагоджена і ми готуємо хороших фахівців.

На базі юридичного факультету відкрили мультимедійний тир для всіх охочих

– Які плани в університету на новий навчальний рік? Плануєте очне чи дистанційне навчання? Чи розроблений план дій на випадок повітряної тривоги?

– Вже прийняті рішення щодо нового навчального року. Підготовлені відповідні накази. Наступний навчальний рік ми будемо проводити під двома головними гаслами. По-перше, залишається гасло «Якість освіти — пріоритет!» як і в цьому році, але також додаємо пріоритет безпеки. Безпека освітнього процесу, безпека учасників освітнього процесу. 

Плануємо почати навчальний рік в офлайн-режимі. Тобто навчання буде очне. Другий, третій, четвертий курси бакалаврату і другий рік магістратури починають навчання 1 вересня. Перший курс бакалаврату і перший рік магістратури починають навчання 30 вересня.

Перший семестр ми закінчуємо 7 грудня. На зимовий період виносимо практики студентів там, де це можливо, і канікули. Другий семестр починаємо 1 березня.

Для гарантій безпеки ми створили спеціальну комісію із залученням фахівців інших установ, які мають відповідний досвід. Вони перевірили всі приміщення, які можуть бути використані як укриття під час повітряних тривог. Зараз ми облаштовуємо укриття всім необхідним. Вони будуть під кожним навчальним корпусом до 1 вересня.

Під час повітряної тривоги заняття перериваються. Студенти не ліфтом, а сходами йдуть у такі приміщення і там перебувають до закінчення. Крім того, будемо видавати методичні рекомендації, як себе вести в гуртожитках, щоб максимально гарантувати безпеку.

Укриття на факультеті історії, політології та національної безпеки перетворили у мистецький простір. Фото vnu.edu.ua

– Чи готуєтеся до можливих економічних труднощів? Особливо що стосується опалювального сезону та ціни на енергоносії.

– Ми прекрасно розуміємо, що система опалення — це надзвичайно складна і дороговартісна конструкція, яку неможливо змінити за місяць чи два. Потрібно зробити відповідні проєкти, знайти кошти на оновлення. На це піде багато часу. 

Ми робимо певні енергоощадні заходи, щоб максимально підтримувати комфортну температуру в приміщеннях. Крім того, в нас є свої котельні. Будемо їх максимально раціонально використовувати. Але переходити на тверде паливо ми наразі не плануємо. Я взагалі не знаю, наскільки це доцільно для університету.

Повне академічне зібрання творів Лесі Українки, яке підготував у ВНУ. Фото автора

– Зрозуміло, що в умовах повномасштабної війни ми як країна ще більше зближуємося з Заходом, із ЄС. Чи відбувається те саме з університетом? Чи посилюється зараз співпраця?

– Якраз цей напрямок активно розвивається, незважаючи на воєнний стан. Більше того, він навіть активізувався. По-перше, це академічна мобільність студентів і реалізація програми подвійного диплому. Наразі тільки з університетом Яна Длугоша в Ченстохові в межах 15 освітніх програм ми маємо програму подвійного диплому.

Крім того, зараз хороші перспективи для роботи з університетами інших країн, зокрема з Великобританії. Працюємо над створенням можливостей академічної мобільності для студентів нашого медичного факультету. І це не кажучи вже про наші культурні та спортивні обміни.

Зараз багато викладачів поїхали вже на стажування в закордонні заклади вищої освіти. Вісім працівників виграли довгострокові гранти і поїхали. Ще десь 12 заявок на розгляді. Це теж суттєво поліпшить міжнародну співпрацю університету.

Наших науковців запрошують у різні наукові осередки для проведення спільних наукових досліджень. Тим більше часто предметом дослідження є ті процеси, які відбуваються на території України. Як би жорстко це не звучало, на період воєнного стану кількість конкурентоспроможних наукових досліджень суттєво збільшується. Умови війни також потрібно вивчати, але хочеться, звичайно, вивчати мирний час.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала як працює центр допомоги внутрішньо переміщеним у Луцьку.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Антон Бугайчук

Політолог, з жовтня 2019 року до лютого 2020-го – журналіст Центру журналістських розслідувань "Сила правди", позаштатний дописувач "Сили правди"
Теги матеріалу: Анатолій ЦьосьВ умовах війниВійна в УкраїніВолинський національний університет імені Лесі УкраїнкиІнтерв'ю
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Що думають лучани та експерти про спрощення придбання зброї

Наступна новина

«Черга стоїть, щоб потрапити до нас в бригаду». Як тероборона на Волині охороняє північний кордон

Схожі Публікації

І знову «кулуарщина»: хто може замінити голову-втікача на чолі Луцької райради

Автор: Антон Бугайчук
26 Травня 2023 в 15:36
0
Кандидати райрада

Після заяви голови Луцької районної ради Олександра Омельчука про виїзд за кордон і складання повноважень...

Детальніше

У Ківерцях за 1,5 мільйона відкоригують проєкт полігону, який роками не можуть здати в експлуатацію

Автор: Юлія Галецька
25 Травня 2023 в 09:30
0
Лелека п'є воду на сміттєзвалищі сміттєвий полігон Ківерців

Ківерцівська міська рада уклала договір про коригування проекту полігону твердих побутових відходів на суму 1,5...

Детальніше

Голова Луцької райради покинув Україну з допомогою фонду депутата від «Слуги народу»? ДОКУМЕНТИ

Автор: Оксана Петрук
24 Травня 2023 в 10:01
0
Омельчук і Бондарук

Голова Луцької районної ради Олександр Омельчук особисто підписав наказ про власне відрядження у Словаччину звідки...

Детальніше
Наступна новина
солдати на кордоні з білоруссю

«Черга стоїть, щоб потрапити до нас в бригаду». Як тероборона на Волині охороняє північний кордон

НОВИНИ

  • 26 Травня 15:36 І знову «кулуарщина»: хто може замінити голову-втікача на чолі Луцької райради
  • 25 Травня 9:30 У Ківерцях за 1,5 мільйона відкоригують проєкт полігону, який роками не можуть здати в експлуатацію
  • 24 Травня 10:01 Голова Луцької райради покинув Україну з допомогою фонду депутата від «Слуги народу»? ДОКУМЕНТИ
  • 22 Травня 16:55 За 20 тисяч «став інвалідом», щоб виїхати за кордон: на Волині судили харків’янина
  • 19 Травня 14:50 Заробітки на ностальгії за «совком». Як у Польщі українцям продають товари з російським «душком»
  • 19 Травня 9:35 Директора волинського фонду відправили під домашній арешт у справі про сприяння ухилянтам
  • 17 Травня 12:50 Скандальновідому луцьку багатоповерхівку ексдепутата міськради втретє забракували
  • 10 Травня 9:30 Волиняни відмовляються від ID-карток та ідентифікаційного коду. Що кажуть податківці і церква
  • 3 Травня 9:32 Начальнику, який збирав данину з волинських колоній, дали 5 років тюрми
  • 2 Травня 14:55 Син ексдиректора луцького заводу, який розмахував пістолетом, намагається оформити майже гектар землі для спорткомплексу
  • 28 Квітня 16:20 ДБР досі розслідує три справи про «Харківські угоди», де мають фігурувати і 5 нардепів з Волині
  • 28 Квітня 12:40 684 тисячі доларів, які знайшли у багажнику волинського митника, віддали на ЗСУ
  • 24 Квітня 19:15 НАЗК перевірило декларацію нардепа Івахіва
  • 21 Квітня 18:05 На Волині посадовця сільради засудили на 5,5 років за корупцію і напад на журналістку, яка її викрила
  • 21 Квітня 11:13 Як і кому допомогли в Центрі підтримки сімей військовополонених і зниклих безвісти у Луцьку
  • 20 Квітня 15:35 І війна не налякала. Як волинські суди карали нетверезих водіїв у 2022-му (ОНОВЛЕНО)
  • 19 Квітня 16:40 Земельника, який погодив приватизацію 3 гектарів лісу біля Луцька, судитимуть повторно
  • 19 Квітня 9:30 Жоден із нардепів з Волині не подав електронні декларації за 2021-2022 роки
  • 18 Квітня 18:16 На Волині податківців не встигли покарати за 400 тисяч гривень хабаря
  • 14 Квітня 12:30 На Волині судять підрядника, який «зекономив» на будівництві полігону 2 мільйони
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.