• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Понеділок, 27 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > «Уявні» факти та маніпуляції: дайджест INFOCRIME Lutsk

«Уявні» факти та маніпуляції: дайджест INFOCRIME Lutsk

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
14 Липня 2021 в 10:35
У категорії: Infocrime_Lutsk, Новини
infocrime луцьк 05.07-09.07

Неточні дані чи неперевірена інформація легко можуть стати причиною появи фейків у медіа. Упродовж 5-9 липня фактчекери проекту INFOCRIME виявили три фейки та 69 матеріалів з маніпуляціями. 

За цей період фактчекери INFOCRIME Lutsk проаналізували 1854 матеріали на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та стрічку 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook.

Сайт Район.in.ua уже вкотре показав, що дотримується професійних стандартів. На цьому сайті не було фейків, джинси та маніпуляцій.

Дані тижневого моніторингу INFOCRIME

Такі дані отримали в результаті щотижневого моніторингу  інформаційного простору командою проєкту Infocrime Lutsk за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Зміст

  • Неправдива інформація від політика та у медіа
  • Маніпулятивні заголовки
  • Джинса у медіа

Неправдива інформація від політика та у медіа

Застаріла інформація може стати причиною поширення неправдивої інформації.

На сторінці у Facebook політика Ігоря Палиці з’явилося неправдиве твердження: «Для порівняння: у сусідній Польщі, попри жорсткіший карантин, рівень безробіття сьогодні складає лише 3%!». Насправді, за офіційними даними управління статистики Польщі, на сьогодні за найновішими даними (станом на травень 2021 року, – авт.) рівень безробіття у Польщі становить 6,1%.

Скріншот зі сторінки Ігоря Палиці у Facebook.
Cкріншот з офіційних даних щодо безробіття в Польщі

Посилання в новині на анонімний телеграм-канал – це ненадійне джерело інформації. Завжди інформацію треба ретельно перевіряти. Варто записувати додаткові коментарі, щоб запобігти виникненню фейків у медіапросторі.  

Наприклад, на сайті «ВолиньUA» написали новину «Погрожував пістолетом: у місті на Волині чоловік спробував пограбувати ювелірний магазин», посилаючись на один з телеграм-каналів. Проте ця інформація виявилась фейковою. Офіційних коментарів медиків і поліції ніхто не брав, щоб дізнатися про цю ситуацію детальніше. 

Скріншот новини-фейку

Журналісти видання «Буг» з’ясували, чому до ювелірного магазину приїжджала швидка та поліція. Як виявилось, охоронцю магазину стало погано та почався напад епілепсії.

Про умовно безпечну і «небезпечну» ковбаcу з’явилась інформація на сайті «ВолиньUA» зі згадкою про те, які ковбаси лікарі не радять вживати. Однак у новині лікарів не згадали. На сайті «ВолиньUA» одразу привернув увагу заголовок «Лікарі назвали види ковбас, які необхідно вилучити з раціону». У матеріалі є неактивні посилання. Якщо ж погуглити, то першоджерелом є особистий блог автора Артура Федорова на «Медикфорумі». Цікаво, що у опублікованому тексті взагалі немає посилань на конкретний висновок, який зробила група медиків в рамках якогось дослідження.

Маніпулятивні заголовки

У заголовку «Українцям, які повернулися з-за кордону знову треба встановлювати додаток «Вдома.Подробиці» є маніпулятивне узагальнення. Насправді, йде мова не про всіх громадян, які були за кордоном. На сайті ІА «Волинські новини» далі в тексті пояснюють, що після повернення з Росії, Індії, Португалії та Великої Британії треба встановлювати застосунок «Вдома». Однак прочитавши лише заголовок, можна подумати, що це стосується всіх. 

На сайті «Під прицілом» є новина із мовою ворожнечі та з маніпулятивним узагальненням. У назві «Гори розкиданого сміття та шум: жителі міста на Волині скаржилися на хасидів» є перебільшення, щоб викликати певні емоції у читачів. У новині писали про приїзд хасидів до Володимира-Волинського, куди вони приїздили помолитися. Текст новини не супроводжується фото, де було б видно «гори» сміття, про які йшлося у заголовку. На сайті є лише головне фото, де видно пакети зі зібраним сміттям. Однак автор цього фото не вказаний. 

Міський голова Володимира-Волинського Ігор Пальонка у цій новині пояснив, що приїжджі лишили після себе сміття, оскільки договір оренди передбачав, що прибрати територію після святкування зобов’язаний орендодавець. Прибрали ж сміття комунальники.

Цю новину можна було написати по-іншому. Наприклад, розібратися в чому причина, що сміття вчасно не вивезли? Чи вистачає смітників у місті?  Чи немає у місті проблем із вивезенням сміття з міста? 

Джинса у медіа

У період моніторингу було аж 33 матеріали із ознаками замовності. Переважно це була політична реклама, але жодним чином не позначена.

В українському законодавстві немає такого поняття, як джинса. Однак у частині 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу» зазначено, що у рекламних текстах має бути позначка «реклама» чи «на правах реклами». Тобто якщо хтось оплатив матеріал, то читач має бачити позначку.

Неналежно маркованих текстів було всього 27. Неналежним маркуванням зловживали у текстах про будівельні компанії, нові житлові будинки, про агрофірми, певні платні послуги.

У сюжеті «12 каналу» за 8 липня про експрезидента Петра Порошенка є ознаки замовності. У сюжеті йдеться про те, що він передав українським військовим на Донбасі певне обладнання, а також говорив із бійцями. Писав також і сайт «Конкурент» про передачу обладнання для військових від Петра Порошенка. 

На ТРК «Аверс» можна побачити сюжет з ознаками замовності про виступ голови Волинської обласної ради Григорія Недопада на сесії Полтавської обласної ради. Політик запросив полтавчан «на синьооку Волинь» та розповів про підприємство «Волиньприродресурс», що видобуває бурштин.  

На сайті ІА «Волинські новини» є публікація про те, що в Луцьку презентували краудфандингову програму «Зерна правди». На заході була не лише народна депутатка Ірина Констанкевич, а й письменниця Оксана Забужко. Однак на сайті навіть нічого не написали у новині, що письменниця сказала на заході. Але в тексті є  слова політикині з посиланням на її сторінку в Facebook.

На сайті «Волинь24» є новина з ознаками замовності про те, що депутати Громадянського Руху «СВІДОМІ» зустрілися із директором КП «Луцькспецкомунтранс», щоб обговорити плани щодо встановлення підземних смітників. Текст можна було написати по-іншому, зокрема, не акцентувати на діяльності політиків та тому, що ще не відбулося. 

Висновок: При першому ж сумніві щодо достовірності інформації журналістам варто перевіряти факти. Не можна без перевірки копіювати інформацію з соціальних мереж. Читачі мають отримати вже опрацьований матеріал, а не «сирі» дані, мовляв, «самі розберетесь». Перевірка фактів допоможе уникати оприлюднення  неточних даних. Варто обов’язково аналізувати інформацію навіть тоді, якщо це новини. 

Читач має право знати, якщо хтось оплатив рекламу. Тому аби не було джинси, варто рекламу маркувати правильно. 


Мая Голуб, Антон Бугайчук проєкт INFOCRIME Луцьк


До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.

Період моніторингу – 5 -9 липня 2021  року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: ЗМІІнститут масової інформаціїІнфографікаМаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Волинський суддя повірив в лососеву ікру по 44 гривні: чоловіка оштрафували за контрабанду

Наступна новина

Виправдали чоловіка-нотаріуса волинської судді, якого звинувачували у підробці документів

Схожі Публікації

Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги

Автор: Наталія Тарковська
24 Березня 2023 в 17:20
0
ППД

У Луцьку волонтерський штаб «Ангар» спільно з фондом Сергія Притули навчають волинян тактичної медицини, протимінної...

Детальніше

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше
Наступна новина
Суд виправдав чоловіка-нотаріуса судді Шацького райсуду Олексія Сушика у справі про підробку документів

Виправдали чоловіка-нотаріуса волинської судді, якого звинувачували у підробці документів

НОВИНИ

  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.