• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Субота, 1 Квітня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Ветеран виготовляє на Волині унікальні сокири, якими нагороджують військових

Ветеран виготовляє на Волині унікальні сокири, якими нагороджують військових

Автор: Антон Бугайчук
16 Лютого 2023 в 15:45
У категорії: #Аналітика, Новини, ТОП новини
Павло Скшетуський

Павло Скшетуський — учасник Революції Гідності у 2014, ветеран Самооборони Майдану та Батальйону оперативного призначення Національної гвардії імені Сергія Кульчицького. З 2017-ого він системно займається ковальським ремеслом та виготовляє унікальні сокири, ножі та інші інструменти. Їх замовляють в ролі подарунків, особливо для військових.

«Сила правди» поспілкувалася із Павлом Скшетуським про історію сокир та шабель, його власний шлях до ковальства, кооперацію з іншими ветеранами та секрети виготовлення унікальних інструментів.

Зміст

  • «Не існує суто козацьких шабель та сокир…»
  • «Я знаю, що кожна сокира, яку я зробив, — це потенційно ще 2-3 замовлення»
  • «Ці сокири не для того, щоб їх заховати і нікому не показувати»

«Не існує суто козацьких шабель та сокир…»

Працює Павло Скшетуський у своїй майстерні біля хати у селі Несвіч Луцького району. Поруч із станками та інструментами тут є і колекція старовинних сокир, ножів та інших виробів. Запитуємо, чи це не «ті самі» козацькі сокири, якими користувалися наші предки.

«Не існує якихось особливих козацьких шабель, сокир. Козаки користувалися тим, що знайшли, або що для них виготовили ковалі. Але не можна і сказати, що поляки користувалися виключно своїми «баторівками». Така шабля була просто дуже популярна і зручна. Козаки користувалися такими шаблями. Або ж турецькими (більш загнутими, — ред.) Або іншими. Що кому було зручно. Шаблі були різні, бо школа фехтування була різна», — розповідає Скшетуський.

У майстерні є невелика колекція давніх сокир та інших інструментів

Своє захоплення давньою зброєю Павло Скшетуський розпочинав із історичної реконструкції, а тому знає як виготовляти різну зброю і використовувати її на практиці. У розмові спростовує ще один історичний міф — про надзвичайну гостроту зброї:

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

«Після бою кожне лезо затуплювалося. Тому це все «голівуд» і легенди, що холодна зброя завжди була гостра як бритва. Якщо у тебе якийсь супер клинок, до бритви загострений, після першого бою, як не роби, там будуть вм’ятини. Треба гострити знову. Завжди гострими були хіба «парадні» кликни, які ніколи в бою не використовували. При цьому якраз у «парадної» зброї більше шансів потрапити в  музей, тому ми думаємо, що вся зброя така була».

«Я знаю, що кожна сокира, яку я зробив, — це потенційно ще 2-3 замовлення»

Першу свою сокиру Павло Скшетуський виготовив ще під час служби в батальйоні імені Кульчицького в 2015 році, а системний процес та нову, найпопулярнішу форму леза розробили у 2017-у.

«Цю форму ми робили в 2017 році. Ми її називаємо псевдо-франциска. Давні франки (германське плем’я, яке жило на території Франції з 5 століття, — ред.), коли мігрували із Скандинавії, принесли із собою свої звичаї та форми зброї. Вони використовували подібну форму. Вона універсальна. І для бою, і для роботи це напівкругле лезо дуже зручне», — каже майстер.

Особливо форму леза для сокир розробили в 2017 році, хоча з того часу майстер постійно вдосконалює деталі

На сьогодні самі заготовки для металевої частини сокири виготовляє інший ветеран — Роман із Дніпра. 

«В нього після Дебальцевого є травма, я його витягував. Він ще в 2015 році відродив кузню батька. У нас принцип — «Свій до свого по своє». Степан (Цимбалюк, — ред.) мені чохли робить, Роман залізо робить. Самі топорища я раніше робив сам. Але зараз замовляю у хлопців на Сумщині. Також ветеранський бізнес. От донедавна я не робив ножів, хоча виготовити лезо для мене не проблема. А от робити ручку для ножа — в мене руки «не з того місця». Вони всі в мене виходили не дуже хороші, мені не подобалося. Але теж мені рекомендували хлопця на Івано-Франківщині, який мені виготовляє рукоятки до ножів», — розповідає Павло Скшетуський.

Він зокрема співпрацює із лучанином Степаном Цимбалюком, який виготовляє різну амуніцію із шкіри та тканини у майстерні «Козак». Вони також наразі працюють передусім для військових.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шиємо все, що попросять бійці, – луцька фірма змінила профіль

«Ці сокири не для того, щоб їх заховати і нікому не показувати»

За понад п’ять років Павло Скшетуський вже виготовив 800-900 сокир. Приблизно половина із них — для військових. Передусім для «рідного» Батальйону оперативного призначення Нацгвардії імені Кульчицького. У цьому підрозділі сокири від Скшетуського використовують як неформальну нагороду або подарунок. 

«Комбат батальйону Кульчицького казав, що в атаку з ними ще не ходили, але багато хто в батальйоні їх має», — жартує майстер.

«Десептикон» – неформальна емблема Батальйону імені Кульчицького

Проте купують їх також і цивільні, в тому числі з-за кордону.

«Спочатку купувала українська діаспора за кордоном. Потім по Україні. Зараз вже купують в тому числі й іноземці: в США, Канаді. Я знаю, що кожна сокира, яку я зробив — це потенційно ще 2-3 замовлення. Люди бачать готові вироби і хочуть собі також. Адже ці сокири не для того, щоб їх заховати і нікому не показувати. Цим не соромно похвалитися. Хоча так само це повністю робочий інструмент. Вони загартовані. Сталь, із якої мені Роман його виготовляє, це сталь марки 50. Ця сталь також використовується для промислових гільйотин. Тобто я в цій сталі впевнений», — каже Скшетуський.

Проте навіть якщо із сокирою щось трапиться, майстер надає гарантію на свої вироби.

«За цей весь час було кілька виробів із дефектами. Але всі мої вироби на гарантії. Якщо щось сталося, людина мені висилає, або просто навіть показує фото. Коли там справді дефект, я роблю повністю нову сокиру».

За час роботи Павло Скшетуський напрацював чимало «фішок», які роблять його вироби унікальними. Наприклад, так зване «рване лезо» — особливий візерунок на металі.

Одна із особливостей стилю Павла Скшетуського – «рване лезо»

«Коли я починав, працювати ще в Ірпені (в 2015 році, — ред.), в мене просто не було чим заполіровувати все лезо. Тому я заполіровував лише частину, решту витравлював, а оце «рване лезо» лишав. З часом це вже стало моєю «фішкою» і я роблю лише так», — ділиться майстер.

Окрім сокир, він також робив ножі, катани та мечі. Щоправда найбільшу популярність мають саме сокири, на яких Павло Скшетуський спеціалізується. А ще є і юридичні причини, які стосуються холодної зброї.

«Взагалі сокира, що в Україні, що за кордоном, це інструмент. Тому надсилати за кордон можна без проблем. Це вже перевірено. Навіть Об’єднані Арабські Емірати приймають. Хоча у них мабуть найсуворіші закони щодо цього. Щодо ножів є більше нюансів. Все залежить від довжини леза, товщини, міцності та упору на руку. Якщо зробити гарду меча чи шаблі, це буде холодна зброя. Тому шаблі та мечі майстри в Україні не заточують», — пояснює Скшетуський.

Вироби від Павла Скшетуського стали престижним подарунком для політиків та військових, тому він жартує, що здобув чимало впливових знайомих завдяки ремеслу

Сокири від Павла Скшетуського мають зокрема Андрій Парубій, Петро Порошенко, Олександр Турчинов, очільники СБУ, багато офіцерів Нацгвардії, ЗСУ та інших відомств. Майстер жартує, що за рахунок своєї участі у війні та особливого ремесла здобув чимало корисних знайомств.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, як волинянка у Польщі допомагає постраждалим від війни українцям.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Антон Бугайчук

Політолог, з жовтня 2019 року до лютого 2020-го – журналіст Центру журналістських розслідувань "Сила правди", позаштатний дописувач "Сили правди"
Теги матеріалу: Caption videoВійна в УкраїніЗбройні сили УкраїнизброяІнтерв'юПавло Скшетуський
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

В одній зі шкіл Волині – скандал через відсутність укриття

Наступна новина

На Волині засудили чоловіка, який незаконно купив пістолет і носив його з собою

Схожі Публікації

Що пишуть про російську дезінформацію у польських медіа

Автор: Мая Голуб
31 Березня 2023 в 14:10
0
російські фейки та маніпуляції

Російська пропаганда неодноразово намагалася потрапити у медіапростір Польщі. Але викриті фейки та маніпуляції показують, що...

Детальніше

Конфіскації та штрафи: як карають власників «євроблях» на Волині

Автор: Антон Бугайчук
30 Березня 2023 в 18:55
0
Штрафи за нерозмитнння головна

В Україні штрафують на солідні суми за порушення строків розмитнення чи ввезення автомобілів на іноземних...

Детальніше

Директора луцького підприємства запідозрили у непрозорому виборі підрядників на авторинку

Автор: Юлія Галецька
30 Березня 2023 в 14:50
0
Олег Бахтай директор КП Автопарксервіс

Депутати Луцької міської ради влаштували директору комунального підприємства «Автопарксервіс» Олегові Бахтаю «холодний душ». Його покликали...

Детальніше
Наступна новина
Незаконна зброя

На Волині засудили чоловіка, який незаконно купив пістолет і носив його з собою

НОВИНИ

  • 31 Березня 14:10 Що пишуть про російську дезінформацію у польських медіа
  • 30 Березня 18:55 Конфіскації та штрафи: як карають власників «євроблях» на Волині
  • 30 Березня 14:50 Директора луцького підприємства запідозрили у непрозорому виборі підрядників на авторинку
  • 30 Березня 10:36 Як Палиця і компанія отримали «Кручу» і гектар землі у Луцьку «за копійки»
  • 28 Березня 19:02 Як у Луцьку організовують дозвілля для дітей під час війни
  • 28 Березня 10:00 Лісова реформа на Волині: великі амбіції та прихована опозиція
  • 27 Березня 12:25 Відкриті дані закрили. Чому у Луцьку приховали генплан та іншу документацію
  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.