Волинський митник Олег Матвійчук не задекларував майже пів мільйона гривень, будинок та землю дружини. Гроші він буцімто позичив депутату Камінь-Каширської міської ради Петру Ханайчуку і вже й не сподівався отримати назад. Національне агентство з питань запобігання корупції провело повну перевірку декларації посадовця, за результатами якої поліція склала на нього протокол про порушення вимог фінансового контролю. Суд вже визнав митника винним, але не призначив жодного покарання.
Повну перевірку електронної декларації про майно та доходи Олега Матвійчука НАЗК провело впродовж травня-вересня 2020 року. Протокол про адмінпорушення на посадовця склало Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Національної поліції 18 лютого 2021 року.
Недостовірну інформацію Олег Матвійчук вказав ще у декларації за 2018-ий рік, яку подав у березні 2019-го. Він є рідним братом судді Шацького районного суду Сергія Матвійчука і має чималий досвід роботи на митниці. З липня 2011 року до 2017 року він встиг попрацювати державним інспектором на чотирьох митних постах («Дольськ», «Устилуг», «Волинь-центральний» та «Ягодин»). У лютому 2017-го повернувся працювати державним інспектором на митний пост «Устилуг». В листопаді 2018-го переведений на посаду державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Володимир-Волинський». Свою перевірку НАЗК почало більш ніж через рік після подання декларації і виявило значні порушення.
Зокрема, митник не задекларував будинок у Камені-Каширському, пояснюючи це тим, що фактично ним не користується. Не згадав у декларації про земельну ділянку у Ковелі площею 10 соток, яка належить його дружині та вказав, що вона орендує земельну ділянку площею 25 соток в селі Раків Ліс під Каменем-Каширським в той час, як земля жінці належала.
Та найбільше порушення стосується все ж грошових активів. І дізналося НАЗК про них через позов про стягнення боргу, який митник подав вже після подання декларації у 2019 році.
Ще у 2012-му році у Матвійчука позичили 10 000 доларів. Взяв гроші його кум-підприємець і на той час депутат Камінь-Каширської міської ради від «Української народної партії» Петро Ханайчук, який хотів розширити свій бізнес. Чоловіки уклали договір позики, згідно з яким Ханайчук мав щомісячно сплачувати проценти в розмірі 5% від суми позики, тобто, по 500 доларів.
«За час позики відповідач сплатив йому 3 100 доларів США в рахунок процентів за користування грошовими коштами, а в подальшому перестав сплачувати проценти, а по спливу строку договору взагалі борг не повернув. Позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням повернути борг, приїжджав до нього додому, постійно телефонував з вимогами про повернення боргу, однак відповідач лише надавав обіцянки повернути кошти», — йдеться у рішенні суду.
Останньою домовленістю між ними нібито було те, що Ханайчук щомісяця повертатиме Матвійчуку не менш ніж по 100 доларів, але впродовж 2018-2019 років отримав митник лише 200, а заборгованість склала 9800 доларів. Ігнорування своїх зобов’язань підприємець нібито пояснив тим, що не має вільних коштів. Таким чином, Матвійчук порахував, що окрім сплачених 3100 доларів, за 2014-2019 роки Ханайчук мав би йому виплатити ще 31 410 доларів процентів.
«Разом з тим, зважаючи на давні приятельські відносини між ними, він заявляє вимогу про стягнення процентів лише за останні 12 місяців, що становить 5880 доларів США (9800х5%)х12=5880)», – йдеться в матеріалах справи.
Петро Ханайчук у своєму відзиві підтвердив, що позичав 10 000 доларів у митника. За домовленістю до 1 листопада 2013 року він зобов`язався повернути 16 000 доларів США і наголошує, що свої зобов`язання він виконав повністю у вказаний в розписці термін. Це нібито підтверджується відсутністю з боку митника позову до суду про стягнення боргу і відсотків до спливу позовної давності. 4 травня 2018 року він позичив у Матвійчука ще 100 доларів, але менш ніж за рік повернув. Однак, Ханайчук розписок про повернення боргів від Матвійчука не взяв – повірив йому, оскільки перебував з ним у хороших стосунках.
Зрештою суддя Камінь-Каширського районного суду Олеся Антонюк не задовольнила позов Олега Матвійчука, бо закінчився термін позовної давності у такій справі. Суддя Волинського апеляційного суду Оксана Здрилюк залишила рішення першої інстанції без змін.
НАЗК вирішило, що такі боргові зобов’язання митник мав відобразити у своїй декларації. 11 березня 2021-го суддя Ковельського міськрайонного суду Ірина Логвинюк розглянула протокол і визнала Олега Матвійчука винним у порушенні вимог фінансового контролю. Щоправда, митник відбувся легким переляком – жодного штрафу йому не призначили, оскільки завершився строк притягнення до відповідальності. Митник подав апеляцію, але суддя Віталій Денісов залишив рішення ковельської колеги без змін.
Цікаво, що боржник митника Петро Ханайчук у 2019-му офіційно припинив підприємницьку діяльність.
Нагадаємо, раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав про нардепа Ігоря Палицю, який у своїй декларації за 2020 рік так і не вказав усього майна та бізнесу, що належить його сім’ї.