• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Понеділок, 27 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Як судять за п'яне водіння > Другий шанс-2020: 4,4% покараних за нетверезе водіння «відмазались» у волинській апеляції

Другий шанс-2020: 4,4% покараних за нетверезе водіння «відмазались» у волинській апеляції

Автор: Оксана Петрук
21 Квітня 2021 в 17:30
У категорії: #Аналітика, Новини, ТОП новини, Як судять за п'яне водіння
netveresi vodyi v apeliacii

У 2020 році Волинський апеляційний суд виніс 411 ухвал у справах про нетверезе водіння. 111 разів постанови скасували через відсутність правопорушення, пропущені строки, передачу водіїв на поруки і заміну реального покарання усним зауваженням. Таким чином, понад 27% скаржників змогли уникнути покарання, а 1,2% – пом’якшити його.

Як це відбувалося, — у традиційному щорічному дослідженні Центру журналістських розслідувань «Сила правди».

У 2020-ому загальні місцеві суди Волині винесли 3 тисячі 659 постанов у справах про нетверезе водіння. 2 тисячі 517 справ завершились для порушників штрафом та/або позбавленням водійських прав на період від 1 до 10 років. В апеляцію любителі сідати за кермо під градусом зверталися 411 разів. І хоча ці скарги могли стосуватися подій різних років, можна зробити висновок, що своє щастя в другій інстанції спробували приблизно 16,3% покараних торік порушників.    

У більшості випадків Волинський апеляційний суд рішення колег з першої інстанції залишив без змін – 230 ухвал, 58 разів скарги повертали апелянтам, 4 справи повернули на новий розгляд, 2 – поліції для доопрацювання. В решти 117 випадках покарання або зняли зовсім, або суттєво пом’якшили. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Загалом у 2020-ому скарги на постанови за статтею 130 Кодексу України про адмінправопорушення у Волинському апеляційному суді розглядали четверо суддів: Віктор Гапончук, Олег Клок, Василь Подолюк і Віталій Денісов.

Рейтинг суддів ВАС, щодо розгляду справ нетверезих водіїв у 2020-ому
Infogram

Зміст

  • Найменше скасованих постанов, але серед щасливчиків – серійні порушники і любитель «Барбовалу»
  • Батькам, які покаялись, – усне зауваження. А кого не встигли покарати – вважай, пощастило
  • Колеги в першій інстанції не розгледіли відсутності порушення. Добре, що є апеляція
  • Пропагандиста здорового способу життя звільнили від відповідальності за нетверезе водіння

Найменше скасованих постанов, але серед щасливчиків – серійні порушники і любитель «Барбовалу»

Найбільше скарг на постанови першої інстанції потрапили на розгляд голові Волинського апеляційного суду Віктору Гапончуку. Він виніс 118 ухвал. Понад 63,5% з них про залишення рішення без змін. Тобто апелянтам не пощастило уникнути відповідальності, яку поклав на них суд першої інстанції. Таким чином Віктор Гапончук виявився найменш поблажливим серед своїх колег. 

Віктор Гапончук в Апеляційному суді
Віктор Гапончук – зліва. Фото з сайту Волинського апеляційного суду

18 разів цей суддя повернув скарги апелянтам, як такі, що подані не належним чином. У 13 випадках постанову суду першої інстанції Віктор Гапончук скасував і справу закрив через відсутність правопорушення. 

Наприклад, таким чином він позбавив відповідальності Панченка Сергія Федоровича, якого тричі за рік спіймали п’яним за кермом. У першій інстанції йому присудили аж 40 тисяч 800 гривень штрафу і позбавлення водійських прав на 10 років. Та в апеляції йому пощастило відбілитися. 

Також торік Віктор Гапончук визнав невинним водія, якого Луцький міськрайонний суд оштрафував за п’яне водіння ще у 2017-ому. Це Макаров Артем Вікторович. Йому поновили строк на апеляційне оскарження, в суд покликали свідків, ті не прийшли, а людина на відеозаписах з бодікамер поліцейського виявилась несхожою на фігуранта справи… Тож постанову скасували. 

Серед щасливчиків опинився і директор ПАТ «Електротермометрія» Малихін Юрій Олегович. Цього чоловіка також не вперше затримують за кермом «під мухою» та все летить шкереберть через нібито порушення процедури огляду на стан сп’яніння, неявку свідків та інші дрібниці в справі.

Юрій Малихін директор Електротермометрії
Юрій Малихін. Фото з сайту Волинь Post

У 9 випадках Віктор Гапончук не погодився з рішеннями своїх колег з першої інстанції, бо вважав, що строк притягнути порушника до відповідальності минув. Відтак стільки ж справ закрив з цього мотиву. 

Один раз Віктор Гапончук змінив штраф і позбавлення водійських прав на усне зауваження. Бо фігурант справи, Островерхий Олександр Володимирович, переконав суд, що показники «Драгера» це результат вживання «Барбовалу», яким його пригостила дружина. Окрім того, підсудний згадав, що доглядає тестя з інвалідністю і виховує двох малолітніх дітей. Тож покарання пом’якшили. 

Також Віктор Гапончук переполовинив штраф і зменшив термін позбавлення права сідати за кермо з 3 до 1 одного року Нужному Олександру Олександровичу. Суддя встановив, що між попередньою і нинішньою постановами про нетверезе кермування, минуло трохи більше року, тож таку справу слід розглядати як порушення вчинене вперше. 

Батькам, які покаялись, – усне зауваження. А кого не встигли покарати – вважай, пощастило

Другу сходинку у рейтингу незворушності до нетверезих водіїв суддів волинської апеляції цього разу посів Олег Клок. 

Олег Клок в апеляційному суді
Олег Клок. Фото з сайту Волинського апеляційного суду

Загалом він виніс торік 96 ухвал у справах за статтею 130 Кодексу про адмінправопорушення. З них 54, або ж 57%, завершились для порушників невтішно – постанови судів першої інстанції залишили без змін. 13 разів Олег Клок повернув скарги апелянтам. Ще у 13 випадках змінив рішення колег з першої інстанції закривши справи через те, що строки притягнути порушника до відповідальності збігли. 

8 разів Олег Клок, всупереч рішенням першої інстанції, закривав справи через відсутність правопорушення. Так уникнув відповідальності викладач з Луцька Грудецький Роман Ярославович. За дві години після того, як надув в «Драгер» 0,62 промілле, він самостійно перевірився в медзакладі і там йому дали заключення «про тверезість». Олег Клок в рішенні відзначив, що суд першої інстанції безпідставно не надав належної оцінки консультативному висновку спеціаліста і закрив справу. Поліція не вперше склала протокол на Романа Грудецького за нетверезе водіння. У 2019-ому його також судили, але тоді все завершилось ще в першій інстанції. Не вклалися в строки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТІ САМІ ГРАБЛІ: ЯК У 2020-ОМУ НА ВОЛИНІ СУДИЛИ НЕТВЕРЕЗИХ ВОДІЇВ

Олег Клок став лідером з передачі матеріалів відносно порушників на розгляд трудовим колективам, винісши три такі ухвали. Нетверезих водіїв брали на поруки громадська організація «Волонтерський центр «Серце патріота», товариства «Механічно-ливарний завод» з Нововолинська та «Маг Транс» з рівненською пропискою. 

Суддя замінив покарання усним зауваженням Глущук Світлані Іванівні, яка розкаялася у вчиненому, а також вказала, що самостійно виховує трьох малолітніх дітей. Її впіймали на порушенні в селі Вишнів на Любомльщині. За таким же сценарієм звільнили від відповідальності, обмежившись усним зауваженням, Мирончука Валерія Васильовича. Він також чистосердечно розкаявся і виховує неповнолітню дитину. 

Крім того Олегові Клоку потрапили на розгляд досить дивні справи. Так, зокрема, адвокат Роман Рудись просив про призначення судово-психіатричної експертизи для визначення осудності його підзахисного, підприємця з Володимира-Волинського Ваврещука Романа Романовича. Така лінія захисту видається геть незрозумілою, адже у першій інстанції порушника позбавили прав лише на рік, а неосудним людям з психічними розладами сідати за кермо взагалі заборонено. 

Колеги в першій інстанції не розгледіли відсутності порушення. Добре, що є апеляція

Суддя Василь Подолюк виніс торік 106 ухвал стосовно нетверезих водіїв. 54 з них або ж майже 51% завершились для порушників невдало, покарання, призначене судом першої інстанції, лишилось в силі. 9 скарг повернув апелянтам. 17 справ, всупереч рішенням колег з першої інстанції, закрив через строки. 20 – через відсутність правопорушення. Це найвищий показник серед колег у Волинському апеляційному суді.

Василь Подолюк судить нетверезих водіїв
Василь Подолюк. Фото з сайту UA:Волинь

Дуже часто, приймаючи такі рішення, Василь Подолюк зважав на те, що в матеріалах справи були пояснення одного свідка, а не двох, що свідки не приходили до суду, що в першій інстанції справу розглянули без обвинуваченого, не додано відеозапис з бодікамери поліцейського, поліцейський не запропонував пройти тест на алкоголь на місці події чи навпаки в медзакладі. А, наприклад, справу відносно лісничого Калькова Миколи Петровича з Маневич Василь Подолюк закрив через те, що патрульні безпідставно зупинили авто і причин спонукати водія проходити тест на тверезість служитель Феміди не побачив.

«Оглядом відеозапису стверджується, що пред`являючи вимогу пройти огляд на стан наркотичного сп’яніння, інспектор патрульної поліції не посилався на наявність у Калькова Миколи Петровича ознак наркотичного чи іншого сп’яніння, не деталізував які саме ознаки дають підстави вважати, що водій транспортного засобу перебуває під дією наркотичних, чи інших засобів, що знижують увагу та швидкість реакції, що визначало б правомірність пред`явлення такої вимоги», – йдеться в ухвалі винесеній суддею Подолюком.

Двічі служитель Феміди виключав з постанови про притягнення до відповідальності п’яних водіїв позбавлення права керувати транспортом. Таку поблажку отримали Оніщук Сергій Вікторович з Ковеля та Смуток Сергій Вадимович з Луцька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДРУГИЙ ШАНС-2019: ЯК У ВОЛИНСЬКОМУ АПЕЛЯЦІЙНОМУ СУДІ РОЗГЛЯДАЛИ СПРАВИ ПРО НЕТВЕРЕЗЕ ВОДІННЯ

Окрім того Василь Подолюк наполовину зменшив штраф і втричі скоротив термін позбавлення водійських прав Ваврещуку Роману Володимировичу, адвокат якого перед тим клопотав про призначення психіатричної експертизи підзахисному. Відтак ми дізнаємося, що особа, яка повторно сідає за кермо «під шафе» і навіть в свого адвоката викликає сумніви щодо адекватності, домоглася деяких поблажок в апеляційному порядку. 

Пропагандиста здорового способу життя звільнили від відповідальності за нетверезе водіння

Та найлояльнішим до нетверезих водіїв у Волинському апеляційному суді за підсумками 2020 року був Віталій Денісов. Він розглянув найменшу кількість справ і разом з тим залишив без змін найменше постанов – 47, або ж трішки більше половини від розглянутих. 

suddia denysov golosue
Віталій Денісов. Фото з сайту Волинського апеляційного суду

18 разів скарги повертав апелянтам. 14 справ закрив мотивуючи тим, що строки для відповідальності порушника збігли. 9 постанов скасував, вказавши, що порушення взагалі не було. Також Віталій Денісов скасував постанову відносно луцького підприємця Береговича Віталія Михайловича. Суддя вирішив, що достатньо передати порушника на поруки колективу Луцького міського дитячо-юнацького боксерського клубу «Золота рукавичка». Віталій Денісов взяв до уваги визнання порушником провини і його позитивні характеристики, де зокрема йшлося, що він пропагує здоровий спосіб життя. 

«Зарекомендував себе як працездатний та толерантний член колективу. Він здійснює транспортування та перевезення команди клубу в місцях проведення змагань на території України та країн ближнього зарубіжжя відповідно до маршрутів, залучає підлітків до активних занять боксом, пропагує здоровий спосіб життя», – йдеться у постанові.

У 2020-ому судді Волинського апеляційного суду 13 разів вдалися до пом’якшення покарання: 5 постанов першої інстанції змінили передавши порушників на поруки трудовим колективам, тричі виключали з постанов позбавлення водійського посвідчення, тричі замість штрафу і позбавлення права сідати за кермо присудили усне зауваження і двічі зменшили розмір штрафу і тривалість заборони водити авто. Для порівняння у 2019-ому таких ухвал в даній категорії справ цей же суд виніс 18. А у 2018-му з допомогою апеляції уникли реальних покарань ряд впливових чиновників і навіть голова Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Олександр Товстенюк.


Матеріал підготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проєкту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Оксана Петрук

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Василь ПодолюкВіктор ГапончукВіталій ДенісовВолинський апеляційний судОлег КлокРоман ГрудецькийРоман РудисьСудЮрій Малихін
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Волинський митник не задекларував майже пів мільйона гривень, які позичив куму-депутату

Наступна новина

Волинська «швидка» купила в ексдепутата Луцькради бахіл, масок та комбінезонів на 5 мільйонів

Схожі Публікації

Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги

Автор: Наталія Тарковська
24 Березня 2023 в 17:20
0
ППД

У Луцьку волонтерський штаб «Ангар» спільно з фондом Сергія Притули навчають волинян тактичної медицини, протимінної...

Детальніше

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше
Наступна новина
Ексдепутат Луцької міськради Валерій Бондарук медики "швидкої" закупівля

Волинська «швидка» купила в ексдепутата Луцькради бахіл, масок та комбінезонів на 5 мільйонів

НОВИНИ

  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.