Засуджений за зраду лучанин може провести за гратами 12 років. Відповідний вирок виніс Луцький міськрайонний суд 23 квітня 2024 року. Його спільника засудили більше року тому. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дізнався, кому винесли вироки і чому вони досі не оприлюднені.
23 квітня 2024 року за пособництво у державній зраді у Луцьку засудили Тальгата Фаткуліна. Суд призначив йому 12 років позбавлення волі.
«Фаткуліна Тальгата Тальгатовича було визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч.1 ст. 111 ККУ. І було призначено покарання у вигляді 12 років позбавлення волі. Однак, на даний час вирок не набрав законної сили, оскільки особа, яка засуджена, має право подати апеляційну скаргу на цей вирок і ще не закінчився строк подачі цієї апеляційної скарги», – розповіла суддя-спікерка Луцького міськрайонного суду Людмила Присяжнюк.
Як повідомили в управлінні СБУ у Волинській області, чоловіка завербували ще у 2020 році.
«Він «зливав» російським спецслужбам дані про Луцький військовий аеродром. Для збору таких даних ексвійськовий намагався поновити контакти з колишніми та діючими військовослужбовцями аеродрому. Зловмисник вивідував інформацію про кількість та типи літаків, бойові припаси та озброєння, розміщення укриттів та розташування інженерних будівель на аеродромі. Усі зібрані дані він через встановлені канали зв’язку передавав агенту рф – ексльотчику, завербованому ворожими спецслужбами. Останнього контррозвідники затримали у березні 2020 року на кордоні при спробі втечі. Згодом він був засуджений за державну зраду», – коментує речниця управління СБУ у Волинській області Іванна Поліщук.
Текст самого вироку у Єдиному державному реєстрі судових рішень наразі приховано.
«Усі підготовчі судові засідання в справах про державну зраду і колабораціонізм відбуваються в закритому режимі. Але вироки оголошуються відкрито. Варто прийти на останнє судове засідання і його послухати. Чому досі на порталі немає, не знаю. Можливо не оновили, можливо, тому, що вирок не набув остаточної законної сили, бо немає рішення апеляції», – прокоментувала Людмила Присяжнюк.
Пізніше вона уточнила, що якщо судове засідання закрите, то у судовій системі ставиться про це відмітка, і всі процесуальні документи є закритими автоматично. Також запевнила, що дізнаватися про дати проголошення вироків можна у секретарів судових засідань.
Куратор Тальгата Фаткуліна, колишній льотчик, якого завербували спецслужби РФ, Віталій Сінельніков нині на волі. Він оскаржує вирок Луцького міськрайонного суду від 15 лютого 2023 року. У суді справу щодо нього розглядали з листопада 2020 року та за держзраду призначили 14 років тюрми з конфіскацією майна. Втім, ще під час судового розгляду його відпустили під заставу у 171 тисячу гривень.
Обставини справи Сінельнікова, як і вирок Луцького міськрайонного суду щодо нього, теж досі засекречені.
На сьогодні відомо лише, що Віталія Сінельнікова затримали 4 березня 2020 року при спробі перетину державного кордону на митному пості «Доманово» на Ковельщині. Під час обшуків у нього знайшли гроші, флешки та оптичні диски, на одному з яких був надпис «Аудиокниги Собачье сердце, Анекдоты». У квартирі виявили фотознімки, карти місцевості, стартовий пакет оператора «Лугаком» та ваучер на поповнення номіналом 50 рублів. Серед вилучених речей – травматичний пістолет марки Schmeisser.
5 березня 2020-го Сінельнікову оголосили підозру у державній зраді, а наступного дня обрали запобіжний захід – тримання під вартою з можливою заставою у 630,6 тисячі гривень. У 2023-му він отримав вирок, який тепер оскаржує.
Його справу з Волинського апеляційного суду нещодавно скерували до Рівненського, який почне розглядати її 14 травня цього року.
«Перенаправили справу із Волинського апеляційного в Рівненський на прохання голови суду. Він мотивував це тим, що в них не вистачає суддів. Їх там четверо по кримінальних справах. Якщо хтось у відпустці, вся робота стоїть», – пояснила Людмила Присяжнюк.
Нагадаємо, найперший обстріл росіянами Луцького військового аеродрому стався 24 лютого 2022 року.
Невдовзі, 4 березня 2022 року, СБУ повідомила про затримання лучанина Іллі Сметаніна за підозрою у держзраді. Слідчим авіалюбитель тоді зізнався, що здав аеродром ворогу. Щоправда, вже 8 серпня того ж року на підготовчому судовому засіданні у Луцькому міськрайонному суді він свою вину не визнав. У суді повідомляють, що розгляд справи Сметаніна досі триває.
Нещодавно «Сила правди» писала про те, що суди 10 місяців не можуть почати розгляд справи волинської благодійниці про переправлення чоловіків за кордон.