Шістнадцять громадських організацій Волині публічно прозвітували про свої напрацювання за 2023 рік. Серед учасників, які розповіли громадськості про результати роботи і реалізовані торік проєкти був і Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Захід відбувся 26 лютого у приміщенні Дія.Бізнес у Луцьку. «Сила правди» відібрала головне зі звітів.
Подібний публічний звіт громадських організацій на Волині відбувався вчетверте. Попередні три відбулися ще до 2022 року. Під час повномасштабного вторгнення Росії це перший такий захід.
Цьогоріч свої звіти представили 16 організацій: ГО «Волинський Інститут Права», Благодійний фонд «АНГАР.Україна», ГО «Алгоритм дій», ГО «PRO WOMEN UA», ГО «Агенція міжнародної співпраці», ГО «Творче об’єднання «Гармидер», ГО «Твої кроки», ГО «КримSOS», Благодійний фонд «Альпс Резілієнс Україна», ГО «Молодіжна платформа», ГО «Брейншторм», ГО «Спільна справа+», ГО «Розвиток Волині», ГО «Велика ідея», ГО «Агенція регіонального розвитку «Прибужжя» та ГО «Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Представники від кожної з організацій, що діють на Волині, поділилися своїми напрацюваннями, викликами й здобутками минулого року. Опісля кожен зі спікерів та спікерок представляли подарунки, які згодом розіграли серед гостей.
Громадська організація «Молодіжна платформа» вже понад 10 років працює у секторі молодіжної політики та роботи, акцентує свою роботу на створенні молодіжних центрів та посилення ролі молоді у громадах. Команда планує займатися заохоченням молодих осіб лишатися в Україні, запроваджуючи молодіжне підприємство на базі рад, та доєднанням молоді до підтримки країни в часи війни, приміром, у розборі завалів. За словами заступника виконавчого директора Дем’яна Петрика, за останніх два роки «Молодіжної платформи» збільшилася: від 4 працівників до 22.
Бюджет організації у 2023-му склав 20,7 мільйона гривень. Їх команда отримала у рамках грантової підтримки молодіжних рад та молодіжних центрів від українських та міжнародних організацій.
Керівниця ГО «Волинський інститут права» Ірина Гайдучик розповіла, що їхня організація займається розвитком місцевих громад. У 2023-му робота також була націлена на допомогу внутрішньо переміщеним особам. Крім того, торік організація надавала малі гранти для волинських громадських організацій, а також працювала у новій для себе ніші – безоплатній правовій допомозі для людей, які постраждали від війни. Загалом надходження організації склали понад 8 мільйонів гривень.
Благодійний фонд «АНГАР. Україна», який від початку повномасштабного вторгнення допомагає Силам оборони, від лютого 2022-го до кінця лютого 2024 року зібрав понад 93,2 мільйона гривень. Наразі «Ангар» сконцентрований на двох напрямках: закупівлі дронів, різноманітної техніки для ЗСУ та комплектуючих до аптечок.
У фонді виокремлюють два досягнення у 2023 році. Перший – збір на 10 мільйонів гривень «Пора міняти долари», який вдалося закрити за три місяці. Найбільший донат був у понад мільйон гривень, а найменший – у чотири копійки. Із загальної суми вдалося закрити 67 різних запитів від військових частин.
Другим успіхом «Ангару», каже операційна менеджерка БО БФ «АНГАР. Україна» Іванна Кумановська, є «ангарівська гільза», яку благодійник отримує за донат від 10 тисяч гривень.
ГО «Алгоритм дій» у 2023-му реалізував 5 масштабних проєктів. Проєктна менеджерка Тетяна Зубрик розповіла, що торік у Луцьку відкрився центр з підтримки підприємництва Дія.Бізнес, а в селі Жидичин Луцького району з’явився перший експериментальний будиночок тимчасового житла у рамках проєкту RE: Ukraine Housing.
У рамках Urban Vision Lutsk громадська організація провела два урбаністичні дослідження в центральній частині міста, покликані зрозуміти потенціал територій Луцька для майбутніх змін. Також організація доєдналася до створення мистецького артпроєкту «Модуль тимчасовості».
Торік «Алгоритм дій» загалом залучив майже 8,5 мільйонів гривень від бізнес-спільноти.
Для громадської організації «PRO WOMEN UA» минулий рік був продуктивний на навчання з бізнесу та сімейного підприємництва ветеранів і ветеранок, а також – на зустрічі з психологами та групи самодопомоги. Так у 2023-му організація провела 2 національні інтенсиви для ветеранок та дружин військових спільно з Українським ветеранським фондом та таборування з розвитку бізнесу для ветеранів разом із ГО «Номад. Лів».
Громадська організація працює не лише на Волині. Торік команда спільно з Асоціацією легкої промисловості запустила навчальну програму у Рівному: у ній взяло участь 160 учасниць, понад 70 з яких вже працевлаштовані швеями.
Голова правління «PRO WOMEN UA» Юлія Євпак розповіла, що у роботі організації з’явилися нові фокуси. Вони стали однією із семи організацій, які доєдналися до проєкту з надання соціальних послуг для військових частин.
Бюджет організації у 2023-му склав 8 мільйонів гривень.
Громадській організації «Розвиток Волині» торік також вдалося реалізувати кілька проєктів. Серед них – відкриття в 4 містах Волині гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу та аудит Привокзального району Луцька щодо його доступності та інклюзивності для всіх груп населення.
Організація надавала допомогу із психологічної реабілітації та відновлення членам сімей військових проводивши групові сплави з психологом на байдарках, а також – юридичні послуги. Згодом у межах проєкту реалізували програму мінігрантів для розвитку власної справи, як наслідок – три найкращих профінансували. З вересня 2022 по червень 2023 «Розвиток Волині» працював над проєктом з підтримки бізнесу жінок, які постраждали від війни. Після навчання 10 бізнес-планів отримали грантову підтримку на 46 тисяч гривень, а 6 власниць вже чинних бізнесів – 108 тисяч гривень для закупівлі обладнання.
Фінансували організацію Український жіночий фонд, феміністичний фонд «Urgent Action Fund» та управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради. Загалом надходження склали 1,4 мільйона гривень.
Команда театру «Гармидер», простір якого після початку повномасштабного вторгнення Росії перетворився у волонтерський штаб, у 2023-му повернулася до повноцінної театральної діяльності. Упродовж року театрали реалізували кілька ініціатив: «Культурна зимівля в укритті» (145 500 гривень), у рамках якого відбувалися акторські тренінги для внутрішньо переміщених осіб, волонтерів та сімей військових, читання творів та розмови з психологом, та «Погляд у майбутнє» (842 740 гривень), яка об’єднала українських та словацьких підлітків для дослідження свого стану через театральні практики. Однією з них також є театральна резиденція «Впіймати кота», що покликана працювати з травмою через мистецтво.
Вистави «П’ять пісень Полісся» та «Журавлик, який не хотів журитися» театр «Гармидер» створив власними силами.
Володимирська громадська організація «Агенція регіонального розвитку «Прибужжя», яка працює з громадами області й сприяє залученню інвестицій, у 2023-му реалізовувала майже десяток проєктів. Вони, зокрема, були спрямовані на підвищення підприємницького потенціалу людей, забезпечення укриттів матеріально-технічними засобами, проведення психологічних тренінгів та курсів з домедичної допомоги. Ініціатива «Нові ідеї для нових громад», який реалізовувався у 6 громадах Волині, полягав в інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя громади.
Витрати організації склали 3, 8 мільйона гривень.
Громадська організація «Велика ідея» з Ковеля, яка у 2022-му взялася за волонтерський напрямок, створюючи логістичний благодійний центр «Марлог», у 2023 році повернулася до своєї основної діяльності. Отож, діяльність організації торік була пов’язана із роботою з молоддю. Зокрема, було розроблено програму для 5 молодіжних обмінів між 5 країнами та розпочато роботу зі створення першого в області міжнародного молодіжного дому з коворкінгом, кав’ярнею та інклюзивним підходом.
Бюджет «Великої ідеї» у минулому році склав 3,2 мільйона гривень, левову частку яких складають грантові надходження. Організація також залучала кошти бізнесу на реалізацію проєктів.
Фокус уваги громадської організації «КримSOS» лишається незмінним. Її робота концентрується на двох напрямках: допомозі внутрішньо переміщеному населенню та адвокації, фіксації правопорушень. Крім того, провідним напрямком роботи «КримSOS» є організаційний та інституційний розвиток маленьких ініціатив, громадських організацій чи ініціативних груп. Торік на Волині співпраця тривала з 15 громадськими організаціями.
Також упродовж 2023-го було підтримано 18 шелтерів на 2,1 мільйона гривень, які витратили, зокрема, на купівлю техніки, будівельних матеріалів та меблів. А ініціативні групи отримали допомоги на 500 тисяч гривень. Ключовим донором «КримSOS» є Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
Діяльність громадської організації «Агенція міжнародної співпраці» торік базувалася на двох складових. Перший блок полягав у громадському моніторингу діяльності митниці, у рамках якого відбувається консультування бізнесу щодо експортної діяльності.
Друга складова роботи організації – це підтримка внутрішньо переміщених осіб: як підприємців, так і бізнесу, що релокувався на Волинь. Бюджет «Агенції міжнародної співпраці» у 2023 році склав 700 тисяч гривень.
У громадській організації «Брейншторм» розповіли, що у попередні роки їхній волинський осередок переважно спеціалізувався на дебатах, однак торік і надалі вони планують розширювати свою спеціалізацію. У 2023-му організації вдалося провести три дебатних турніри, два з яких – на всеукраїнському рівні та дебатний табір, у якому взяло участь понад 80 учасників.
Спробувала команда торік себе і в новому напрямку – мистецькому. На День художника в Окольному замку організували перший художній конкурс для школярів у Луцьку.
Отримала та витратила організація впродовж року 200 тисяч гривень. Половина з них – це кошти в рамках цільових програм обласного та міського рівня, інша половина – донати.
Керівниця громадської організації з села Жидичин «Спільна справа+» Юлія Дащук розповіла про два проєкти, які вдалося реалізувати торік. «Велична історія з древнього Жидичина», який реалізовувався спільно з управлінням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради, покликаний розповісти про життя, ремесла та давні звичаї села. Інший проєкт – «Жидичинські активні вихідні». У його рамках залучали внутрішньо переміщених осіб для спільної роботи зі створення нових туристичних пропозицій.
Доходи «Спільної справи+» у 2023-му склали 30 тисяч гривень, стільки ж і витратили.
Вже у 2024-му громадська організація планує започаткувати новий екокультурний простір «ПриСтань» для відкриття екоспадщини, залучення місцевого населення та відновлення і реабілітації військових.
Нещодавно створена громадська організація «Твої кроки» працює з дітьми та підлітками, які вимушено виїхали з України.
Організація реалізовує онлайн-навчання для дітей з України. У межах школи від березня 2022-го доступ до навчання в живому форматі отримало 3 тисячі дітей, а 700 родин отримали психологічну підтримку. Ще однією ініціативою, яка триває і до сьогодні, є перший дитячий mini edcamp. Торік до нього вдалося залучити понад 500 учасників з 30 країн світу.
На локальному рівні ГО «Твої кроки» організовує майданчики для обговорення із залученням громадськості, бізнесу та влади.
У фокусі уваги благодійного фонду «Альпс Резілієнс Україна» – країни, що постраждали від військових конфліктів, тож в Україні він працює з 2022-го.
На базі місць компактного проживання фонд спільно з Асоціацією саперів України провів 42 сесії з протимінної та противибухової безпеки. Ключовим же напрямком роботи фонду була підтримка місць компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (МКП). На 625 тисяч гривень було профінансовано 27 МКП у Волинській області, приблизно стільки ж було витрачено на матеріали для їхнього ремонту.
Над чим торік працював розповів і Центр журналістських розслідувань «Сила правди». За словами директора Юрія Горбача, у 2023-му на сайті медіа опубліковано майже три сотні матеріалів: це 21 розслідування, 78 аналітичних матеріалів, 176 новин та 17 блогів.
Найпопулярнішими серед текстових форматів виявилися два матеріали про волинського митника, у багажнику якого знайшли понад 700 тисяч доларів: про закриття кримінального провадження щодо нього та передачу вилучених коштів на потреби ЗСУ. Третій текст стосувався міського голови Ківерців, який їздив нетверезим і роками без прав.
Серед роликів на YouTube найбільше переглядів отримало опитування настоятелів луцьких храмів УПЦ, розслідування про логістичний центр, який будують компанії нардепів Ігоря Палиці та Степана Івахіва, та сімейний підряд підприємців з Рожища.
Після матеріалів «Сили правди» торік Антимонопольний комітет відкрив 4 провадження щодо змов на тендерах, а на двох змовників уже наклали штрафи у розмірі 236 тисяч гривень. Також у минулому році на членів редакції відкрили кримінальну справу та подали позов до суду фігуранти кількох розслідувань. Так, колишній волинський прокурор Вадим Веніславський та його дочка Анастасія Веніславська подали позов щодо захисту честі, гідності та ділової репутації. Позивачі вважають, що журналісти «облили їх брудом» та опублікували недостовірну інформацію у матеріалах, які стосуються участі їхньої компанії «Спецкомунтех» у державних закупівлях. Нині розгляд справи у суді продовжується.
«Сила правди» отримала у 2023-му 2,7 мільйона гривень. Це грантові кошти, отримані від 7 українських та міжнародних організацій, а також пожертви від читачів і глядачів.
Пряма трансляція заходу відбулася на сторінці «Сили правди» у Facebook.
Упродовж заходу присутні також мали змогу зробити внесок у скриньку благодійного фонду «АНГАР. Україна» у будь-якому розмірі для допомоги Силам оборони. Таким чином зібрали 2042 гривні готівкою та кількасот гривень на банківський рахунок.
Нагадуємо, про свою роботу публічно Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розповідав і в 2019, 2020 та 2021 роках. У 2022 та 2023 роках захід не відбувався через повномасштабне вторгнення Росії.
Детальні звіти Центру журналістських розслідувань «Сила правди» за усі роки діяльності незабаром можна буде переглянути на сторінці «Звіти». Підтримати роботу незалежного медіа можна тут.