У Луцьку взялись за реконструкцію мереж зовнішнього освітлення на вулиці Конякіна і вже провели тендер на роботи. Дві з семи компанії, які прийшли на нього, пов’язані із сином депутата міської ради Олександра Волинця та ще й зареєстровані за однією адресою. Одна із них і стала переможцем тендеру.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував деталі підозрілої закупівлі міськради.
Реконструкцію мереж на Конякіна проведуть у рамках проєкту «Покращення безпеки транскордонної дорожньої інфраструктури Хелма і Луцька» за програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.
– По вулиці Конякіна заплановано повністю замінити освітлення на сучасне світлодіодне з гарантією світильників на 10 років та енергозберігаючими технологіями. З цим ми будемо, як мінімум, на 30-40% економити на електроенергії. В залежності від пори доби вони самі будуть вмикатись яскравіше або тьмяніше, є можливість їх запрограмувати, – пояснює директор департаменту ЖКГ Луцької міської ради Микола Осіюк. – Реконструкцію проведуть на всій вулиці Конякіна – від Варшавського ринку і аж до вулиці Карбишева. Нові світильники будуть розташовуватись на старих електроопорах, адже на вулиці є тролейбусна лінія і ці опори використовуються і для тролейбусної лінії. Тому будуть міняти лише світильники, провід, автомати на трансформаторних підстанціях. Заплановано також освітлення пішохідних переходів з мигаючим світловим елементом. На цій вулиці, як і на вулиці Рівненській, постійно виникають збої, проблеми з освітленням, ці світильники радянського зразка і не енергоефективні. Крім того, ця вулиця є однією з основних «жил» – сюди підв’язаний і 40-й квартал, і 33-й мікрорайон, і Варшавський ринок.
Зробити нове освітлення планували вже до початку серпня. Однак, за словами посадовця, терміни можуть і затягнутись, тому що учасники тендеру оскаржують рішення тендрного комітету щодо вибору переможця. Переможцем обрали компанію із дорожчою ціною.
Дешевшим – ні, дорожчим – так
Тендер на закупівлю електромонтажних робіт на вулиці Конякіна на 3,4 мільйона гривень виконавчий комітет Луцької міської ради оголосив ще в середині квітня. В аукціоні активно торгувалось сім компаній, знизивши ціну майже на мільйон.
№ п/п | Назва учасника тендеру | Початкова пропозиція (грн) | Остаточна пропозиція (грн.) |
1. | Приватне підприємство «Вест Вектор» | 2 687 882,00 | 2 399 999,00 |
2. | Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинська електротехнічна компанія» | 2 997 660,00 | 2 400 000,00 |
3. | ПП «Буд-Техсервіс» | 3 300 000,00 | 2 400 000,99 |
4. | ТОВ «ВО Інженірінг» | 2 759 975,00 | 2 559 000,00 |
5. | Комунальне підприємство «Луцьке електротехнічне підприємство –Луцьксвітло» | 2 700 003,00 | 2 560 000,00 |
6. | ТОВ «Комбінат комунальних підприємств» | 3 042 353,00 | 2 618 000,00 |
7. | Товариство з обмеженою відповідальністю «Дайнемік груп» | 3 269 606,44 | 2 619 000,00 |
Втім, тендерний комітет відхилив аж три найдешевші пропозиції.
Пропозицію ПП «Вест Вектор», вартістю 2 мільйони 399 тисяч 999 гривень, відхилили через невідповідність тендерній документації – учасник надав інформаційну довідку про наявність працівників не за наведеними зразками, а замість договорів оренди спецтехніки надав договори про надання послуг. Керівник компанії Валентин Мяновський відмовився від коментарів щодо участі в тендері і повідомив, що оскаржувати відхилення фірма не збирається.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «МУТНИЙ» ТЕНДЕР НА ОЧИЩЕННЯ ВОДИ У ЛУЦЬКУ: ФІРМИ-ОДНОЛІТКИ РОЗІГРАЛИ ТРИ МІЛЬЙОНИ
Наступну дешевшу пропозицію ТОВ «Волинська електротехнічна компанія» вартістю 2 мільйони 400 тисяч гривень відхилили через те, що компанія не надала для підтвердження договір оренди техніки. Електротехнічна компанія не погодилась із таким рішенням і звернулась до замовника з вимогою переглянути рішення. Проте, тендерний комітет міської ради визнав таку скаргу безпідставною і вважає, що ця пропозиція відхилена правомірно.
Директор компанії Роман Виборнов вважає, що вся документація подана правильно і оскаржив таке рішення до Антимонопольного комітету.
– У мене є договір на послуги, а в документації вказано під тим же номером, що це договір оренди, – пояснює Роман Виборнов. – Юридично це різні договори. Але якщо відкинемо цей договір, то у мене достатньо власної техніки, якою я можу виконувати ці роботи.
Третю дешевшу пропозицію ПП «Буд-Техсервіс», 2 мільйони 400 тисяч гривень, теж відхилили через аналогічні причини: не надано договору оренди техніки, додаткової угоди про виконання аналогічних робіт, а також у документах відсутня інформація щодо відповідності технічним вимогам. На підприємстві кажуть, що і справді деяких документів не додали до документації, тож оскаржувати відхилення немає сенсу.
– Одне-єдине ми не додали, договір оренди, – пояснює керівник підприємства Анатолій Грабаровський. – … це механічна помилка. Воно в нас все є, але в документацію не вклали.
Переможцем тендеру стала дорожча на понад 100 тисяч гривень пропозиція ТОВ «ВО Інженірінг». У системі закупівель замовник вже повідомив про намір укласти договір із цією компанією. Втім, доки триває процедура оскарження, договір із переможцем укладати заборонено. Тож замовник має дочекатись рішення колегії Антимонопольного комітету.
Конкуренти з-під одного даху
Компанія-переможець «ВО Інженірінг» зареєстрована у Луцьку у липні 2019-го на Фабричній, 3. За інформацією аналітичної системи YouControl її керівником є Байбула Василь Михайлович, а засновником – син депутата Луцької міської ради Олександра Волинця Волинець Олександр Олександрович.
Приватне підприємство «Вест-Вектор», яке конкурувало з переможцем і запропонувало найдешевшу ціну, зареєстроване за тією ж адресою – м. Луцьк, вулиця Фабрична 3. Втім, у цих фірм свого часу була спільна не лише адреса, але і засновник Олександр Волинець – син депутата Луцької міської ради Волинця Олександра Петровича. Саме він був керівником цієї фірми у 2013-му році, та у числі засновників у 2016-му. Із 2017-го прізвище Волинця не значиться серед засновників. Натомість засновником залишився Мяновський Валентин Дмитрович, який нині є і керівником підприємства.
Цих дві фірми об’єднує ще одна спільна риса – зв’язок із бізнесом депутата Луцької міської ради від «Укропу» Волинця Олександра Петровича. Адже саме за цією ж адресою зареєстрований бізнес депутата Луцької міської ради від партії «УКРОП» Олександра Волинця – фірма «ВО-Електрик», яка широко відома у сфері електротехнічної продукції.
У своїй декларації депутат Олександр Волинець серед інших членів родини зазначає і свого сина Олександра Олександровича Волинця як власника частки фермерського господарства «Стельмащук». Крім того, у реєстраційних даних вказаних фірм батько і син вказують і спільну адресу реєстрації у с. Зміїнець.
Однак засновник компанії-переможця «ВО Інженірінг», син депутата Олександр Волинець запевняє, що зв’язку між фірмами-конкурентами немає.
– У реєстраційних даних вказано, що ви були засновником товариства «Вест-Вектор».
– Колись був, але ми розійшлися.
– Воно зареєстроване за тою ж адресою, що і підприємство «Інженірінг» – вулиця Фабрична, 3. Там також знаходяться фірми вашого батька. Тому виникає запитання чи не могли ці підприємства узгодити свої дії (щодо участі в тендері)?
– Точно не могли, на даний момент ми є конкурентами. У них («Вест Вектор» – авт.) просто є договір оренди і ми його розірвати не можемо.
– Викликає питання те, що фірми зареєстровані за однією адресою беруть участь в одному тендері, тим більше, що ви були засновником однієї і є засновником іншої.
– Ми розійшлися навіть не в цьому році, а давно.
– Чи відчувала ваша фірма допомогу від батька, адже він є депутатом міської ради, яка проводить тендер?
– Дивіться, в нас є ціла фірма, велика. Є тендерний комітет, є директор, є менеджери. Ми беремо участь багато де, десь виграємо, десь програємо. Я займаюсь іншим профільним напрямком. Я думаю, що батько, чесно кажучи, і не знає.
– Але тут тісний зв’язок виходить.
– Це ви так думаєте. Я думаю по-іншому.
Втім, конкуренція «знайомих» фірм у тендерах, на думку юристів, може мати ознаки ймовірної пов’язаності. Адже підприємства «Вест-Вектор» та «ВО Інженірінг» спільно конкурували із невеликою різницею в цінах і в тендері військової частини «А 0959» у Луцьку. Щоправда, отримати перемогу фірмам там не вдалося.
– «Вест-Вектор» та «ВО Інженірінг» зустрічались на тендерах 4 рази, – коментує юристка Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак. – У двох з них «Вест-Вектор» суттєво знижував ціну, а «ВО Інженірінг» знижує ціну несуттєво або ж залишає її незмінною. Документи учасників не мають видимих спільних ознак, але виготовлені на одному й тому ж пристрої, а саме: Canon SC1011 (виробник PDF Adobe PSL 1.3e for Canon). Як мінімум, цих ознак та реєстрації фірм за однією адресою, пов’язаності одним засновником в минулому, достатньо для того, аби звернутися до уповноваженого органу для здійснення відповідної перевірки.
При перевірці Антимонопольний комітет досліджує поряд з іншим наявність між суб’єктами господарювання спільних цивільно-господарських відносин, інших зв’язків (адрес, контактів, працівників, майна тощо), їх поведінку на тендерах (конкурування на аукціоні, кількість спільної участі), а також подані на тендер документи, час та адреси їх завантажень, спільні риси в оформленні тощо.
Тож «Сила правди» спільно із Громадською ініціативою «За чесний тендер» звернеться до Антимонопольного комітету із проханням перевірити вказаних учасників тендеру.
До речі, за інформацією аналітичного ресурсу Clarity project, раніше підприємства «ВО Інженірінг» та «Вест-Вектор» не вигравали тендерів у виконкому Луцької міськради, проте співпрацювали із міським департаментом житлово-комунального господарства. До прикладу, «ВО Інженірінг» уклало із департаментом 12 договорів майже на 3 мільйони гривень, а «Вест-Вектор» мав із департаментом один договір вартістю майже 50 тисяч гривень.
Матеріал підготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy