Із початку повномасштабної війни в Україні у Луцьку офіційно зареєструвались понад 10 тисяч вимушених переселенців. Вони будуть отримувати допомогу від держави, громади і від Організації Об’єднаних Націй.
«Сила правди» перевірила, як відбувається процес оформлення документів на соціальні виплати і з’ясувала, чому він гальмує.
Сім’я Неллі Чернишової виїхала з окупованої Каховки 9 квітня.
«Із першого дня війни, 24 лютого, ми були під окупацією, – розповідає дівчина. – Приблизно десь о 10-й в нас вже була російська військова техніка в місті. Поставили свого мера, проросійського колаборанта. Викрадали людей. Просто було вже страшно залишитися. У мене тато з інвалідністю, постійно потребує ліків і вони стали закінчуватися. Ми зрозуміли, що потрібно їхати. Люди самоорганізувались, промоніторили шляхи для виїзду. Колона складалася приблизно з 1000 автомобілів, ні кінця, ні краю не видно було. Їхали дуже довго. Довелось пройти десятки окупаційних блокпостів. На одному з них перевіряли телефони. У Луцьку мене зустріли знайомі, допомогли, знайшли прихисток».
Наступного дня після прибуття в Луцьк вимушені переселенці зареєструвались і подали всі необхідні документи на отримання допомоги. Кажуть, черги не було, а персонал Департаменту соціальної політики та Центру надання адміністративних послуг працював злагоджено.
«Ми поїхали в департамент соцполітики, подали заяву для отримання довідки внутрішньо переміщених осіб. Одразу пішли до ЦНАПу, заповнили дві анкети. Згодом нам зателефонували, що нас внесли до бази даних. Треба було заповнити ще декілька анкет. У мене тато інвалід, поставились до цього з розумінням. Можливо, тому ми витратили на всі ці реєстраційні дії пів дня. Коли ми заповнювали бланки, то вказали свій розрахунковий банківський рахунок IBAN: обіцяють, що буде допомога від держави. Дали нам QR-код на допомогу від ООН, ми перейшли по ньому, заповнили на сайті свої дані, та отримали кошти від ООН», – каже Неллі.
Щоб розраховувати на допомогу від держави і громади, спершу необхідно отримати статус внутрішньо переміщеної особи і відповідну довідку. Це можна зробити особисто подавши заяву до Департаменту соціальної політики Луцька, або в застосунку «Дія». Там про запуск комплексної послуги з отримання статусу ВПО та допомоги від держави оголосили лише 19 квітня.
Якщо ж ви вирішили виробляти документи особисто, а не через «Дію», то після Департаменту соцполітики потрібно звернутись із заявою на отримання виплат до органів соціального захисту, уповноважених осіб громади чи ЦНАПу.
Допомога надається щомісячно у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень, для інших осіб – 2 000 гривень.
Крім того, у Луцьку видають ще місцеву довідку внутрішньо переміщеної особи, за допомогою якої можна скористатися такими послугами як отримання гуманітарної допомоги, або пільгового електронного квитка на проїзд у громадському транспорті. Також видаються талони на безоплатне харчування, один раз на день. Такою послугою можна скористатися протягом 30 днів.
Організація Об’єднаних Націй надає додаткову фінансову підтримку внутрішньо переміщеним особам в сумі 2 220 гривень на місяць на одного переселенця, але не більше ніж 6 660 на сім’ю. Ця виплата буде здійснюватися протягом трьох місяців.
«У порівнянні з іншими містами в нас черги невеликі, – каже директорка департаменту Вікторія Майборода. – З кожним працює спеціаліст. Проблема в тому, що програма працює нестабільно. Велике навантаження на державну програму по видачі довідок внутрішньо переміщених осіб, сервери не витримують, тому що це загальнодержавна програма. По всій Україні складна ситуація щодо видачі довідок. Головне, щоб людина приходила і вже мала з собою всі необхідні документи, в тому числі довідку про номер банківського рахунку. Трішки йде затримка з цим, але ми тісно співпрацюємо з банком, і намагаємось цю проблему вирішувати якнайшвидше».
У ЦНАПі внутрішньо переміщених осіб не реєструють, проте там можна отримати компенсацію людям, які прийняли таких осіб.
«В ЦНАПі надається послуга щодо компенсації особам, які прийняли в своє житло внутрішньо переміщених осіб. А саме компенсація за комунальні послуги. За цією послугою звертаються власне жителі громади. Перш за все власник має звернутися сам особисто з документом, що посвідчує право власності. З ними мають бути внутрішньо переміщені особи, які проживають в цьому житлі, зі своїми документами. Також не має бути заборгованості за оплату комунальних послуг», – розповідає заступник директора Центра надання адміністративних послуг у місті Луцьку Василь Сарай.
На початок квітня у Луцьку зареєструвалось понад 10 000 вимушених переселенців. Але ця цифра не зовсім відповідає реальному стану справ, – кажуть в Департаменті соціальної політики. Багато чоловіків не реєструються, щоб не ставати на облік у територіальному центрі комплектування (так званий військомат, – ред.), як це передбачено законодавством України. Такі люди не зможуть скористатися соціальними гарантіями для переселенців.
Департамент соціальної політики знаходиться за адресою: проспект Волі, 4а. Телефони для довідок: (0332) 281 000, (0332) 778 211, (0332) 284 164, (0332) 284 161.
Більше про допомогу внутрішньо переміщеним особам – на сайті Луцької міської ради.
Нагадаємо, Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну вранці 24 лютого. З того часу, за даними Організації Об’єднаних Націй, з України виїхало майже 5 мільйонів осіб. Найбільше знайшли прихисток у Польщі, влада якої також забезпечує соціальні гарантії для українців, які постраждали від війни.