У Польщі, як і в Україні, можна шукати роботу власними силами, з допомогою посередників, або ж через центр зайнятості. Останній варіант може бути найбезпечнішим, але тривалішим у часі. Два перші варіанти можуть виявитися найшвидшими, але несуть у собі ризики потрапити на шахраїв.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» підготував ряд порад, як запобігти шахрайству під час пошуку роботи у Польщі.
Знайти роботу в Польщі: онлайн та офлайн
Розпочнемо з офіційних сайтів. Спеціально для українців у Польщі розробили офіційний сайт із пошуку роботи PracawPolsce.gov.pl. Сайт має україномовну версію і легкий за функціоналом. Для повноцінного використання всіх функцій потрібно оформити так званий довірений профіль (profil zaufany, його можна отримати разом з номером PESEL). Як йдеться на сайті UainKrakow.pl, profil zaufany – це підтверджений набір даних, який ідентифікує його власника в державних структурах. З його допомогою можна підписувати електронні заяви.
Створюючи обліковий запис користувача, потрібно заповнити коротку форму, в якій вказати свій досвід, вміння та контактні дані (адреса електронної пошти та номер телефону). У разі потреби тут працює гаряча лінія з україномовними консультантами.
Окрім державного порталу, в Польщі існує ще ряд комерційних сайтів з пошуку роботи. Ось перелік таких, який рекомендує Люблінський центр зайнятості:
- www.infopraca.pl
- www.praca.pl
- www.rocketjobs.pl
- https://nofluffjobs.com/p
- https://www.gowork.pl/
- https://www.jober.pl/
- https://www.jobs.pl/
- https://praca.money.pl/
- https://www.hrk.pl/
- https://www.pracatobie.pl/
- https://dlafirm.pracuj.pl/
- https://www.goldenline.pl/praca/
- https://gratka.pl/
- https://www.careerjet.pl/
- https://www.aplikuj.pl/
- https://www.jobdesk.pl/
Як і в Україні, в Польщі також можна шукати роботу на платформі OLX.
Якщо ж власноруч не вдається підібрати потрібну вакансію, то можна звернутися до центру зайнятості, або одного із агентств тимчасової праці. Там вам можуть запропонувати роботу не лише на тривалий термін, а й короткострокову. Корисну інформацію із працевлаштування можна знайти на сайті Люблінського центру зайнятості.
Як не стати жертвою шахраїв при пошуку роботи?
Під час пошуку роботи важливо не потрапити на шахраїв. Для цього обов’язково перевіряти в інтернеті інформацію про роботодавців, їхні номери телефонів, читати відгуки.
Громадський діяч та бізнес-консультант Кшиштоф Лонтка розповів про ключові критерії, за якими можна визначити шахраїв у Польщі.
Перша ознака – коли посередник чи працедавець вимагає одразу велику суму за влаштування на роботу. Тобто, якщо вони хочуть заробити дуже швидко й багато, то це перший дзвіночок. Наприклад, коли за працевлаштування чи за посередництво у влаштуванні на роботу просять заплатити сто чи тисячу євро. За словами експерта, доброчесні посередники беруть кошти на адміністративний супровід і не вимагають великих сум за працевлаштування.
Друге – важливо, щоб посереднику, чи працедавцю можна було довіряти. Тобто отримати інформацію про них від інших людей, які у них вже працювали, пошукати відгуки в інтернеті.
Третє – посередники мають в Польщі свою роль. Перевіреним посередникам можна довіряти, бо вони краще розуміють ринок і можуть організувати роботу в кращих умовах з відповідною заробітною платнею.
Кшиштоф Лонтка зауважує, що українці дуже хвилюються через ймовірність потрапити на шахраїв і вважають, що якщо є посередник, то це вже погано. Але у цьому випадку – навпаки, якщо посередник є відомим та перевіреним у пошуку праці, – це плюс.
«Якщо є посередник досвідчений, з власним брендом, то він розуміє куди не варто йти, бо там шахраї, а куди треба йти, де буде краща зарплата, де буде соціально відповідальний керівник», – розповів Кшиштоф Лонтка.
Керівниця відділу у справах іноземців Люблінського міського центру зайнятості Аліна Глущєц радить українцям, які все ж натрапили на шахраїв, які не розрахувалися за роботу, або заплатили менше, звертатися до Державної інспекції праці, поліції та Генерального консульства України. В перспективі свої права можна відстояти й у суді.
Речник Воєводської комендатури поліції в Любліні Анджей Фіолек у коментарі для «Сили правди» зазначив, що на території Люблінського воєводства в Державній інформаційній системі поліції за останні кілька місяців не було зафіксовано випадків, чи злочинів щодо громадян України, яким би не заплатили за виконану роботу.
Аналіз даних у електронній системі стосувався ст. 218 Кримінального кодексу (Злісне або систематичне порушення прав працівника) та ст. 286 КК, 287 КК (Шахрайство) за період з 1 грудня 2023 року до 01 березня 2024 року.
В Окружній інспекції праці в Любліні у відповідь на запит «Сили правди» повідомили, що впродовж 2023-2024 років там отримали 102 скарги від громадян України. Втім, в інспекції підкреслили, що дані про громадянство встановлювалися виключно на основі інформації, наданої в скарзі людиною, яка її подала. Окружна інспекція праці в Любліні не має в своїх базах даних інформації про громадянство заявників. Така інформація не вимагається при подачі скарги і жодним чином не перевіряється.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала як українцям знайти роботу в Польщі через центр зайнятості.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»