Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розпочало дві справи щодо фірм, пов’язаних із колишнім заступником прокурора Волинської області Вадимом Веніславським. Йдеться про луцькі підприємства «Спецкомунтех» та «Будівельну компанію «Борей».
Про це повідомило Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Розгляд справ щодо обох підприємств розпочали 9 травня 2024 року. Причиною стало ігнорування звернень комітету.
«Під час здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції відділення надіслало ТОВ «Спецкомунтех» вимогу, яка була отримана товариством. Проте товариство не надало інформацію», – йдеться в одному з повідомлень.
На вимогу відділення не надало інформацію й ТОВ «Будівельна компанія «Борей». Відтак, за повідомленням антимонопольників, підприємства порушили закон «Про захист економічної конкуренції» (п. 13 статті 50 Закону). Тепер їм загрожує покарання у вигляді штрафу у розмірі до одного відсотка виручки за 2023 рік. До слова, «Спецкомунтех» торік отримав майже 76 мільйонів гривень виручки, а «Борей» – понад 30 мільйонів.
Нагадаємо, луцьке підприємство «Спецкомунтех» створили на початку 2018 року. Невдовзі його власниками стали Наталія Самойліч та Вадим Веніславський, який у 2011-2012 роках обіймав посаду прокурора Луцького району, а наступні два роки був заступником прокурора Волинської області. У травні 2014-го Веніславський перевівся до Генеральної прокуратури України, але через пів року його звільнили, оскільки він підпав під дію закону «Про очищення влади». Це звільнення він оскаржив у суді і у 2020 році повернувся до органів прокуратури: став першим заступником прокурора Одеської області, а також до середини лютого 2021-го виконував обов’язки керівника прокуратури. У жовтні того ж року його звільнили з прокуратури на Одещині.
Напередодні повернення в прокуратуру Вадим Веніславський переписав свою частку у фірмі на дочку Анастасію. Лучанка Наталія Самойліч та Анастасія Веніславська залишаються співвласницями підпримєстав й досі.
ТОВ «Спецкомунтех» займається торгівлею спеціалізованою технікою – машинами для підмітання, обслуговування доріг, тракторами, сміттєвозами. Торік «Сила правди» розповідала, що у 2022 році фірма виграла тендер на постачання для комунального підприємства «Луцькспецкомунтранс» сміттєвоза за 1,89 мільйона гривень. Конкурентом фірми на тендері був підприємець Дмитро Булюк. Як з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди», на той час він був бойфрендом Анастасії Веніславської і, ймовірно, учасники закупівлі узгоджували свої дії на тендері.
За даними аналітичної платформи «YouControl», з 2018 року і дотепер підприємство «Спецкомунтех» загалом отримало бюджетних замовлень на понад 163 мільйони гривень.
У листопаді 2022 року Дмитро Булюк також став керівником ТОВ «Будівельна компанія «Борей». Того ж року фірма активно взялася ремонтувати дороги у селищі Олика Луцького району. У 2022-2023 роках компанія отримала з селищного бюджету Олики за свої роботи щонайменше 11,32 мільйона гривень. У той час родина Веніславських – знана в Олиці. Тут закінчували школу брати Вадим, Сергій та Федір Веніславські, які збудували кар’єру у правоохоронних органах та юриспруденції.
Сергій Веніславський згодом очолював районні прокуратури на Турійщині та Камінь-Каширщині. Найстарший – Федір Веніславський – у 2019 році долучився до команди Володимира Зеленського і від партії «Слуга народу» став народним депутатом, а пізніше – представником Президента України у Конституційному Суді України. З 2022 року він став представником Президента України у Верховній Раді. Натомість у грудні 2023-го президент підписав указ, яким звільнив Федора Веніславського від виконання обов’язків свого представника у Верховній Раді.
Варто додати, вже колишній волинський прокурор Вадим Веніславський та його донька Анастасія Веніславська у жовтні 2023-го подали позов до Центру журналістських розслідувань «Сила правди» про захист честі, гідності та ділової репутації. Фігуранти журналістських розслідувань вважають, що опубліковані матеріали щодо участі компаній «Спецкомунтех» і «Борей» у закупівлях не відповідають дійсності, а негативна реакція читачів на них завдала їм моральної шкоди. Луцький міськрайонний суд відкрив провадження у цій справі, її розгляд триває.
Раніше «Сила правди» розповідала, що Головне управління Нацполіції у Волинській області замовило капітальний ремонт ізолятора у Луцьку за 9,58 мільйона гривень. Підряд віддали підприємству «Будівельна компанія «Юкесон груп». Власником фірми є Сергій Мартинюк, який у 2020-2022 роках був директором ТОВ «Будівельна компанія «Борей».