Колишній волинський прокурор Вадим Веніславський та його дочка Анастасія Веніславська подали позов проти Центру журналістських розслідувань «Сила правди» щодо захисту честі, гідності та ділової репутації. Позивачі вважають, що журналісти «облили їх брудом» та опублікували недостовірну інформацію у матеріалах, які стосуються участі їхньої компанії «Спецкомунтех» у державних закупівлях.
Відповідний позов вони подали до Луцького міськрайонного суду наприкінці жовтня.
27 жовтня Луцький міськрайонний суд відкрив провадження у цій справі. Фігуранти журналістських розслідувань «Сили правди» вважають, що опубліковані матеріали, які стосуються компанії «Спецкомунтех», співзасновницею якої є Анастасія Веніславська, не відповідають дійсності, а негативна реакція читачів на них завдала їм моральної шкоди.
Зокрема, йдеться про історію про те, як компанія сім’ї експрокурора Вадима Веніславського «розіграла тендер» у луцьких комунальників з його «зятем» Дмитром Булюком, щоб продати сміттєвоз. Поскаржилися Веніславські також на матеріал про купівлю комунальниками пікапу за 20 тисяч доларів у того ж таки бойфренда Анастасії Веніславської та на матеріал про луцьку будівельну компанію «Борей», якою керує той же таки Дмитро Булюк і яка під час війни отримала підрядів на мільйони гривень на малій батьківщині Веніславських – в Олиці. Крім того, на думку скаржників, їхню ділову репутацію псують і відеосюжети, які були записані на основі цих розслідувань та опубліковані на YouTube-каналі організації.
«Все, що може зазначити позивач про діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецкомунтех», це те, що воно завжди мало позитивну репутацію, адже працює законно, чесно, із дотриманням усіх норм законодавства… Позивачі обурені, оскільки зазначають, що відповідач їх особисто та їхню сім’ю безпідставно та не надаючи жодних доказів «облив брудом» порушив їх особисті немайнові права, здійснюючи без дозволу та відома фото- та відеозйомку, розповсюджуючи без згоди та відома їх особисті фотографії, які не були у загальному доступі, поширив щодо них недостовірну інформацію, що стала відома їх близьким, знайомим, у зв’язку із чим принизив їх честь, гідність та завдав шкоди їх діловій репутації…» – йдеться у позовній заяві.
Також у позовній заяві Веніславські зазначили, що директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач нібито «голослівно» заявляв на камеру про те, що його редакція провела розслідування, де виявила ймовірну змову на тендері, однак нібито не надав жодних доказів.
Директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач вважає таку поведінку фігурантів розслідування спробою перешкодити професійній діяльності медійників та уникнути репутаційних втрат.
«Методи збору інформації, які використовувала редакція під час підготовки журналістських розслідувань, є виправдані з погляду суспільної важливості, – вважає Юрій Горбач. – Адже імовірні антиконкурентні узгоджені дії учасників тендерів прямо відбиваються на результатах тендерів, а відповідно нівелюють саму ідею існування системи «Prozorro», призводять до надмірних витрат бюджетних коштів, коли їх можна було зекономити. Це ще більш важливо під час війни, коли кожна заощаджена гривня може бути спрямована на потреби армії. Жодного втручання в приватне життя Веніславських не відбулося, адже те, що вони називають саме таким втручанням, було спробою редакції, відповідно до правил етики, отримати коментарі сторони щодо зібраних фактів».
Позивачі також скаржаться на те, що Центр журналістських розслідувань «Сила правди» написав про те, що Анастасія Веніславська заявила на редакцію в поліцію щодо нібито «психологічного тиску» та шарпанини під час спроби отримати коментар. Мовляв, оприлюдненням цієї інформації редакція порушила її права, як потерпілої.
В підсумку Вадим та Анастасія Веніславські просять суд визнати інформацію у перерахованих матеріалах «Сили правди» недостовірною, зобов’язати редакцію впродовж трьох з дня набрання рішенням суду законної сили видалити матеріали з вебсайту та сторінок у соцмережах, написати спростування і стягнути з редакції судові витрати.
«Позов є необґрунтованим та безпідставним. Позивачі просять спростувати оціночні судження, які за законом не підлягають спростуванню. До того ж вимога про повне видалення статей, в яких позивачі хочуть спростувати тільки частину висловлювань, які вважають недостовірними та такими, що порушують їх честь, гідність та ділову репутацію є цензурою, що прямо заборонено законами та Конституцією України», – вважає медіаюристка Інституту розвитку регіональної преси, адвокатка Оксана Максименюк.
Підготовче засідання у справі заплановане на 29 листопада 2023 року у Луцькому міськрайонному суді.
Нагадаємо, напередодні «Сила правди» розповідала, що два волинські підприємства потрапили в «чорний список» АМКУ за змову на військових тендерах.