Упродовж минулорічної виборчої кампанії на місцевих виборах у Луцьку Центр журналістських розслідувань «Сила правди» нарахував 207 білбордів із рекламою, яка мала ознаки прихованої передвиборчої агітації політичної партії «За Майбутнє» та її кандидатів. Однак, така масштабна рекламна кампанія найімовірніше не оплачувалася із офіційного виборчого фонду політсили.
«Сила правди» розбиралася звідки ростуть ноги у більше двох сотень рекламних оголошень на білбордах обласного центру Волині, які з’явилися в дні голосування та впродовж усієї виборчої кампанії на місцевих виборах 2020 року.
Під прикриттям
Зовнішня реклама – один з найпопулярніших та найдорожчих методів агітації. Задовго до початку виборчих кампаній політичні сили чи кандидати сотнями, а то й тисячами бронюють рекламні площини, аби гарантувати собі результат на виборах. Приблизно третина усіх коштів (а це близько 2,2 із 7-ми мільйонів гривень) офіційно витрачених волинськими осередками політичних партій на свої кампанії пішла саме на зовнішню рекламу.
Та схоже, що ця сума неповна, адже в дні тиші та голосування у Луцьку як 25 жовтня, так і 15 листопада «Сила правди» нарахувала загалом близько півтори сотні рекламних площин із прихованою агітацією, яка не містила обов’язкових вихідних даних про замовника, тираж такої реклами та, найімовірніше, не оплачувалася з офіційних виборчих фондів партій і кандидатів.
Найбільше такого сірого методу прихованої агітації останнього дня виявилося на користь партії «За Майбутнє».
Зокрема, в день голосування 25 жовтня у місті було розміщено щонайменше 47 площин із логотипом фонду народного депутата України, лідера виборчих списків партії «За Майбутнє» до Луцької міської та Волинської обласної ради Ігоря Палиці «Тільки разом» на фіолетовому фоні, який використовувався у виборчій кампанії політичної партії «За Майбутнє».
Усі ці оголошення із логотипом фонду були розміщені на тих же рекламних носіях, де ще за кілька днів до того висіла офіційна агітація політичної партії «За Майбутнє» та її кандидатів. Це може свідчити про те, що розміщенням офіційної та немаркованої прихованої агітації займався один і той же замовник.
А 15 листопада – в день другого туру виборів міського голови – в місті було ще щонайменше 54 площини в стилістиці політичної партії «За Майбутнє», яка висунула кандидатом на посаду мера Ігоря Поліщука. На них на фоні блакитного неба було розміщено напис: «15 листопада. Вибори майбутнього Луцька. Прийди та обери мера».
Більшість цих оголошень була розміщена на тих же рекламних носіях, де за кілька днів до того висіла офіційна агітація партії «За Майбутнє» або кандидата в мери Ігоря Поліщука. Це також може свідчити, що розміщенням офіційної та немаркованої прихованої агітації займався один і той же замовник.
Крім того, за півтора місяця до місцевих виборів фонд «Тільки разом» лідера виборчих списків партії «За Майбутнє» Ігоря Палиці розмістив на білбордах обласного центру Волині щонайменше 75 привітань з Днем міста. Згодом по місту «Сила правди» нарахувала ще 31 білборд із логотипом, назвою фонду та текстом «9 років турботи про рідне місто».
За спостереженнями «Сили правди» всі вони провисіли близько місяця, тож за приблизними підрахунками на таку рекламну кампанію фонд мав би витратити близько пів мільйона гривень.
Крім того, у виборчий період про діяльність фонду «Тільки разом» активно розповідала на телеканалі «Аверс», який також пов’язують з Ігорем Палицею, кандидатка в депутати зі списку «За Майбутнє» – заступниця голови фонду «Тільки разом» Катерина Шкльода.
Ігор Палиця не вперше використовує свій іменний фонд у виборчих кампаніях. Так було і під час парламентської кампанії у 2012 році, місцевих виборів у 2015-му, парламентських у 2019.
І на місцевих виборах 2020-го в агітаційних матеріалах «За Майбутнє» Ігоря Палицю також позиціонували як мецената та засновника Фонду «Тільки разом».
Тож такі рекламні кампанії можна розцінювати як приховану агітацію. Але Виборчий кодекс України забороняє її і описує такі ознаки передвиборчої агітації:
– реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів;
– використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знаку, девізу) або логотипів партії – суб’єкта відповідного виборчого процесу;
– використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів відповідного виборчого процесу;
– повідомлення про проведення видовищних чи інших публічних заходів на підтримку партії, кандидата або про підтримку зазначених заходів кандидатами, партіями (організаціями партій) – суб’єктами відповідного виборчого процесу, а також привернення уваги до участі у таких заходах партій чи певних осіб як кандидатів.
Де-факто, описані вище рекламні оголошення на білбордах містять прізвище кандидата, співзвучний із девізом партії вислів, кольори або стилістику і не містять вихідних даних. Але де-юре цього може виявитися замало щоб довести порушення і те, що це справді прихована агітація.
Аби дізнатися вартість розміщення таких оголошень, «Сила правди» поспілкувалася із власником носіїв, на яких у день тиші та голосування було розміщено зображення фонду «Тільки разом».
– На момент виборів політичної реклами не повинно бути, – пояснює співрозмовник, який не побажав назвати своє ім’я. – Тому ця реклама йшла як комерційна. Якщо на сюжеті фонду немає ніяких закликів ні до чого, то це не рахується як політична.
Назвати замовника такої реклами орендодавець відмовився, посилаючись на комерційну таємницю. А от щодо вартості такої реклами, то вона залежить від району розміщення щита і коливається від 2800 до 4000 гривень за місяць. Хоча в великих рекламних агенцій, через які зазвичай централізовано замовляють великі обсяги зовнішньої реклами, вартість може бути і в два рази більшою.
Співрозмовник пояснив, що зазвичай оплату за оренду щитів беруть за місяць, оскільки здавати щити на 2-3 дні невигідно і збитково.
– А яка вартість розміщення такої реклами на кілька днів, до прикладу на два дні?
– Все залежить від ситуації, яка складається. Можна брати на два дні, на три дні, а платити за цілий місяць. Якщо це буде кінець місяця і залишається кілька днів, то, зрозуміло, що можна брати ціну меншу. Якщо хтось один бере на три дні, то я потім не знайду клієнта. Тому мушу брати більшу ціну.
– Чи буває ціна менша від 2800?
– Ну це ціна одна із найнижчих. Є ще така ситуація: якщо рекламний щит хороше проглядається, відповідно і ціна йде більша. Якщо ж погано проглядається, то і ціна менша. Тобто 2800 це така звичайна ціна. А якщо щит ніхто не бере і він не приносить прибутку, то ціну можна знизити. Тому що щит стоїть і я мушу за нього платити оренду за землю, не важливо чи є там реклама чи немає.
– Чи є тарифи оплати, коли клієнти беруть щит не на місяць а на кілька днів?
– Ми стараємося брати за місяць. Тому якщо до мене звертаються на три дні чи на скільки, то я кажу, що втрачаю і місяць виходить збитковий. Тому зазвичай беремо за місяць.
– Скажіть щодо реклами фонду «Тільки разом», яка з’явилася 24-25 жовтня – вона йшла як комерційна? За яким тарифом вона оплачувалась?
– Без дозволу я не можу надати таку інформацію, тому що вони є клієнти і я не знаю чи вони дозволяють це розголошувати.
– Я запитую про тариф оплати – чи є тариф оплати допустімо на 2 дні?
В залежності від ситуації, яка складається. Тобто, є місячна ціна, а далі все залежить від ситуації.
Загадковий рекламодавець
«Сила правди» звернулася із запитаннями щодо того хто ж був замовником описаної реклами і скільки це коштувало до волинського осередку партії «За Майбутнє» та у фонд «Тільки разом».
Член партії, помічник народної депутатки і голови обласного осередку партії «За Майбутнє» Ірини Констанкевич, новообраний депутат Волинської обласної ради Орест Маховський заперечив причетність партії до білбордів з логотипом фонду «Тільки разом» у день виборів.
– Ні, партія не фінансувала це, – запевняє Орест Маховський. – Ми не маємо права поза межами виборчої кампанії у день тиші фінансувати зовнішню рекламу. Ми законослухняні.
– А борди із логотипом фонду «Тільки разом» у стилістиці партії?
– Ну, стилістика це досить умовно. Фонд має свої кольори, логотип затверджений. Наскільки я пам’ятаю, то вони виконані у своїй стилістиці. Чому у стилістиці партії?
– Наприклад колір партії – фіолетовий та інші ознаки.
– Ні, партія не має до цього відношення. В позавиборчий період ми не можемо фінансувати зовнішню рекламу як і передбачено законом.
Як не дивно, але у фонді «Тільки разом» також повідомили, що не замовляли реклами зі своїм логотипом. У письмовій відповіді на запит «Силі правди» підтвердили, що замовляли привітання до Дня міста, але не повідомили його вартість. А от щодо реклами, розміщеної 24-25 жовтня, то запевнили, що не замовляли її.
Про заклики «прийти та вибрати мера майбутнього Луцька», які з’явилися у день другого туру виборів міського голови 15 листопада, розпитали у розпорядника виборчого фонду кандидата Ігоря Поліщука Максима Голубєва.
– Я не можу нічого сказати з приводу цих білбордів, – пояснив пан Голубєв. – Адже усі площини, які використовувалися для розміщення агітаційних матеріалів кандидатом на посаду Луцького міського голови Ігорем Поліщуком були орендовані по 13 листопада 2020 року. Будь-яких інших площин опісля цієї дати не винаймали, відповідно і не розміщували жодних агітаційних матеріалів.
Водночас, новообраний міський голова Ігор Поліщук у блозі Антона Бугайчука на запитання про виборчу кампанію і приховану рекламу під час виборів казав, що у цьому була командна робота, а найбільше у ній допомагав його друг – керівник благодійного фонду «Тільки разом» Олександр Товстенюк.
Якщо ж рахувати вартість розміщення усієї описаної вище реклами за тарифом 2800 гривень, як вказав власник рекламного носія, то вона мала б обійтися замовникам у понад півмільйона гривень. Втім, враховуючи те, що вартість залежить і від місця розташування щита, то ціна могла бути значно вищою.
«Сила правди» звернеться до Національного агентства з питань запобігання корупції стосовно викладених у цьому матеріалі фактів.