Менше п’ятдесяти днів на агітацію по закону і більше чотирьох місяців на неї по факту. Такою стала виборча кампанія 2020 року на Волині. Багато партій в Україні дозволили собі розпочати передвиборчу агітацію задовго до офіційного старту виборчого процесу. Одна з основних витрат будь-якої виборчої кампанії – зовнішня реклама. В масштабах країни це десятки мільйонів гривень, які складно підрахувати точно. А от в масштабах обласного центру – цілком можливо.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з липня моніторить зовнішню політичну рекламу в Луцьку та на його околицях. З липня і до 24 вересня – передостаннього дня, коли відбувалася реєстрація кандидатів до місцевих рад – у місті розмістили щонайменше 698 оголошень з ознаками політичної реклами та агітації на різних носіях зовнішньої реклами. Це білборди, відеоекрани, лайтпостери, скроли тощо. За підрахунками «Сили правди», на це політичні сили мали б витратити щонайменше 4,03 мільйона гривень.
Усю зафіксовану рекламу «Сила правди» нанесла на карту, тож тепер кожен може подивитися, хто із політиків «висів» на луцьких бордах. Але спочатку кілька юридичних формальностей.
Політична реклама і агітація: закони далекі від реальності
Луцьк, проспект Соборності. Вздовж дороги, наприклад, від «Там-Таму» до «Глобусу» білборди зустрічаються в середньому раз на два десятки метрів. На більшій їхній частині політична реклама височіє з середини літа. «Україна – це ти!», «За майбутнє рідної землі», «Ми йдемо» і ще ряд закликів об’єднуватись на пару з обіцянками на кшталт «зможемо відновити економіку». Всі ці гасла вперто почали лізти містянам в очі ще задовго до 5-го вересня, коли офіційно розпочався виборчий процес.
Дочасна передвиборча агітація в Україні заборонена. Але не всі зважають на це. Агітацією, за законодавством, є заклики підтримати того чи іншого зареєстрованого кандидата чи партію, або ж навпаки не підтримувати їх. Поки реєстрація кандидатів не відбулась, ті ж заклики за законом є звичайною політичною рекламою. Вона має трохи інший статус та шлях фінансування її розміщення, ніж агітація. Усю свою передвиборчу агітацію політичні сили мають оплачувати з виборчих фондів, які також створюються після офіційної реєстрації, а от політичну рекламу – зі звичайних партійних рахунків.
«Для кожного кандидата і партії буде своя точка відліку. Дочасним може бути все до реєстрації, але не до кінця вересня. Особисто ми називаємо у текстах це інколи дочасною агітацією, а інколи дочасними рекламними кампаніями. Чи просто рекламними кампаніями, – розповідає провідний аналітик Руху «Чесно» Ігор Фещенко і додає: – Після реєстрації кандидатів і партій у виборчих комісіях вся реклама набуває статусу агітації і вся вона має бути оплачена виключно з рахунку виборчого фонду. Якщо є офіційний кандидат, є реклама, але немає фонду, то варто почати ставити запитання»
Карта політичної реклами і агітації під час місцевих виборів у Луцьку
З перших днів липня і до 24 вересня журналісти «Сили правди» фіксували кожен білборд, лайтпостер та відеоекран з гаслами та партійною символікою. А також деяку, на перший погляд, комерційну рекламу з особливим наголосом на персоналії – рекламні щити зі світлинами потенційних кандидатів, себто відомих у місті чи області людей, які могли взяти участь у виборах.
Так, окрім традиційних бордів політичних партій, у статистику потрапили рекламні площі з зображенням ректора Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолія Цьося та з забудовником Андрієм Разумовським, які, як тепер відомо, балотуються у місцеві ради з командою «За майбутнє».
А також кілька рекламних площин із рекламою голови Заборольської ОТГ Валерія Боярського, голови Волинської обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка, ексдепутатки Луцькради від «Європейської партії України» Олени Голєвої, які, зрештою, не балотуються у жодну з місцевих рад Волині. До моніторингу потрапила і реклама Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», яка масово з’явилася в обласному центрі напередодні відзначення Дня міста 12 вересня.
Кожне рекламне оголошення команда фотографувала і позначала на карті, вносячи заодно дані про дату фіксації та назву партії чи зображеного політика. Для перегляду інформації – масштабуйте карту. Виберіть цікавий для вас рекламний носій і побачите інформацію про партії та політиків, чия реклама на ньому була розміщена, дату та фото. Карта продовжує оновлюватися.
Загалом вдалося нарахувати 698 рекламних оголошень. З них п’ять – на відеоекранах, 37 – на лайтпостерах, 656 – на білбордах. На основі розцінок трьох рекламних агенцій «Сила правди» підрахувала приблизну вартість зафікосваних рекламних оголошень, і вона сягає 4-х мільйонів 27 тисяч 800 гривень.
За мільйон, за першість, «За майбутнє»
Беззаперечним лідером і за кількістю рекламних оголошень, і за сумою приблизних витрат на них стала партія «За майбутнє». За підрахунками «Сили правди», їй реклама ще до реєстрації виборчих списків мала б обійтися приблизно в 1 мільйон 220 тисяч гривень. Три відеоекрани приблизно на 12 тисяч гривень, 9 лайтпостерів на 25 тисяч і 236 оголошень на білбордах – 1 мільйон 183 тисячі гривень.
З середини літа й до кінця вересня чи не на кожній вулиці міста можна було помітити білборди з написами «За майбутнє рідної землі» на тлі драматично безхмарного неба над морем, пшеничним полем, горами або ж замком Любарта. Окрім цього, була реклама просто з назвою партії і привітанням до Дня Незалежності.
Трохи згодом партії «дали обличчя» і у місті з’явилось щонайменше 93 білборди з зображенням очільника партії – народного депутата від Луцька, першого номеру у списку партії «За майбутнє» до Луцької міської та Волинської обласної рад Ігоря Палиці, два – зі світлиною нардепа Вячеслава Рубльова, ще кілька – із п’ятіркою депутатів Верховної Ради, які на цих виборах балотуються ще й до місцевих рад. Отож, політсила «одягнула» рекламні площі міста в фіолетово-зелене і ще задовго до старту виборчого процесу почала докладати зусилля для створення у Луцьку дружньої до себе атмосфери.
Більше того, окрім конференції з висунення кандидатів у місцеві ради, «За майбутнє» чи не у кожному місті регіону провела ще й так звані форуми прихильників. Про апокаліптичні настрої луцького форуму «Сила правди» розповідала у своєму репортажі. А от виключно позитивні матеріали про конференції у інших волинських містечках подекуди з’являються у місцевій пресі і досі.
Щонайменше 73 рекламні оголошення з написом «З Днем міста» у місті з’явилося від Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». Формально така реклама не є передвиборчою агітацією, але містить ім’я та прізвище суб’єкта виборчого процесу – кандидата Ігоря Палиці. Така підтримка рекламної кампанії політика мала б обійтися фонду щонайменше у 487 тисяч гривень.
Ігор Палиця не вперше використовує іменний благодійний фонд у своїх виборчих кампаніях. Так було у 2012, 2015 та у 2019 роках. Навіть сьогодні в агітаційних листівках партії «За майбутнє» його позиціонують як мецената і засновника фонду «Тільки разом».
Луцьк – це ти! А імідж – це дорого!
Значно менше, ніж «За майбутнє», але більше, ніж решта, витратила на політичну рекламу і передчасну агітацію партія «Слуга народу». Пропрезидентська політсила мала б заплатити за розміщену у Луцьку ще до 24 вересня рекламу приблизно 668 тисяч гривень. За розцінками агентств, зафіксовані «Силою правди» 103 білборди мали б обійтися партії у 640 тисяч гривень. А 10 лайтпостерів – у 28 тисяч.
«Сила правди» зафіксувала 75 білбордів від «слуг» з написом «Україна – це ти!», 12 – тоді ще з потенційним кандидатом у мери Луцька Романом Бондаруком, по шість – з Ігорем Лісовським та Сергієм Ковальчуком і чотири – з Андрієм Костенком.
Нагадаємо, що на свою конференцію у Луцьку партія не змогла допустити деяких представників преси у зв’язку з карантинними обмеженнями. Також нагадаємо, що «Слуга народу» ініціювала прийняття Виборчого кодексу, згідно з яким на агітацію перед місцевими виборами політики мають лише 50 днів. Та попри це зелено-жовті щиті з’явилися у Луцьку та по всій Україні задовго до відведеного на агітацію періоду.
Майже пів мільйона: ціна численних портретів Пальчевського
Щонайменше у 487 тисяч гривень за 73 білборди мала обійтися зовнішня реклама у Луцьку до 24 вересня партії «Перемога Пальчевського» – партії, яка спромоглася утворити місцевий осередок лише за півтора місяця до виборів і якось таки сформувати виборчий список до Луцької міської ради.
Цікаво, що вся рекламна кампанія політичної сили базується лише на одній особі. Прізвище Пальчевського – у назві партії, а його обличчя – на рекламних щитах. Він сам і його соратники пояснюють це тим, буцімто очільник бере на себе всю відповідальність за результати роботи команди. Та чи відчитають цей посил виборці в регіонах?
У місті так і не з’явилось реклами, яка принаймні якось натякала б на ініціативи чи програму місцевого осередку політсили.
До слова, на луцьких вулицях змінилося два сюжети білбордів «Перемоги Пальчевського». Спершу були рекламні щити з портретною світлиною лідера партії в анфас та закликом «Об’єднуйтесь!», а потім їх замінили на схожі щити, де Пальчевський вже намальований і у пів оберт, а біля малюнку напис «Зупинимо знищення!»
PROфесійне марнотратство: сотні тисяч на рекламу партії без кандидатів
Політична партія «Пропозиція» мала б витратити на свою зовнішню рекламу у Луцьку, за підрахунками «Сили правди», близько 312 тисяч гривень. 43 білборди з написами різних «PROПОЗИЦІЙ» – 286 тисяч гривень, 9 сітілайтів з аналогічним дизайном – ще на 25 тисяч гривень.
З такими витратами на рекламу лише в одному місті партія мала б демонструвати непогані амбіції, проте далі рекламних щитів справа так і не пішла. Партосередок на Волині не сформували, конференції не провели і кандидатів у волинські ради не висунули. На сайті партії «Пропозиція» є інтерактивна карта, де можна обрати регіон і побачити списки кандидатів від місцевих осередків. Волинський список порожній. І, вочевидь, лишатиметься таким щонайменше до наступних місцевих виборів.
Майже триста тисяч на «свідомі» борди
Реклама з логотипами та стилістикою громадської організації «Громадянський рух «Свідомі» та однойменної політичної партії також з’явилася у Луцьку задовго до початку виборчого процесу. До 24 вересня «Сила правди» зафіксувала 39 бордів «місцевої команди» Андрія Покровського, 24 з яких – із зображенням самого лідера. Вони мали б обійтися партії щонайменше у 260 тисяч гривень. А розміщення реклами на відеоекранах – ще щонайменше 12 тисяч. Разом – 272 тисячі гривень.
Представники партії заперечують факт дочасної агітації і кажуть, що насправді це реклама громадської організації з аналогічною назвою, символікою, гаслами і людьми. Оплачувала розміщення реклами на щитах також саме громадська організація. Запитання про це лунало до лідера партії Андрія Покровського на конференції партії. Тоді він і не заперечив факт дочасної агітації, і не підтвердив його. Лише сказав, що він і його соратники завжди говорять про одне й те саме:
«Гасла в нас одні — покращити добробут лучан, зробити місто найкращим. Це мої особисті гасла… Ми не змінюєм думок, ми не говорим про одне, а потім про друге. Ми завжди говорим про одне й те саме. Тому і гасла збігаються», – сказав на конференції Покровський.
Та факт лишається – ще з літа у Луцьку висять 15 синіх білбордів з логотипом «Свідомих» та гаслом «Місцеві вибори – місцева команда!» і 24 білборди зі світлиною Андрія Покровського.
ТОП-агітатори і компанія: хто ще витрачався на дочасну агітацію
До 24 вересня розмістили свою рекламу й інші політичні сили та окремі наближені до політики особи. Так, від «Європейської Солідарності» у Луцьку нарахували 25 білбордів приблизно на 166 тисяч гривень. 12 білбордів «Батьківщини» мали б коштувати їм 80 тисяч гривень, а 8 лайтпостерів з зображенням на той момент ще потенційної кандидатки в мери Ірини Чебелюк – ще 22 тисячі. «Наш край» розвісив 17 бордів на орієнтовну вартість 85 тисяч гривень. «Опозиційна платформа – За життя» мала б заплатити за своїх 8 зіпсованих фарбою білбордів 53 тисячі гривень. Один білборд зафіксували від «Народного Руху України».
14 комерційних оголошень за ринковою ціною на 93 тисячі гривень зафіксували від будівельної компанії «Інвестор», на яких проте робився акцент на персоні їхнього керівника Андрія Разумовського. Згодом Разумовський став кандидатом в депутати.
Офіційні витрати партій та кандидатів на передвиборчу кампанію стануть відомі лише напередодні дня голосування 25 жовтня, коли вони мають оприлюднити проміжні фінансові звіти за три тижні виборчої кампанії, та із появою остаточних фінзвітів уже після виборів. Однак, з високою ймовірністю туди не увійдуть витрати на зафіксовану «Силою правди» зовнішню рекламу впродовж липня-середини вересня. Якщо такі витрати здійснювалися із рахунків політичних сил, то вони можуть бути відображені лише в квартальних фінансових звітах, які політсили подаватимуть після виборів.
Незабаром «Сила правди» оприлюднить остаточне дослідження стосовно ціни зовнішньої політичної реклами та передвиборчої агітації впродовж усієї виборчої кампанії у місті Луцьку. Стежте за оновленнями.
Нагадаємо, напередодні «Сила правди» дізнавалася яким чином партійні осередки будуть фінансувати свої передвиборчі кампанії.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy