• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Субота, 4 Лютого, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Вибори 2020 > Кандидати, мами, дочки і сини: хто фінансував і в скільки обійшлися партіям вибори до Волинської облради

Кандидати, мами, дочки і сини: хто фінансував і в скільки обійшлися партіям вибори до Волинської облради

Автор: Валентина Куць
18 Грудня 2020 в 15:45
У категорії: #Аналітика, Вибори 2020, Новини, Політичні фінанси Волині, ТОП новини

Майже сім мільйонів гривень витратили політичні партії на виборчі кампанії до Волинської обласної ради, районних та деяких міських рад. Найпопулярнішими статтями витрат стало виготовлення різних форм агітаційної продукції (2,68 млн. грн) та інші послуги з виборчої агітації, як от зовнішня реклама, оренда приміщень та обладнання, транспортні послуги (2,2 млн. грн). 

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував виборчі фінансові звіти восьми обласних осередків політичних партій, які висували кандидатів до Волинської обласної ради. 

Загалом на виборах до Волиньради змагалося десять партій. За вимогами Виборчого кодексу вони повинні були подати до територіальної виборчої комісії свої проміжні та остаточні фінансові звіти про витрати на кампанію. 

Зі слів голови Волинської обласної територіальної виборчої комісії Івана Лазорка, проміжні фінзвіти подали вісім партій («За Майбутнє», «Слуга народу», «Батьківщина», «Європейська солідарність», «Свобода», «Наш край», «Сила і честь» та «ОПЗЖ»), а остаточні – сім (всі названі, крім «Сили і честі»). Очільник партосередку «Сили і честі» Роман Карпюк повідомив, що всі звіти подав, втім, Іван Лазорко на запит «Сили правди» надав копії остаточних фінзвітів лише семи партій і сказав, що це все, що є. Даними остаточного фінансового звіту партосередку «Сили і честі» поділилися колеги із Руху «Чесно», тож ми додали їх до дослідження.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Дві політичні сили – Радикальна партія Олега Ляшка та Аграрна партія України – не відкривали виборчих фондів, а тому і не подавали звітності. Останній вдалося завести в обласну раду п’ятьох депутатів, взагалі офіційно не витрачаючись на виборчу кампанію. Крім того, індивідуальні виборчі фонди відкривали кілька кандидатів в депутати. 

Зміст

  • Як фінансували виборчі кампанії
  • На що пішли партійні гроші

Як фінансували виборчі кампанії

Найдорожчою стала виборча кампанія партії «За Майбутнє». Її виборчий фонд сягнув 3,4 мільйона гривень. Цими коштами обласний партосередок фінансував виборчу кампанію до різних рад області: обласної ради, районних, міських та навіть селищних рад. Тож цей звіт партія подала до різних виборчих комісій краю.  

Найдешевшою серед тих, які відкривали виборчі фонди і вели передвиборчу діяльність, виявилася виборча кампанія «Опозиційної платформи «За життя» – 78 тисяч гривень. 

Решта шість партій офіційно вклали у вибори на Волині від 100 тисяч до одного мільйона гривень. 

Гроші для своїх виборчих фондів партійні осередки могли залучати з кількох джерел: власні кошти партії (наприклад, пожертви чи членські внески зібрані задовго до виборів), внески кандидатів, яких партія висуває на виборах, та добровільні внески від фізичних осіб.

Більше третини надходжень до виборчих фондів названих восьми партій склали власні кошти партосередків (2,56 млн. грн). Дізнатися, звідки ці кошти з’явилися у партійних осередків можна було б із їхніх щоквартальних фінансових звітів, але ще у квітні 2020 року Верховна Рада звільнила політичні сили від подання таких документів до завершення карантинних обмежень. Тому багато партій не подали свої звіти за перші три квартали 2020 року і дізнатися походження цих коштів наразі неможливо. До прикладу, партія «Слуга народу» цьогоріч не подала жодного квартального звіту.  

Ще 39,6% (2,78 млн. грн) всіх виборчих коштів партій склали добровільні внески від людей, а 23% (1,6 млн. грн) – внески кандидатів.

статистика надходження до виборчих фондів партійних осередків Волинь 3

Так, виключно за власні раніше накопичені кошти провели виборчі кампанії осередки «Слуги народу» та «Нашого краю». Більше половини виборчого фонду сформував власними коштами і партосередок «За Майбутнє». У такий спосіб партіям вдалося уникнути зобов’язань розкривати імена спонсорів у виборчих фінансових звітах. 

«Батьківщина», «Свобода», «Сила і честь» та Опозиційна платформа – За життя» майже на 100% провели кампанію за прямі внески кандидатів та інших осіб до виборчого фонду. Більше половини виборчих фондів «Європейської солідарності» та «Сили і честі» сформували пожертви самих кандидатів. 

Хто фінансував виборчі кампанії обласних осередків партій на Волині на місцевих виборах 2020 р.
Infogram

Лідерами по залученню на виборчу кампанію добровільних внесків від людей стала партія «За Майбутнє». Вони зібрали 1,164 мільйона гривень. «Свобода» зібрала майже 697 тисяч гривень, а «Батьківщина» – 653,5 тисячі гривень.

Лідером по зборах із кандидатів теж стала партія «За Майбутнє» – 810,6 тисяч гривень. «Батьківщина» зібрала 310,4 тисячі гривень, а «Сила і честь» – 272,6 тисячі. 

«Сила правди» проаналізувала, хто саме із кандидатів та жертводавців фінансував виборчі кампанії обласних партосередків.

«За Майбутнє»: мама Микитюка, копійки Бондаря і Самолюка, а найбільше – від Леха

Загалом із виборчого списку партії до облради свої пожертви внесли 17 кандидатів. Найбільшими жертводавцями стали депутати Волиньради минулого і нового скликань: Ігор Лех, Анатолій Бусько, Андрій Турак, Володимир Яренчук, Юрій Ройко. Суми їхніх внесків – від 99 до 140 тисяч гривень. Таким чином, ці п’ятеро кандидатів згенерували 17,5% усього виборчого фонду «За Майбутнє».

реклама партія За майбутнє Ігор Лех Вячеслав Рубльов
Ігор Лех, не Ігор Палиця, став найбільшим спонсором виборчої кампанії «За Майбутнє» на Волині

Решта 12 кандидатів жертвували суми від 1 до понад 43 тисяч гривень. Серед них: ексзаступник начальника Держлісагентства Володимир Бондар (4 700 грн.), багаторічний голова Липинської сільської ради Богдан Гусак (37 465 грн.), ексголова Шацької районної ради Сергій Карпук (23 800 грн.), очільниця санаторію «Пролісок» Оксана Бугайчук (8 100 грн.), очільник житлового комплексу «Струмочок» Вячеслав Разумовський (11 323 грн.), син керівниці департаменту соціальної політики Луцької міської ради Владислав Майборода (28 400 грн.), підприємець Микола Господарик (10 220 грн.) та інші. 

Є відомі імена і серед звичайних жертводавців-фізосіб партії «За Майбутнє», яких загалом назбиралося аж 31 особа. Серед них, зокрема, і родичі внесених до виборчих списків кандидатів. 

Це, наприклад, Галина Микитюк – матір депутата облради Романа Микитюка. Вона пожертвувала партії на вибори 46 тисяч гривень, а її син втретє став депутатом обласної ради. 

депутат Волинської обласної ради Роман Микитюк
Роман Микитюк у Волиньраді 8 скликання. Мабуть, дякує мамі

49 тисяч гривень на вибори перерахував «За Майбутнє» і син-підприємець депутата Волинської обласної ради 6-го та 8-го скликань, колишнього спортивного директора ФК «Волинь» Валентина Кошельника. 

А от керівник благодійного фонду нардепа Степана Івахіва «Патріоти Волині», керівник ТОВ «Слово Волині» і «12 каналу» Павло Самолюк поповнив виборчий фонд партії лише на 9500 гривень. До слова, на цих виборах Степан Івахів також йшов кандидатом до Волиньради і відмовився від мандату після оголошення результатів. 

«Свобода»: виборчим фондом завідувала наставниця «Совісті України»

Майже повністю за рахунок пожертв від інших фізичних осіб, серед яких були і кандидати, провела кампанію волинська «Свобода». Майже всю суму виборчого фонду склали добровільні внески 33 фізичних осіб – 696 тисяч 775 гривень. 

Виборчим фондом волинської «Свободи» розпоряджалася підприємиця і роботодавець головного волинського «свободівця» Анатолія Вітіва Олена Карпюк. Вона ж вже кілька років, за даними аналітичної системи YouControl, – керівниця Волинської обласної організації партії «Совість України». Розпорядниця виборчого фонду і внесла до виборчого фонду найбільшу пожертву – 10% всього виборчого фонду (69,6 тисяч грн).

Також серед головних спонсорів виборчої кампанії: заступник директора КП «Волинський обласний еколого-натуралістичний центр», новообраний депутат Луцької міськради Володимир Пшибельський (56,4 тисячі грн.), керівник Волинського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Іван Нискогуз (48 тисяч грн), ексголова Іваничівської райради Андрій Бадзюнь (42 тисячі грн), підприємець Андрій Доленко (36 633 грн.), підприємець Богдан Жишко (35 148 грн.), очільник фракції у Луцькій міській раді і кандидат в мери Микола Федік (35 000 грн.), підприємиця з Центрального ринку Луцька Наталія Шафета (31 280 грн.), лікар і ексдепутат обласної ради Сергій Сівак (21 тисяча грн.), підприємець і депутат Луцької міської ради Андрій Білан (15 049 грн.) та інші. 

Двоє свободівців внесли незначні кошти до виборчої казни, втім опинилися на важливих посадах. Це Юрій Поліщук (6 406 грн.) став першим заступником голови облради, а Сергій Кудрявцев (1400 грн.) очолив постійну комісію з питань промисловості, транспорту, зв’язку, паливно енергетичного комплексу, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства.

перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук
Вже на першій сесії Юрій Поліщук отримав посаду

Суми внесків решти жертводавців коливаються від кількох сотень до 40 тисяч гривень. 

«Батьківщина»: 16% виборчого фонду сформувало подружжя Дубняків і Бондаруків 

Повністю за рахунок пожертв кандидатів та інших фізичних осіб провела кампанію волинська «Батьківщина». Вона назбирала понад 653 тисячі гривень пожертв від 23 осіб. Серед них, до прикладу, дружина заступника керівника – керуючого справами виконавчого апарату Волиньради Дмитра Дубняка Ірина (14,6 тисяч). Подружжя Валерія і Тетяни Бондаруків пожертвувало до виборчого фонду 90 тисяч гривень.

Тетяна Бондарук Валерій Бондарук Батьківщина
Керівник та співвласник фармацевтичної компанії «Волиньфарм» Валерій Бондарук раніше був депутатом Луцької міської ради та керівником осередку «Батьківщини». Фото із сайту Волинь24.

Підприємці із Луцька Юрій Чилій та Іван Дорошенко – ще плюс більше 90 тисяч гривень.

Втім, партосередок розраховував на таку підтримку. Про це «Силі правди» у вересні розповідав її очільник Андрій Козюра.

Тим часом кандидати профінансували лише третину загальної суми виборчого фонду «Батьківщини». Той таки керуючий справами виконавчого апарату Волинської обласної ради Дмитро Дубняк закинув 49 тисяч грн., перший номер списку, ексдепутат Луцької міської ради, а тепер і обласної ради Андрій Козюра – 33,7 тисячі грн., колишній голова Луцької райдержадміністрації Ігор Ярмольський – 4000 грн., депутат облради минулого і нового скликання Сергій Котюк – 24 531 грн., ексдепутатка Луцької міської ради Майя Шостак – 9000 грн., колишній нардеп і депутат облради нового скликання Віктор Олійник – 6 645 грн. 

Загалом 13 кандидатів зібрали для партії 310 тисяч 409 гривень. 

«Європейська солідарність»: половину виборчої кампанії профінансували забудовники

Партія залучила на виборчу кампанію 254 тисячі 752 гривні пожертв від 11 кандидатів. Значну частину цієї суми становить внесок новообраної депутатки обласної ради Ірини Патлашинської – 148,5 тисяч гривень. Вона є донькою відомого будівельника Віктора Чорнухи, першою заступницею генерального директора і співвласницею підприємства «Луцьксантехмонтаж №536».

Ірина Патлашинська стала депутатом облради і працює у постійній комісії Волиньради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, паливно енергетичного комплексу, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства. Фото зі сторінки волинського осередку Європейської солідарності у Фейсбук.

Також свої внески як кандидати зробили підприємець Віталій Бадзюнь (42 тисячі грн), лікар Волинської обласної клінічної лікарні Павло Цибульський (14,8 тисяч грн), колишній очільник департаменту інфраструктури Волинської облдержадміністрації Іван Мирка (4995 гривень) та депутат Луцької міської ради Микола Яручик (1560 грн.). Внески решти кандидатів коливалися в межах від 800 до 13 тисяч гривень. 

Ще 100 тисяч «Європейська солідарність» залучила як добровільні пожертви від десяти фізичних осіб. Серед них: екс-депутатка  Рожищенської райради і ексголова Рожищенської райдержадміністрації Інна Гайворонська (11 тисяч грн.) та її чоловік Олег Савчук (6000 грн.), директор Луцького центру первинної медичної допомоги Ігор Гнетньов (4995 грн.). Та найбільший внесок надійшов від керівника відділу продажів ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Сергія Машевського – 49,5 тисяч грн. Решта внесків коливається від трьох до шести тисяч гривень. 

Таким чином, представники однієї з найбільших будівельних компаній регіону ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» профінансували щонайменше 49% виборчого фонду партосередку «ЄС».

«Сила і честь»: ексрегіоналка, сім’ї Мельника та Карпюка

Левову частину свого бюджету, за даними звітності, «Сила і честь» зібрала із 31 кандидата – 272,6 тисячі гривень.  Також партія зібрала 92,5 тисячі гривень добровільних внесків від дев’яти осіб. Крім того політсила залучила і 10 тисяч гривень власних коштів. 

Серед кандидатів найбільшу пожертву (42 тисячі грн.) зробив викладач Олександр Хриплюк, який досить давно дружить із лідером партійного осередку Романом Карпюком, адже був його помічником у Волинській обласній раді, де останній представляв партію «Батьківщина».  

25 тисяч гривень пожертвувала колишня очільниця Горохівської РДА від Партії регіонів Жанна Савчук. На виборах до Верховної Ради у 2019 році вона була уповноваженою особою «Опозиційної платформи «За життя» в окрузі №20. 

Майже 24% всього виборчого фонду «Сили і честі» профінансували сім’ї екснардепа Євгена Мельника та лідера партосередку Романа Карпюка. Євген Мельник, який балотувався на посаду міського голови Луцька від цієї ж партії, вніс у казну 30 100 гривень, а  його син Іван Мельник – ще 13 100 гривень. 

Євген Мельник разом із сином агітував зі своєї сторінки у Фейсбук.

Перший кандидат виборчого списку Роман Карпюк перерахував 20 тисяч гривень, а його дочка Дарина – 27 тисяч. Решта внесків до виборчого фонду партії коливалися від 350 гривень до 21,5 тисяч гривень. 

«Опозиційна платформа – За життя»: недокампанію профінансувала сім’я Башкаленка

На останньому місці за фінансовими ресурсами опинилась «Опозиційна платформа «За життя», яка вклала у вибори всього 78 тисяч гривень. 

Цю суму склали добровільні внески подружжя Олександра та Людмили Башкаленків, які пожертвували 33,1 та 45 тисяч гривень відповідно. 

Олександр Башкаленко свого часу був очільником Партії регіонів на Волині та депутатом Волинської обласної ради від цієї партії. Певний період (із лютого до березня 2014 року) був головою Волинської обласної держадміністрації. В історію увійшов епізод революційних подій 2014 року, коли активісти «Правого сектору» прикували Башкаленка наручниками до сцени, вимагаючи написати заяву про відставку із посади голови Волинської ОДА.

На що пішли партійні гроші

Загалом вісім обласних партійних осередків на свої виборчі кампанії витратили 7 мільйонів 13 тисяч гривень.

Головна стаття витрат – виготовлення різних матеріалів передвиборної агітації. Це, зокрема, виготовлення листівок, плакатів, відео та аудіозаписів, придбання інших матеріалів для виготовлення агітації, виготовлення (придбання), оренда та встановлення агітаційних наметів. На все це пішло 2,67 мільйона гривень. 

Куди партійні осередки витрачали кошти виборчих фондів на виборах до Волинської обласної ради
Infogram

Понад 2,2 мільйона гривень пішло на різні інші послуги, пов’язані з проведенням передвиборної агітації. Це транспортні послуги для перевезення агітаційних матеріалів чи обладнання, оренда приміщень та обладнання для ведення передвиборчої агітації, розміщення агітаційної продукції на білбордах, вивісках, сітілайтах, послуги електричного та поштового зв’язку. 

Послуги засобів масової інформації партіям офіційно обійшлися в 1,41 мільйона гривень. Сюди ввійшла оплата ефірного часу на радіо та телебаченні та площ у друкованих ЗМІ. 

Більше 612 тисяч гривень із виборчих фондів партій використано на розміщення передвиборчої агітації в інтернеті. Окрім використання соціальних мереж, в цю статтю партії часто відносили і послуги онлайнових засобів масової інформації.

Ще понад 50 тисяч гривень партії офіційно витратили на придбання канцтоварів, паперу та інших матеріалів для проведення кампанії, а також різні послуги, пов’язані із проведенням кампанії (транспортні, юридичні, бухгалтерські, оренда приміщень тощо). 

Лише трохи більше 42 тисяч гривень партії витратили на розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів, проведення публічних заходів. Фактично, про ці витрати відзвітували лише «Слуга народу» та «Сила і честь». Тоді як майже усі осередки мали свої агітаційні намети та людей, які роздавали агітпродукцію. 

  • агітаційні намети за майбутнє слуга народу віктор козицький Сила і честь
  • агітатори палатка намет агітація партія За майбутнє
  • агітаційні намети Батьківщина Свобода Європейська солідарність
агітатори Ігор Поліщук партія За Майбутнє
Впродовж усього жовтня у центрі Луцька було помітно агітаційні намети партій «Батьківщина», «Свобода», «Сила і честь», «За Майбутнє», «Європейська солідарність», «Слуга народу». Показово, що лише представники «За Майбутнє» були в брендованому одязі, роздавали агітки, та ще й підписи за відставку Максима Степанова збирали. Однак у партійного осередку – жодних витрат на розповсюдження

«За Майбутнє»: по-багатому

Виборча кампанія обласного осередку партії «За Майбутнє» була найдорожчою – понад 3,4 мільйона гривень. Майже 40% бюджету пішло на друковану, відео-, аудіоагітпродукцію та намети. Ще 31% – транспортні послуги, оренда приміщень та обладнання, зовнішню рекламу, послуги електричного та поштового зв’язку. 20% бюджету – агітація в ЗМІ. Її було насправді багато. 

Серед онлайн видань політсила надавала перевагу «своїй» інформаційній агенції «Волинські новини», якій оплатила понад 90 тисяч гривень. Деякі матеріали про партію мали позначку у вигляді зірочки. 

Понад 130 тисяч за розміщення рекламно-інформаційних матеріалів отримала фірма «Слово Волині», яка володіє «12 каналом», а раніше випускала однойменну газету. Цю компанію пов’язують із народним депутатом Степаном Івахівим, який також балотувався до облради від «За Майбутнє». За інформацією ОПОРИ, під маркою цього видання виходила газета «Волинь. За майбутнє». Поширення такого спецвипуску газети зафіксували у Шацьку. Відповідальним за випуск цієї газети був директор компанії, керівник благодійного фонду Степана Івахіва «Патріоти Волині» Павло Самолюк.

Директор ТОВ «Слово Волині» Павло Самолюк пожертвував до виборчого фонду «За Майбутнє» 9,5 тисяч грн, натомість отримав рекламних замовлень на понад 130 тисяч. Його фірма під час виборів випустила випуск газети «Волинь. За Майбутнє». Фото Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області.

Незначну суму, орієнтовно 30 тисяч, за розміщення агітаційних матеріалів отримали ІА «Волиньпост» та газета «Волинь» за публікацію агітаційних матеріалів. До прикладу, у газеті «Волинь» 15 жовтня вийшло інтерв’ю з Іриною Констанкевич обсягом на цілу шпальту із колонкою на наступній сторінці.

агітація За майбутнє Ірина Констанкевич
За підрахунками «Сили правди» вартість такої агітації становить орієнтовно 20 тисяч гривень

Більше 30 тисяч за рекламу «За Майбутнє» заплатило на сайтах мережі «Район.in.ua». До прикладу, рекламні матеріали виходили на сторінці «Район. Камінь-Каширський». 

Орієнтовно 70 тисяч гривень офіційно отримала і «своя» ТРК «Аверс» за виготовлення і розміщення агітації. Втім, ця сума виглядає надто малою, навіть з виборчого фонду кандидата в мери Луцька Ігор Поліщука заплатили більше, ніж увесь партосередок. Адже і сам лідер партії Ігор Палиця та й інші члени партії частенько з’являлися в ефірах телекомпанії впродовж виборчої кампанії в будь-яких статусах, тільки не як кандидати на виборах. Потенційним виборцям розповідали про те, як гарно працює місцева влада і які перспективи розвитку Луцька, про ініціативи благодійного фонду Ігоря Палиці, а сам Ігор Палиця критикував Зе-команду, водночас розхвалюючи свою партію. Однак такі ефіри не позначені як агітація, а відтак і не увійшли до фінансового звіту партії. 

Активно партія публікувала агітаційні та інформаційні матеріали і в районних газетах, оплачуючи за розміщення статей орієнтовно від півтори до п’ятнадцяти тисяч гривень.

агітація За Майбутнє
Один і той же рекламний матеріал про те, що партія  «За Майбутнє» є лідером на виборах до обласних ради з’явився аж у десяти різних газетах

Також «За Майбутнє» була в лідерах і за кількістю зовнішньої реклами. Ще до офіційного старту виборчої кампанії лише в межах Луцька та околиць з’явилося більше двох сотень оголошень на білбордах. Зі стартом виборчої кампанії агітація на зовнішніх носіях реклами практично заполонила обласний центр та з’явилася в інших містах і обабіч трас. На них здебільшого фігурували назва та логотип партії, її лідер Ігор Палиця та окружні команди від цієї партії до рад різних рівнів. За підрахунками «Сили правди», впродовж липня-жовтня лише у Луцьку та його околицях було розміщено щонайменше 370 оголошень на білбордах від «За Майбутнє». Частину цієї агітації оплачували з центрального виборчого фонду партії, частину – місцевий партосередок.

  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє Ігор Палиця Ігор Гузь Ірина Констанкевич Степан Івахів Вячеслав Рубльов
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє
  • реклама агітація За майбутнє
  • Агітація Ігор Палиця партія За майбутнє
  • Агітація Ігор Палиця партія За майбутнє
  • реклама партія За майбутнє Ігор Палиця
  • реклама партія За майбутнє В'ячеслав Разумовський
  • реклама партія За майбутнє Андрій Разумовський
  • реклама партія За майбутнє Сергій Стрихарчук
  • реклама партія За майбутнє Ігор Гузь
  • агітація Ігор Чайка білборд за майбутнє
  • Агітація партія За майбутнє Євгеній Ткачук
  • реклама партія За майбутнє Юрій Сиротюк Нововолинськ
реклама партія За майбутнє Віктор Козак Степан Івахів Ігор Чайка Тетяна Салівончик
Ковельська команда «За Майбутнього». Тираж: 10 штук

Агітації на лайтпостерах в обласному центрі Волині від «За Майбутнє» було не так багато. «Сила правди» нарахувала щонайменше 10 таких оголошень.

Крім агітаційної продукції кандидатів до обласної ради, із виборчого фонду обласного партосередку фінансували і виборчі кампанії деяких кандидатів у містах. Так, наприклад, було із кандидатом в мери Нововолинська Борисом Карпусом і частково із кандидатом в мери Ковеля Ігорем Чайкою, хоча в останнього і був власний виборчий фонд. 

агітація Борис Карпус сітілайт
Агітацію Карпуса фінансував обласний осередок. Тираж в кількох різних дизайнах: по 1 шт. Хоча навіть у цьому кадрі видно два сітілайти із «безпечним містом»
агітація Ігор Чайка білборд за майбутнє
Хоча кандидат в мери Ковеля Ігор Чайка мав власний виборчий фонд, зовнішню рекламу в його кампанії оплатив обласний партосередок «За Майбутнє». Тираж: 11 штук

Загалом у фінзвіті «За Майбутнє» відображено понад 930 тисяч гривень витрат на виготовлення та розміщення зовнішньої реклами. 

Варто відзначити, що впродовж усієї виборчої кампанії лише у Луцьку було розміщено щонайменше 153 оголошення на білбордах і з логотипом Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». В тому числі і в день тиші та день голосування по всьому місту красувалися білборди з зображенням логотипу фонду. Однак, це, судячи з документів, не потрапило до фінзвіту партії. 

реклама білборди Фонд Ігоря Палиці Тільки разом

Понад 200 тисяч гривень витратила партія на рекламу в мережі інтернет, серед якої була і реклама у соцмережах. За даними бібліотеки реклами Фейсбуку загальні витрати сторінки партії на рекламу сягнули 1,4 тисячі доларів. У ній фігурували кандидати із списків, нардепи та ефіри за участю членів партії із охопленням від 50 до 500 тисяч людей. 

До реклами в інтернеті партія залучала компанію «Артефакт СТ» із Луцька, оплативши їй за послуги майже 90 тисяч гривень. До виготовлення агітаційних матеріалів партія залучила понад десяток підприємців, а також кілька компаній. До прикладу, ТзОВ «Експрес медіа друк» за послуги друку сплатили понад 320 тисяч гривень, ТОВ «Завжди поруч» – більше 180 тисяч гривень. Книжкова фабрика «Християнське життя», якою керує брат керівника Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Олександра Товстенюка, отримала замовлень на трохи більше 100 тисяч гривень. 

агітаційна продукція За майбутнє Ігор Поліщук Ігор Палиця
«За Майбутнє» надрукувала інформаційні бюлетені про своїх кандидатів практично для усіх округів на виборах до Волиньради, Луцької міської та районної рад. Тираж кожного – від 10 до 30 тисяч примірників. Це друкувало «Християнське життя»
газета Волинь за майбутнє агітація
А ще була газета «За Майбутнє. Волинь» тиражем у 120 тисяч примірників з якісною поліграфією…
Газета Волинь За майбутнє агітація Ігор Палиця
…і газета «За Майбутнє. Волинь» тиражем у 25 тисяч примірників

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос партії «За Майбутнє» обійшовся у 35,5 гривень. 

«Слуга народу»: третина бюджету – для «Зе медіа» 

Партія «Слуга народу» опинилась на другому місці за вартістю виборчих кампаній до облради, витративши майже 967 тисяч гривень. 

Майже половина бюджету всього виборчого фонду (403,3 тисячі грн) пішла на зовнішню рекламу. До прикладу, за послуги розміщення реклами на зовнішніх носіях партія заплатила київській фірмі «Зе медіа» 375 тисяч гривень. За інформацією ЗМІ, ця компанія проводила цьогорічне опитування «5 питань від президента». Варто зазначити, що до 2019 року фірма мала назву «Крунекс» і займалася торгівлею паливом. У 2019 році її перейменували і партія «Слуга народу» працювала вже з компанією «Зе медіа» перед виборами до Верховної ради. 

Також незначні суми за такі послуги заплатили підприємцям Богдану Созонюку та Михайлу Лилику.

  • реклама Роман Бондарук Слуга народу
  • реклама Ігор Лісовський Слуга народу
  • реклама Андрій Костенко Слуга народу
Передчасна агітація, яку «Слуга народу» розмістила ще у серпні-вересні не потрапила до фінзвітів виборчого фонду. Тому реальна вартість кампанії значно вища
реклама Слуга народу буде так як вирішиш ти
Агітація «Слуги народу» – 60 примірників
  • реклама агітація Слуга народу Тарас Хотимчук
  • агітація Слуга народу Ігор Лісовський
  • агітація Слуга народу Сергій Ковальчук
  • агітація Слуга народу Сергій Ковальчук
  • агітація Слуга народу Олександр Сачук
Обличчя волинської «Слуги народу» впродовж кампанії

Друга стаття витрати волинських слуг – виготовлення різної агітаційної продукції (189 тисяч грн). 

агітація реклама Сергій Ковальчук зупинка громадського транспорту Забороль слуга народу
У Заборолі кандидат в депутати від «Слуги народу» завішав усі зупинки своєю агітацією, хоч це і заборонено виборчим кодексом. Тираж – 6 штук

Трохи більше 173 тисяч гривень «Слуга народу» пустила на використання ЗМІ. Перевагу віддали обласним газетам «Вісник+К» та «Волинь», які відповідно отримали орієнтовно від 40 до 80 тисяч гривень. Понад 50 тисяч гривень отримало від партії і видання «Твій вибір», директор якого Тарас Хотимчук став депутатом Луцької райради. 

агітація Слуга народу
Рекламна стаття про соціальні ініціативи партії в газеті «Волинь» зайняла цілу шпальту. Її вартість більше 10 тисяч гривень.

Орієнтовно 10 тисяч коштувала для партії і реклама в мережі сайтів «Район». Менші суми за розміщення реклами в інтернеті партія оплатила онлайн-виданням «ВолиньPost» та «Волинь24» – 12 і 24 тисячі гривень. А «Волинська газета» за розміщення матеріалів отримала понад 10 тисяч гривень. 

До реклами в інтернеті партія залучала й інші фірми. Зокрема, такі як «Інтрейд тім», «Мейвейн», яким оплатила від 23 до 30 тисяч гривень. На промоцію у мережі Фейсбук партія впродовж кампанії витратила найбільше серед обласних партосередків – майже 1,9 тисячі доларів, рекламуючи як місцевих кандидатів, так і соціальні ініціативи партії. 

Агітація волинських партосередків у Facebook впродовж місцевих виборів
Скільки волинські партосередки витратили на просування у Facebook зі своїх офіційних сторінок

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос партії «Слуга народу» обійшовся у 31,3 гривні. 

«Батьківщина»: дві третини бюджету на зовнішню рекламу і газети

Волинська «Батьківщина» витратила на вибори майже 962 тисячі гривень. Майже половина всього бюджету пішла на зовнішню рекламу – 395 тисяч гривень. 

  • агітація Батьківщина Дмитро Дубняк
  • агітація Батьківщина Григорій Пустовіт
У Луцьку на білбордах красувалися кандидати від «Батьківщини» до Волинської облради. Дмитро Дубняк – 15 штук, Григорій Пустовіт – 14 штук

На використання ЗМІ «батьківщинівці» спрямували майже 264 тисячі гривень. Ставку зробили на обласні і районні газети – 248 тисяч грн., на оплату ефірів на телебаченні пішло лише 16 тисяч гривень. Загалом за розміщення рекламних матеріалів у друкованих виданнях платили від 2 до 13 тисяч гривень. 

Батьківщина Волинь Юлія Тимошенко Сергій Котюк Віктор Олійник
Агітація «Батьківщини» на цілу сторінку газети «Вісник+К» – більше 12 тисяч гривень
агітація Тетяна Мазур Батьківщина
А така рекламна стаття про кандидатку від «Батьківщини» до Волинської облради та Горохівської міськради у газеті «Горохівський вісник» не потрапила до фінансового звіту, бо партія відкрила свій виборчий фонд лише 6 жовтня

Майже 263 тисячі гривень пішло і на виготовлення друкованих агітаційних матеріалів. Із них щонайменше 100 тисяч пішло на друк випусків партійної газети «Батьківщина Волині». 

агітаційна газета Батьківщина Волині
«Батьківщина Волині» – 40 тисяч примірників
агітаційна газета Батьківщина Волині Андрій Козюра
«Батьківщина Волині» – 15 тисяч примірників

За рекламу в інтернеті та соцмережах «Батьківщина» сплатила 38,8 тисяч гривень ТОВ «Сучасні рекламні рішення» та все тому ж «Артефакт СТ». На рекламу в соціальній мережі Facebook зі сторінки «ВО «Батьківщина» Волинь» партія витратила трохи менше 100 доларів. 

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос партії «Батьківщина» обійшовся у 26 гривень. 

«Свобода»: фінансували і партійну кампанію, і кампанію кандидата в мери Луцька

Волинська «Свобода» витратила на вибори 703 тисячі гривень. 

Половина бюджету пішла на виготовлення різних агітаційних матеріалів – понад 351 тисяча гривень. «Свобода», як і інші партії з виборчого фонду обласного осередку фінансувала виборчі кампанії до рад різних рівнів, а також виборчу кампанію кандидата в мери Луцька Миколи Федіка. 

  • агітка свобода Анатолій Вітів
  • агітаційна газета Свобода
  • агітка свобода Микола Федік
З обласного фонду «Свободи» оплатили і виготовлення листівок Миколи Федіка тиражем у 5 тисяч, і виготовлення листівок із першим кандидатом Анатолієм Вітівим (2 тисячі), і друк партійної газети тиражем у 60 тисяч. Друк газети партії коштував 32 тисячі гривень
  • агітка Свобода Андрій Білан
  • агітка свобода лікарі
Також у «Свободи» були індивідуальні листівки та агітки з кандидатами в комбінаціях

Близько 220 тисяч гривень свободівці витратили на розміщення зовнішньої реклами. Це, зокрема, білборди із кандидатом в мери Луцька Миколою Федіком, реклама з кандидатами в депутати, просто з логотипом партії, а ще сітілайти. 

  • агітація Микола Федік Свобода білборд
  • реклама агітація Свобода
  • агітація Свобода Олександр Пирожик Ростислав Смусь
  • агітація Свобода Сергій Сівак
Таких білбордів загалом було близько 40 по області
  • агітація свобода сітілайт
  • агітація Свобода Микола Федік
По 14 лайтпостерів у Луцьку «Свободи» і Миколи Федіка

На агітацію у ЗМІ «Свобода» пустила трохи більше 100 тисяч гривень. Більше 30 тисяч гривень отримала газета «Твій вибір», 11,2 тисячі – філія UA:Волинь. Решту переважно розділили між районками. 

За розміщення реклами в інтернеті партія оплатила майже дев’ять тисяч гривень своєму кандидату-підприємцю Андрію Білану. А на рекламу у мережі Фейсбук свободівці витратили майже 300 доларів, рекламуючи як кандидатів, так і партію загалом. 

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос «Свободі» обійшовся майже у 26 гривень. 

«ЄС»: майже без білбордів

Волинська «Європейська солідарність» витратила на виборчу кампанію до обласної ради майже 402 тисячі гривень. Більшу половину бюджету (216 тисячі) спрямували на виготовлення різної агітпродукції. Це, наприклад, агітки для кандидатів. 

агітка Європейська солідарність Юрій Барський
«Європейська солідарність» друкувала такі агітки для кандидатів. Тираж цієї – 10 тисяч

86,5 тисяч «ЄС» спрямувала на агітацію в газетах і на телебаченні. Із них більше 12 тисяч отримала газета «Волинь», 14 тисяч – «Твій вибір». Трохи більше півтори тисячі заплатили і за ефірний час на Нововолинському телебаченні. 

  • Європейська солідарність Юлія Вусенко Волинська обласна рада газета
  • агітація Європейська солідарність
Агітація в деяких виданнях займала цілі шпальти

Майже стільки ж, як і на використання ЗМІ, «ЄС» спрямувала і на рекламу в інтернеті – 84 тисячі гривень. Сюди ж увійшла реклама на сайтах мережі «Район.in.ua».

За даними Бібліотеки реклами Фейсбук партосередок витратив на просування в соцмережі впродовж виборчої кампанії близько 800 доларів.

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос «Європейській солідарності» обійшовся майже у 10 гривень. 

«Сила і честь»: поліграфія і два білборди

«Сила і честь» витратила на виборчу кампанію більше 380 тисяч гривень. Варто зауважити, що як і «За Майбутнє», «Свобода», ці кошти йшли не лише безпосередньо на кампанію до обласної ради, але й до інших рівнів. Наприклад, з обласного фонду фінансували виборчу кампанію кандидата в мери Луцька Євгена Мельника.

Левова частина бюджету пішла на виготовлення агітаційної продукції (252,9 тисячі грн.). Сюди увійшов друк листівок, календариків, банерів, флаєрів, афіш та накидок із логотипом партії. Більшість замовлень із друку продукції виконала підприємиця Лілія Борсук, також ці послуга надавали компанії «Простір М», «Дім», КП «Волиньенергософт».

агітаційна листівка Сила і честь Євген Мельник Роман Карпюк
Такі інформаційні листівки тиражем у 40 тисяч поширювали у Луцьку. Однак, витрат на їх виготовлення у звіті «Сили і честі» не простежується, а замовником вказаний не партосередок, а його лідер Роман Карпюк
агітація Євген Мельник Сила і честь білборд
Із виборчого фонду обласного осередку оплатили два білборди кандидата на посаду Луцького міського голови. Нагадаємо, що Євген Мельник із сином профінансували 13% усього виборчого фонду партосередку

На послуги засобів масової інформації партія витратила понад 100 тисяч гривень. Ці кошти оплатили за розміщення агітації у друкованих виданнях: «Горохівський вісник», «Наше життя», «Новий погляд+», «Місто вечірнє», «Слово правди», «Твій вибір». 

Найменше коштів партія вклала у зовнішню рекламу (розміщення агітаційної продукції на бордах, сітілайтах тощо) – 15 тисяч гривень. Сюди увійшла як оренда рекламних щитів у ТОВ «Ренопласт» (3000 грн.), ТОВ «Наша справа аутдор» (4000 грн.), ФОП «Самчук Віталій» (4000 грн.), так і розміщення реклами на білбордах від ТОВ «Брендборд» (4000 грн.). 

Попри те, що у звіті партії не вказані витрати на розміщення агітації в мережі інтернет, вона активно рекламувалась у соцмережах.

За даними бібліотеки реклами Фейсбук  витрати партії на рекламу сягнули 383 доларів.

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос «Силі і честі» обійшовся у 23,5 гривні. 

«Наш край»: лише в Інтернеті?

Партосередок «Нашого краю» витратив на віртуальну виборчу кампанію майже 102 тисячі гривень. 

Близько 5,5 тисяч гривень пустили на друк газети та фірмових календариків, а решту розподілили двом підприємцям для запуску реклами у Facebook. Що цікаво, партосередок не просував власну сторінку «Наш край Волинь». Ймовірно, рекламу запускали із загальнонаціональної сторінки. Впродовж вересня-жовтня звідти загалом запустили реклами на понад 150 тисяч доларів. На Волинь таргетували – на 3,1 тисячі доларів. 

  • реклама Наш край
  • реклама партія Наш край
«Сила правди» нарахувала 17 рекламних оголошень партії на білбордах ще до офіційного старту виборчої кампанії. У звіт виборчого фонду ці витрати не потрапили

У вересні господарники та професіонали споглядали на волинян з білбордів – партія розпочала передчасну виборчу агітацію і розмістила по місту зовнішньої реклами за приблизними підрахунками на 85 тисяч гривень. А вже з офіційним початком виборчої кампанії їхня агітація зникла.

Таким чином, судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат на виборчу кампанію один голос «Нашому краю» обійшовся майже у 17,5 гривень. 

«Опозиційна платформа – За життя»: багатостраждальні білборди

Витрати на виборчу кампанію «Опозиційної платформи – За життя» були найскромнішими: всього 78 тисяч гривень. 

Весь бюджет партосередок витратив на зовнішню рекламу. 2,7 тисяч гривень коштував друк постерів для білбордів, а понад 75 тисяч спрямували на їх розміщення на носіях зовнішньої реклами.

  • реклама ОПЗЖ опозиційна платформа - За життя
  • реклама ОПЗЖ опозиційна платформа - За життя
Судячи з тиражів, під час офіційної частини виборчої кампанії у Луцьку «ОПЗЖ» розмістила принаймні 10 таких оголошень

Відзначимо також, що до офіційного старту кампанії у вересні партія також розмістила у місті дочасну агітацію. «Сила правди» нарахувала вісім білбордів. 

Зовнішня реклама «ОПЗЖ» у Луцьку впродовж усієї кампанії потрапляла під атаки невідомих: її постійно заляпували червоною фарбою. А сам партосередок навіть провести конференцію публічно не зміг.

Нагадаємо також, що ця партія не дотрималась вимог щодо гендерних квот у списках кандидатів до Волинської обласної ради. Втім обласна виборча комісія зареєструвала їхні списки, посилаючись на те, що детально їх не вивчила і недотримання гендерної квоти не є підставою для відмови у реєстрації. 

Судячи з результатів голосування до Волинської обласної ради та офіційних витрат виборча кампанія «ОПЗЖ» виявилася найефективнішою. Один голос їм обійшовся у 8,5 гривень. 

Однак, партія не подолала 5-відсоткового бар’єру і не потрапила до обласної ради. 

Отож, за дослідженням «Сили правди» офіційна вартість виборчих кампаній обласних штабів сягнула семи мільйонів гривень. Однак, насправді ця цифра, значно більша. Адже, до прикладу, у жодному звіті не зазначають витрат на агітаторів, на роботу персоналу у виборчих штабах.

Нагадаємо, «Сила правди» проаналізувала виборчі фінансові звіти і порахувала скільки офіційно коштували партіям вибори до Луцької міської ради, а також виборчі кампанії кандидатів в мери Луцька, Ковеля, а також окремим кандидатам, які відкривали персональні виборчі фонди. Загалом виборчі кампанії до основних рад кандидатам і партіям на Волині офіційно обійшлися у 13,68 мільйона гривень. 

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Валентина Куць

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди", з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру
Теги матеріалу: Аграрна партія УкраїниАнатолій БуськоАндрій БадзюньАндрій БіланАндрій КозюраАндрій ТуракБатьківщинаБогдан ГусакБогдан ЖишкоВалентин КошельникВалерій БондарукВибори2020Віктор ОлійникВіталій БадзюньВладислав МайбородаВолодимир БондарВолодимир ПшибельськийВолодимир ЯренчукВячеслав РазумовськийГалина МикитюкДмитро ДубнякЄвген МельникЄвропейська СолідарністьЖанна СавчукЗа МайбутнєІван ЛазоркоІван МиркаІван НискогузІгор ГнетньовІгор ЛехІгор ЯрмольськийІнна ГайворонськаІрина ПатлашинськаМайя ШостакМикола ФедікМикола ЯручикМісцеві вибориНаш крайОксана БугайчукОлександр БашкаленкоОлександр ХриплюкОлена КарпюкОпозиційна платформа - За життяПавло СамолюкПавло ЦибульськийРадикальна партія Олега ЛяшкаРоман КарпюкРоман МикитюкСвободаСергій КарпукСергій КотюкСергій КудрявцевСергій СівакСила і честьСлуга народуТетяна БондарукЮрій ПоліщукЮрій Ройко
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Вітчиму луцького мера виплатили понад пів мільйона гривень за незаконну люстрацію

Наступна новина

Електоральна мапа Луцької громади: які мікрорайони завоювали політичні сили

Схожі Публікації

«За розвитком місцевої демократії ми відкотилися десь на 5-7 років», – розмова із Іриною Гайдучик

Автор: Антон Бугайчук
3 Лютого 2023 в 16:55
0
Ірина Гайдучик

Повномасштабне вторгнення Росії суттєво вплинуло на громадський сектор Волині. Знову дуже актуальним стало волонтерство. Значно...

Детальніше

У двох волинських суддів-хабарників забрали стотисячні пенсії

Автор: Костянтин Яворський
3 Лютого 2023 в 14:20
0
Іван Підгорний

Вища рада правосуддя припинила почесну відставку двох волинських суддів: Івана Підгорного та Олега Василюка. Завдяки...

Детальніше

Стало відомо, що буде замість старої частини луцького авторинку

Автор: Юлія Галецька
2 Лютого 2023 в 14:20
0
Луцький авторинок

На місці старої частини луцького авторинку, яку в народі називали «кліткою», буде склад побутової хімії,...

Детальніше
Наступна новина
карта Луцька міська рада

Електоральна мапа Луцької громади: які мікрорайони завоювали політичні сили

НОВИНИ

  • 3 Лютого 16:55 «За розвитком місцевої демократії ми відкотилися десь на 5-7 років», – розмова із Іриною Гайдучик
  • 3 Лютого 14:20 У двох волинських суддів-хабарників забрали стотисячні пенсії
  • 2 Лютого 14:20 Стало відомо, що буде замість старої частини луцького авторинку
  • 1 Лютого 15:45 У Луцьку збираються будувати багатоповерхівку для рятувальників
  • 1 Лютого 11:50 На Волині стартував обмін ламп. Як це працює
  • 1 Лютого 9:40 Зметикували на двох. На Волині судили волонтера і пенсіонера, які допомагали військовозобов’язаним виїхати
  • 30 Січня 16:20 В Україні запрацював мобільний додаток, який допомагає вчити українську мову
  • 30 Січня 9:25 Скільки парафій УПЦ перейшло до ПЦУ на Волині впродовж 2022 року
  • 27 Січня 17:10 Які зарплати у керівників театрів та бібліотек на Волині
  • 27 Січня 9:55 Лучанка під час війни виграла грант на навчання в Коста-Риці: як їй це вдалося
  • 26 Січня 20:25 Куди витрачають «рекордний» бюджет у Володимирі: розмова з міським головою
  • 26 Січня 16:10 На Волині колишній сільський голова зізнався у суді, що взяв хабар
  • 26 Січня 12:45 ТОП-8 корупційних справ на Волині у воєнному 2022 році
  • 25 Січня 14:00 Як російська мова зникала з луцьких шкіл
  • 25 Січня 12:50 Поліція досі не встановила причин пожежі на Центральному ринку Луцька
  • 24 Січня 12:45 Догосподарювалися. Луцьке комунальне підприємство втрачає котельні, за які боролося з громадами
  • 21 Січня 11:25 Чиновники проти пільговиків? Чому пенсіонери з інших громад не можуть безоплатно користуватися громадським транспортом Луцька
  • 20 Січня 13:31 Чи можливе об’єднання УПЦ та ПЦУ? Що думають настоятелі луцьких храмів про майбутнє УПЦ
  • 20 Січня 10:00 Скільки заробляє міський голова Володимира та його заступники
  • 18 Січня 9:20 Колишнього головного лісівника Волині спіймали п’яним за кермом, але відеодоказ в суді не спрацював
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.