Ініціативна група волонтерів та небайдужих лучан вдруге зібралася у центрі міста під пам’ятником Тарасу Шевченку. Вони вимагають від влади зменшити витрати на капітальні ремонти і реконструкції об’єктів інфраструктури та збільшити допомогу армії. На збори прийшло кілька десятків людей і луцький міський голова Ігор Поліщук. Попри дощ градус дискусії був високим.
Центр журналістських розслідувань «Сили правди» побував в епіцентрі події, яка відбулася 27 жовтня.
Зменшити витрати на ремонти вулиць, дворів та інші інфраструктурні об’єкти та спрямувати ці гроші на допомогу Збройним силам України. Саме такі вимоги ставлять небайдужі громадяни до міської влади. Чергові збори попри рясний дощ відбулися 27 жовтня у Луцьку біля пам’ятника Тарасу Шевченку. Ініціативу «Спочатку дрони…» в соцмережах раніше запустив громадський активіст і волонтер Сергій Рижков. Згодом його підтримав журналіст, головний редактор «Insider-media» Анатолій Котлюк.
Лучани прийшли з гаслами «Ні – бруківці!», «Життя наших бійців – найдорожче, все інше зачекає», «Людям – війна. Владі – красіво». Участь у зборах вирішив взяти і міський голова Ігор Поліщук. Він спробував заспокоїти людей цифрами.
«За цей рік військового ПДФО ми, як Луцька громада, отримали 144 мільйони гривень. Реально від військових частин. Ми не включаємо сюди ПДФО від спецслужб, інших установ, ДСНС. Станом на сьогодні сума, яка передбачена на ЗСУ становить 211 мільйонів гривень. Я хочу до активістів поставити питання: «А ви не хочете в сусідні громади піти і запитати, чи там є це співвідношення хоча б один до одного – сума отриманих ПДФО від військових і сума виділених коштів на ЗСУ?», – сказав Ігор Поліщук.
Однак людям на ці звіти було байдуже, вони вимагали іншого. Звідусіль почало лунати «Ганьба!».
«Ви нам розказуєте, що ви зробили. Нас це не цікавить. Нас цікавить, що нам треба ще зробити. Нас цікавить не процес, нас цікавить результат», – апелювала до мера лучанка.
«За той період, що зазначений у зверненні, від 1 січня до 21 липня закупили дронів та комплектуючих десь на 18 мільйонів гривень», – продовжував Ігор Поліщук.
До слова, після першого зібрання ініціативної групи «Спочатку дрони…» Ігор Поліщук анонсував тендер на закупівлю дронів на 50 мільйонів гривень.
«Мені важко сказати чи пов’язане те, що міська рада вирішила виділити 50 мільйонів гривень з тим, що ми почали таку ініціативу. Але це – позитивний крок і я сподіваюсь, що таких кроків з боку міської ради буде ще більше. Для того, щоб по максимуму наповнювати ЗСУ різними необхідними речами», – розповів співорганізатор акції «Спочатку дрони…» Анатолій Котлюк.
Проте, людей, які цього разу прийшли на зібрання, більше цікавили кошти виділені на бруківку та інші ремонти.
«Кожна людина, яка бачить цю бруківку, бачить свого загиблого, пораненого», – вигукували з натовпу.
Відтак міський голова запевнив, що цьогоріч на ремонт бульвару Дружби народів грошей не виділятимуть. Натомість, повністю відмовлятися від таких видатків влада не готова.
«По ремонтах. Крім цих людей, які тут зібралися, і ваші вимоги правильні, є ще маса інших людей, які приходять і кажуть: ми будемо перекривати дорогу, якщо ви нам двір не відремонтуєте. А ще є люди, я зустрічаюся зі всіма жінками, батьками наших загиблих, які приходять і просять: у нас в селі чи біля хати не відремонтована дорога. Я хочу, щоб ви в пам’ять про мого сина відремонтували мені дорогу», – апелював мітингарям Ігор Поліщук.
За підрахунками «Сили правди», за півтора року війни у Луцьку на ремонти доріг, дворів і тротуарів витратили майже 279 мільйонів гривень. А ось на підтримку ЗСУ впродовж цього ж періоду спрямували всього 221 мільйон гривень. Натомість в бюджет громади надійшло понад 533 мільйони податку на доходи від фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців.
Тож, ініціативна група збирає підписи під зверненням до Луцькради. Наразі вже є 70 з 15 необхідних для легітимності. Сказати своє «Ні» видаткам на капітальні ремонти і реконструкції об’єктів інфраструктури замість допомоги ЗСУ можна ще 3 листопада, на наступних зборах ініціативної групи вже традиційно біля пам’ятника Шевченку. Далі звернення зареєструють в муніципалітеті і його мають розглянути на найближчій сесії Луцької міської ради.