«Цілком таємно»: у більшості медіа Волині немає опублікованих редполітик

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Волинські проаналізовані медіа не оприлюднюють редакційні політики на своїх сайтах. 

Такими є результати моніторингу, проведеного  в рамках проєкту INFOCRIME Lutsk у вересні 2021 року. Під аналіз потрапили такі інтернет-сайти: ІА «Волинські новини», «Волинь24», «Район.in.ua», «Волинь.UA», «Конкурент», «Перший», «Під прицілом», «Буг», «Insider Media». І жоден з цих сайтів не мав опубліковану редакційну політику. 

На сайті інтернет-видання «Буг» є політика конфіденційності. Там зазначено, що видання вживає необхідні заходи для захисту даних від несанкціонованого доступу, зміни, розкриття чи знищення. Зокрема, сайт надає доступ до інформації користувачів тільки тим працівникам, яким необхідно мати цю інформацію для здійснення операцій, які виконуються від їх видання.

На сайті Центру журналістських розслідувань «Сила правди» редакційна політика також не оприлюднена. Натомість, каже редактор видання Юрій Горбач, редакційна політика «Сили правди» – робочий документ, прописаний для членів редакції.  

Юрист Інституту масової інформації Алі Сафаров пояснює у своїй статті, що законодавство України не містить такого терміна, як «редакційна політика». Тобто редакційна політика у медіа – це певний набір правил, поводження з інформацією в конкретній редакції для створення матеріалів.

Якщо редакція працює за певними прописаними правилами, які ще й оприлюднені на сайті – це говорить про відкритість перед своїми читачами. 

Оприлюднена редакційна політика медіа показує читачам і тим, хто хотів би співпрацювати в майбутньому, які цінності та правила для працівників є важливими. В законодавстві немає прописаних вимог щодо наявності оприлюднених редакційних політик у онлайн-виданнях. Але важливо, щоб кожен  на сайті міг побачити за яким принципом працює та чи інша редакція. Для рекламодавців теж важливо, аби вони могли співпрацювати з якісними медіа. 

Кожна редакція представляє вже впізнаваний бренд, а читач має свої асоціації щодо працівників інтернет-видання. Якщо у працівників редакції однакові цінності та правила, які не можна порушувати, тоді вони  працюють, як одна команда. Прописані правила допомагають якісніше працювати та не сприяють хаосу в роботі. 

Правила у реакційній політиці можуть бути прописані різні. Наприклад, дотримуватися професійних стандартів, не порушувати журналістської етики, використовувати фемінітиви у текстах та не брати грошей у політиків та інше. Бо співпраця влади та представників медіа суперечить Кодексу етики українського журналіста.

Цікаво, що для телебачення зовсім інші вимоги. Зокрема, стаття 57 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» зобов’язує телерадіоорганізації мати редакційний статут – документ, який затверджується власником телерадіоорганізації та містить вимоги до створення і поширення інформації телерадіоорганізацією.

Хоч і редакційна політика для інтернет-сайтів не є обов’язковою відповідно до чинного законодавства, кожне медіа може продемонструвати свою відкритість, якщо оприлюднить редакційну політику свого медіа. 

Під аналіз потрапили такі інтернет-сайти: Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media. 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Схожі Публікації

Наступна новина

НОВИНИ

  • Скільки контрабандного бурштину «не побачили» на кордоні з Польщею українські митники за три роки
  • Фірми олігархів, ексдорожників, депутатів: хто ремонтував волинські дороги у 2023-му