Ключовою темою маніпуляцій у промоніторених волинських медіа стала тема місцевих виборів. Це 65% від загальної кількості промоніторених матеріалів.
Під час моніторингу, що тривав впродовж 5-11 жовтня, проаналізовано 2703 матеріалів у 10 інтернет-видань та 2 телеканалів. Також аналізувались п’ять сторінок у Facebook кандидатів на посаду Луцького міського голови. Серед них – Ігор Поліщук, Юрій Моклиця, Алла Надточій, Роман Бондарук, Микола Федік.
Такими є результати щотижневого моніторингу волинських медіа командою проєкту «Infocrime Луцьк» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*
Загалом за період моніторингу фактчекери проєкту виявили 96 маніпулятивних матеріалів. Найбільше маніпуляцій було на тему місцевих виборів – 62%, бізнесу – 7%, державної політики – 6%, про коронавірус, місцеву владу та кримінал – по 5% у всіх випадках, про релігію – 4%, інше – 6% .
Під час тижневого моніторингу фейків було чотири. Три фейки про місцеві вибори та один про поліцію.
У одному медіа Волині, Район.in.ua, серед всіх інших проаналізованих сайтів не було виявлено замовних матеріалів та фейків у період моніторингу. Також слід відзначити, що рекламні матеріали на цьому сайті позначаються хештегами «Реклама» після текстів.
Фейки у волинських медіа
Оприлюднена інформація, що не відповідає дійсності – це фейк. Простіше кажучи – неправда.
Фейковою є опублікована новина на сайті «Волинь24» із заголовком «Дуже скоро користувачів Вконтакте почнуть ставити на облік в поліції». У новині йшлося про те, що невдовзі в поліції почнуть ставити на облік українських користувачів «ВКонтакте». Зокрема, мова йшла про те, що тих, хто користується цим веб-ресурсом, почнуть ставити на облік поліції після розробки стратегії кібербезпеки. Медіа посилається на заяву РНБО.
Цікаво, що журналісти могли б спробувати уточнити в поліції інформацію щодо цього, однак спростування з’явилося аж через кілька днів.
11 жовтня на цьому ж сайті з’явилося спростування інформації.
Зокрема, у новині на сайті «Волинь24» йшлося, що висловлювання секретаря РНБО Олексія Данилова, що користувачів соцмережі будуть ставити на облік, могли зрозуміти неправильно. Мовляв, кіберполіція цим займатися не буде. На сайті StopFake.org раніше теж писали спростування на цю тему. Наразі немає законних підстав, щоб ставити людей на облік, хто користуватиметься соцмережею Вконтакте.
Раніше на сайті «Сили правди» експерти проєкту «INFOCRIME Lutsk» писали про маніпулятивний заголовок щодо соцмережі Вконтакте – «За ВК у в’язницю». Прочитане може викликати бажання якомога швидше клікнути на заголовок, щоб з’ясувати, чи не посадять у тюрму за вхід у цю соцмережу. Крім того, сам текст не співпадав із заголовком. У тексті насправді йшлося про можливий облік користувачів соцмережі, а не про в’язницю. Зокрема, у новині посилалися на слова секретаря РНБО України Олексія Данилова. Згодом слова Данилова спростували, як зазначено вище.
Інші три фейки стосувалися теми місцевих виборів. Зокрема, цілий цикл фейкових матеріалів на сайті «Під прицілом» стосується очільника Луцького національного університету Петра Савчука. Нагадаємо, незабаром у виші відбудуться чергові вибори ректора, де у Савчука є серйозні опоненти. А ще він балотується в обласну раду від партії «Слуга народу».
Редакція «Під прицілом» нібито отримала анонімні листи від працівників вишу, які вони публікують без критичної оцінки, перевірки та будь-яких спроб збалансувати матеріали, запитавши думку самого Савчука щодо звинувачень.
Журналісти повинні бути вкрай обережними із посиланням на анонімні джерела і зробити все, аби перевірити оприлюднену інформацію та підкріпити звинувачення конкретними фактами. Зважаючи на те, що інформація може вплинути на результати виборів, також варто спробувати дізнатися позицію кандидата, щодо якого маєте намір публікувати звинувачення. Лише так можна забезпечити повну об’єктивність.
Хто маніпулює в заголовках
Подекуди медіа «грішать» тим, що дають читачам обіцянки чи анонсують нововведення не на підставі прийнятих законів або рішень місцевих, а лише на підставі того, що проект рішення внесли на розгляд. В результаті заголовок може здатися цікавішим, проте вводить читачів в оману, адже проєкт можуть і не підтримати.
Так, цього тижня у виданні «Конкурент» опублікували новину із драматичним заголовком «Відтепер власники авто купуватимуть номерні знаки самостійно», проте у самому тексті новини пишуть про те, що «Кабінет Міністрів підтримав й передав в парламент проект закону, в якому змінюється система розподілу номерних знаків для автомобілів». Коли такий проєкт закону буде підтриманий і чи буде взагалі, невідомо, тому насправді водіям поки не варто хвилюватися.
На сайті «ВолиньPost» у тексті із заголовком «Мільйони невиконаних обіцянок та відкати: як господарював у Луцьку Богдан Шиба» є перебільшення та маніпуляція. Бо невідомо, як журналісти рахували конкретно мільйони обіцянок.
У заголовку на сайті «Волинь24» із назвою «Україна більше не переводить годинник?» є маніпуляція, бо тільки планується такий законопроєкт. Заголовок може ввести в оманливе сприйняття прочитаної інформації, адже читача запитують, наштовхуючи на думку, що годинник більше не переведуть в країні.
У волинських ЗМІ маніпулюють не лише на регіональну чи всеукраїнську тематику. Є новини про події у світі. Наприклад, заголовок на сайті «Волинь24 із назвою «COVID-19: Париж оголосили зоною найвищої небезпеки» є маніпулятивним. Читач може подумати що у всьому світі найбільша небезпека саме там. А мова йде лише про ситуацію у Франції.
Маніпулятивним є заголовок на цьому ж сайті із назвою «Відмова від одноразових пакетів призвела до росту крадіжок у супермаркетах». Однак в новині йдеться про Японію, а читач може подумати, що мова йде про Україну, або ж якусь іншу державу. Бо в заголовку конкретики нема.
На сайті Волинь.UA в тексті акцентують на тому, що донецька фірма «Данко» на Волині «закатує» облкошти в асфальт. Однак так писати некоректно й з негативним підтекстом вказувати на регіон звідки фірма. Не можна журналістам «сіяти» мову ворожнечі щодо «своїх» та тих, хто з інших регіонів.
Політики і маніпуляції
Окрім доволі «традиційних» матеріалів, де кандидатів хвалять напередодні виборів, цього тижня волинські медіа і незбалансовано критикували їх. Зокрема низка медіа передрукувала матеріал ІА «Волинські новини» із критикою партії «Народний Рух України» через те, що їх «спонсор» нібито захопив земельну ділянку.
Хоча історія про можливе захоплення землі згаданим підприємцем Андрієм Рябчуком справді висвітлена доволі збалансовано, автор додумує маніпулятивний висновок:
«І ось сьогодні згаданий підприємець Андрій Рябчук активно підтримує команду Народного Руху на виборах до Луцької міської ради. Навіщо це йому – здогадатися неважко. Маючи «своїх» депутатів у Луцькій міській раді, вже не буде потреби шукати експертів з Дніпра чи Рівного, а реєстраторів у сільрадах. Рішення можна буде проштовхнути через «своїх» депутатів. Та й землю, яку він захопив, буде набагато простіше узаконити, а може – прихопити ще шматок».
Таких маніпулятивних «проєкцій в майбутнє» варто уникати, адже вони часто спрямовані, щоб очорнити конкретних кандидатів чи політичну силу перед виборами. Варто уникати безпідставних узагальнень щодо всієї політичної сили через можливі порушення людини, яка від цієї партії навіть не балотується.
Схожі маніпулятивні висновки у критичних матеріалах і щодо інших політиків, тепер вже кандидатів на посаду міського голови. Наприклад, кандидата на посаду Луцького міського голови Богдана Шибу видання «Під прицілом» звинувачує у «неодноразовому» перевищенні повноважень, хоча конкретні факти пробують висвітлити лише щодо однієї історії. При цьому журналісти не звернулися за коментарем до самого Богдана Шиби, натомість дають слово його політичним опонентам.
Ще однією «жертвою» маніпулятивних узагальнень став інший кандидат на посад міського голови Роман Бондарук. На основі сюжету телеканалу «Аверс» низка медіа критикують кандидата за нібито причетність до банкрутства «Західінкомбанку». При цьому матеріал збудований не стільки на раціональному аналізі, скільки на емоційному нагнітанні та додумуваннях:
«От тільки що залишиться від казни міста, коли до неї дорвуться схожі персонажі – питання риторичне. Адже це не перший випадок, коли Роман Бондарук грабує простих лучан чи навіть цілу громаду».
У матеріалі на сайті «Волинські новини» із заголовком «Керівник має відповідати своєю шкурою за людей», – Ігор Палиця про дотримання маскового режиму» є маніпуляція. Політик Ігор Палиця каже:
«На превеликий жаль, у нас люди звикли, що поліцію можна ображати. Люди звикли, що якщо ти був в АТО й у тебе військова форма, ти можеш кидатися на поліцію. І поліція не відповідає, тому що вона боїться. Сьогодні поліцейський скаже комусь: «Одягніть маску», його просто не будуть слухати. Ми зараз це не змінимо», – сказав політик.
Однак у Луцьку раніше були випадки, коли штрафували за перебування без маски на вулиці. Також політик безпідставно узагальнює про бійців АТО, начебто досвід військової служби призводить до готовності не поважати закон і поліцію. Й безпідставно узагальнює, що поліцейського слухати не будуть.
Матеріали з ознаками замовності про політиків
У новині на сайті ВолиньPost із заголовком «Степан Івахів модернізував школу у рідному селі. ВІДЕО» є ознаки замовності. У тексті зазначено таке:
«Реалізувати цей проєкт стало можливим завдяки допомозі народного депутата України Степана Івахіва, який народився та навчався у Андріївці, та його благодійного фонду «Патріоти Волині». Разом з однокласниками нардеп оглянув оновлені класи, згадав шкільні історії. А опісля разом із ними презентував ще один подарунок: школа отримала 12 телевізорів».
У промоніторених медіа були помічені цілі серії матеріалів про політиків, проте без жодних позначок, що матеріал є рекламою. На сайті Волинь24 є матеріали без маркування про кандидата на посаду Луцького міського голови Дмитра Глазунова. Зокрема, із заголовками:
Дмитро Глазунов: змінити систему – шокова терапія для луцької медицини;
Дмитро ГЛАЗУНОВ: моє гасло – змінити систему управління містом!
«Дмитро ГЛАЗУНОВ: Яким має бути мер Луцька?»
Дмитро ГЛАЗУНОВ: моє гасло – змінити систему управління містом!
Також мав би бути позначений як реклама матеріал із відео про кандидатку на посаду Луцького міського голови Аллу Надточій на сайті «Волинь24».
На сайті Волинські новини у матеріалі з назвою «Ігор Поліщук: «Після введення е-квитка ніхто не говорить, що в місті треба підвищити оплату за проїзд»* є неналежно маркована реклама. Цей матеріал про кандидата на посаду міського голови Ігоря Поліщука мав би мати позначку реклами чи агітації. Не всі читачі знають, що може означати зірочка. Також на сайті «Волинські новини» є інтерв’ю із неналежним маркуванням про блогерку, яка теж братиме участь у місцевих виборах. Матеріал позначений лише зірочкою.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
*До вибірки потрапили 2703 матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал) та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 5- 11 жовтня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.
** Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.