• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Середа, 22 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Хто найбільше заробляє на будівництві та ремонтах шкіл Волині

Хто найбільше заробляє на будівництві та ремонтах шкіл Волині

Автор: Анна Артьомова
22 Грудня 2020 в 10:00
У категорії: #Аналітика, Новини
школа у селі Любохини

Фото відділу інформаційної політики облдержадміністрації

Уже понад чотири роки українські законодавці удосконалюють систему публічних закупівель, чи простіше сказати, тендерів. Однак нарікань від скептиків не меншає. Не раз доводиться чути, що корупція нікуди не зникла і, мовляв, усе, що стосується витрачання бюджетних коштів, наскрізь пронизано схемами, змовами та «відкатами».

Prozorro – це лише сайт, центральна база даних. Він не проводить тендери, не ловить корупціонерів і не саджає в тюрму. Це повинні робити відповідні органи. Але Prozorro дає можливість кожному побачити усе, що відбувається на тендерах в будь-якому куточку України. Чи нашої області.

Здійснюючи моніторинг закупівель на Волині, громадська ініціатива «PROZORRA Волинь» зацікавилась будівництвом навчальних закладів. Забігаючи наперед, можемо сказати, що чиновники переважно обирають одного або двох місцевих забудовників і працюють з ними роками. Чужим потрапити на цей ринок складно, багато замовників замість сприяти конкуренції, навпаки їй перешкоджають, не бажаючи розривати налагоджені зв’язки.

Зміст

  • Найбільш ласі тендери в обласному департаменті
  • А що у Луцьку?
  • На районі

Найбільш ласі тендери в обласному департаменті

Будівництвом шкіл в області займається Департамент інфраструктури Волинської обласної держадміністрації. «Найжирніші» об’єкти цього замовника отримують три луцькі компанії. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Найбільше на будівництві навчальних закладів заробить фірма колишнього депутата Волинської обласної ради та члена комісії з питань архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства, Леоніда Стефановича – ТзОВ «Житлобуд-2». Між Департаментом та житлобудівцями укладено 3 договори на загальну суму понад 212 мільйонів гривень:

  • Будівництво школи у с. Стобихівка Камінь-Каширського району – понад 111,5 млн.грн.
  • Будівництво школи в с.Осівці Камінь-Каширського району – 47,4 млн.грн.
  • Будівництво школи в с. Любохини Старовижівського району – понад 53,8 млн. грн.

До речі, Державна аудиторська служба України провела моніторинг закупівлі на будівництво школи у Стобихівці і встановила, що «Житлобуд-2» був визнаний переможцем неправомірно. Департамент інфраструктури ВОДА, схоже, відстоюючи «своїх», оскаржив дії Держаудитслужби до суду. Наразі суд відкрив провадження по справі. 

Інші дві фірми, які зірвали великий куш, це – ТзОВ «Луцьккомунбуд», яке за будівництво і реконструкцію навчальних закладів Волині отримало більше 74 мільйонів гривень, та ТзОВ «Волиньекобуд», якому Департамент заплатив понад 48 мільйонів гривень.

А що у Луцьку?

В обласному центрі закупівлі робіт з будівництва та реконструкції навчальних закладів проводить управління освіти Луцької міської ради. В управління, як і у решти замовників, є свої «улюбленці».

На виконання поточних та капітальних ремонтів дошкільних і шкільних навчальних закладів міста Луцьк освіта уклала 72 договори з приватним підприємством «Захід-торг-буд» на суму майже 19 мільйонів гривень та 130 договорів з підприємцем Віктором Токарчуком на суму майже 16 мільйонів  гривень. 

Управління освіти Луцької міської ради проводить усі закупівлі на невеликі суми, що дозволяє укладати прямі договори з будівельниками. Так, ПП «Захід-торг-буд» у 72 закупівлях лише раз взяло участь у відкритих торгах і один раз – у спрощеній закупівлі. У решті випадків з цією компанією було укладено прямі договори без тендерів. При цьому, підприємець Токарчук взяв участь у 13 спрощених закупівлях, а решта 117 договорів було укладено з ним напряму. Результат відсутності конкуренції очевидний.

статистика укладених договорів між управлінням освіти луцької міської ради і пп захід-торг-буд
При укладенні договорів з ПП «Захід-торг-буд» управління освіти лише двічі зекономило бюджетні кошти
статистика укладених договорів між управлінням освіти луцької міської ради і ФОП віктор токарчук
При укладенні договорів з ФОП Токарчуком В.С. лише у 8 зі 130 випадків відбулась економія бюджетних коштів (при цьому дуже невелика – вартість укладених з ним договорів була дешевшою тільки на 0,1-0,3% від очікуваної вартості закупівлі).

До речі, у прямих договорів є ще один мінус. При укладенні договорів поза системою Prozorro, учасник не публікує свої документи, а замовник, відповідно, їх не перевіряє. У такому випадку управлінню освіти ЛМР варто було б задуматись, чи не переоцінили вони своїх контрагентів. Так, наприклад, ПП «Захід-торг-буд» неодноразово показувало себе як недобропорядний учасник в інших закупівлях:

  • підприємство наразі здійснює ремонт-реставрацію Берестечківської музичної школи за відсутності необхідної для таких робіт будівельної ліцензії (клас наслідків СС3);
  • для участі у закупівлі «Капітальний ремонт з утеплення фасаду спортивного залу та їдальні Княгининівського навчально-виховного комплексу» ПП «Захід-торг-буд» надало недостовірну інформацію про наявність досвіду виконання аналогічних договорів (ДАСУ виявила це порушення і в результаті торги було відмінено).

На районі

За даними моніторингового порталу bi.prozorro.org, у 2018 році відділ освіти Маневицької РДА уклав з товариством «Західатомбудмонтаж» договір на термомодернізацію НВК «Маневицька ЗОШ №2» на суму понад 10 млн.грн., у 2019 році – 11 договорів на ремонт та реконструкцію шкіл у Маневичах і районі на загальну суму майже 8,3 млн.грн, а вже у 2020 році новостворений відділ освіти, культури, молоді та спорту Маневицької РДА уклав з ТзОВ «Західатомбудмонтаж» 29 аналогічних договорів на загальну суму понад 12,6 млн.грн.

Варто відзначити, що у багатьох тендерах ця фірма пропонувала ціну вищу, ніж конкуренти, однак Маневицький відділ освіти, з різних підстав, відхиляв інших учасників. Досить часто пропозиція «Західатомбудмонтажу», на думку активістів ініціативи «PROZORRA Волинь», не відповідала умовам тендерної пропозиції, але замовник не зважав і на це. Скарги інших учасників з вказівкою на помилки переможця теж були залишені поза увагою.

«PROZORRA ВОЛИНЬ» знайшла декілька тендерів, у яких пропозиція ТзОВ «Західатомбудмонтаж» не відповідала умовам закупівлі та звернулась із відповідною скаргою до Держаудитслужби. Моніторинг ДАСУ підтвердив, що відділ освіти, культури, молоді та спорту Маневицької РДА порушив законодавство про публічні закупівлі не відхиливши пропозицію «Західатомбудмонтажу», оскільки остання не відповідала вимогам тендеру. Не зважаючи на численні  зауваження зі сторони інших учасників і громадськості та висновки правоохоронних органів, після проведених моніторингів, Маневицьким відділом освіти було укладено ще 3 договори підряду із згаданою фірмою на суму понад 825 тисяч гривень. Упертість, з якою Маневицька освіта відстоює свого улюбленця, просто вражає!

Як свідчать дані відкритих ресурсів, відділ освіти, культури, молоді та спорту Маневицької РДА (та колишній відділ освіти Маневицької РДА) є замовником № 1 для ТзОВ «Західатомбудмонтаж», а ТзОВ «Західатомбудмонтаж» для Маневицької освіти – будівельником №1.

Схожа ситуація існує і в інших куточках нашої області. Так, наприклад, Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради дуже тісно співпрацює з приватним підприємством «Нова Аркада». За період з 2016 по 2020 рік ця компанія виконала 11 ремонтів шкіл та навчальних закладів на замовлення управління освіти на загальну суму понад 14 млн.грн. ПП «Нова Аркада» зареєстроване у місті Нововолинськ, що, очевидно, сприяє бути топ-будівельником для місцевого управління освіти. До слова, її власник, Новосад Ігор Іванович, у 2015 році балотувався у депутати Волинської обласної ради, а цьогоріч – на посаду міського голови  Нововолинська.

Ось інший приклад: відділ освіти, молоді та спорту Камінь-Каширської РДА уклав з місцевим приватним підприємством «Константа-М» 19 договорів на ремонти шкіл на суму понад 3,6 млн.грн. Цифра відносно невелика, але «Константа-М» ніколи не брало участі у відкритих торгах, там де потрібно конкурувати з іншими учасниками. А навіщо, якщо є Замовник, який знає як обійти необхідність проведення тендеру. Усі будівельні роботи розбивались на дрібні частини, наприклад, поточний ремонт стін санвузла, поточний ремонт стель та підлог санвузла, поточний ремонт підлоги та електропостачання, поточний ремонт сходових майданчиків і т.д., і з учасником укладали лише прямі договори.

«Законом України «Про публічні закупівлі» встановлені «пороги» для закупівлі будівельних робіт – 200 тисяч гривень для поточного ремонту, 1,5 мільйони гривень – для капітального ремонту і нового будівництва, – зазначає голова громадської організації «Центр юридичної допомоги» Дмитро Климук. – Якщо вартість закупівлі перевищує «поріг», замовник зобов’язаний провести процедуру відкритих торгів. Це означає, що будь-хто може взяти участь у закупівлі, під час аукціону учасники торгуються і пропонують кращі ціни, а отже, забезпечуються принципи конкуренції та максимальної економії для бюджету. Якщо ж вартість закупівлі нижча порогу, замовник може укласти прямий договір чи спрощену процедуру закупівлі. Розбиваючи ремонт на маленькі частини – стіни окремо, підлоги окремо – замовники штучно уникають необхідності проводити тендери. А це вже поле для потенційної корупції, ручного вибору бажаного учасника, і відсутність економії коштів платників податків. Звертаю увагу,  що статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів/спрощених закупівель або застосування цього Закону. За порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність».

До речі, власник ПП «Константа-М» у 2015 році балотувався до Камінь-Каширської районної ради, а восени 2020-го став її депутатом.


Матеріал підготовлено в рамках проекту «Молодь Рівненщини та Волині проти корупції на тендерах», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки Посольства Франції в Україні. Посольство Франції в Україні не завжди поділяє думку автора та не несе відповідальності за факти, викладені в матеріалі.

Анна Артьомова

Голова громадської ініціативи «PROZORRA ВОЛИНЬ»
Теги матеріалу: ProzorroВіктор ТокарчукВолиньекобудЖитлобуд-2Захід-торг-будЗахідатомбудмонтажІгор НовосадКонстанта-МЛеонід СтефановичЛуцьккомунбудПП «Нова Аркада»Управління освіти Луцької міської ради
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Електоральна мапа Луцької громади: які мікрорайони завоювали політичні сили

Наступна новина

Фінансова амнезія і офіційна ціна виборів Ковельського міського голови

Схожі Публікації

Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику

Автор: Юлія Галецька
21 Березня 2023 в 17:30
0
Незаконна торгівля цигарками

Ковельчанин на «Toyota Land Cruiser» потрапив під суд за те, що нелегально приторговував в оптових...

Детальніше

«Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими

Автор: Христина Крот
21 Березня 2023 в 13:30
0
плетіння сіток у Луцьку павутинка

З перших днів повномасштабного вторгнення у Луцьку діє ініціатива «Павутинка». Щодня волонтери створюють для військових...

Детальніше

Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили

Автор: Юлія Галецька
18 Березня 2023 в 10:10
0
Митник Михайло Бурдейний

Національне антикорупційне бюро України закрило кримінальне провадження щодо колишнього начальника відділу митного оформлення №2 митного...

Детальніше
Наступна новина
кандидати в мери ковель ігор чайка

Фінансова амнезія і офіційна ціна виборів Ковельського міського голови

НОВИНИ

  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
  • 4 Березня 10:00 «Накрила сина своїм тілом, і зрозуміла, якщо не поїдемо зараз, ми – смертники», – вчителька з Лисичанська, яка переїхала на Волинь
  • 3 Березня 17:25 На Волині сільська рада хоче підтримати митницю на 5 мільйонів гривень
  • 2 Березня 19:08 В громаді на Волині освітяни обурені через урізання зарплат
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.