• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Неділя, 4 Червня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Піар за ваші гроші: скільки влада Волині платить медіа

Піар за ваші гроші: скільки влада Волині платить медіа

Автор: Мая Голуб
14 Вересня 2021 в 17:07
У категорії: #Аналітика, Новини, ТОП новини
Джинсовість скільки влада платить медіа

В Україні існує практика, коли влада оплачує з бюджетних грошей висвітлення своєї діяльності. Ми поцікавилися, скільки, за що, і яким медіа платить влада Волині.

Майже 2 млн грн – стільки цьогоріч запланували витратити на висвітлення своєї діяльності виконавчий комітет Луцької міської ради та Волинська обласна рада. Волинська облдержадміністрація не передбачала окремих витрат на медіа у 2021 році, однак трішки все одно витрачає.

Що розуміють під платним «висвітленням діяльності органу влади»? Нерідко ідеться про банальний піар, приховану рекламу і «джинсу» в інтересах посадовців. Причому – піар за бюджетний кошт. Тобто за гроші платників податків.

Юрист Інституту масової інформації Алі Сафаров пояснює: ознакою реклами є мета привернення уваги до конкретної персони або до товару.  Оплатність де-юре взагалі не є ознакою реклами, а от зміст інформації – є. Якщо текст має за мету привернути увагу до конкретного політика і не містить рекламного маркування, ідеться про приховану рекламу або «джинсу» – матеріал з ознаками замовності. Прихована реклама заборонена чинним законодавством.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Юрист платформи «Свої Люди» (Bihus.Info) Віталій Гусак додає: мета «висвітлення діяльності» – задоволення інформаційних потреб про роботу органів влади. Мета реклами – формування та підтримання обізнаності.

Авторка проаналізувала, що саме публікують медіа на замовлення волинської влади. Звісно, не у всіх оплачених по договорах матеріалах є піар конкретних посадовців. Є публікації та сюжети без прикрашання і перебільшень заслуг політиків. Але втриматися від піару і прихованої реклами вдається не всім.

Зміст

  • Луцька міськрада
  • Волинськa облрада
  • Волинська ОДА
  • Чому платно – це погано

Луцька міськрада

У Луцькій міській раді є ціла програма з висвітлення її діяльності. Програма – на кілька років вперед: з 2021 по 2023 роки. Цьогоріч на неї передбачили 1 млн 360 тис грн з бюджету міста. По стільки ж – на 2022 та 2023 роки. Тобто за три роки «набіжить» більше 4 млн грн.

У 2021 році гроші Луцька за цією програмою дісталися трьом отримувачам: ТОВ «Слово Волині» (12 канал), ТРК «Аверс» і ТОВ «Газета «Луцький замок». Про це зазначили у відповіді на запит.  

Усе це – приватні медіа.

Найбільше замовлення від влади Луцька отримала друкована газета «Луцький замок» – 827 тис грн.  Раніше вона була комунальною, але вже кілька років має приватних засновників – вихідців із журналістського середовища.

В угоді з містом на 827 тисяч прописано, що замовник надає тексти редакції в електронному вигляді та має право вносити правки. Також матеріали надіслані замовником, не можна змінювати, скорочувати, доповнювати. 

Такий пункт суперечить і суті поняття «висвітлення діяльності», і українському законодавству. У статті 24 Закону України «Про інформацію» йдеться про заборону цензури та заборону втручання в професійну діяльність журналістів і засобів масової інформації. 

Також на сайті Prozorro є інформація про ще один договір виконавчого комітету Луцькради із газетою «Луцький замок» на висвітлення діяльності міськради на суму майже 50 тис грн. Про цей договір у відповіді на запит авторці виконком Луцької міськради чомусь не згадав.

Фото Луцького міського голови Ігоря Поліщука часто з’являється  на перших шпальтах газети «Луцький замок» і як ілюстрації до інших новин, навіть тих, де ключова інформація – не про міського голову. Наприклад, у новині про реконструкцію прийомного відділення Луцької міської клінічної лікарні розмістили фото з Ігорем Поліщуком та головним лікарем. 

Фото авторки газети “Луцький замок”.

Ігор Поліщук – на знімку до новини про ремонт одного з найпроблемніших дворів Луцька, до тексту про урочистості у краєзнавчому музеї, і, звісно, з квітами на День Незалежності.

Ігор Поліщук та новина про ремонт дворів у газеті “Луцький замок”.
Ігор Поліщук у Волинському краєзнавчому музеї у газеті “Луцький замок”.
Ігор Поліщук в День Незалежності України

Новини і світлини одного посадовця з події, де багато інших людей, – це одна з ознак джинси. Показові матеріали про благодійність – теж. 

Газета «Луцький замок» регулярно публікує новини про те, що мер прийшов і щось оглянув, поклав квіти до пам’ятника, комусь щось вручив. Ось, приміром, «Луцький замок» присвятив майже шпальту тому, як мер Луцька роздавав дітям рюкзаки.

Фото новини про роздавання рюкзаків дітям

Ще один отримувач грошей від влади Луцька – «12 канал» (ТОВ «Слово Волині»). Каналу з міського бюджету замовили 22 програми майже за 100 тис грн. Канал пов’язують з народним депутатом Степаном Івахівим з парламентської групи «За майбутнє». Ним керує директор благодійного фонду нардепа «Патріоти Волині» – Павло Самолюк.

У договорі уточнили: гроші – на виробництво програм, де висвітлюють інформацію про роботу виконавчого комітету та виконавчих органів міської ради, діяльність депутатів. Також в ефірі за міські гроші транслюватимуть загальноміські заходи на телебаченні.

Наприклад, за виготовлення і трансляції двох програм «Луцьк європейський» в ефірі «12 каналу» навесні 2021 місто заплатило 9 тис грн.  Збережених програм в інтернеті знайти не вдалось.

Разом з тим на «12 каналі» теж не оминули тему роздачі мером рюкзаків і випустили сюжет з Ігорем Поліщуком у головній ролі.

А в цьому випуску новин каналу можна побачити сюжет про те, як Луцький міський голова прийшов оглянути ремонтні роботи у Заборольському ліцеї. Авторка сюжету каже, що на ремонт виділили 15 млн грн з бюджету громади. Натомість у відеоряді – Луцький міський голова з різних ракурсів.

І ще на 49 тис грн підписаний договір між виконавчим комітетом Луцькради із ТРК «Аверс» (однойменні телеканал і радіостанція). Договір – на поширення інформації на радіо про діяльність міської ради.  

У медіа ТРК «Аверс» пов’язували із нардепом, лідером партії «За майбутнє» Ігорем Палицею.

Луцький міський голова Ігор Поліщук заявив, що міська рада витрачає кошти на висвітлення своєї діяльності, щоб донести до жителів громади всебічну та об’єктивну інформацію. 

Мер Луцька навіть послався на законодавство, яке «зобов’язує органи місцевого самоврядування передбачати кошти на висвітлення діяльності». Закон «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» справді досі містить такий неоднозначний пункт.

Волинськa облрада

У Волинській обласній раді на висвітлення діяльності цьогоріч передбачили 600 тис грн. Облрада підписала договори з редакцією газети «Сім’я і дім. Народна трибуна», і ще з двома медіа, яким платить і Луцька міськрада: ТОВ «Слово Волині» (12 канал) та ТРК «Аверс»». Копії договорів Волинська облрада надала авторці тексту.

Волинська обласна рада підписала договір на відеозйомку сесій облради із ТРК «Аверс» на 34 тис грн. Також є договір між облрадою і ТРК «Аверс» на транслювання передач про діяльність Волинської облради на майже 27 тис грн. Інформація із засідань облради – справді суспільно важлива, тож ці контракти потрапляють під поняття висвітлення діяльності.

ТОВ «Слово Волині» (12 канал) має підписаний договір з облрадою на створення відео для проєкту «Волинь унікальна» на суму близько 35 тис грн. Це має бути 9 програм на 7 хвилин про унікальні пам’ятки та об’єкти Волинської області.

Відео із назвою «Волинь унікальна» є на сайті «12 каналу» – це відео за минулий рік, за 2021 публікацій наразі немає.

Судячи із назви та мети проєкту, відвертого піару влади там теж не повинно бути. Має бути інформування громадян про волинський край. У минулорічних відео проєкту є випуски з політиками, але загалом у них обговорювали питання міста Луцька та області. Також у 2020 році в цій програмі на сайті опубліковані відео про місцевий ліцей, видобуток бурштину, проблему зі сміттям, пандемію в області. 

Але є ще один договір між Волинською облрадою і ТОВ «Слово Волині» (12 канал). На послуги висвітлення діяльності депутатів Волинської облради за 15 тис грн. Зокрема, канал має зробити відео про Володимира Бондара, Віктора Козака,  Валентина Приходька, Валентину Черниш, Тараса Щерблюка. Вартість відео про кожного депутата оцінили у 3 тис грн.

Один з керівників «12 каналу» Юрій Ричук розповів, що це будуть програми у форматі студійних розмов про діяльність депутата. Станом на сьогодні відео про згаданих депутатів ще немає.

Також є договір між Волинською облрадою та редакцію газети «Сім’я і дім. Народна трибуна» на висвітлення діяльності трьох депутатів Волинської облради на 9 тис грн. Мова йде про Юлію Вусенко, Івана Мирку, Сергія Кошарука.

Цікаво, що такої друкованої газети вже немає (з 2017 року), є лише юридична назва. Керівник редакції газети «Сім’я і дім. Народна трибуна» Ігор Денисевич повідомив, що це будуть інтерв’ю з трьома політиками на радіо «Сім’я і дім». Наразі розмови ще не записані.

Оці договори Волинської облради з оплатою за бюджетний кошт інтерв’ю з конкретними депутатами викликають питання. Чому з усіх депутатів оплачені інтерв’ю потрібно робити саме з ними? Чи не є це піаром цих депутатів? Адже виходить, що не редакція обирає проблему, а потім спікера, який про неї говорить. Влада робить це за редакцію.

Волинська ОДА

Хоча у відповідь на запит авторка отримала інформацію, що у Волинській ОДА кошти на висвітлення діяльності цьогоріч не визначені, проте щонайменше в одному відділі ОДА все ж передбачили витрати на медіа. 

На сайті Prozorro є оголошення на суму до 10 тис грн – за висвітлення діяльності Управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації в друкованих ЗМІ. Договір підписали ще в травні – із редакцією обласної громадсько-політичної газети «Волинська газета».

«Волинська газета» більше року боролася з Волинською ОДА за своє реформування. І, як бачимо, цього року отримала фінансування з управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА.

Загалом досвід Волинської ОДА (за винятком цього невеличкого договору) показує, що влада може обійтись без фінансування медіа. Новини та анонси від обладміністрації у медіа є – і без оплати. ЗМІ поширюють інформацію про діяльність облдержадміністрації без мільйонних бюджетних витрат, бо це і є робота медіа.

Чому платно – це погано

Те, що влада Волині має підписані угоди з деякими медіа про висвітлення діяльності – не є порушенням законодавства. Таке в нас законодавство: воно досі не просто дозволяє, а навіть зобов’язує владу фінансувати висвітлення свєї діяльності в медіа.

Але цей пункт у законі, вочевидь, застарілий, і потребує зміни. Проблема в тому, що частина матеріалів, на які виділяються гроші з бюджету, є піарними і не несуть журналістської користі для аудиторії.

Крім того, фінансові відносини між владою і медіа призводять до ще одного наслідку – самоцензури. Редактори та журналісти, які знають про підписані угоди з владою, можуть намагатися системно подавати інформацію про неї у вигідному світлі. Страждає у цьому випадку читач і глядач. Бо за свої ж податки не отримує об’єктивної та всебічної інформації.


Матеріал створено в рамках проєкту «Лабораторія викриттів 3.0». Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: 12 каналАлі СафаровВіталій ГусакВолинська газетаВолинська обласна радаВолинська ОДАГазета Луцький замокЗМІІгор ДенисевичІгор ПоліщукЛуцька міська радаМедіаМедіаграмотністьПавло СамолюкТРК «Аверс»Юрій Ричук
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Джинса, «експерти» із соцмереж та маніпулятивні узагальнення: дайджест INFOCRIME Lutsk

Наступна новина

Маніпуляції в текстах і заголовках та джинса: дайджест INFOCRIME Lutsk

Схожі Публікації

Як деревообробна фірма волинського екснардепа роками працювала напівлегально

Автор: Костянтин Яворський
2 Червня 2023 в 16:10
0

Понад п’ять років не давало нормально жити мешканцям містечка Рожище на Волині підприємство «Вудленд Україна»....

Детальніше

У Волиньраді пояснили, чому на їхньому оновленому сайті досі немає багатьох документів

Автор: Юлія Галецька
2 Червня 2023 в 12:15
0
Волинська обласна рада 8 скликання голосування сесійна зала

Волинська обласна рада на початку 2022 року запустила оновлений сайт. Стара версія вебсторінки, яка містила...

Детальніше

Скільки грошей з бюджету Луцької громади вже пішло на війну

Автор: Антон Бугайчук
1 Червня 2023 в 16:30
0
Витрати Луцька на ЗСУ

За понад 14 місяців повномасштабної війни за рішеннями Луцької міської ради на підтримку військовослужбовців, поліції...

Детальніше
Наступна новина

Маніпуляції в текстах і заголовках та джинса: дайджест INFOCRIME Lutsk

НОВИНИ

  • 2 Червня 16:10 Як деревообробна фірма волинського екснардепа роками працювала напівлегально
  • 2 Червня 12:15 У Волиньраді пояснили, чому на їхньому оновленому сайті досі немає багатьох документів
  • 1 Червня 16:30 Скільки грошей з бюджету Луцької громади вже пішло на війну
  • 31 Травня 12:30 Де на Волині за кошти ЄС будують житло для вимушених переселенців
  • 30 Травня 12:52 Скільки на Волині офіційних волонтерів і чому не всі поспішають реєструватися
  • 26 Травня 15:36 І знову «кулуарщина»: хто може замінити голову-втікача на чолі Луцької райради
  • 25 Травня 9:30 У Ківерцях за 1,5 мільйона відкоригують проєкт полігону, який роками не можуть здати в експлуатацію
  • 24 Травня 10:01 Голова Луцької райради покинув Україну з допомогою фонду депутата від «Слуги народу»? ДОКУМЕНТИ
  • 22 Травня 16:55 За 20 тисяч «став інвалідом», щоб виїхати за кордон: на Волині судили харків’янина
  • 19 Травня 14:50 Заробітки на ностальгії за «совком». Як у Польщі українцям продають товари з російським «душком»
  • 19 Травня 9:35 Директора волинського фонду відправили під домашній арешт у справі про сприяння ухилянтам
  • 17 Травня 12:50 Скандальновідому луцьку багатоповерхівку ексдепутата міськради втретє забракували
  • 10 Травня 9:30 Волиняни відмовляються від ID-карток та ідентифікаційного коду. Що кажуть податківці і церква
  • 3 Травня 9:32 Начальнику, який збирав данину з волинських колоній, дали 5 років тюрми
  • 2 Травня 14:55 Син ексдиректора луцького заводу, який розмахував пістолетом, намагається оформити майже гектар землі для спорткомплексу
  • 28 Квітня 16:20 ДБР досі розслідує три справи про «Харківські угоди», де мають фігурувати і 5 нардепів з Волині
  • 28 Квітня 12:40 684 тисячі доларів, які знайшли у багажнику волинського митника, віддали на ЗСУ
  • 24 Квітня 19:15 НАЗК перевірило декларацію нардепа Івахіва
  • 21 Квітня 18:05 На Волині посадовця сільради засудили на 5,5 років за корупцію і напад на журналістку, яка її викрила
  • 21 Квітня 11:13 Як і кому допомогли в Центрі підтримки сімей військовополонених і зниклих безвісти у Луцьку
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.