• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
П’ятниця, 12 Серпня, 2022
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Джинса, «експерти» із соцмереж та маніпулятивні узагальнення: дайджест INFOCRIME Lutsk

Джинса, «експерти» із соцмереж та маніпулятивні узагальнення: дайджест INFOCRIME Lutsk

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
9 Вересня 2021 в 10:45
У категорії: Infocrime_Lutsk, Новини

Поширеним явищем у деяких волинських медіа залишається джинса. Це матеріали з ознаками замовності, що жодним чином не позначені. 

Такі тексти мають на меті привернути увагу до певних осіб чи предметів, компаній та поширюються у стрічці новин без жодних ознак, що вони є рекламними. Ще однією проблемою залишаються маніпулятивні узагальнення в заголовках та текстах, посилання «диванних» експертів. Тобто тих, хто взагалі не є компетентним коментувати щось для медіа, але їх думки все ж використовують як експертні.

У період моніторингу 30 серпня — 3 вересня фактчекери проекту INFOCRIME виявили 71 матеріал з маніпуляціями. Цього моніторингового тижня фейків не було. Загалом проаналізували  1842 матеріали на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та стрічку 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook.

Найбільше маніпуляцій було на тему місцевої влади — 37%,  на тему бізнесу — 30%, державної політики — 13%,  про народних депутатів — 12%, інше — 8%. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Найбільше джинси у період моніторингу було на тему місцевої влади. Тема бізнесу була «багата» на комерційну джинсу, коли привертається увага до певного товару чи послуги.  Відповідно до чинного законодавства, такі тексти мають позначатися «Реклама» чи «На правах реклами», адже прихована реклама заборонена. Натомість, деякі медіа використовують лише позначку зірочки (*), щоб виокремити рекламні тексти. Матеріали з ознаками замовності були і про народних депутатів теж. 

Цього тижня не було джинси на сайті Район.in.ua на відміну від попереднього моніторингу INFOCRIME. 

Минулого тижня вдалось проаналізувати на сайті «Під прицілом» лише два дні (30 та 31 серпня), адже у вересні сайт припинив публікувати новини. Цей сайт давав немало контенту для проєкту INFOCRIME, адже неодноразово доводилось писати про маніпуляцію та джинсу, які були там опубліковані.

Джинса у медіа

На сайті «Конкурент» розмістили привітання засновника громадянського руху «Свідомі» Андрія Покровського до лучан із Днем міста. Таке привітання ніяк не позначене, хоча Покровський є активним політиком і неформальним лідером руху, що має фракцію у Луцькій міськраді.

На сайті «Перший» був зафіксований матеріал з ознаками замовності з назвою «Телевізор – від влади, ноутбук – від депутата: школу на Ратнівщині привітали із 40-річчям». У тексті «пропіарили» низку політиків, зокрема, народного депутата Вячеслава Рубльова, депутата облради Володимира Бондаря, голову облради Григорія Недопада. 

«До вітань доєднався і депутат облради Володимир Бондар. Він подарував для потреб школи ноутбук. І наголосив учням на важливості здобувати якісну освіту, аби впевнено крокувати у майбутнє. А батькам та педагогам побажав мудрості й терпіння», — це приклад того, як у матеріал про урочистості на День знань «вставляють» політиків замість того, щоб зробити акцент на святі для дітей, батьків та вчителів.

Фото з різних ракурсів політика на заході, де є багато людей, — це також одна з ознак матеріалу з ознаками замовності. Наприклад, це можна побачити у новині на сайті «Перший» нардепа Вячеслава Рубльова. У тексті йдеться про те, що село Лобачівка Берестечківської громади відсвяткувало 370-ту річницю заснування, але акцент журналісти роблять на тому, що в село завітав народний депутат.

Маніпулятивні заголовки та неповна інформація

Деякі медіа вдаються до «прийомів» клікбейту та не вказують місця чи країну, де щось сталося.  

На сайті «Волинь UA» зустрічається емоційне нагнітання у новині з посиланням на сюжет телеканалу «Аверс» про одиноку матір, яка має проблеми із отриманням соціальних виплат. «Розпач, безвихідь та безгрошів’я: на Волині багатодітну матір змушують працювати», — пишуть у заголовку. 

У новині також нав’язують думку, що у  проблемах матері винна виключно постанова Кабміну. Ймовірно, ідеться про постанову Кабміну №632 від 22 липня 2020 року, яка регулює такі виплати. Вона, окрім працевлаштування, передбачає для жінки можливість стати на облік у Державній службі зайнятості, де можна отримати певну допомогу щодо працевлаштування і право на виплати на час перебування на обліку. 

Заголовок новини спрямований на емоційне нагнітання ситуації, нібито матір хтось змушує працювати. Насправді, це загальнодержавна норма для уникнення маніпуляцій із соціальними виплатами. 

ІА «Волинські новини» має «традицію» публікувати думки нардепа та лідера партії «За майбутнє» Ігоря Палиці на сайті.  Наприклад, текст з думками політика про проблеми розвитку спорту в Україні є передруком з сайту УНІАН. Нардеп пише, що депутатська група «Партія «ЗА Майбутнє» вимагатиме закласти в держбюджет-2022 додаткове фінансування спортивних шкіл. Але це не «партійний сайт», а новинний, який не повинен висвітлювати кожен крок вже згаданої партії, якщо вони не становлять суспільний інтерес.

Соцмережі замість експертів

Минулого тижня у волинських медіа виявили кілька маніпуляцій, пов’язаних із використанням у новинах емоційних коментарів з публікацій у соціальних мережах. Вибіркове цитування із соціальних мереж — це є ознакою маніпуляції в медіа.

Наприклад, видання «Буг» передрукувало новину про нібито неналежне розчищення річки Турія у Ковелі. При цьому вони чомусь довіряють коментаторам із соціальних мереж щодо того, як правильно виконувати такі роботи.  У новині посилаються лише на користувачів соцмереж, а не експертів, які могли б підтвердити стан забруднення чи порушення русла річки.  

Журналісти не можуть писати новину суто на повідомленнях з соціальних мереж без коментарів експертів та інших сторін конфлікту.  Коли йдеться про правильні чи неправильні технології виконання певних робіт, варто пересвідчитися, що  люди, які щось коментують, справді  є експертами у відповідній галузі.

Видання «Волинь UA» теж опублікувало новину на підставі коментарів із соцмереж щодо участі російського співака грузинського походження Валерія Меладзе у музичному шоу. При цьому у новині зібрали лише негативні коментарі з соцмереж. І при цьому «забули», що  є і позитивні. Медіа оприлюднило лише негативні думки  користувачів соцмереж і написало, що «українці обурені», хоча ніхто не досліджував громадську думку з цього приводу. Однак, опубліковані коментарі у соцмережах не можна узагальнювати, як думку українців загалом, бо вони не можуть бути свідченням реальної громадської думки.


Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк


До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.

Період моніторингу – 30 серпня – 3 вересня 2021 року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: ЗМІІнститут масової інформаціїІнфографікаМаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Самобуд судді? На ділянці фірми ексдружини Торчинюка у Луцьку без дозволів звели будівлю

Наступна новина

Піар за ваші гроші: скільки влада Волині платить медіа

Схожі Публікації

Втікав від «русского міра». Бджоляр з Харківщини перебрався на Волинь доглядати пасіку військового

Автор: Костянтин Яворський
11 Серпня 2022 в 17:18
0
пасічник з Харкова

Старий Салтів на Харківщині окупували з перших днів широкомасштабної війни. Нині село звільнили, але частина...

Детальніше

Як Волинь відреагувала на світову зернову кризу

Автор: Валентина Куць
11 Серпня 2022 в 10:00
0

Через війну в Україні світ чекає продовольча криза. Чималі площі на сході та півдні України...

Детальніше

Як живе волинське село на кордоні під загрозою наступу з Білорусі

Автор: Оксана Петрук
10 Серпня 2022 в 14:40
0
село на кордоні з Білоруссю

Від початку повномасштабної війни росії проти України Волинь готується до наступу з території Білорусі. Раніше...

Детальніше
Наступна новина
Джинсовість скільки влада платить медіа

Піар за ваші гроші: скільки влада Волині платить медіа

НОВИНИ

  • 11 Серпня 17:18 Втікав від «русского міра». Бджоляр з Харківщини перебрався на Волинь доглядати пасіку військового
  • 11 Серпня 10:00 Як Волинь відреагувала на світову зернову кризу
  • 10 Серпня 14:40 Як живе волинське село на кордоні під загрозою наступу з Білорусі
  • 9 Серпня 13:30 Засудили еколога із Волинської ОДА, який виманив у фірми 6500 гривень
  • 8 Серпня 12:30 Шиємо все, що попросять бійці, – луцька фірма змінила профіль
  • 7 Серпня 15:56 На Волині дитячий батальйон «Бандерівці» зібрав 185 тисяч гривень на антидрон
  • 6 Серпня 9:05 Домашній «монстр» Лукашенка і як Лєнін «продав» українські землі американцям: огляд білоруської преси
  • 5 Серпня 16:20 «Черга стоїть, щоб потрапити до нас в бригаду». Як тероборона на Волині охороняє північний кордон
  • 5 Серпня 11:17 Університет в умовах війни: розмова з ректором ВНУ імені Лесі Українки
  • 4 Серпня 15:06 Що думають лучани та експерти про спрощення придбання зброї
  • 4 Серпня 13:25 На Волині засудили поліцейського, який взяв хабар у співучасника злочину
  • 3 Серпня 12:07 На Волині «розсекретили» кількість автівок вилучених для ЗСУ у п’яних водіїв
  • 2 Серпня 13:15 Як працюють турфірми на Волині в часи війни
  • 2 Серпня 9:30 Двоє волинських поліцейських не сядуть за вимагання хабаря і шантаж через помилку прокурора
  • 1 Серпня 18:55 Луцький авторинок повернувся до «довоєнних» цін
  • 1 Серпня 14:00 Як в умовах війни отримати дозвіл на зброю. Експеримент
  • 31 Липня 11:00 Збирав «касу» для судді і прокурора. На Волині не встигли покарати адвоката
  • 29 Липня 18:17 Лукашенко розповів, як запросив російську армію і де Євросоюз «закопав» біженців: огляд білоруської преси
  • 27 Липня 16:45 Транспорт для армії: скільки авто не вилучили у п’яних водіїв на Волині і не передали ЗСУ
  • 26 Липня 16:01 Завдали 39 мільйонів гривень збитків: лісникам-високопосадовцям з Волині оголосили підозру
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.