Білоруський режим визнає, що боїться західних санкцій та військ НАТО, а також власних громадян. Через це Лукашенко хоче ще більше зброї і грошей від Росії, а також посилює ідеологічну обробку і показово карає опозиціонерів. Добрався вже і до дітей, яких хочуть добровільно-примусово записувати в піонери.
Про це у новому випуску проєкту «Воєнна шпальта» – огляді білоруських медіа за минулий тиждень. Телеверсію огляду дивіться на YouTube-каналі «Сили правди», нижче – текстова версія.
В Білорусі режим Лукашенка продовжує нагнітати ситуацію на кордоні із Україною та Польщею. Цього разу диктатор побачив приготування Польщі до захоплення частини України та Білорусі. Щоб звучати в унісон кремлівській пропаганді, на зустрічі з Путіним він заявив:
«Нас, та й вас це має турбувати, що вони вже роблять кроки, політики, щоб розчленувати Україну! Нас турбує те, що вони готові, – поляки, натовці — вийти, «допомогти» таким чином забрати, як до 1939 року, Західну Україну!».
На фоні цієї істерії тривають додаткові приготування білоруської армії, які дали підстави вчергове зацікавитися, чи не нападуть білоруси. Так, минулого тижня Лукашенко заявив про створення нового Південного оперативного командування на випадок війни.
«Нам планування треба відпрацьовувати за цих умов, якщо не дай Боже війна, як діяти ми будемо…», – зазначив самопроголошений президент.
На випадок війни також закуплять 20 000 жетонів для військових. Відповідний тендер від білоруського Міністерства оборони оголосили на сайті держзакупівель. Їх зокрема використовують для опізнання загиблих. Цікаво, що такі у Білорусі вже є, адже частина її громадян безпосередньо брали участь у війні на боці Росії через приватні військові компанії. Похорони таких «двохсотих» були доволі резонансними у регіонах, адже наочно показали білорусам, чим доводиться платити агресору.
Тим часом, за повідомленням опозиційних медіа, на білорусько-українському кордоні вже розмістили принаймні декілька ракетних комплексів «Іскандер».
Також на вимогу диктатора в країні планують створювати народне ополчення. На думку журналіста Франака Вечорки, таким чином серед населення ще більше хочуть поширити образ України та Заходу як ворога і мобілізувати проти них. Не виключено, що до навчання так званих «ополченців» будуть залучати росіян і робитимуть це все за російські кошти.
Постійні зустрічі Лукашенка та Путіна і спільні санкції введені проти обох країн сприяли тому, що Білорусь стає ще більше економічно залежною від Росії. На фоні цього російські медіа повідомляють про те, що у Білорусі може пройти референдум про узаконення інтеграції до Російської Федерації. Поки про це говорять лише в кулуарах, проте останні заяви обох диктаторів про ще тіснішу кооперацію Білорусі та різних регіонів Росії разом із запланованими незаконними референдумами у так званих «Л/ДНР» роблять такий сценарій більше реалістичним.
Нещодавно каральна машина режиму розпочала ще один показовий процес проти опозиціонерів. 18 травня прямо у Гродненській тюрмі розпочали розгляд так званої «справи Автуховича». Загалом у справі судять опозиціонера Миколу Автуховича, священика Сергія Резановича, його дружину Любов Резанович, їх сина Павла Резановича, пенсіонерку Галину Дербиш, активістів Володимира Гундаря, Ольгу Майорову, Ірину Мельх, Ірину Горячкіну, Віктора Снігуя та Павла Саву. Всіх їх вже включили до так званого реєстру причетних до терористичної діяльності.
За версією слідства вони у 2020 році підпалили автомобіль міліціонера, а згодом підірвали ще один. Головного «винуватця» Миколу Автуховича звинувачують за 12 статтями кримінального кодексу, втому числі у акті тероризму, державній зраді та інших злочинах.
Тим часом навіть на найвищих щаблях влади Білорусі відверто заявляють, що санкції проти них працюють.
«Вітчизняні підприємства справді стикаються із бар’єрами, штучно створеними на зовнішньому контурі. Вони торкнулися всіх етапів виробничого процесу. Нагадую, проблеми не привід для паніки. Але й розраховувати, що ситуація вирішиться сама собою, не слід», — заявив Лукашенко під час наради 30 травня.
Водночас на світових ринках канадці вже готові замінити білоруські калійні добрива і таким чином спростувати тезу державної пропаганди про те, що світ буде «голодувати» без добрив від держави-агресора. Натомість своїх громадян Лукашенко просить терпіти далі і тепер на застарілих автомобілях замість сучасних імпортних:
«Ми виробляємо практично все, але трохи нижчого рівня. Ну добре, не будемо їздити в цей час на мерседесах, поки проїдемося на своїх автомобілях, які у нас були. Нещодавно Росія заявила, що вони будуть випускати «Лади», «Москвичі». А що поганого?» – додає Алєксандр Лукашенко.
А для додаткової ідеологічної обробки любов до режиму білорусам хочуть активно прививати із дитинства. Для цього там тепер добровільно-примусово будуть записувати дітей в піонери. Такий процес легітимізував сам диктатор під час чергової пафосної зустрічі із піонерами у Мінську.
«Відбудуємо ми цю систему. Вона має бути не гіршою за ті часи. Тоді в нас буде достатньо патріотів», — вважає самопроголошений президент.
Піонерські організації в Білорусі вже інтегровані у систему шкільної освіти. Тим не менш, система залишалася формально добровільною, що дозволяло батькам, не прихильним до режиму та ідеологічної обробки, не віддавати туди дітей. Тепер диктатор натякнув, що буде інакше:
«Є школа, є клас. Більшість у класі піонери. А 5-6 людей у опозиційних батьків, вони не піонери. І батьки взагалі не сприймають піонерського руху. Вважаю це грубою помилкою таких батьків. Тому що вже на цьому етапі ці діти не отримую того, що отримує більшість. Вони не те, що пригнічені, але вони якісь, осторонь…».
Нагадаємо, у попередніх випусках «Сила правди» розповідала що наговорив білоруський диктатор на саміті ОДКБ, як на фоні Пасхальних свят білоруські пропагандисти згадали про «мир» і «добро», а Україну і країни Заходу порівнювали із «дияволом» і «нацистами». Разом з тим, на фоні війни в Україні в Білорусі також ростуть ціни, у візових центрах стоять черги, а заблоковані кордони із ЄС вплинули на роботу логістичних компаній.