Вже шість років Центр журналістських розслідувань «Сила правди» працює для розвитку громадянського суспільства і правової держави на Волині та навіть за межами області. Наша команда не тільки готує розслідування і аналітику, але і звертається до правоохоронців за результатами викриття, щоб наша робота приносила реальні зміни. Ми не опускаємо руки, коли органи влади відмовляються розкрити інформацію, що може призвести до викриття, а подаємо судові позови та дізнаємося правду. А ще навчаємо її шукати та проводити власні журналістські розслідування й інших.
Нещодавно Центру журналістських розслідувань «Сила правди» виповнилося шість років, тож є нагода пригадати деякі історії змін, які пов’язані з нашими розслідуваннями, статтями, сюжетами, тренігами, судовими справами та зверненнями.
Розголос завдає змін
Викриття корупційних схем, зловживань або злочинної бездіяльності посадовців здатне призвести до реальних змін. А щоб допомогти правоохоронцям виконувати свою роботу і зупиняти зловживання, ми супроводжуємо викриття відповідними зверненнями або судовими позовами.
За шість років роботи «Сила правди» подала більше 110 заяв та позовів до різноманітних структур. Треба визнати, що не за кожним із них нам вдалося добитися адекватної реакції. Проте, ми аналізуємо свій досвід, щоб зробити кожне викриття та кожне звернення максимально ефективним і притягнути винних до відповідальності.
Наприклад, у 2018 році значного резонансу набула історія про будівництво маєтків та дерибан землі у ботанічному заказнику «Воротнів» поблизу Луцька. Тоді у заказнику говорили про облаштування лісівничого молодіжного центру, натомість окрім нього з’явилися й інші споруди, законність зведення яких була під питанням. А завершилася історія ще й приватною вечіркою на цій території для чиновників і бізнесменів.
Зокрема, у ніч з 26 на 27 вересня 2018-го року у приміщенні молодіжного центру відпочивала компанія чиновників та бізнесменів. За цією справою їх застали журналісти та активісти. Допомогти віп-персонам вийти з лазні, що, як виявилось, функціонує всередині приміщення центру, з’їхалися екіпажі держлісохорони з сусідніх лісгоспів, приватні охоронці та тітушки у спортивних костюмах. Вони вимагали, щоб непрохані гості покинули територію. Операція «визволення» супроводжувалась спробою заступника начальника Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства Олександра Рибчинського вибити камеру з рук журналістки «Сили правди», а завершилась пострілами в повітря.
Наступного дня на основі інформації у ЗМІ правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 296 (хуліганство). Заяву про перешкоджання журналістській діяльності і перевищення службових повноважень, вчинене Олександром Рибчинським, подала і журналістка Оксана Петрук. Спершу правоохоронці її розглянули як звернення і вирішили не вносити відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Проте Луцький міськрайонний суд зобов’язав слідчих зробити це.
Хоча у 2019 році всі кримінальні провадження щодо інциденту об’єднали і фактично закрили, значний суспільний резонанс схоже став хорошим уроком для відповідальних службовців, щоб не використовувати центр для віп-гулянок. Водночас, правоохоронці лише за рік змогли відкрити кримінальне провадження щодо можливого незаконного будівництва у воротнівському лісі.
Ще одна справа про незаконне будівництво на об’єктах природно-заповідного фонду стосувалася Шацького національного парку. У 2018-му керівництво парку на чолі із Марією Христецькою вирішило на території рекреаційної зони Гушівський хутір розбудувати базу відпочинку. Для цього працівники парку вирубали ділянку лісу та почали будувати капітальні споруди. За нашим зверненням до Державної екологічної інспекції склали протокол щодо притягнення до відповідальності директорки нацпарку за нецільове використання природних ресурсів. Щоправда, згодом Марія Христецька оскаржила його в суді.
Окрім того, у листопаді 2021 року екологи за нашим зверненням підтвердили факт наявності на цьому об’єкті двох вигрібних ям у прибережній зоні озера Світязь, що фактично забруднювали відходами озеро. Вже під час повномасштабної війни Шацький нацпарк зумів «заднім числом» отримати позитивний висновок із оцінки впливу на довкілля щодо будівництва на Гушівському хуторі.
Також публікації нашого медіа привернули увагу до махінацій на будівництві сміттєвого полігону поблизу міста Володимира. Проєкт фінансували із державного та місцевого бюджетів. Третю чергу сміттєзвалища почали будувати наприкінці 2018-го, а завершили в січні 2020-го. Проте у тому ж місяці прокуратура Волинської області повідомила, що директору КП «Полігон» Олександру Козичку оголосили підозру. Йому інкримінували службове підроблення і розтрату майна в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем.
А вже у лютому 2020-го КП «Полігон» отримало відмову від Державної архітектурно-будівельної інспекції України у видачі сертифіката на готовність об’єкта до експлуатації, оскільки він «не відповідає проєктній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил». До цього у 2019 році Головне управління Нацполіції відкрило кримінальне провадження за статтею 191 ККУ (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) через придбання бульдозера за завищеними цінами. Активне висвітлення цієї справи допомогло уникнути спроб її просто «зам’яти» і приховати зловживання. Разом з місцевим громадським активістом Тарасом Сватком ми змогли привернути увагу правоохоронців до цієї ситуації.
У 2020-му ми викрили приховані статки нинішнього начальника Поліського лісового офісу Олександра Квартирка. Зокрема, будинок, який роками залишався незданим в експлуатацію. Ймовірно, щоб не платити більше податків. Також ми виявили чималий автопарк, яким фактично користувався Кватирко, хоча офіційно не мав жодного автомобіля.
Приховані статки та майно головний лісівник регіону коментувати відмовляється і досі. Проте після наших публікацій поліція зобов’язала усунути незаконний шлагбаум, яким перегородили його вулицю у селі Гаразджа поблизу Луцька. Реагуючи на звернення, правоохоронці двічі штрафували голову та секретаря Піддубцівської сільради, куди раніше входило це село. Станом на 2023 рік шлагбаум демонтований.
Ще одне наше звернення допомогло поліції «побачити» незадекларовану квартиру дружини голови Торчинської громади Юрія Кревського. Так, у 2020 році він не задекларував двокімнатну квартиру, яку дружина придбала у ЖК «Форрест» поблизу Луцька. За нашим зверненням управління стратегічних розслідувань у Волинській області провело перевірку та дивним чином не побачило недостовірних відомостей у декларації Кревського. Разом з тим, сам голова пообіцяв виправитись.
Відстоюємо право на доступ до публічної інформації
Неодноразово «Силі правди» доводилося відстоювати у суді право на доступ до публічної інформації, або звертатися до Уповноваженого Верховної Ради із прав людини. Загалом вже виграли десяток подібних справ. Юридичну підтримку у більшості із них здійснювали представники ГО «Платформа прав людини», ГО «Том 14», Інституту розвитку регіональної преси.
Зокрема неодноразово доводилося звертатися до суду через відмову державних лісгоспів надати публічну інформацію. Наприклад, у листопаді 2018-го ми подали до суду позов до Державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство» через відмову надати інформацію про кошти, витрачені на приватну охорону. Приводом до цього стали вже згадані нічні події у Воротнівському ботанічному заказнику.
Проте виграти цю справу вдалося лише в апеляції у квітні 2019 року. Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу, а відповідно і змусив лісгосп надати інформацію. Адже це засноване на майні держави підприємство і тому інформація про його діяльність є публічною, її мають оприлюднювати та надавати у відповідь на запити. Такий же позов, проте вже у першій інстанції, задовольнили щодо відмови ДП «Горохівське лісове господарство» у жовтні 2019-го.
Вже у 2020 році «Силі правди» вдалося відстояти у суді право на інформацію про автомобіль, який офіційно належав Городоцькому лісгоспу, проте фактично його використовував вже згаданий начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко. 16 жовтня Волинський окружний адміністративний суд повністю задовольнив позов до Державного підприємства «Городоцьке лісове господарство» і зобов’язав надати вичерпну інформацію про те, хто користується належним підприємству автомобілем «Volkswagen Amarok» та скільки коштів пішло на його ремонт та обслуговування.
Також у 2020-му редакторка «Сили правди» Оксана Петрук зверталася до суду через відмову Головного управління ДПС у Волинській області надати інформацію про суму податків, сплачених до бюджетів всіх рівнів низкою аграрних підприємств, які вирощують лохину поблизу озера Світязь. У першій та другій інстанції вдалося перемогти, тому податківці були змушені надати відповідну інформацію про сплату податків.
У 2021-у «Силі правди» довеловся судитися вже із керівництвом Ковельського територіального медичного об’єднання. Наша журналістка Аліна Бекерук звернулась із запитом про доступ до публічної інформації до Ковельського МТМО. У ньому вона запитувала про розмір заробітної плати разом із преміями, надбавками, доплатами до неї у 2020 році директора Валентина Вітра, кількість штатних працівників та розмір нарахованих їм премій у 2020 році. Однак у відповіді Ковельське МТМО повідомило, що інформація про розмір заробітної плати керівника нібито є втручанням в особисте життя.
Проте, суддя Волинського окружного адмінсуду Оксана Андрусенко не погодилась з таким твердженням: визнала протиправними дії Ковельського МТМО і зобов’язала повторно розглянути запит та надати у відповідь вичерпну інформацію.
У деяких випадках отримати законний доступ до публічної інформації нам допомагали скарги до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Наприклад, саме така скарга у травні 2023-го допомогла отримати від Луцького національного університету розрахункові листи співробітників ректорату. Таким чином ми дізналися про те, скільки насправді отримує керівництво цього університету.
До слова, «Сила правди» веде постійну рубрику «Зарплати», в якій пише про те, яку винагороду за роботу отримують працівники державних органів, комунальних закладів, голови територіальних громад, судді, освітяни, працівники сфери культури тощо.
Також директор «Сили правди» Юрій Горбач у 2023 році долучився до робочої групи, яка вивчає корупційні ризики у Луцькій міській раді і готує для неї проєкт Антикорупційної програми.
Навчаємо боротися із корупцією інших
Здобутий у роботі над журналістськими розслідуваннями, аналітикою, відеосюжетами досвід наша команда передає молоді. Зокрема, директор Центру Юрій Горбач та журналістка Валентина Куць уже три роки ведуть курс «Журналістські розслідування» у Волинському національному університеті імені Лесі Українки. З 2020-го і дотепер навчання пройшли п’ять студентських груп спеціальності «Журналістика».
Під час курсу студенти навчаються тонкощам роботи над журналістськими розслідуваннями від пошуку теми та складання плану аж до публікації та написання звернень до органів влади. Також студенти розвивають загальножурналістські навички та вміння комунікувати з посадовцями, зокрема, надсилати запити на інформацію.
А ще на базі «Сили правди» регулярно проходять практику студенти та студентки спеціальностей «Журналістика» та «Політологія». Щороку видання стажує кілька груп студентів.
Окрім цього, ми допомагаємо розвиватися журналістам-початківцям із різних регіонів України. Зокрема, у червні 2023-го «Сила правди» разом із Інститутом розвитку регіональної преси організувала школу журналістських розслідувань у Луцьку. В інтенсиві взяли участь 14 журналістів з різних куточків України: Сумщини, Донеччини, Дніпровщини, Кропивниччини, Херсонщини, Буковини, Закарпаття і Рівненщини.
Учасники вивчали схеми проведення журналістського розслідування, питання цифрової безпеки, етичних стандартів, законодавства у медіасфері, методів OSINT, збору, обробки та візуалізації даних, а також напрацювали власні теми для роботи. Разом із ІРРП ми виховуємо покоління розслідувачів для боротьби з корупцією і ефективного контролю відбудови України.
Підтримай «Силу правди»!
«Дуже дякую усім нашим читачам, які не втомлюються повідомляти важливу інформацію і на пошту, і в соціальних мережах, і телефоном. Ваші звернення неодноразово ставали початком великих матеріалів. Так було з недавнім матеріалом про земельні історії на Володимирщині, боротьбу за пацієнтів у Берестечку, деревообробну фірму у Рожищі та іншими. Водночас, наша команда ще доволі невелика і, будьмо відвертими, ми не можемо з кожного звернення одразу готувати журналістське розслідування. Доводиться розставляти пріоритети відповідно до редакційної політики. Втім, якщо ваша інформація не стала предметом розслідування одразу, це не означає, що цього не станеться в майбутньому. Ми всі листи бачимо, читаємо і фіксуємо», – каже директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач.
Керівник Центру наголошує, що завдяки підтримці читачів «Сила правди» може розвиватися і зробити ще більше. Навіть вподобання, коментарі чи поширення матеріалів редакції у соціальних мережах дають свій ефект – розширити аудиторію і зробити порушників «відомими».
«Вся увага зараз – фронту. Бо ми тут, на Волині, працюємо завдяки Збройним силам, які дають бій ворогу на сході і півдні. Тому зараз ми всі першочергово підтримуємо армію, – каже редакторка «Сили правди» Оксана Петрук. – Водночас, варто пам’ятати, що незалежні медіа – це очі суспільства. Якщо ви вже підтримали ЗСУ і можете ще задонатити редакції без політичних та олігархічних впливів – це хороша інвестиція в майбутнє. Для нас навіть найменша ваша пожертва – маркер того, що ми робимо щось корисне і потрібне. А якщо таких донатиків буде багато, це означатиме, що за нашими плечима – громадянське суспільство. Кожна пожертва означає більше розслідувань, більше аналітики, більше викритих корупційних схем, більше людей, які отримали навички боротьби із корупцією. Так ви можете безпосередньо долучитися до розбудови правової держави без схем та корупції».
Дізнатися більше якими способами підтримати редакцію та задонатити можна на сторінці «Підтримати».
Цей матеріал було виготовлено ГО «ЦЖР «Сила правди» в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст відео є винятковою відповідальністю ГО «ЦЖР «Сила правди» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війти та миру.