• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Вівторок, 6 Червня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Вибори 2020 > Сім відповідей на питання «хто?»: чим займаються місцеві ради

Сім відповідей на питання «хто?»: чим займаються місцеві ради

Автор: Марія Смик
1 Вересня 2020 в 15:45
У категорії: Вибори 2020, Новини, ТОП новини
Фото відділу інформаційної роботи Луцької міської ради

Фото відділу інформаційної роботи Луцької міської ради

Чергові вибори до місцевих рад відбудуться вже 25 жовтня 2020-го року. На українців чекає нова виборча система — відкриті списки, гендерні квоти та ряд оновлених правил. Незмінними ж лишаються обов’язки та повноваження місцевих чиновників.

«Сила правди» пояснює, що повинні робити майбутні представники обласних, міських, селищних та сільських рад, частково спираючись на приклади з Луцької міської ради. 

Зміст

  • Хто формує місцеву владу?
  • Хто такий голова місцевої ради?
  • Хто такі депутати?
  • Хто і навіщо створює виконавчий комітет?
  • Хто і як розпоряджається міським бюджетом?
  • Хто вирішує, які питання розглядає рада?
  • Хто звітує про роботу міської влади?

Хто формує місцеву владу?

Перш за все, місцева влада — це багатофункціональна система. Вона забезпечує ініціювання, розгляд, прийняття та виконання рішень й відповідно складається з різних одиниць. Серед них:

  • міський голова та його патронатна служба (помічники та радники);
  • відділи, департаменти та управління (виконавчі органи);
  • комунальні установи, до яких належать лікарні, садочки школи і так далі;
  • комунальні підприємства, що обслуговують основні потреби міста;
  • виконавчий комітет;
  • депутатська рада та утворені нею комісії.

Та все ж основним джерелом будь-якої влади є народ. Він складає основу місцевого самоврядування і на місцевих виборах голосує за майбутніх представників своїх інтересів — депутатів та голів громад. І зрештою формує тригілкову систему влади, що складається з місцевої ради, мера та виконавчого комітету, які контролюють одне одного. І про це не треба забувати в міжвиборчий період, адже працівники місцевої влади є по суті менеджерами, яких обирає громада для виконання певних повноважень.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт
Інфографіка Катерини Давиденко.

Хто такий голова місцевої ради?

Це ключова посадова особа міської, селищної або сільської ради. Саме голова стає таким собі прем’єр-міністром на місцевому рівні. Йому належить «щоденна» влада, адже він контролює всі етапи підготовки, ухвалення та реалізації рішень. 

Він може звільняти та призначати на посади керівників відділів, управлінь, департаментів та ряду установ, які входять до складу комунальної власності. Також він висуває кандидатури, до складу виконавчого комітету, але депутати можуть їх як підтримати, так і відхилити. 

Голова громади не може бути підприємцем чи мати додаткову оплачувану роботу, якщо це не наукова, творча, викладацька або медична діяльність чи судова практика зі спорту. 

Після того, як у 2017-му помер мер Луцька Микола Романюк, міська рада так і не отримала нового очільника. Виконувачем обов’язків та секретарем Луцькради спершу став Ігор Поліщук. Та згодом ситуацію переграли і він став радником міського голови, а новим секретар та виконуючим обов’язків призначили Григорія Пустовіта. За свою роботу він, згідно з декларацією за 2019-ий рік, щомісячно отримує близько 55 тисяч гривень, має право користуватись службовими автівками та власний патронат — радників і заступників.

Григорій Пустовіт. Фото з мережі.

Хто такі депутати?

Місцеві депутати, на відміну від місцевих голів та депутатів Верховної Ради, не отримують гроші за свою роботу у раді, тож мають право паралельно обіймати будь-які посади. Їхня роль полягає у внесенні на розгляд тих чи тих питань, голосуванні за них та ініціюванні перевірок роботи структур місцевої влади. Саме депутати можуть порушити питання про недовіру міському голові та достроково позбавити його владних повноважень. 

Також кожен депутат включений до однієї з обов’язкових комісій, утворених радою. Ці комісії розглядають земельні питання, охорони здоров’я, комунального майна тощо. Існує практика, коли перед сесіями депутати поглиблено вивчають питання й проблеми, які входять в профіль їхніх комісій, а в решті випадків покладаються на рекомендації депутатів-колег з інших профільних комісій.

Дуже часто депутатами стають представники бізнесу. І не всім з них вдається поєднувати свої обов’язки чесно та без спекуляцій. «Сила правди» неодноразово розповідала, як вони заради своїх бізнесових інтересів обходять депутатські обов’язки. Наприклад, фірми їхніх дітей виграють тендери від місцевих рад, а вони самі обходять процедури отримання різноманітних дозволів. 

Хто і навіщо створює виконавчий комітет?

Виконком створює місцева рада. До його складу обов’язково входять секретар ради та староста, а очільником стає голова ради. Кандидатури до входження у виконавчий комітет подає голова, але остаточне рішення приймається депутатським голосуванням. Членами виконкому можуть бути заступники та помічники голови ради, але важливо щоб виконком не перетворювався на другий патронат його очільника. Через це краще, аби у виконкомі було якомога менше службовців ради. 

Виконавчий комітет Луцької міської ради складається з 13 осіб. Серед працівників міськради, крім виконувача обов’язків мера, там ще троє заступників міського голови та один заступник голови Волинської обласної ради. Решта представників комітету не є працівниками ради і у виконкомі працюють на громадських засадах.

Склад виконавчого комітету Луцька у лютому 2019 року. Фото із konkurent.ua

Хто і як розпоряджається міським бюджетом?

Розпорядником міського бюджету є голова ради та її виконавчі органи. Проте його розробкою займається виконавчий комітет спільно з профільною бюджетною депутатською комісією. Саме він погоджує проєкт майбутніх витрат міста перед тим, як його розглянуть депутати. У разі успішного голосування відповідальність за те, аби кошти розподілялися погодженим радою шляхом, переходить до міського голови та того ж виконкому.

Бюджет громади повинен знаходитися на сайті відповідної ради. Оскільки до нього періодично вносять правки, важливо, щоб завжди розміщувалась актуальна редакція. 

Бюджетні кошти завжди підзвітні. Через зарплатню, отриману з коштів платників податків, а також високий ризик корупційних дій, держслужбовці знаходяться під увагою громадськості і щорічно подають декларації, де вказують зароблене і придбане. І стосується це не лише представників рад, а й керівництва комунальних підприємств.

Хто вирішує, які питання розглядає рада?

Порядок денний кожної депутатської сесії визначає голова. Проте мешканці міста можуть і мають звертатися до депутатів із місцевими проблемами. Робота зі зверненнями виборців входить до їхніх прямих обов’язків. І базуючись на цих зверненнях, депутати порушують розгляд різних питань на рівні комісій ради та виконкому, а також за потреби дають поштовхи перевіркам комунальних структур, що підпорядковуються раді. Все це і впливає на порядок денний, який формує голова.

Хто звітує про роботу міської влади?

І голова ради, і депутати, згідно з законом, зобов’язані звітувати про свою діяльність щонайменше раз на рік. Спершу звітування відбувається на відкритій зустрічі з виборцями, а згодом звіт потрапляє в раду. Якщо виборці після цього роблять висновок, що депутат або голова погано виконує свої обов’язки, вони можуть відкликати його. Та саме звітування є доволі болісним питанням в українських реаліях. 

Описуючи свою роботу у раді, посадовці переважно розповідають, що вони чомусь «посприяли», щось «взяли під контроль», а чогось «домоглися», але не описують як саме вони це робили. Коли депутати приписують до власних заслуг відремонтовані за кошти з міського бюджету дороги, це звичайний популізм, проте вони все одно це роблять. 

Більше того, звітують навіть не всі депутати. Якщо вони ігнорують цю вимогу, то в теорії, можуть втратити депутатський мандат. Але на практиці в Україні цього майже не трапляється.

Марія Смик

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди" (11.2018-08.2021 рр.)
Теги матеріалу: Луцька міська радаМісцеві вибори
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Палиця оголосив, хто балотуватиметься у мери Луцька від партії «За майбутнє»

Наступна новина

День відпустки, без лікарняних і відряджень: як Палиця офіційно 4 роки працював у Волиньраді

Схожі Публікації

Майно голови Луцької райради, який утік за кордон, арештували

Автор: Костянтин Яворський
6 Червня 2023 в 11:30
0

Волинський апеляційний суд арештував майно ексголови Луцької районної ради Олександра Омельчука. Це зробили за клопотанням...

Детальніше

На Волині «епідемія» шахрайств. Як діють зловмисники і що радять у поліції

Автор: Антон Бугайчук
6 Червня 2023 в 10:35
0
Випадки шахрайства на Волині

На Волині суттєво зросла кількість випадків шахрайства. Вже у 2023 році зловмисники виманили у волинян...

Детальніше

В луцькому виші з четвертого разу повідомили, яку насправді зарплату отримує ректорат

Автор: Юлія Галецька
5 Червня 2023 в 16:25
0
Ірина Вахович ЛНТУ

Працівникам ректорату Луцького національного технічного університету у 2022 році нарахували майже 1,85 мільйона гривень зарплати....

Детальніше
Наступна новина

День відпустки, без лікарняних і відряджень: як Палиця офіційно 4 роки працював у Волиньраді

НОВИНИ

  • 6 Червня 11:30 Майно голови Луцької райради, який утік за кордон, арештували
  • 6 Червня 10:35 На Волині «епідемія» шахрайств. Як діють зловмисники і що радять у поліції
    • 5 Червня 16:25 В луцькому виші з четвертого разу повідомили, яку насправді зарплату отримує ректорат
    • 2 Червня 16:10 Як деревообробна фірма волинського екснардепа роками працювала напівлегально
    • 2 Червня 12:15 У Волиньраді пояснили, чому на їхньому оновленому сайті досі немає багатьох документів
    • 1 Червня 16:30 Скільки грошей з бюджету Луцької громади вже пішло на війну
    • 31 Травня 12:30 Де на Волині за кошти ЄС будують житло для вимушених переселенців
    • 30 Травня 12:52 Скільки на Волині офіційних волонтерів і чому не всі поспішають реєструватися
    • 26 Травня 15:36 І знову «кулуарщина»: хто може замінити голову-втікача на чолі Луцької райради
    • 25 Травня 9:30 У Ківерцях за 1,5 мільйона відкоригують проєкт полігону, який роками не можуть здати в експлуатацію
    • 24 Травня 10:01 Голова Луцької райради покинув Україну з допомогою фонду депутата від «Слуги народу»? ДОКУМЕНТИ
    • 22 Травня 16:55 За 20 тисяч «став інвалідом», щоб виїхати за кордон: на Волині судили харків’янина
    • 19 Травня 14:50 Заробітки на ностальгії за «совком». Як у Польщі українцям продають товари з російським «душком»
    • 19 Травня 9:35 Директора волинського фонду відправили під домашній арешт у справі про сприяння ухилянтам
    • 17 Травня 12:50 Скандальновідому луцьку багатоповерхівку ексдепутата міськради втретє забракували
    • 10 Травня 9:30 Волиняни відмовляються від ID-карток та ідентифікаційного коду. Що кажуть податківці і церква
    • 3 Травня 9:32 Начальнику, який збирав данину з волинських колоній, дали 5 років тюрми
    • 2 Травня 14:55 Син ексдиректора луцького заводу, який розмахував пістолетом, намагається оформити майже гектар землі для спорткомплексу
    • 28 Квітня 16:20 ДБР досі розслідує три справи про «Харківські угоди», де мають фігурувати і 5 нардепів з Волині
    • 28 Квітня 12:40 684 тисячі доларів, які знайшли у багажнику волинського митника, віддали на ЗСУ
    Усі новини розділу

    Контактні дані

    •  Волинська область, місто Луцьк
    •  (+38) 095 15 97 813
    •  [email protected]

    Розділи сайту

    • Новини
    • #Розслідування
    • #Аналітика
    • #Ми вплинули
    • #Спецтема
    • #Лайфхак

    Інформація

    • Про нас
    • Звіти
    • Контакти

    Про нас

    «Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

    Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

    Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

    No Result
    View All Result
    • Новини
    • Розслідування
    • Аналітика
    • Ми вплинули
    • Лайфхак
    • Спецтема
    • Блоги
    • Досьє
    • Комунальна нерухомість

    Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.