В обласному центрі Волині заборонили зайві видатки з бюджету в умовах воєнного стану. Таким чином планують зекономити кошти на підтримку Збройних сил України та ліквідацію наслідків збройної агресії. Втім, за за понад півтора року повномасштабної війни Луцька міська рада встигла профінансувати чимало непершочергових справ.
Відповідне розпорядження про обмеження здійснення непершочергових видатків з бюджету в умовах воєнного стану 26 жовтня 2023 року підписав міський голова Луцька Ігор Поліщук.
Як йдеться у документі, це має забезпечити раціональне використання бюджету та зекономити кошти на підтримку армії. Пріоритетними напрямами витрат визначили:
- Підтримку ЗСУ, нацбезпеку та оборону, тероборону, здійснення заходів правового режиму воєнного стану;
- Ліквідацію наслідків збройної агресії, проведення відновлювальних робіт на об’єктах інфраструктури громади;
- Створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
- Об’єкти критичної інфраструктури, підготовку до опалювального сезону, підготовку об’єктів укриття;
- Оплату праці працівників бюджетних установ, здійснення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги, а також на витрати, пов’язані із забезпеченням функціонування бюджетних установ і закладів;
- Заклади охорони здоров’я, які надають медичні послуги особам, в тому числі військовослужбовцям та постраждалим внаслідок збройної агресії;
- Забезпечення соціальними послугами мешканців громади та внутрішньо переміщених осіб;
- Співфінансування з бюджету громади на реалізацію проєктів міжнародної технічної допомоги, залучених кредитних та грантових коштів;
- Інші видатки для забезпечення життєдіяльності громади.
За дотриманням вказаних вимог міський голова встановив персональну відповідальність головних розпорядників бюджетних коштів. Слідкуватиме за виконанням розпорядження Ігор Поліщук особисто.
Нагадаємо, нещодавно «Сила правди» писала про те, що витрати на ремонти доріг та дворів під час війни обурюють громадськість. У вересні цьогоріч небайдужі лучани на чолі із активістом Сергієм Рижковим навіть провели акцію протесту під стінами Луцької міської ради, аби зупинити зайві витрати під час війни. Однак, влада запевняла, що капітальні ремонти навіть у воєнний час є необхідними, а податки підрядників поповнюють бюджет, й продовжила витрачати кошти на нетермінові справи.
За пдрахунками «Сили правди», за понад півтора року повномасштабної війни департамент ЖКГ Луцької міської ради провів закупівель робіт і послуг, пов’язаних з капітальними і поточними ремонтами доріг та дворів, розроблення кошторисної документації на майже 320 мільйонів гривень. З них витратили вже майже 279 мільйонів гривень (106 – в 2022 році та 173 – в 2023 році).
Серед них капітальний ремонт проспекту Волі. Його почали ремонтувати ще до повномасштабного вторгнення – у 2021 році. Для обрання підрядника чиновники вже оголошували кілька тендерів на понад 168 мільйонів гривень. Наприкінці вересня 2023-го оголосили ще один – на 60 мільйонів гривень. В міськраді пояснювали, що це стосується додаткових робіт, які виникли внаслідок коригування проекту.
Чималий резонанс серед активної частини лучан викликала новина і про тендер на капітальний ремонт бульвару Дружби народів за 49,7 мільйона гривень. Тендер із визначення підрядника для цього оголошували двічі. Перший скасували нібито через скорочення бюджетних видатків. Втім, одразу ж оголосили аналогічну закупівлю. Переможцем стала компанія «Волиньдорбуд», яка пов’язана з народними депутатами Ігорем Палицею та Степаном Івахівим – партійними соратниками міського голови Луцька Ігоря Поліщука.
Ще один дороговартісний інфраструктурний ремонтний об’єкт цьогоріч – транспортна розв’язка біля торговельно-розважального центру «Промінь», яка з’єднує вулиці Винниченка, Василя Мойсея, проспект Грушевського, Стрілецьку і Яровицю. Там укладають нові бордюри, нанесуть розмітку та покладуть нове дорожнє полотно. На все планували витратити аж 16 мільйонів 700 тисяч гривень. Проте на тендері перемогу здобув «Луцькавтодор-сервіс», який запропонував зробити це на три мільйони дешевше.
Ще 110 мільйонів гривень Луцька міська рада запланувала цьогоріч витратити на оновлення прибудинкових територій.
Однак, крім ремонтів та реконструкцій у міському бюджеті знаходили кошти й для інших нібито важливих покупок. Приміром, у липні 2023 року комунальне підприємство «Луцькспецкомунтранс» придбало вживаний пікап Ford Ranger за 20 тисяч доларів, щоб їздити на міський полігон твердих побутових відходів у Брищі.
Також «Сила правди» писала про те, що із початку 2022-го і до кінця вересня 2023 року в казну громади надійшло понад 533,2 мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб із заробітку військових. Впродовж цього часу на підтримку ЗСУ, поліції і Служби безпеки України влада міста скерувала загалом 244,9 мільйона гривень. Тобто на війну місто витратило вдвічі менше, ніж фактично отримало від військових.