Колишня фірма першого заступника директора «Луцькводоканалу» Святослава Дмитроци отримує підряди у цього ж комунального підприємства практично без жодної конкуренції. Мова про луцьку компанію «Дайнемік груп». За чотири роки з нею уклали договорів на понад 5 мільйонів гривень. Водночас, від «Волиньобленерго», де дружина посадовця працює комерційною директоркою, «Дайнемік груп» отримав підрядів ще на майже двісті мільйонів.
Чи сприяють в отриманні замовлень від підприємств критичної інфраструктури родинні і політичні зв’язки колишніх власників компанії «Дайнемік груп» – з’ясовував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Мільйони «без конкуренції»
Наприкінці липня 2023 року комунальне підприємство «Луцькводоканал» уклало договір з фірмою «Дайнемік груп» на капітальний ремонт укриття поблизу очисних споруд на 1,3 мільйона гривень. Підрядника комунальне підприємство визначило на власний розсуд, уклавши пряму угоду без проведення конкурентного тендеру.
У такий же спосіб в луцької компанії впродовж останніх кількох років замовляли і роботи з реконструкції дренажної насосної станції, капітальний ремонт покрівлі Гнідавського водозабору, капітальний ремонт покрівлі каналізаційно-насосної станції та інші.
За даними системи публічних закупівель «Prozorro», з 2019 по 2023 рік водоканал уклав з підприємством договорів на ремонти та реконструкції на майже 5,1 мільйона гривень.
Водночас «Дайнемік груп» вдається отримувати чимало підрядів на електромонтажні роботи та реконструкції і в іншого відомого підприємства критичної інфраструктури – «Волиньобленерго». З 2020 року фірма отримала підрядів на понад 180 мільйонів гривень і, фактично, без конкурентів.
Протягом цього часу з підрядником уклали 26 угод, 11 з яких – напряму, тобто коли підрядника замовник визначав самостійно. До прикладу, «Дайнемік груп» виконував капітальний ремонт будівлі адміністративного приміщення за 3,6 млн. гривень, ремонт покрівлі гаража Луцької районної філії за 1,2 мільйона, ремонт будівлі адміністративного корпусу приміщення Ковельської філії на 4,2 мільйона гривень.
Крім того, йому вдалося перемогти з найвищою ціною і в спрощеній закупівлі стосовно капітального ремонту адміністративної будівлі «Волиньобленерго». На неї прийшло аж п’ять учасників, але замовник обрав «Дайнемік груп» із найдорожчою пропозицією.
Пощастило фірмі і в інших закупівлях: замовник провів 11 відкритих торгів, в більшості з яких переміг «Дайнемік груп». Так, за цими договорами підрядник виконував реконструкцію електромережі від трансформаторної підстанції на понад 12 мільйонів гривень, електромонтажні роботи з приєднання замовників до електричних мереж на 57,3 та 27,2 мільйона гривень, реконструкцію електромережі за 9,3 мільйона гривень.
Як і чому «Дайнемік груп» вдається отримувати масштабні тендерні перемоги у підприємств критичної інфраструктури?
Родинно-політичний підряд?
Підрядника з обома замовниками поєднують «спільні знайомі». Це Святослав Дмитроца, який до 2018 року на різних посадах працював у «Волиньобленерго» і певний час був заступником директора з технічних питань.
У 2018 році Дмитроца пішов з «Волиньобленерго» і невдовзі став засновником та керівником новоствореної фірми «Дайнемік груп». Основний вид діяльності підприємства – електромонтажні роботи. Втім, вже за кілька місяців, на початку 2019 року, Святослав Дмитроца став першим заступником директора КП «Луцькводоканал» і вийшов із засновників фірми. Попри це один з контактних номерів посадовця досі залишається в її реєстраційних даних:
Перший договір між КП «Луцькводоканал» і ТОВ «Дайнемік груп» підписаний у листопаді 2019. На той час Святослав Дмитроца офіційно зробив вибір на користь комунального підприємства, вийшовши з числа засновників приватної фірми. Власниками компанії стали місцеві бізнесмени Микола Голєв та Вячеслав Скалюк.
У 2020 році «Дайнемік груп» «зайшов» на тендери «Волиньобленерго», де раніше працював Святослав Дмитроца. Його ж дружина Ірина в той час вже була комерційною директоркою «Волиньобленерго».
Та на цьому родинні зв’язки у цій історії не вичерпуються: у червні 2022 року серед власників «Дайнемік груп» знову з’явилося прізвище «Дмитроца». Йдеться про племінника Святослава Дмитроци – Станіслава.
У період, коли Станіслав Дмитроца був серед засновників та власників ТОВ «Дайнемік груп», а його тітка Ірина Дмитроца працювала комерційним директором, «Волиньобленерго» уклало з фірмою договорів на понад 135 мільйонів гривень.
Проте, у травні 2023 року Станіслав Дмитроца вийшов з числа засновників приватного товариства.
Станіслав Дмитроца значився серед засновників підприємства разом із Миколою Голєвим та Вячеславом Скалюком впродовж майже року. Нині «Дайнемік груп» офіційно належить лише Вячеславу Скалюку та Миколі Голєву.
До речі, дядька Станіслава – Святослава Дмитроцу із Вячеславом Скалюком та Миколою Голєвим поєднують не лише бізнесові інтереси, а й політичні. Адже Дмитроца і Скалюк у 2015 році балотувалися до Луцької міської ради під прапорами «Європейської партії», яку очолювала Олена Голєва, дружина Миколи Голєва.
Прозорість, чесність і – жодної інформації. Що кажуть замовники про безконкурентні підряди
Святослав Дмитроца не бачить жодного конфлікту інтересів у тому, що його колишня фірма отримує підряди у комунального підприємства, на якому він нині працює заступником. Каже, що жодного відношення до «Дайнемік груп» не має, бо давно її продав. Політичні зв’язки Святослав Дмитроца теж заперечує: мовляв, це було давно, а сьогодні в політику не грається.
– Якщо ви дивились реєстри, то, напевно, бачили, що я більше чотирьох років тому її продав, – розповідає перший заступник директора КП «Луцькводоканал» Святослав Дмитроца, – Якщо вас цікавить, чому з нею укладаються контракти, то я не укладаю контракти, є уповноважена особа і, згідно з законом, вона відбирає кандидатури.
– В реєстраційних даних вказано, що певний період засновником і власником цієї фірми був і ваш племінник Станіслав Дмитроца.
– Так.
– У той період фірма отримувала підряди на підприємстві, де працює ваша дружина, у «Волиньобленерго».
– А до чого я і племінник?
– Це ж родинні зв’язки і виникає конфлікт інтересів.
– Ви мені задаєте питання, які мали б задавати уповноваженій особі, яка приймає рішення.
– Це питання стосується вашої родини.
– Якщо це стосується моєї родини, то це моє особисте питання і я не хочу його виносити на загал. Я не живу в соціальних мережах і не хочу, щоб моє особисте життя фігурувало десь в інтернеті. Тому я не вважаю за доцільне обговорювати моє особисте життя з журналістами.
– Це не особисте життя, це бізнес-інтереси. Ви працюєте на підприємстві заступником директора, а фірма, в якій ви і ваш племінник були засновниками, отримує там неконкурентні підряди.
– Ще раз кажу: підряди отримуються відповідно до закону «Про публічні закупівлі». Рішення приймаються уповноваженою особою. Я не є уповноваженою особою. В чому ви бачите конфлікт інтересів?
– В тому, що ви можете мати вплив на вибір підрядників.
– Згідно закону на уповноважену особу не має впливу ніхто – ні директор, ні будь-який працівник, вона приймає рішення самостійно.
– Скажіть, будь ласка, які у вас сьогодні відносини з «Дайнемік груп»?
– Ніяких абсолютно.
– Ви її продали?
– Я її продав чотири роки тому.
– Ви її продали Миколі Голєву?
– Там було два учасника.
– Микола Голєв і Вячеслав Скалюк?
– Так.
– Ви разом з ними балотувалися до Луцької міської ради від «Європейської партії».
– Це було так само дуже-дуже давно і на сьогоднішній день я в політику не граюся.
Племінник Святослава Дмитроци Станіслав про свою участь у фірмі «Дайнемік груп» і родинні зв’язки також говорить неохоче.
– Як ви потрапили в цю фірму?
– Ну, а як потрапляють? Дивіться, там же в відкритих реєстрах все написано.
– Вас запросили туди, чи за чиєюсь порадою туди потрапили?
– У відкритих реєстрах все написано.
– Раніше її керівником і засновником був ваш дядько, Святослав Дмитроца. Ви стали засновником вже тоді, коли в неї були інші власники. З чим це пов’язано?
– Ну, дивіться, люди купують, продають. Напевно, я точно так само купив, продав.
– Ви купляли частку в ній?
– Так. У відкритих джерелах все написано.
– У той час, коли ви були серед власників цієї фірми, підприємство отримало багато підрядів від Волиньобленерго. Там працює комерційним директором ваша тітка, дружина Святослава Дмитроци. Вам відомо було про це на момент укладання договорів?
– Я в цій фірмі був власником. Тобто, я мав лише власність. Я там не працював. І точно так само я її продав. Зараз я займаюся власним підприємством.
– Ви отримували доходи від фірми?
– Я мав частку, не більше. Я її продав і в мене більше нічого спільного з нею немає.
Оскільки договори від імені «Луцькводоканалу» підписує ніхто інший як його директор Віктор Гуменюк, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся до посадовця за коментарями. Проте той навідріз відмовився говорити. Водночас порадив писати запит. Мовляв, зараз воєнний час і журналісти можуть нашкодити об’єкту критичної інфраструктури. Очікувано, що відповіді на запитання не надійшло й шляхом офіційного листування: «…запитувана інформація не є готовим продуктом, створеним при виконанні своїх повноважень, що унеможливлює надання інформації на запит».
Уповноважена особа із закупівель КП «Луцькводоканал» Наталія Пасічник також відмовилася від коментарів.
Не бачать конфлікту інтересів в укладанні договорів з фірмою «Дайнемік груп» і у «Волиньобленерго». Кажуть, що в закупівлях дотримуються принципів прозорості та відкритості.
«ПрАТ «Волиньобленерго» здійснює укладення договорів з підрядними організаціями, у тому числі з ТОВ «Дайнемік груп», у визначеному чинним законодавством порядку.
Керуючись вимогами Закону України «Про публічні закупівлі», Товариство забезпечує ефективне та прозоре здійснення закупівель, створює конкурентне середовище у сфері публічних закупівель, не допускає проявів корупції та сприяє розвитку добросовісної конкуренції.
Враховуючи вищевикладене, інформуємо про виключення можливості впливу будь-якої посадової особи ПрАТ «Волиньобленерго» на проведення закупівельних процедур», – йдеться у відповіді на запит.
Отож, «Дайнемік груп» залишається потужним гравцем у держзакупівлях. Найбільше підрядів їй вдається отримувати у «Волиньобленерго», «Рівнеобленерго» та «Луцькводоканалу». Загалом з 2019 по 2023 рік фірма взяла участь у понад сотні закупівель і уклала договорів на понад 270 мільйонів гривень.
Юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак каже, що з правової точки зору у таких закупівлях порушень немає, однак потенційний конфлікт інтересів можливий, якщо доведуть вплив на уповноважену особу.
– Законодавство про публічні закупівлі передбачає поняття «пов’язані особи» та обмеження на участь у закупівлях при наявності ознак пов’язаності, – пояснює Мирослава Примак. – Ці обмеження стосуються уповноваженої особи і керівника замовника та учасників закупівлі в частині можливостей здійснювати контроль над учасником. А тому, формально, заступник директора, якщо він не є уповноваженою особою, тут ні при чому.
Щодо поняття «конфлікт інтересів», то має бути приватний інтерес особи, що приймає рішення чи вчиняє дію, пов’язані з укладенням договорів саме з певною фірмою.
Чи може заступник директора «Луцькводоканалу» впливати на особу, що приймає рішення про укладення договору? Якщо такий вплив не виключається, то може мати місце конфлікт інтересів, бо об’єктивність дій уповноваженої особи в такому випадку – під сумнівом».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про кримінальну історію навколо головного фонтану Луцька, який відремонтувало КП «Луцькводоканал».