• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
П’ятниця, 24 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Політичні фінанси Волині > Волинська «Батьківщина» орендує офіс у фірми-забудовника за ціною у 20 разів дешевше ринкової

Волинська «Батьківщина» орендує офіс у фірми-забудовника за ціною у 20 разів дешевше ринкової

Автор: Юрій Горбач
20 Липня 2018 в 11:38
У категорії: #Розслідування, Новини, Політичні фінанси Волині
holovne

Свій головний офіс у Луцьку Волинський обласний осередок ВО «Батьківщина» орендує у фірми відомого в області будівельника і колишнього депутата за ціною 5 грн/кв. м. у місяць. Таку щедрість бізнесмена партійці належним чином не зафіксували у своєму фінансовому звіті.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» виявив це аналізуючи фінансові звіти волинських обласних осередків партій за 2017 рік.

Зміст

  • Офіс за 10 хвилин від центру по 5 грн/квадрат
  • «Батьківщина» орендує приміщення у фірми-забудовника
  • Експерт: різницю між фактичною і ринковою вартістю оренди мали би вказати як спонсорський внесок
  • Ігор Чорнуха: це проблема, яка потребує мого втручання
  • У волинській «Батьківщині» уникають питань

Офіс за 10 хвилин від центру по 5 грн/квадрат

офіс

Це 10-поверховий житловий будинок із приміщеннями комерційного призначення на вулиці Набережній, 2 у Луцьку. Звідси п’ять хвилин пішки до міської ради і десять хвилин до центру міста. Зданий в експлуатацію в кінці 2014 року.

Саме тут міський та обласний осередки ВО «Батьківщина» з лютого 2017 року винаймають приміщення площею 74,6 кв. м. і користуються ним досі, тобто уже майже півтора року.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Приміщення має вихід на фасадну сторону будинку, проте розміщується в підвалі. Більшою частиною (39,6 кв. м.) користується обласний осередок, меншою (35 кв. м.) – міський.

Батьківщина

Судячи із фінансових звітів оренда цього приміщення коштує партії дуже дешево – по 5 грн/кв. м. на місяць (74,6 кв. м. за 400 грн. на місяць). Загалом за неповних 11 місяців 2017 року партія заплатила за оренду 4000 гривень, а за три місяці 2018-го – 1200 гривень.

Зі слів ріелторів, таких цін на оренду в Луцьку немає. Директор Волинського агентства нерухомості Лариса Мусійчук стверджує, що ринкова ціна на оренду нерухомості в будинку на Набережній, 2 становить щонайменше 100 гривень за квадратний метр. Саме за такою вартістю нещодавно здавалося приміщення у схожій новобудові на Набережній, 10. Взагалі ж у місті мінімальна вартість оренди – 25-30 грн/кв. м.

Окрім того, що партія винаймає приміщення за заниженою вартістю, виявилося, що воно ще й не пустує. На момент візиту журналіста «Сили правди» в офісі перебувало щонайменше 5 співробітників забезпечених офісною технікою. Проте, ані у звіті обласного осередку, ані у звіті міського осередку, ані у звіті центрального апарату партії інформації про працівників у Луцьку чи області і про відповідне обладнання немає. Волонтери?

«Батьківщина» орендує приміщення у фірми-забудовника

Власник приміщення, яке орендує осередок «Батьківщини», це та ж компанія, яка і звела багатоповерхівку – Приватне акціонерне товариство «Луцьксантехмонтаж №536».

Це одна з найбільших та найвідоміших компаній-забудовників на Волині. «Луцьксантехмонтаж №536» отримує чи не найбільше державних будівельних замовлень в області. За останні десять років компанія виграла державних тендерів на сотні мільйонів гривень.

Серед останніх відомих об’єктів, які зводила компанія – Волинський обласний перинатальний центр, реконструйований міський зоопарк, луцький Центр надання адміністративних послуг, десятки багатоповерхівок тощо.

Основним акціонером  і бенефіціарним власником ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» є колишній депутат Волинської обласної ради (2006-2010 роки) від «Батьківщини», екс-член виконавчого комітету Луцькради Віктор Чорнуха. Його син Ігор Чорнуха наразі є генеральним директором компанії, сам же батько  – голова наглядової ради.

Ймовірно, надання дешевої оренди для «Батьківщини» дає свої плюси. Періодично у місцевих органах влади, в тому числі й у Луцькій міськраді, розглядаються різноманітні питання, що стосуються роботи ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536». Це, наприклад, отримання в оренду землі для будівництва багатоповерхівки, зміни цільового призначення ділянки або ж затвердження чи зменшення суми пайового платежу на розвиток інфраструктури, який платять забудовники в міську казну.

Тому мати лояльну фракцію депутатів в міськраді вигідно – це може пришвидшити вирішення питань. Ще краще, коли виконувач обов’язків міського голови (Григорій Пустовіт) є представником партії, якій компанія дешевше здає приміщення.

Так, наприклад, у вересні минулого року депутати Луцької міськради розглянули питання про зменшення суми пайової участі у розвитку інфраструктури міста ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536», який компанія мала заплатити після здачі в експлуатацію трьох багатоповерхівок на проспекті Перемоги, 34 з 2,5 мільйонів до 530 тисяч гривень. Зменшення пов’язано з тим, що фірма облаштувала побутову і зливову каналізацію поза межами ділянки багатоповерхівок.

Новобудова на Перемоги, 34
Новобудова на Перемоги, 34

Це питання на сесії міськради 27 вересня розглянули за три хвилини – без будь-яких питань і обговорень. Не завадила навіть нестача голосів, через що питання двічі переголосували. Не спрацював пульт для голосування у «батьківщинівця» Андрія Козюри, про що поспішив оголосити інший «батьківщинівець», в.о. міського голови Григорій Пустовіт. Зрештою, втретє переголосувавши «назбирали» 24 «за». Серед них звісно і три «батьківщинівці» Андрій Козюра, Григорій Пустовіт та Майя Шостак. Голови ж обласного осередку «Батьківщини» Валерія Бондарука не було на засіданні.

Інший приклад. 25 квітня цього року Луцька міськрада за півтори хвилини без питань та обговорення віддала в оренду майже півгектара землі на вулиці В’ячеслава Чорновола, 40, де «Луцьксантехмонтаж №536» викупив приватні будинки і збирається звести замість них чергову багатоповерхівку. Потрібна кількість голосів досягнута з першого ж голосування, а от з біло-сердечних проголосував лише Григорій Пустовіт. Інші троє були відсутні.

Експерт: різницю між фактичною і ринковою вартістю оренди мали би вказати як спонсорський внесок

Юлія
Зальцберг Юлія, консультантка представництва Міжнародної фундації виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems) в Україні

Юлія Зальцберг – консультантка представництва Міжнародної фундації виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems) в Україні з питань регулювання фінансування передвиборної агітації та голова Антикорупційної платформи «Інтегріті ЮА». Експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів свого часу навіть попрацювала у Національному агентстві з питань запобігання корупції та безпосередньо аналізувала фінансові звіти партій.

Пані Юлія каже, що в ситуації із офісом «Батьківщини» в Луцьку, партійний осередок мав би відобразити різницю між фактичною і ринковою ціною як спонсорський внесок. Однак, існує проблема обрахування такого внеску. Попри те, що нове законодавство про партії працює уже майже два роки, Методологія визначення вартості внеску у формі товарів, робіт, послуг, досі не затверджена НАЗК.

В цьому випадку сума, яка є різницею між ринковою вартістю та реальною ціною повинна відображатися у звіті партії як спонсорський внесок. Але на сьогодні де-юре складно притягнути до відповідальності за таке порушення, оскільки ще й досі немає методології визначення вартості внеску. НАЗК зараз лише погоджує розроблений проект методології із зацікавленими державними органами, можливо до вересня цього року і затвердять її на своєму засіданні, а потім ще необхідно буде пройти процедуру державної реєстрації цього рішення в Мін’юсті, що є теж доволі тривалим, – каже Юлія Зальцберг.

Тим часом, за приблизними розрахунками, обсяг спонсорського внеску, який мав би, але не вказує у звітах осередок «Батьківщини» сягає 100 тисяч гривень. Навіть якщо припустити, що ринкова вартість оренди нерухомості в будинку на Набережній, 2 становить 100 грн/кв. м., то лише за 11 місяців минулого року партія мала б заплатити близько 80 тисяч гривень, а за перший квартал 2018-го – ще понад 20 тисяч гривень.

Ігор Чорнуха: це проблема, яка потребує мого втручання

Генеральний директор ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха вважає, що розмір орендної плати за офіс «Батьківщини» це проблема, яка потребує його втручання і перегляду умов договору. Запевняє, що не знав про такі умови оренди.

Наша основна діяльність, яку ми вміємо робити і чим займаємося: це нерухомість здаємо в оренду і будуємо. Тому я по суті не дивлюся, хто наш клієнт, аби вони виконували умови договору. Дякую, що ви передзвонили, сказали. Значить треба переглядати ціну та й все, – каже Ігор Чорнуха.

Чим керувалися ваші підлеглі, коли укладали такий договір? Це було 1,5 року тому. За цей час ціни не дуже змінилися на ринку, – цікавимось.

Давно просто переглядалися певно умови, тому така ціна. Я не пам’ятаю детально як ми укладали це все діло, і хто на фірмі аналіз проводив.

Можливо скеруєте до працівника, який відповідальний за це, щоб дізнатися чому така ціна?

Та ні, для чого… Не треба, не буду ні до кого скеровувати. Я вам надав відповідь, – відповідає бізнесмен.

Гендиректор «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха. Фото із p-p.com.ua
Гендиректор «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха. Фото із p-p.com.ua

Журналіст «Сили правди» поцікавився в Ігоря Чорнухи, чому його компанія, займаючись бізнесом, який передбачає перш за все отримання прибутку, здає приміщення партії за ціною у двадцять разів дешевше ринкової, коли могли б здавати, наприклад, закладу громадського харчування за ринковою і значно вигіднішою. Бізнесмен порівняв це із бюджетними об’єктами, які для його компанії також збиткові.

В мене бувають і бюджетні об’єкти, які теж в збитку. Тому що на бюджетних об’єктах сім з чимось тисяч зарплата, в нас в середньому в працівників – 12 тисяч. А в середньому рентабельність мене задовольняє, – відзначає гендиректор «Луцьксантехмонтажу №536».

Тобто це не проблема віддавати приміщення партії за дешевшою від ринкової ціною?

Це проблема, яка потребує мого втручання, перегляду. Партія чи не партія, я – непартійний. Так само як і батько. Нас не цікавлять партійні справи. Батько давно вийшов з партії «Батьківщина» і з того часу політикою не займається, так само як і я останнім часом.

То будете переглядати цю суму?

Звичайно, добре що ви зателефонували і нагадали, – запевнив Ігор Чорнуха.

У волинській «Батьківщині» уникають питань

«Сила правди» звернулася із питаннями про дешевий офіс до керівництва обласного осередку партії «Батьківщина». Однак за три тижні відповідей на надіслані питання так і не спромоглися надати.

Керівник обласного осередку Валерій Бондарук повідомив, що перебуває поза межами Луцька і порадив звертатися до депутата міськради Андрія Козюри. Останній пообіцяв, що відповіді нададуть, однак коли це станеться – не відомо.

«Сила правди» готова опублікувати пояснення «Батьківщини» з приводу дешевої оренди офіса, незрозумілих працівників, не відображених у фінансових звітах та того, чи лобіює партійний осередок «Батьківщини» якимось чином інтереси будівельної компанії «Луцьксантехмонтаж №536» в органах влади на Волині.


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Юрій Горбач

Журналіст, з жовтня 2017-го до березня 2020-го – заступник директора, з березня 2020 року – директор Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Андрій КозюраБатьківщинаВалерій БондарукГригорій ПустовітІгор ЧорнухаЛариса МусійчукЛуцьксантехмонтаж №536Юлія Зальцберг
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Кому в Луцьку дають землю в оренду без аукціону?

Наступна новина

Хто купив землю в Луцьку в обхід аукціону?

Схожі Публікації

Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги

Автор: Наталія Тарковська
24 Березня 2023 в 17:20
0
ППД

У Луцьку волонтерський штаб «Ангар» спільно з фондом Сергія Притули навчають волинян тактичної медицини, протимінної...

Детальніше

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше
Наступна новина
Znimok-ekrana-2018-07-23-o-15

Хто купив землю в Луцьку в обхід аукціону?

НОВИНИ

  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
    • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
    • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
    • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
    • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
    • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
    • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
    • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
    • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
    • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
    • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
    • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
    • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
    • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
    • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
    • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
    • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
    • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
    • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
    • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
    Усі новини розділу

    Контактні дані

    •  Волинська область, місто Луцьк
    •  (+38) 095 15 97 813
    •  [email protected]

    Розділи сайту

    • Новини
    • #Розслідування
    • #Аналітика
    • #Ми вплинули
    • #Спецтема
    • #Лайфхак

    Інформація

    • Про нас
    • Звіти
    • Контакти

    Про нас

    «Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

    Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

    Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

    No Result
    View All Result
    • Новини
    • Розслідування
    • Аналітика
    • Ми вплинули
    • Лайфхак
    • Спецтема
    • Блоги
    • Досьє
    • Комунальна нерухомість

    Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.