У березні 2018 року в Луцькраді виник скандал щодо надання землі в місті під забудову без аукціону наближеній до депутатів фірмі.
Під час дискусій та бійок вимагали запровадити обов`язковий продаж права оренди землі через аукціон.
Йдеться про ТзОВ «Житловий квартал», що отримав в оренду на 10 років більше 1 га землі для будівництва нежитлових приміщень по вулиці Рівненській, 119 та майже 37 соток для будівництва багатоповерхівок на вулиці Вороніхіна, 37.
Скільки таких земельних ділянок надала Луцькрада протягом останніх п`яти років, з`ясовував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Згідно частини 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис, у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної чи комунальної власності) підлягають продажу окремими лотами на земельних торгах.
Тобто де-юре земельні ділянки повинні продаватись і надаватись в оренду через аукціон, окрім деяких випадків, передбачених частиною 2 цієї статті. А випадків таких дуже багато. Один із них – це передача в оренду землі, на якій є нерухоме майно власника.
З 2014 до 2018 року (березень включно) Луцька міська рада надала 44 земельні ділянки без проведення аукціонів для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків та для будівництва і обслуговування будівель ринкової інфраструктури. І жодної такої ділянки не було передано через аукціон.
Землю отримали місцеві підприємці, забудовники, які на луцькому ринку вже тривалий час.
Зважаючи на те, що скандальне березневе рішення стосувалося надання землі в оренду більше 1 гектара, ми вирішили проаналізувати основні рішення, які стосувалися виділення більше 1 га землі в Луцьку. Також взяли до уваги і земельні ділянки меншої площі, де ситуація з орендою викликала суспільний резонанс. Як, наприклад, ситуація із землею на Кафедральній, 13.
«Досконале житло»: як хмельницькі зводять висотки без аукціону
Саме з гаслом про «досконале житло» звів новобудови в Луцьку ЖК «Атлант» на вулиці Рівненській, 25. Це один із житлових комплексів фірми ТзОВ «Кристал Житло Інвест».
В 2015 році луцькі депутати віддали в оренду на 10 років цьому забудовнику більше трьох гектарів землі.
І, окрім згаданих трьох гектарів, землю в оренду отримали ще дві фірми, які мають тих самих засновників, що і в ТзОВ «Кристал Житло Інвест».
Це ТзОВ «Вімпекс плюс» (ТзОВ «Яровиця-Буд»), що будує житловий комплекс «Яровиця» на вулиці Івана Франка, 53 і ТзОВ «Холдінгова компанія Єврохолдінг», що в 2018 році отримала землю на Рівненській, 4.
Під ЖК «Яровиця» міськрада надала в оренду ділянку площею майже 1,5 га в 2015 році, а «Єврохолдінг» отримав 0,3663 га землі.
У переліку засновників цих фірм фігурує ім`я хмельничанина Мазура Віталія Васильовича.
Фірма «Кристал Житло Інвест» створена в 2014 році. Керівниця – Ромбізо Наталія Федорівна.
У 2016 році засновниками були Мирончук Олександр Васильович, приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Карпати-Інвест», ТзОВ «Діамант Центр», Голіков Сергій Іванович та Соловейчук Андрій Миколайович.
За даними аналітичної платформи You control, вже вище згаданий Мазур Віталій Васильович був власником «Карпати-інвест» та ТзОВ «Діамант Центр».
До слова, пан Мазур займається будівництвом не лише в Луцьку. Забудовник відомий і в Чернівцях, Житомирі, Хмельницькому.
Його ТзОВ «Холдінгова компанія Єврохолдінг» встигла засвітитись в кримінальній справі, де волинські правоохоронці в 2016 році розслідували діяльність посадових осіб Державної архітектурно-будівельної інспекції, які надавали дозволи на будівництво з порушенням закону. Зокрема, кримінальне провадження відкрили за статтею про зловживання владою або службовим становищем.
З реєстру судових рішень зрозуміло, що під час розслідування щодо наданих дозволів на будівництво перевірці підлягав не лише об`єкт на Рівненській, 25, а й будівництво на Івана Франка, 53 («Яровиця-буд»).
Натомість у відповідальній за це структурі вагомих порушень, аби призупинити будівництво, не побачили.
– Будівництво ні на Рівненській, 25, ні на Франка, 53 припинено не було. Зазвичай скарги пишуть люди, які через новобудови не мають доступу чи це створює проблеми доступу і так далі. В даному випадку там були незначні порушення. І будівництво триває, – пояснив заступник начальника відділу архбудконтролю Луцька Сергій Літвінчук.
Крім 3 га землі, вже в цьому році ТзОВ «Кристал Житло Інвест» отримав ще 0,0535 га землі на Рівненській, 29 також для будівництва.
Шевченка, 13: будує родина бізнесмена Алфьорова
Однією з фірм, яка отримала дозвіл на будівництво багатоповерхівки без аукціону, є ТЗОВ ЖК «Шевченка».
В 2017 році депутати віддали в оренду цій і ще одній фірмі ТзОВ «Промтексервіс» на умовах оренди ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку з нежитловими приміщеннями на вулиці Шевченка, 13площею 1,0449 га.
Раніше там було розташоване недобудоване приміщення ПАТ «Електротермометрія».
Серед засновників створеної в 2011 році компанії – Гончарук Наталія Миколаївна, Гур`єва Надія Віталіївна, Алфьоров Максим В`ячеславович.
Максим Алфьоров – відомий у Луцьку бізнесмен, співвласник таких компаній, як ТЗОВ «Волинський хлібокомбінат», ТЗОВ «Рентал Хаус», ПрАТ «Луцьке АТП 10701», ТЗОВ «АЛФ Капітал», «Волиньінвестбуд», що володіють готелем «Україна» та інші.
Землею під стадіон користується екс-роботодавець заступника Пустовіта
В 2017 році рішенням Луцькради було надано в оренду земельну ділянку площею 4, 5450 га на проспекті Василя Мойсея, 7а ТзОВ «Грін Ріелті» для обслуговування стадіону, адмінбудівель терміном на 10 років.
Серед засновників фірми такі компанії, як ТзОВ «Ейр Гейт Гурме», ТзОВ «Ейр Інвестмент Груп», Шабаєв Андрій Володимирович та Хмельов Ігор Якович. У свою чергу вони також співвласники Луцького ЦУМу та низки інших компаній, які пов`язані з дніпропетровським олігархом Ігорем Коломойським та його волинським бізнес-партнером Ігорем Палицею.
До слова, в 2014 році керівником компанії був теперішній заступник в.о. Луцького міського голови Григорія Пустовіта укропівець Григорій Недопад.
Кому дісталася земля на Чорновола, Липинського і Конякіна
Протягом 2014-2018 років (березень включно) управління капітального будівництва Луцької міської ради надало в суборенду земельні ділянки для будівництва на вулицях Липинського, 7, Конякіна, 7а – ТОВ ВКФ «Євробуд», на Чорновола, 22 – ТзОВ «Сучасний Дім плюс».
Скандальну ділянку на Чорновола, 22 отримала фірма депутата Луцькради Андрія Покровського ТОВ «Сучасний дім плюс». Тоді жителі сусідніх багатоповерхівок виступали проти будівництва. Мовляв, будуватися на такому ґрунті поблизу річки Сапалаївка неможливо. З їх слів, жодна установа не може гарантувати того, що будинок на схилі вистоїть та не завалиться.
Як повідомляли медіа, земля, на якій планували зводити багатоквартирні будинки, раніше була у приватній власності з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» (тобто, фактично, присадибна ділянка).
Потім цільове призначення землі змінили, щоб звести багатоповерхівку.
Луцька фірма «Євробуд» отримала в суборенду від Управління капітального будівництва землю на Конякіна, 7 і Липинського, 7. Керівник Іванішин Леонтій Володимирович має у власності ще низку компаній, які займаються будівництвом. Його донька Мар`яна Гузь – дружина старшого слідчого в особливо важливих справах Генпрокуратури України Гузя Віталія Олександровича.
«Сила правди» у своєму матеріалі «Англійські графи та українці в офшорах: кому належать волинські надра» повідомляла, що Мар’яна Гузь працює в ПП «Захід», що видобуває пісок. Власницею компанії є дружина Іванішина Мирослава Ярославівна.
Скандальна Кафедральна, 13: для матері нардепа
Ще одне скандальне рішення, яке досі обговорюють лучани, стосується продовження оренди земельної ділянки в Старому місті, на вулиці Кафедральній, 13 на 5 років ТзОВ «Луцькміськбуд».
Рішенням від 25 лютого 2017 року ділянку площею 0,0779 га надали для будівництва та обслуговування житлово-офісного приміщення.
На території під забудовою знаходиться старе підземелля. Через будівельні роботи воно в аварійному стані.
Фірма «Луцькміськбуд» створена в 2006 році. Її уповноважена особа – Павлюк Тихін Тихонович. Засновники – Попик Людмила Прокопівна і Чижук Володимир Михайлович.
За інформацією сайту Corrupt.ua, цю ділянку під час свого депутатства в 2007 році отримав екс-депутат Луцької міської ради Тихін Павлюк.
Тоді Луцькрада затвердила проект землеустрою щодо відведення в оренду на 5 років земельної ділянки площею 0,077 га по вул. Кафедральній, 13 для громадянки Марії Поцілуй, яка, за інформацією ЗМІ, є матір’ю позафракційного народного депутата Сергія Мартиняка.
Поцілуй передала ділянку в суборенду ТОВ «Луцькміськбуд».
До слова, в 2016 році Луцькрада відмовила цій фірмі продовжувати оренду земельної ділянки за адресою Драгоманова, 15, що теж розташована в Старому місті.
Рівненська, 119: земля для родичів депутата
А в березні 2018 року надали в оренду земельну ділянку на Рівненській, 119 строком на десять років площею 1, 9143 га для будівництва та обслуговування нежитлових приміщень ТзОВ «Житловий квартал». І ще 0,3668 га на вулиці Вороніхіна, 37 для будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення.
За даними аналітичної платформи You control, ТОВ «Житловий квартал» створено влітку 2016 року. Засновники фірми – Віктор Мацюк та Ольга Москвич. Керівник – Мирослав Ришко.
Місцеві ЗМІ повідомляють, що Мирослав Ришко є рідним братом дружини депутата Костянтина Петрочука.
На цій ділянці були розташовані теплиці, що належали КП «Парки та сквери». О «Житловий квартал» викупив їх за 2,6 мільйона гривень. І це стало підставою для виділення 1,9 гектара землі під теплицями цьому підприємству. Це один з небагатьох, на жаль, прикладів, коли передача земельної ділянки без торгів була законною.
Як розповіла «Волинь 24» керівниця Волинського агентства нерухомості Лариса Мосійчук, вартість 2 гектарів землі оцінюють у близько мільйон доларів.
Як встановлюється ціна за оренду
Ціни за оренду землі встановлювалися з урахуванням нормативно-грошової оцінки земель та ставки податку, визначеного Луцькрадою.
Тому станом на березень 2018 року, за чотири роки маємо такі цифри щодо орендної плати за землю в Луцьку:
Заступниця директора департаменту фінансів Луцької міської ради Людмила Гаврилевська розповіла, яким чином це відбувається:
Береться витяг про нормативно-грошову оцінку і в тому витязі є вартість – нормативно-грошова оцінка земельної ділянки. І ця нормативно-грошова оцінка перемножується на коефіцієнт, на ставку податку, яка встановлена певним рішенням міської ради. Це 3 % від нормативно-грошової оцінки. Оце вам буде орендна плата за рік. Ставка податку встановлюється рішенням міської ради. Це регуляторна процедура. В нас нормативно-грошова оцінка введена в дію з 1 січня 2016 року. І відповідно до цієї нормативно-грошової оцінки надаються витяги відповідним органом, де враховано всі коефіцієнти і тоді вже множиться на ставку і ми отримуємо орендну плату.
Надання землі в Луцьку відбувається через схеми – депутат міськради
Де-юре у кожному із цих випадків Луцька міська рада нічого не порушила, надаючи землю в оренду. Однак де-факто існують цілі схеми, які використовують забудовники, щоб задешево отримати землю та звести висотки чи торгові центри.
Депутат Павло Данильчук – один із тих, хто активно виступав проти виділення більше 1 га землі ТзОВ «Житловий квартал».
Він розповідає, що сьогодні ситуація із незаконними забудовами в місті дуже складна.
Наша фракція виступає за поділ ділянок, які відводяться під зареєстрованим майном. Те, що під мaйном, можна надавати в оренду, а вільні – лише на продаж через аукціон. Порушень щодо надання землі ТзОВ «Житловий квартал» немає справді, але в бюджет могло б поступити до 2 мільйони доларів від продажу. Саме тому така «законна» схема найчастіше використовується. Тобто купується якесь старе майно, реєструється за гроші право власності, потім вся вільна земля формується в один проект землевідведення та подається до міської ради на надання в оренду. Ще один приклад стосується Кафедральної,13. Старовинні підвали зареєстровані як 3% незавершеного будівництва», – пояснює Данильчук.
За його словами, надання землі в суборенду Управлінням капітального будівництва фірмам-забудовникам – це ще одна схема, яку успішно використовує міська рада:
І за Романюка, і тим більш зараз за УКРОПівської влади ми не маємо підтримки, тому що кожна влада хоче рішати із забудовниками, половина з яких є самими депутатами. А це чорна каса для відкатів. Звісно, якби був ще реєстр вільної землі, то це можна було б легше контролювати.
Один із депутатів, бізнесмен Андрій Покровський, який отримував землю для будівництва через Управління капітального будівництва в суборенду, та інші ділянки під будівлі ринкової інфраструктури, подавав проект рішення, за яким пропонувалося надавати землю в оренду для будівництва багатоповерхівок через аукціон. Але з цього не вийшло нічого.
Рішення через надання землі в оренду через аукціон є, а вільної землі нема
Рішення, яке ми розробили, було прийнято ще у січні 2017 року і передбачає, що всі вільні земельні ділянки для будівництва багатоквартирних будинків у місті Луцьку повинні надаватися на конкурентних засадах, тобто через прозорий механізм торгів, де ділянку отримає той, хто запропонує найкращу ціну. Аби уникнути різного роду маніпуляцій з метою обійти аукціон, ми передбачили пункт про те, що комунальні заклади можуть отримати такі ділянки лише у випадку наявності у них фінансування даного будівництва. Проте хочу зауважити, що з моменту його прийняття не було надано жодної вільної земельної ділянки для будівництва багатоквартирних будинків. Нашою метою було прийняттям цього рішення дати рівні можливості забудовникам та показати ще один із механізмів наповнення міського бюджету коштами, – розповів Андрій Покровський.
Він додав, що на минулій сесії депутати надали погодження на коригування одного із детальних планів території, де є частина вільної землі під будівництво багатоквартирних будинків.
На цьому прикладі ми зможемо побачити, чи готова міська влада виконувати ті зобов’язання, які були взяті, – наголосив депутат.
Чи порушила міськрада закон, не надаюи в оренду землю без аукціону?
Як розповів директор Центру земельного права Віктор Кобилянський, надання в оренду землі без аукціону передбачено частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України.
Найчастіше застосовують передачу земельних ділянок без проведення торгів в разі наявності на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна, поновлення договорів оренди землі, надання земельних ділянок для будівництва за бюджетні кошти. Також не потрібен аукціон в разі надання земельних ділянок в постійне користування та передачі у власність громадян в межах норм безоплатної приватизації, – пояснив він. – Але в даному випадку ми бачимо або відверте нехтування законом (надання вільних від нерухомості земельних ділянок без торгів), або штучне викривлення його положень, коли як нерухомість реєструються тимчасові споруди (умисно з метою уникнення проведення торгів), або для обслуговування будівлі відводять земельну ділянку значно більшої площі, яка реально для обслуговування існуючої нерухомості непотрібна. Згодом така ділянка ділиться на самостійні частини, які в використовуються для нового будівництва.
В Земельному кодексі визначено ряд винятків, коли земля не підлягає продажу чи надання в оренду через аукціон. І з однієї сторони, надання такої землі в оренду без аукціону де-факто може бути порушенням закону, але потрібно розглядати кожне рішення, кожну земельну ділянку окремо.
Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy