Як медіа Волині працюють в умовах війни

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Повномасштабне вторгнення росії в Україну багатьом журналістам зруйнувало робочі плани, реалізацію проектів. Через нестабільну ситуацію у зв’язку з війною, у волинських видань немає впевненості у майбутньому, адже війна перекреслила плани багатьох. Після 24 лютого медіа зіштовхнулися не лише з фінансовими труднощами, а й погрозами з росії, DDos-атаками на сайти.

Про роботу під час воєнного стану, труднощі та нові виклики розповіли для ІМІ Суспільне Луцьк, Центрі журналістських розслідувань «Сила правди», сайту «Волинь.Online», ІА «Конкурент». 

Менеджерка філії АТ «НСТУ» «Волинська регіональна дирекція» Людмила Гетьманчук розповіла, що з початку року вони отримали План використання бюджетних коштів на достатню суму асигнувань для реалізації усіх запланованих проєктів на рік. Але після введення воєнного стану в Україні, як і всі установи, що фінансуються з державного бюджету, волинська філія стикнулася з фінансовими труднощами. Розрахунково-касове обслуговування одержувачів бюджетних коштів, інших клієнтів здійснюється Казначейством та органами Казначейства в умовах воєнного стану. А це часткове фінансування, зокрема на захищені статті – оплата праці та оплата комунальних послуг. Фінансування по інших напрямах нині, на жаль, тимчасово призупинене.

«Проєкт нині у нас один – інформаційне мовлення. Усі регіони посилено працюють та висвітлюють події, інформуючи населення. Суспільне мовлення транслює безперервний 18-годинний інформаційний марафон: щодня з 6:00 ранку до 24:00. Найбільша кореспондентська мережа в усіх регіонах України спрямувала всі сили, аби повідомляти перевірені новини з перших рук, безпосередньо з місць подій. Саме оперативне інформування і перевірка повідомлень допомагає зберігати спокій та протидіяти дезінформації російським військам», — розповіла Людмила Гетьманчук.

А от творчі проєкти, які перемогли у відкритому конкурсі ідей «Створюй із Суспільним», тимчасово призупинені. Грантових проєктів на Волинській філії немає.

Зараз філія АТ «НСТУ» «Волинська регіональна дирекція» працює у повному складі, окрім тих працівників, які змушені були вивезти своїх дітей через загрозу їхньому життю та здоров’ю. Наявна кількість працівників дозволяє виконати поставлені завдання в повному обсязі.

Людмила Гетьманчук пояснює, що місячних асигнувань, передбачених Планом використання  бюджетних коштів на початок 2022 рік, було б достатньо для забезпечення безперебійної роботи філії.

З 24 лютого в ефірній програмній сітці були відсутні рекламі блоки. Проте з червня буде відновлена робота з рекламодавцями.

Директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач розповів, як зараз працює команда.

Редакція незалежних журналістів-розслідувачів  «Сила правди» теж стикнулась з фінансовими труднощами після 24 лютого.

«В нас було багато планів на 2022 рік, зокрема стосовно впровадження нових форм контенту, розвитку комунікації з аудиторією, були ідеї кількох нативних спецпроектів з бізнесом. Також у нас були заплановані два грантові проєкти, в одному з яких ми були партнерами, і один навчальний проєкт з німецькою організацією. Ці грантові проєкти наразі скасовані або призупинені на невизначений термін і цілком можливо, що вони уже й не продовжаться. Навчальний проєкт також дуже переформатований. Відміна, відтермінування, переформатування проєктів, зрозуміло ж, внесла свої корективи у наші фінансові плани», – сказав він.

Юрій Горбач зазначив, що зараз робота «Сили правди» більш, ніж на 90%, підтримується міжнародними організаціями.

«Наразі ми беремо участь в спеціальному проєкті Media Development Foundation, який спрямований на підтримку регіональних ЗМІ. Беремо участь в навчанні з різних напрямків, отримуємо консультації, задля мінімізації впливу війни і збереження роботи медіа. А також започаткували спеціальний проєкт на YouTube «Воєнна шпальта. Білорусь». Це щотижневі огляди медіа північного сусіда стосовно війни в Україні, їхньої економічної ситуації. Також MDF надає певну екстрену фінансову допомогу. Також ми розпочинаємо трьохмісячний проєкт, який підтримав Institute for War & Peace Reporting. Будемо розповідати про вплив війни на соціально-економічне життя Волині – чекайте вже незабаром на нашому YouTube-каналі та сайті», — зазначив він.

На питання, як вдається тримати медіа «на плаву» в часи війни, редактор відповів так: «Тут хочу подякувати Media Development Foundation, адже їхній проєкт для порятунку медіа в часи війни реально допоміг швидше оговтатися від перших днів війни. Корисні поради від менторів та тренерів додавали впевненості і розуміння як діяти».

«З погляду фінансів, ми виявилися більш стійкими до обвалу рекламного ринку. Бо й до війни доходи від реклами у нас не були ключовими. Тому ми продовжуємо те, що і робили – співпрацю з міжнародними організаціями. Однак, звісно ж, довелося переглянути контентний план і теми. З іншого боку, хочу також подякувати Інституту масової інформації, який надав деяку матеріальну допомогу для безпеки наших співробітників», — додав він.

Команда «Сили правди» невелика. Досі було четверо людей, але незабаром до роботи мають запросити ще кількох людей на ключові напрямки.

«Є ще багато ідей, які плануємо реалізувати. Покращити комунікацію в соцмережах, нові відеопроєкти запустити. Але фінансова ситуація зараз не найкраща. Навіть грантові проєкти не покривають усіх потреб. Зокрема, з погіршенням ситуації з пальним бачимо, що постала конкретна проблема з транспортом. Виїзди у віддалені громади області дуже ускладнилися. Та і деякі питання безпеки, зокрема цифрової, треба покращити, але на це не вистачає ресурсів», — зазначив Юрій.

До слова, «Сила правди» займається фандрайзингом на Patreon, де кожен може підтримати редакцію фінансово.

«Мали ідеї зробити й інші можливості для підтримки, але з нападом Росії ми поки не наважуємось просити гроші у читачів, бо потрібно підтримувати армію. Платний контент – це те, що у 22 році не на часі. Тому цього точно не плануємо», — зауважив керівник «Стли правди».

Редактор сайту ІА «Конкурент» Андрій Лучик розповів, що зараз дохід від реклами суттєво впав – на 80-90%.

«Додатково є проблеми у тих видань, які мали значні надходження від висвітлення діяльності органів влади і органів місцевого самоврядування. Адже казначейство блокує більшість платежів. Наприклад, у Луцьку навіть не можна позасипати критичні ями на автошляхах. Щодо фінансових труднощів, то фінансово тяжко, але ми тримаємося. Працюємо у невідомості, чи вдасться щомісяця закривати зарплату працівникам», — зазначив редактор.

Редакторка сайту «Волинь Online» Мар’яна Метельська розповіла, що у видання ніколи не було власника-бізнесмена, який платив би зарплату, купував техніку чи хоча б дав гроші на старт роботи.

З першого дня існування, 2 січня 2018 року, редакція  стартувала з повного нуля й оголосила, що буде працювати для читачів і за підтримки читачів.

«Частково нашим фінансуванням за ці роки була реклама (звісно, що не з першого дня роботи) та іноді невеликі гранти. Для нашого типу видання ми ніколи не знаходили великих грантів, адже зазвичай такі дають з певними умовами, наприклад, іноді частину має співфінансувати редакція, а ми ніколи не мали такої змоги, або ж були інші певні умови, під які ми не потрапляли», — зазначила вона. 

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну проблеми стали більш відчутні.

«Всі ці роки ми розвивалися, хоча і не так стрімко, як це можна було б робити із постійним фінансуванням. А потім була коронакриза, не встигли від неї відійти і почалася війна. Тому сказати, що у «Волинь Online» не було фінансових проблем до 24 лютого важко. Після 24 лютого ці проблеми стали ще більш відчутні, адже все дорожчає, а рекламний ринок та доходи читачів, які могли б нас підтримувати, навпаки зменшуються. Зараз у нас немає жодного проекту, який фінансувався б. Медіа тримається так довго виключно завдяки наполегливості, хоч у це і не вірить ніхто»,  — зазначила редакторка.

Мар’яна Метельська розповіла, що у редакції  немає ресурсів на певні теми (наприклад, ті, що потребують витрат на поїздки навіть в межах області). На початку війни була часткова підтримка від «Львівського медіафоруму».

«Ми продовжуємо робити те, що у наших силах, але від цього йде страшне емоційне вигорання, бо від попиту на нашу роботу доходи аж ніяк не залежать. Дуже рідко, але буває підтримка від читачів. Хоча, їм всім просто не до нас, бо багато людей втратили роботу, а ще потрібно підтримувати ЗСУ та тих, хто постраждав від війни», — зазначила вона. 

У виданні є 2-3-4 людини залежно від ситуації. Більше 5 ніколи не було. Мар’яна каже, що ідеально було б мати команду хоча б з 8-10 людей. Однак наразі немає можливості закривати всі потреби.

«Зі сторони можуть казати, бо це поганий менеджер, але зазвичай критикують чомусь ті люди, які роблять видання за гроші інвесторів або ті, які мали стартовий капітал. У нас, повторюю – на старті був нуль, а за наше коротке існування – це вже друга безпрецедентна для Європи криза. У нас ніколи не було грошей, але було бажання чесно та незалежно працювати», — розповіла редакторка.

На роботу видання на місяць раніше зазначали мінімальну суму хоча б 34 тисячі гривень.

«Під час війни ми тимчасово не виготовляємо публікацій за передплатою, але відновимо це. Рекламний ринок і до війни на Волині був малий. І, звісно, що важко, адже рекламодавця, як правило, не хвилює, що медіа мають дотримуватися певних правил чи стандартів. Відповідно реклами як такої дуже мало. Рекламуємо різне – це можуть бути магазини одягу, техніки, доставки квітів тощо», — зазначила редакторка сайту «Волинь Online».


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та не обов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Схожі Публікації

Минулого року професору катедри прикладної механіки та мехатроніки Луцького національного технічного університету Олександру Повстяному виписали...

Детальніше
Наступна новина

НОВИНИ