Липень завершився з новою порцією маніпуляцій у проаналізованих волинських медіа. Дайджест показав, які маніпуляції політиків поширювали медіа, як заголовки не співпадали з текстами, хто публікував дезінформацію. У всіх промоніторених медіа була джинса.
Загалом у період з 26-30 липня фактчекери проекту INFOCRIME Lutsk виявили 56 матеріалів з маніпуляціями та один фейк у промоніторених медіа Волині. Під аналіз потрапили 1929 матеріали.
Такі дані отримані в результаті щотижневого моніторингу інформаційного простору командою проєкту Infocrime Lutsk за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.
Фейк про зникаючі частини людського тіла
На сайті «Волинь24» з’явилася фейкова новина із заголовком «Частини людського тіла, які скоро зникнуть». Проте у новині немає додаткової інформації та наведених фактів чому це станеться і коли.
Видання посилається на відео в YouTube, але в ньому немає жодних посилань на конкретних науковців. У відео йдеться про те, що з часом зникнуть: пальці, чоловічі соски, зуби мудрості, «точка» Дарвіна, волосся на тілі, долонний м’яз, копчик, шийне ребро, м’язи з допомогою яких волосся може «ставати дибки» . В результаті те, що наразі невідомо, подали як факт.
Маніпуляції від політиків у медіа
Народний депутат Ігор Палиця цього тижня відзначився маніпулятивною заявою щодо співпраці України та Світового банку щодо реформування системи вищої освіти в нашій країні. Наразі йдеться про проєкт на 200 мільйонів доларів із назвою «Поліпшення вищої освіти в Україні заради результатів».
«За 200 млн доларів кредиту від Світового банку уряд ладний вдвічі скоротити кількість державних вишів. Це означає, що понад 40 тисяч викладачів та науковців залишаться без роботи і майже півмільйона студентів — без можливості отримати вищу освіту. У перспективі це шлях перетворення України на постачальника сировини та дешевої робочої сили для Заходу», — описує апокаліптичний сценарій Палиця. Проте насправді в тексті цієї угоди не йдеться про закриття половини вишів, а про оптимізацію для більшої ефективності.
Так, у інформаційному документі про проєкт вказують, що «При загальній чисельності населення близько 42,2 мільйона осіб мережа українських вишів складається з 327 вишів, 231 з яких державний, і є досить великою. Це становить 7,7 ВНЗ на 1 мільйон населення, або 5,4 державних вишів на 1 мільйон, що є високим показником порівняно з іншими країнами Європи».
Хоча ми не можемо передбачити всі наслідки проєкту, поки немає підстав говорити про скорочення кількості вишів удвічі, масові звільнення та втрату для півмільйона студентів можливості здобути вищу освіту. Більше про цей випадок читайте на сайті «СтопФейк».
Інтернет-видання «Буг» поширило минулого тижня маніпулятивне соцопитування, проведеного агенцією регіонального розвитку «Прибужжя», яка пов’язана із народним депутатом Ігорем Гузем. Саме Гузь, згідно із новиною цього видання, під час презентації агенції у червні 2021 року «роз’яснив мету створення Агенції та її основні цілі».
При цьому у новинах про результати опитування на сайті «Буг» приховали цей факт, хоча одне із запитань в соцопитуванні стосувалося довіри до народного депутата Ігоря Гузя. Зважаючи на такий зв’язок, результати опитування щодо довіри до Гузя можна поставити під сумнів.
Маніпулятивні заголовки
На сайті Район.in.ua з’вився маніпулятивний заголовок «У Луцьку знесуть пам’ятник Бандері». Проте насправді у Луцьку не було пам’ятника Степану. Був лише п’єдестал (підвищення), на якому мав стояти пам’ятник. Якщо ж пам’ятник ніхто не встановив, то відповідно, й немає чого зносити.
Заголовок «Українці не зможуть купувати сигарети в супермаркетах» насправді є маніпуляцією. У новині на сайті «Волинь24» йде мова про законопроект, а не про закон, який вже набув чинності. Тому не варто було так узагальнювати, адже не всі законопроекти в Україні стають законами.
Також на цьому сайті є перебільшення, що в Польщу цілими школами викладачі їдуть на заробітки. Хоча окремі вчителі справді їздять на заробітки, узагальнення про «школи» перебільшене, адже не ці інституції організовують такі поїздки.
Поширений спосіб маніпуляцій у деяких медіа — писати про щось важливе, але не вказувати про місце чи країну в заголовку. Наприклад, маніпулятивним є заголовок «У країні робитимуть по три дози вакцини: причини». Можна припустити, що видання навмисно не вказало країну. Читачі могли подумати, що це в Україні колотимуть по три дози вакцини, проте мова йде про Данію.
На сайті «Під прицілом» у заголовку новини «В Україні відмовляються приймати долари в обмінниках і банках» є маніпуляція, бо мова йде про деякі купюри, а не загалом про всі долари. Насправді, якщо люди приносять до обмінників надірвані купюри або ж застарілі долари — це може бути причиною відмови прийняти гроші в обміннику.
Видання «Волинь UA» минулого тижня допустило чимало маніпуляцій у заголовках та текстах, які стосуються подій в країні. Вони системно використовували маніпулятивні словосполучення до заголовків, щоб нав’язати читачу, що у багатьох проблемах винен президент Зеленський чи «слуги народу», навіть коли цей зв’язок не очевидний і не пояснений в публікації.
Ось приклади:
- «Зазначимо, що соняшникова олія за останній рік зросла у ціні на 90% через бездарну політику уряду «слуг народу»,
- «Покращення Зе дається взнаки: українські вчителі влітку їдуть на заробітки в Польщу»,
- «Кінець епохи бідності: ціна на соняшникову олію в Україні може злетіти понад 100 гривень»,
- «Чергове покращення від ЗЕ: Субсидії скоротять, платити за комуналку доведеться більше».
Подібні емоційні пасажі спрямовані на те, щоб покласти на конкретну політичну силу відповідальність за системні проблеми, на вирішення яких впливають не тільки вони.
Упередженим бекграундом відзначилося і видання «Буг». Вони представили коментар депутата Нововолинської міської ради Андрія Бадзюня таким чином, щоб сформувати у читачів завідомо негативне ставлення до нього: «На цій темі, як і завжди, вирішив хайпанути свободівець Андрій Бадзюнь та написав обурливий пост у фейсбуці». Його пост присвячений темі поновлення на посаді у міській раді головної спеціалістки одного із відділів Інни Сторонської.
Хоча Андрій Бадзюнь справді часто критикує керівництво Нововолинська, журналісти не повинні допускати у подібних новинах упереджених емоційних коментарів щодо діяльності опозиціонерів.
Коротко про джинсу
У промоніторених новинах та сюжетах телеканалів знову були приклади джинси, тобто прихованої реклами чи просування інтересів політиків. Наприклад, на сайті 12 каналу є цілий дайджест із відео про міського голову Ковеля Ігоря Чайку. Це позначили як «Hot news», а не як рекламу.
На сайті Район.in.ua є матеріал з ознаками замовності про франшизи «Наш Край» і SPAR . Ця публікація теж жодним чином не позначена, хоча фактично рекламує конкретні бренди.
На сайті ІА «Волинські новини» до новини те, що громади одного із волинських мажоритарних округів отримають 10 мільйонів з бюджету, на головному фото нардепка Ірина Констанкевич. Новина зроблена на основі поста у Facebook згаданої нардепки. У тексті йдеться про те, що Кабінет Міністрів України опублікував розпорядження щодо розподілу у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Таку новину можна було зробити з першоджерела, офіційного сайту Кабінету міністрів і без фото політикині, щоб уникнути її прихованого піару.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.
Період моніторингу – 26-30 липня 2021 року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk
Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.