Волинські судді мають 153 помічники. Такі дані розміщені у новій базі, яку днями оприлюднило Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан».
У базі активісти оприлюднили перелік помічників суддів усіх регіонів України, окрім прифронтових територій.
Загалом на Волині у 20 судах працює 127 суддів, які мають 153 помічники. Найбільша кількість помічників працює у п’яти судах: у Луцькому міськрайонному – 29 помічників, у Волинському апеляційному – 21, у Волинському окружному адміністративному суді – 17 помічників, у Господарському та Ковельському міськрайонному – по 10 помічників.
Сім помічників працює у Нововолинському суді. По шість помічників працює у Ківерцівському, Іваничівському та Володимир-Волинському судах. По п’ять мають судді Любомльського та Горохівського судів. У Турійському, Старовижівському, Рожищенському та Ратнівському судах – по чотири помічники. І ще у п’яти судах працюють по три помічники. Це Шацький, Маневицький, Любешівський, Локачинський та Камінь-Каширський.
Серед волинських суддів найбільше помічників має Лілія Шевчук із Волинського апеляційного суду – аж вісім. До речі, за кількістю помічників вона є рекордсменкою серед усіх суддів України. Колега Лілії Шевчук із Іваничівського районного суду Марта Федечко має три помічники. Решта суддів мають по одному-два помічники.
Водночас, у базі є деякі судді, інформації щодо помічників яких немає. Це Ольга Турак та Олена Ковальчук з Турійського районного суду; Олександр Назарук зі Старовижівського районного суду; Станіслав Лозицький з Ратнівського районного суду; Артур Бєлоусов з Іваничівського та Алла Гайдук з Любомльського районного суду. Також немає інформації щодо служителів Феміди із Луцького міськрайонного суду Михайла Смоковича, Андрія Подзірова, Інни Плахтій та Тетяни Антіпової.
Варто зазначити, що Інну Плахтій у 2015 році безстроково переобрали на посаду судді Луцького міськрайонного суду, але у 2021-му році вона стала членкинею Вищої ради правосуддя. Михайло Смокович, Артур Бєлоусов, Олена Ковальчук та Тетяна Антіпова переїхали до Луцька із зони бойових дій у 2022 році. Андрій Подзіров ще кілька років тому теж переселився з Луганської області, він не пройшов переатестацію і працює на посаді судді-спікера Луцького міськрайонного суду.
Перша відкрита база помічників суддів зібрана Всеукраїнським об’єднанням «Автомайдан» за фінансування Національного фонду сприяння демократії. На сайті розміщено список суддів та їх помічників майже з усіх регіонів України. З міркувань безпеки інформацію, щодо судів, які знаходяться в областях територія яких частково окупована, не розміщували.
«Наразі в Україні вакантні щонайменше 2000 суддівських посад. Помічники суддів, мають очевидну перевагу в конкурсі на посаду суддів. Практика, коли помічник судді в майбутньому проходить конкурс та стає суддею є загальноприйнятою у багатьох країнах. Проте, враховуючи корумпованість української судової системи досить часто помічниками суддів в Україні, а потім і суддями, стають не завдяки знанням та наполегливій праці, а через зв’язки та корупційний вплив. Наявність інформації щодо того, в якого судді працював помічник, може використовуватися як громадськістю так і Кваліфікаційною комісією під час конкурсу на посади.
Існує практика, коли помічниками працюють родичі суддів. Наявність у відкритому доступі списку людей, які працюють помічниками суддів та прізвище судді, в якого вони працюють – дозволить прослідкувати та виявити можливий конфлікт інтересів у суддів та працівників суду», – зазначають автори проєкту.
До слова, оприлюднена база викликала неабиякий резонанс. Зокрема, Рада суддів України звернулася до президента, Верховної Ради, Служби безпеки та Офісу генпрокурора з приводу першої її назви – «Суддівські посіпаки». Така назва викликала хвилю обурення і в соцмережах, тож «Автомайдан» її змінив.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала як волинські судді відсуджують мільйони, які держава зекономила під час коронавірусної кризи та скільки грошей волинські судді пожертвували на армію зі своєї зарплати.