Непростий 2023-й рік добігає завершення і час підбивати підсумки. Цьогоріч команда Центру журналістських розслідувань «Сила правди» опановувала нові формати відео: підготувала вісім журналістських розслідувань, чотири випуски нової рубрики «Новини з тилу», пів сотні випусків коротких відео та інших форматів. Відеопрограми «Сили правди» у 2023-му переглянули понад 203 тисячі разів.
Тож пропонуємо вам ТОП-10 відео на нашому YouTube-каналі, які наші глядачі дивилися найчастіше.
10 місце: Розкопуємо правду! Ролик про роботу Центру журналістських розслідувань «Сила правди»
У жовтні Центру журналістських розслідувань «Сила правди» виповнилося шість років. До повномасштабного вторгнення у нас була традиція відзначати день народження медіа разом з нашими читачами. До прикладу, журналісти водили екскурсії корупційними місцями Луцька.
Цього року ми зробити ролик, де з гумором візуалізували, як ми виявляємо корупційні схеми; «викопуємо» докази, документи, інформацію про дорогі автівки та нерухомість, які не збігаються із офіційними доходами; знаходимо зв’язки між тими, хто грає нечесно на державних закупівлях.
Цей відеоролик вже переглянули 1430 разів.
9 місце: Обманом переманюють пацієнтів: чому на Волині конфліктують лікарня та амбулаторія
У Берестечку на Волині – конфлікт між міською лікарнею та амбулаторією сімейної медицини. Медзаклади працюють в одній будівлі, втім не можуть поділити пацієнтів, бо фактично підпорядковуються різним територіальним громадам. Погрозами та обманом пацієнтів змушують переходити на обслуговування з амбулаторії до лікарні.
Журналістське розслідування уже переглянули 1516 разів.
8 місце: У Луцьку заднім числом узаконюють таунхауси, які продає син депутата
На початку 2021 року у Луцьку посеред приватного сектору на вулиці Гущанській розпочали будівництво кількох таунхаусів. Це – околиця міста, яка межує з промисловою зоною. На ділянці, де колись було приватне обійстя, звели шість однотипних будинків, поставили паркан і залишили місце під парковку.
Таунхауси продають, і водночас намагалися узаконити заднім числом. Їх легалізацію на сесіях лобіював депутат міської ради Євгеній Ткачук.
Ролик про цю історію переглянули 1863 рази.
7 місце: Перша церковна громада УПЦ у Луцьку переходить до ПЦУ разом з настоятелем
Однією з найпопулярніших тем глядачів «Сили правди» у 2023 році був перехід церковних громад УПЦ під юрисдикцію української церкви. Першою у Луцьку це зробила громада Свято-Марії Магдалинівського храму разом зі священником Олександром Колбом. Таке рішення прийняли прихожани на зборах 1-го жовтня більшістю голосів, підтримавши єднання з ПЦУ.
Раніше керівник Волинської єпархії УПЦ Нафанаїл заборонив настоятелю цього храму служити та причащатися. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» запитав в Олександра Колба, що стало підґрунтям таких кардинальних рішень.
Відео про цю ситуацію переглянули 1918 глядачів.
6 місце: У двох волинських суддів-хабарників забрали стотисячні пенсії
Вища рада правосуддя у лютому 2023 року припинила почесну відставку двох волинських суддів: Івана Підгорного та Олега Василюка. Завдяки цьому рішенню вони не отримуватимуть пожиттєве утримання, що орієнтовно становить 100 тисяч гривень щомісяця і далі житимуть на звичайну українську пенсію. Раніше обох судили за хабарництво.
Це коротке відео переглянули 2056 разів.
5 місце: Голова Луцької райради покинув Україну з допомогою фонду депутата від «Слуги народу»
Голова Луцької районної ради Олександр Омельчук особисто підписав наказ про власне відрядження у Словаччину звідки згодом не повернувся в Україну. Відповідний документ він видав на підставі листа-запрошення від тамтешньої громадської організації «Help Ukraine». Згодом він виклав в соціальних мережах відеролик, в якому заявив, що виїхав за межі України і складає повноваження, бо на нього психологічно тиснуть. Омельчука оголосили в розшук.
Це коротке відео подивилися 2798 разів.
4 місце: На Волині посадовця сільради засудили на 5,5 років за корупцію і напад на журналістку
Колишнього проєктного менеджера Підгайцівської сільської ради Георгія Штефанесу визнали винним у привласненні бюджетних грошей та нападі на журналістку Людмилу Яворську. Чоловіка, який поєднував посаду в органі місцевого самоврядування з підприємницькою діяльністю, засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі і зобов’язали відшкодувати в бюджет Підгайцівської громади понад пів мільйона гривень. Відповідний вирок 19-го квітня виніс Луцький міськрайонний суд, а згодом його підтвердили і в апеляції. Від початку розслідування до вироку минуло майже три роки.
Коротке відео про цю історію переглянули 4017 разів.
3 місце: Як на Волині родина посадовиці міськради годує комунальні установи на мільйони гривень
Мама в міськраді – бізнес в шоколаді. Так називається журналістське розслідування, що побачило світ у листопаді. У Рожищі спеціалістка фінансового відділу міськради «адмініструє» бізнес сина і чоловіка, які постачають продукти харчування в комунальні заклади, а також мами, яка імітує конкуренцію на тендерах. У цьому розслідуванні журналісти намагалися розібратися, чому постачальниками продуктів для рожищенських установ часто обирають членів родини головної спеціалістки фінвідділу. Загалом за кілька років вони «нагодували» бюджетні установи на понад 10 мільйонів гривень.
Це відео подивилися 4687 разів.
2 місце: Пов’язані з олігархами фірми розіграли гектари землі: як на Волині будують логістичний комплекс
Київська фірма «Інтерколесо» будує поблизу Ягодина потужний логістичний центр. Це буде перевалочна база для нафтопродуктів, будівельних матеріалів і зерна. Реалізовуватиме проєкт бізнес, який пов’язаний з народними депутатами з Волині Степаном Івахівим та Ігорем Палицею. А щоб отримати землю під цей логістичний комплекс, компанії зімітували торги на земельних аукціонах. Як провернули зухвалу аферу автори великого бізнесового проєкту, – розповіли у розслідуванні, яке вже подивилися 5362 рази.
1 місце: Чи можливе об’єднання УПЦ та ПЦУ? Що думають священники УПЦ (МП)
Безумовним лідером рейтингу за переглядами стало відео, яке порушує церковне питання. У січні 2023 року частина священників Української православної церкви оприлюднили звернення до своїх архієреїв, в якому поставили їм десять незручних запитань. Вони стосуються чіткого юридичного розмежування з Москвою, статусу церкви в Україні та засудження заяв патріарха Російської православної церкви Кирила.
«Сила правди» в ці дні звернулася до декількох настоятелів луцьких храмів УПЦ, щоб з’ясувати їхню позицію стосовно подій, які відбуваються з релігійною організацією.
Це опитування на YouTube переглянули 107 394 рази.
У 2024 році «Сила правди» продовжить працювати над відеорозслідуваннями про злочинні схеми, статки і комфорт представників влади на Волині. Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то ми зможемо підготувати їх ще більше. До слова, нещодавно на нашому сайті з’явилася функція налаштування регулярних донатів. Крім того, ви можете підтримати виготовлення матеріалів на конкретні теми. Наприклад, якщо хочете, щоб ми більше розповідали про корупційні справи, чи про роботу народних депутатів.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.
У будь-якому разі підпишіться на YouTube-канал «Сили правди», щоб не пропустити нові розслідування і цікаві відео від нашої команди.
Також ми підготували для вас ТОП-10 публікацій, які найбільше читали у 2023 році.