2023 рік не приніс Україні перемогу, але й не забрав надії. Водночас деякі можновладці почали забувати про те, що в нас – війна. Тому роботи з виявлення корупції та інших зловживань у Центру журналістських розслідувань «Сила правди» побільшало. Нині час підбити підсумки року, що минає.
Тому пропонуємо вашій увазі ТОП-10 публікацій Центру журналістських розслідувань «Сила правди», які найбільше читали в 2023-му.
10 місце: «Начальнику, який збирав данину з волинських колоній, дали 5 років тюрми»
Колишнього начальника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Михайла Дзюдзя засудили до 5 років за гратами. Вирок в частині взяття під варту ухвалили виконати негайно. Посадовець погорів на поборах з волинських тюрем. Вивести Михайла Дзюдзя на чисту воду допомогли його підлеглі: директор Маневицької виправної колонії Сергій Ховайло і директор Цуманської виправної колонії Микола Пелих.
Цей матеріал наші читачі переглянули 13 697 разів.
9 місце: «На Волині у росіянина конфіскували городи, які він отримав у спадок»
Землю сільськогосподарського призначення у селі Піща Ковельського району власник російського паспорта Олександр Ковальчук отримав у спадок в травні 2018 року. Наділи площею 0,3 га, 0,24 га та 0,06 га згідно з законом іноземець мав продати протягом року з часу набуття права власності. Втім, чоловік проігнорував цю норму й користувався землею до серпня 2023-го.
Цю публікацію прочитали 14 747 разів.
8 місце: «Виконавчій не вдалося «вибити» гроші у волинського військового»
На Волині військовий «відвоював» зарплату у виконавчої. Андрій Літушко звернувся в суд, аби добитися повернення коштів, які стягнув із його банківського рахунку Рожищенський відділ державної виконавчої служби, поки той служить у Збройних силах України. Сума стягнення становила 22 тисячі 350 гривень. Чоловік програв першу судову інстанцію, але виграв апеляцію. Виконавці подали скаргу у Верховний Суд, але в касації відмовились відкривати провадження.
Цей матеріал переглянули 15 816 разів.
7 місце: «Колишнього головного лісівника Волині спіймали п’яним за кермом, але відеодоказ в суді не спрацював»
Колишнього керівника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богдана Колісника патрульні спіймали п’яним за кермом, але довести це не змогли, бо відеодокази «зникли».
Матеріал про цю дивну історію прочитали 16 367 разів.
6 місце: «На Волині міськрада купила трактори на понад 10 мільйонів гривень. Поліція підозрює розкрадання»
Волинська поліція розслідує справу про закупівлю Ківерцівською міською радою китайських тракторів Lovol 504 Nac з навісним обладнанням. Техніка обійшлася у 10,3 мільйона гривень і призначена для місцевих комунальників. Правоохоронці ж запідозрили, що вона надійшла не в повному обсязі та відкрили кримінальне провадження за статтею 191 Кримінального кодексу про розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем. Ківерцівський міський голова Олександр Ковальчук коментувати провадження відмовився.
Цей матеріал наші читачі переглянули 18 667 разів.
5 місце: «Зарплата, трохи бізнесу і день народження: що задекларував за 2021 рік нардеп з Луцька Ігор Палиця»
Народний депутат України, представник Луцька у Верховній Раді Ігор Палиця задекларував за 2021 рік 2,3 мільйона гривень доходу та понад 17,2 мільйона гривень видатків. Також два офіси, квартиру, три годинники, дві фірми, благодійний фонд і жодного авто. Ігор Палиця уже давно не декларує сина Захара та колишню дружину Оксану, на яких зареєстрована левова частина компаній та майна родини.
Публікацію про першу електронну декларацію політика з моменту відновлення обов’зкового декларування проглянули 23 506 разів.
4 місце: «Скільки отримують «головні лікарі» Волині»
Головні лікарі, а на нинішній лад – директори і генеральні директори підприємств мережі охорони здоров’я обласного рівня на Волині під час війни отримують зарплати приблизно втричі вищі від середньостатистичної, але менші від зарплат суддів.
На основі документів про нарахування зарплат керівному складу закладів охорони здоров’я Волинської області за січень-вересень 2022 року, наданих депутатами Волинської обласної ради, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував, як оплачується праця тих, хто стоїть на сторожі нашого здоров’я і життя.
Цей матеріал прочитали 27 282 рази.
3 місце: «Їздив нетверезим і роками без прав: деталі скандалу із водійським посвідченням мера Ківерців»
Голова Ківерцівської територіальної громади Олександр Ковальчук втрапив у скандал. Впродовж кількох років його неодноразово штрафували через порушення Правил дорожнього руху. Загалом – на майже 75 тисяч гривень. Він дозволив собі щонайменше двічі їздити у нетверезому стані і роками керувати авто без водійського посвідчення.
Цей матеріал переглянули 30 155 разів.
2 місце: «684 тисячі доларів, які знайшли у багажнику волинського митника, віддали на ЗСУ»
У червні 2021-го року на дорозі Київ-Чоп у Рівненській області зупинили автівку «Audi Q7», за кермом якої перебував колишній начальник відділу митного оформлення №2 митного поста «Ягодин» Михайло Бурдейний. Під час обшуку у багажнику авто правоохоронці виявили понад 700 тисяч доларів. Щоправда, згодом стало відомо, що суд наклав арешт не на всю суму. 10 тисяч доларів нібито справжні власники встигли забрати ще до вилучення коштів. 5900 доларів із тих, на які наклали арешт, банк забракував як підробні. Згодом ці гроші перерахували на потреби Збройних сил України.
Цей матеріал прочитали 88 342 рази.
1 місце: «Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили»
Золото в рейтингу найпопулярніших публікацій «Сили правди» за 2023 рік дісталося все тому ж митнику Михайлу Бурдейному. Це новина про те, що Національне антикорупційне бюро України закрило вищезгадане кримінальне провадження. Посадовця звинувачували у незаконному збагаченні. Але довести причетність Бурдейного до зловживань і майже 700 тисяч доларів, знайдених в багажнику авто, не змогли.
Цю публікацію наші читачі переглянули 182 866 разів.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» продовжуватиме роботу і у 2024 році. Якщо ви підтримаєте ЗСУ і редакцію, то ми зможемо підготувати ще більше статей та журналістських розслідувань про злочинні схеми, статки і комфорт представників влади на Волині.
Про результати роботи «Сили правди» впродовж років діяльності можна почитати у наших щорічних публічних звітах. Про використання зібраних коштів ми також обов’язково звітуємо у щорічних звітах.
Також Центр журналістських розслідувань «Сила правди» підготував для вас ТОП-10 відеосюжетів, які найбільше дивилися у 2023 році.